Úklid dílny nebo její reorganizace do žebříčku oblíbených činností rozhodně nepatří. Každé království kutilů a řemeslníků je však třeba jednou za čas zkulturnit a dát mu pevný řád. V dílně se pak bude mnohem jednodušeji pracovat – nářadí i materiály budou na svém místě a vždy po ruce. Ale kde vlastně začít? A jak co nejlépe uspořádat dílnu? Na to se zaměříme v následujících řádcích.
Při úklidu dílny začněte ponkem. Nářadí a materiály zapomenuté na ponku uložte na svá místa a nepotřebné věci nekompromisně vyhoďte.
Ponk v dílně – všechno harampádí musí pryč
Centrem každé dílny je pracovní stůl neboli ponk. Je důležité si uvědomit, že ponk má sloužit k práci, ne k odkládání nářadí, šroubků, plechovek s barvou nebo různého harampádí. Nářadí a materiály zapomenuté na ponku uložte na svá místa a nepotřebné věci nekompromisně vyhoďte. To platí i pro rezavé, poničené a nefunkční materiály i prošlé chemikálie a zaschlé barvy.
Správné uložení nářadí v dílně či garáži bývá častým zádrhelem kutilů i profesionálů. Nejdříve veškeré nářadí a materiál roztřiďte podle velikosti a druhu – například vrtačky, šroubky, šroubováky, brusky a tak dále. A uložte je do organizérů nebo zásobníků, které vám pomohou s udržením pořádku.
Překvapí vás, jak bude hned po úklidu ponku vypadat dílna opticky čistě a prostorně a jak dobře se v ní bude pracovat. Snažte se pracovní stůl udržovat v čistotě a nářadí ani nic jiného na něm zbytečně nenechávejte. Jediné, co má na pracovním stole své pevné místo, je robustní svěrák, případně stolní bruska pro ostření nástrojů.
Kam vyhodit odpad?
Našli jste při úklidu staré a zaschlé barvy, montážní pěny, laky, spárovací hmoty nebo chemikálie? Plechovky se syntetickými barvami, rozpouštědla, lepidla, použité štětce a válečky patří do nebezpečného odpadu. Vyhodit byste je měli do červené popelnice nebo do sběrného dvora. Pokud jsou zbytky barev či rozpouštědel stále použitelné, přelijte je do zavařovací sklenice a důkladně zašroubujte. Díky tomu je můžete použít i příště.
Šroubovák Festa plochý 3,5x75 mm
Úhlová bruska Makita GA6021C 150 mm
Šroubovák sádrokartonářský Dewalt DCF620D2K
Doprava zdarma
Příklepová AKU vrtačka Dewalt DCD796D2
AKU vrtačka Dewalt DCD791D2-QW
Vrtací AKU šroubovák s příklepem Dewalt DCD709S2T
Úhlová bruska GWS 7-125 125 mm 720 W Bosch 0601388108
Vrtačka příklepová GSB 13 RE 600 W Bosch 0601217100
Rozdělte si dílnu do několika sekcí a vytvořte přehledný systém
Popřemýšlejte, jakým způsobem v dílně pracujete a po čem nejčastěji saháte. Pokud například převážně opracováváte dřevo, vytvořte si poblíž pracovního stolu samostatnou sekci s ručním i elektrickým nářadím, brusivem, náhradními pilovými listy nebo spojovacím materiálem. Železářské materiály pak můžete mít v dalších sekcích, ke kterým budete už muset nějaký ten krok udělat. Poté stačí vymyslet, jak zorganizovat nářadí.
- Svou dílnu doplňte o regály, do kterých kromě nářadí můžete umístit i větší a těžší věci. Pevné regály jsou vhodné pro uložení kanystrů, barev a laků i těžších a méně používaných přístrojů.
- Na zdi zavěste police, na které si v budoucnu budete odkládat často používané plechovky, ředidla a další materiál.
- Skvělou možností je závěsný systém, na který si naskládáte přehledně své šroubováky, kladiva, pilníky a jiné nářadí. Pokud vám zbyl kus dřeva, využijte ho. Stačí do něj přidat hřebíky nebo háčky a rozmístit nářadí.
- V současnosti si můžete koupit také magnetické lišty, které vám podrží klíče, kleště, dláta a další kovové nástroje.
- Vychytávkou jsou pojízdné skříňky se šuplíky. Vše potřebné, co se nedá pověsit, snadno a bez námahy po dílně přesunete. Navíc na ně můžete cokoliv odložit a rozšířit si pracovní plochu.
Nezapomeňte, že dílna nemusí být krásná, dílna má být funkční. Jednotlivé šuplíky a boxy mívají často průhledné stěny nebo víko, opatřit je můžete štítky s popisky.
Efektivně využívejte i prostor pod pracovní deskou. Praktické jsou ponky s větším počtem zásuvek nebo dvířek, které pojmou spoustu dílenského vybavení. Pokud se po dílně často pohybujete a k práci využíváte její různé části, pořiďte si posuvný kontejner nebo ponk s bržděnými kolečky.
Kovoplastový box Stanley FatMax na nářadí 23"
Profi voděodolný organizér Stanley FatMax 1-97-518
Box na nářadí Stanley s kovovou přezkou 19“ STST1-75521
Box na nářadí Stanley Fatmax TSTAK II FMST1-71966
Box úložný stohovací NP8 195 x 120 x 90 mm
Nejpoužívanější nářadí umístěte nad pracovní stůl
Praktickým pomocníkem pro organizaci dílny jsou děrované nástěnné tabule, které jsou určené pro připevnění nejčastěji používaného ručního nářadí nad pracovní stůl. Výhodou takových tabulí je jejich variabilita – volba a rozmístění jednotlivého nářadí je jen ve vašich rukou.
