TEPELNÁ IZOLACE
Tepelné izolace jsou ve výstavbě jednou ze základních součástí stavby, jejichž vhodným výběrem a správnou aplikací podstatně ovlivníme kvalitu celého objektu. Jsou to látky, které mají nízkou tepelnou vodivost. Tato vlastnost jim umožňuje "bránit" tepelné výměně mezi vyhřátým prostorem našeho domova a studeným vzduchem venku (v letních měsících je tomu naopak).
PROČ JE TEPELNÁ IZOLACE TAK DŮLEŽITÁ?
- Dodatečná ochrana budovy (např. proti praskání stěn)
- Úspora peněz (nízké účty za vytápění a vyhýbání se rekonstrukcím za účelem zateplení budovy)
- Zesílení akustické izolace
- Zajištění vhodné skladovací teploty pro jednotlivé produkty (v obytných i průmyslových objektech)
- Zvýšení hodnoty nemovitosti
- Ochrana životního prostředí díky použití ekologických materiálů
JAKÉ FAKTORY POROVNÁVAT PŘI VÝBĚRU TEPELNÉ IZOLACE?
- TEPELNÁ VODIVOST
- Pro porovnání účinnosti tepelných izolací se používá fyzikální veličina součinitel tepelné vodivosti lambda λ. Čím nižší je hodnota součinitele tepelné vodivosti tím lépe daná izolace "brání" v tepelné výměně, tedy menší tloušťka izolace s nižším součinitelem tepelné vodivosti má stejné izolační schopnosti jako větší tloušťka izolace s vyšším součinitelem tepelné vodivosti.
- NASÁKAVOST VODY
-
Pokud je ve stavební konstrukci izolace, která je nasákavá a přijde do kontaktu s vodou nebude izolovat (minerální izolace). Dnes jsou na trhu stavební izolace, které jsou nenasákavé. Jedná se zejména o extrudované polystyreny. Nenasákavé izolace se používají zejména ve skladbách, kde voda přichází do kontaktu s izolací, jsou to např. zelené střechy, terasy s obráceným pořadím vrstev, izolace soklů.
-
- PAROPROPUSTNOST
- REAKCE NA OHEŇ
- Reakce na oheň je odezva výrobku na oheň, kterému je vystaven. Dle požární bezpečnosti staveb v ČR jsou z hlediska hořlavosti hodnoceny stavební hmoty v pěti stupních hořlavosti. Nehořlavé výrobky: A1- výrobky z keramiky, sklad, kovu, A2- sádrokartonová nebo sádrovláknitá deska. Hořlavé výrobky: B- EPS, vinylové podlahy, cementotřískové desky, C- tepelně izolační deska z fenolické pěny, D- konstrukční dřevo, E- tepelně izolační desky z polyuretanu nebo EPS, F- výrobky, u kterých nebyl třída stanovena.
- TEPELNÁ KAPACITA
- Udává nám množství tepla, potřebného k ohřátí 1 kg látky o 1 stupeň teploty v Kelvinech nebo stupních Celsia. Čím větší je potom tato hodnota, tím lépe konstrukce odolává kolísání teplot.
- ZVUKOVÁ IZOLAČNÍ SCHOPNOST
- MECHANICKÉ VLASTNOSTI A HMOTNOST
- CENOVÉ POROVNÁNÍ
ZÁKLADNÍ ROZDĚLENÍ TEPELNÝCH IZOLACÍ
- PĚNOVÉ IZOLAČNÍ MATERIÁLY
- Do pěnových materiálů patří kaučuk, pěnové sklo, pryskyřice a polymerní pěny – PVC, polystyreny, polyuretany, PE. Mezi nejvyužívanější se řadí pěnový polystyren – EPS. Využívá se v několika vrstvách na vazbu, aby došlo k vyloučení liniových tepelných mostů na styku s konstrukcí. Pokud se nepředpokládá dlouhodobé vystavení vlhku, lze ho využít i jako kročejovou izolaci. Extrudovaný polystyren (XPS) se často dodává jako desky s hranou nebo polodrážkou. Hlavní používání se soustředí na izolování základových desek, izolaci soklu či na skládání střech s obrácením pořadím vrstev.
- MINERÁLNÍ VLNA
- Minerální vlna se řadí k nejpoužívanějším tepelným izolacím díky poměru ceny, výsledného efektu a vlastností. Vyrábí se z nerostného materiálu – tavením hornin. Kamenná vlna vzniká tavením čediče a vstřikováním různých přísad do jemných vláken. K sehnání je v deskách nebo klasických rolích. Vyniká vysokou odolností proti ohni a vysokým bodem tání. Skelná vata se zhotovuje tavením křemene.
- PŘÍRODNÍ IZOLAČNÍ MATERIÁLY
- K izolaci se využívá i řada přírodních materiálů. Konopí je rychle obnovitelnou technickou rostlinou a z vláken se zhotovují tepelně-izolační desky nebo rouna. Využívá se k izolaci nepravidelných nebo nesnadno přístupných míst ve formě foukané konopné sypké izolace. Dalším příkladem jsou celulózové tepelně–izolační materiály vyráběné z recyklovaného novinového papíru a přísad odolných proti škůdcům, plísním, ohni a hnilobám. Dutiny se vyplňují foukáním. Návrat mezi oblíbené izolační materiály zaznamenala rovněž sláma.