Pokud si nejste jistí, kam na tabuli umístit šroubováky a kam kleště, kladiva nebo klíče, vyzkoušejte magnetické programy. Nářadí do děrovaného kovového panelu připevníte pomocí magnetu na zkoušku a bude-li vám umístění vyhovovat, po nějaké době držáky přišroubujete napevno.
Umístění nejpoužívanějšího nářadí nad pracovní stůl je praktické, protože při práci u ponku stačí jen natáhnout ruku. Při montáži nástěnných tabulí, případně polic nebo jiných úložných systémů si dejte pozor, abyste snadno dosáhli i na nejvýše uložené nářadí. Než držáky připevníte na stěnu, stoupněte si před ponk a natáhněte obě ruce. Hned uvidíte, do jaké výšky můžete dílenské vybavení umístit.
Nejméně používané nářadí schovejte
Pokud máte i takové nářadí, které vytáhnete jednou za uherský rok, žádný problém. V každé dílně se najde pár věcí, které používáme méně často. Pro takové nářadí najděte suché a dobře větrané místo, aby ho neponičila vlhkost. Uložit takové nářadí můžete v boxech či krabicích na hůře dostupném místě. Až ho budete jednou potřebovat, vytáhnete schůdky a sundáte ho.
Box na nářadí Stanley pojízdný s organizérem 1-97-503
Šroubovák + sada s bity Stanley STHT0-70885 34 ks
Box úložný stohovací NP8 195 x 120 x 90 mm
Pojízdný box na nářadí Stanley Rolling workshop 1-79-206
Pojízdný box na nářadí Stanley FMST1-80101 TSTAK 3v1
Spojovací materiál roztřiďte do stohovatelných boxů
V dobře vybavené dílně nesmí chybět dostatečná zásoba spojovacího materiálu. Různé typy vrutů a šroubků, hmoždinek, matic, skob, podložek a kdovíčeho ještě musí být pečlivě roztříděné, popsané a samostatně uložené. Kutilové pro uložení spojovacího materiálu často používají kelímky od jogurtů. U nich však hrozí převrácení, navíc se nedají ukládat na sebe a dlouho nevydrží.
Proto raději investujte do úložných stohovacích boxů, které pojmou větší množství materiálu či menšího nářadí a dají se skládat na sebe. Boxy bývají doplněné o háčky na stěnu a vyrábí se v různých barvách. Opticky tak oddělíte hřebíky, šrouby i matice a sáhnete po potřebném materiálu bez zdlouhavého přemýšlení.
Kromě klasických boxů na nářadí si pořiďte pojízdný box vybavený kolečky, který se dá jednoduše přesouvat z místa na místo.
Nářadí umístěte do robustních voděodolných boxů
Pokud jste si pořídili elektrické a akumulátorové nářadí, které není uložené v pevných přenosných boxech, pořiďte si nové robustní boxy na nářadí. Bezpečně do nich uložíte drahé vybavení i se vším příslušenstvím, a to bez rizika náhlého otevření. Nezapomeňte, že u akumulátorového nářadí musíte pečovat o baterii. Jinak by vám brzy přestalo fungovat.
Kvalitní box bývá vybaven robustním pořadačem a hliníkovým madlem pro uložení většího nářadí, navíc obsahuje i menší pořadače pro uložení spojovacího materiálu. Některé typy boxů na nářadí jsou stohovatelné, a tak si v dílně můžete vytvořit panel boxů, ve kterém najdete veškeré nářadí na jednom místě. Důležité je po každé práci nářadí a nevyužitý materiál vrátit tam, kam patří. Kam ho uložíte, tam ho druhý den zase najdete a dílna bude navíc působit úhledněji.
Box na nářadí Stanley pojízdný s organizérem 1-97-503
Pojízdný montážní box Stanley FatMax kovoplastový 1-95-622
Kapsa na nářadí s držákem na kladivo Stanley STST1-80114
Pojízdný box na nářadí Stanley FMST1-80101 TSTAK 3v1
Připravte se na práci v terénu
Čas od času musíte svou dílnu nechat ležet ladem a pustit se do práce v terénu. Proto dílnu zařiďte tak, abyste mohli potřebné vybavení snadno přenášet a moc se přitom nezapotili. Kromě klasických boxů na nářadí si pořiďte pojízdný box vybavený kolečky, který se dá jednoduše přesouvat z místa na místo.
Pokud s nářadím a materiálem často cestujete, zainvestujte do velkého kufru s kolečky a prodlouženou rukojetí, například Stanley FatMax. Práci v terénu si usnadníte, pokud budete mít základní nářadí (šroubováky, kladivo, metr…) vždy po ruce. K tomuto účelu se skvěle hodí kapsy, pásy nebo pouzdra na nářadí, které si upevníte kolem pasu, nebo připevníte na opasek. Až se vrátíte zpět do své dílny, uložte nářadí i materiály na svá místa podle systému, pro který jste se rozhodli.
Veškeré vybavení pro vaši dílnu včetně boxů a organizérů najdete v našem e-shopu nebo na pobočkách IZOMAT. Uvidíte, že v dobře uspořádané a čisté dílně vám půjde práce lépe než kdy dřív. A nezapomeňte, že veškeré nářadí i materiál můžete pohodlně pořídit v e-shopu IZOMAT.
Zdroj fotografií: Clark Young, Unsplash