Menu
Menu

Ta pravá spárovací hmota na dosah – jak s ní ale pracovat?

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Ta pravá spárovací hmota na dosah – jak s ní ale pracovat? - izomat.cz

Spárovací hmota je nepostradatelným pomocníkem při stavebních i rekonstrukčních projektech. Jaký typ spárovačky ale vybrat a jak vlastně spárovat?

Pryč jsou doby, kdy se k vyplnění spár využívala standardní cementová směs. Na trhu dnes narazíte na různé typy malt a tmelů, které jsou pro spárování přímo určené a vyznačují se podstatně lepšími vlastnostmi. Jaká je ale ta správná spárovací hmota pro vaše potřeby a jak při spárování správně postupovat? Právě na to se v následujících řádcích zaměříme.

Při výběru spárovací hmoty pro různé materiály od keramiky přes kámen po skleněné mozaiky se zaměřte nejen na barvu, ale i na obsažené přísady.

Výběr spárovací hmoty pro spárování obkladů a dlažeb

Mnohem důležitější než barva spárovací hmoty je její báze, tedy použitý materiál a obsažené přísady. Spárovací malty se nejčastěji dělí na cementové, polymerní a epoxidové. Můžete s nimi spárovat obklady a dlažby z různých materiálů od keramiky přes kámen po skleněné mozaiky. Při výběru hmoty pro spárování obkladů a dlažeb se zaměřte zejména na její odolnost vůči vodě, chemikáliím, vysokým či nízkým teplotám a náchylnost k výskytu plísní.

Cementová spárovací hmota

Nejběžnějším a cenově nejdostupnějším typem spárovacích hmot jsou ty cementové. Nejobyčejnější typy cementových malt jsou vhodné jen do interiérových prostorů, navíc jim moc nesvědčí čištění chemickými prostředky. Pro použití do koupelen, kuchyní nebo exteriérových prostorů zvolte cementovou spárovací maltu modifikovanou polymerem. Dobrou volbou je spárovačka Keracolor FF od výrobce MAPEI, která je díky technologii DropEffect® vysoce hydrofobní. Vylepšená spárovací malta je vhodná i pro spárování v bazénech s chemicky neupravenou vodou. Hodí se pro vyplňování spár o maximální šířce 6 mm.

Cementová malta s vynikajícími vlastnostmi, modifikovaná polymerem, vodoodpudivá s technologií DropEffect®, pro výplň spár do šířky 6 mm.

Spárovací malta na bázi hydrofobních polymerů

Při vyšších nárocích na mechanickou odolnost spáry zvolte malty na bázi hydrofobních polymerů, například ULTRACOLOR PLUS od MAPEI. Spárovací hmota je vhodná pro výplň spáry od 2 až do 20 mm, a tak spolehlivě vyplní i větší mezery mezi obklady a dlažbami. Výhodou malt na bázi polymerů je jejich schopnost rychlého schnutí, díky které budou dlažby pochozí už po 3 hodinách od spárování.

Kromě výše zmíněné technologie DropEffect® se při výrobě uplatňuje i technologie BioBlock®, která zabraňuje tvorbě a bujení různých typů plísní na povrchu spár. Proto je vhodná do koupelen a míst se zvýšenou vlhkostí. Hodí se i pro spárování ploch v prostorách s vyšší frekvencí pohybu, například v supermarketech nebo restauracích.

Rychle tvrdnoucí malta s výjimečnými vlastnostmi pro výplň spár šířky od 2 do 20 mm s rychlým vysycháním, bez tvorby výkvětů, hydrofobní  (odpuzující vodu).

Epoxidová spárovací hmota

Hledáte spárovací hmotu, která je vhodná pro použití do extrémních podmínek? Tam, kde se očekává nadměrné mechanické zatížení a kontakt s agresivními chemikáliemi, se používají epoxidové spárovačky. Například dvousložková spárovací hmota Kerapoxy CQ je kyselinovzdorná a vhodná i pro spárování bazénů včetně těch s mořskou a termální vodou. Díky vysoké odolnosti se využívá mimo jiné i v průmyslových kuchyních, mlékárnách nebo wellness centrech.

Dvousložková kyselinovzdorná spárovací hmota se snadným zpracováním a velmi snadným dočištěním, pro výplň spár minimální šířky 2 mm. 

Flexibilní spárovací hmota

Jestliže hledáte moderní a odolné spárovací hmoty, sáhněte po těch flexibilních. Mají široké uplatnění, rychle schnou a snadno se vážou. Nemusíte se o ně strachovat ani v případě častého vystavování oděru, skvrnám nebo plísni. Flexibilní spárovací hmota obsahuje speciální hydrofobní přísady, které jsou ideálním řešením do vlhkých místností nebo na podlahy s podlahovým vytápěním.

Flexibilní spárovací hmota zároveň výrazně snižuje nasákavost spár a jejich náchylnost k obarvení. Navíc je možné s ní pracovat u různých typů materiálů a povrchů, jako jsou dlaždice, klinkery, porcelán, skleněné mozaiky nebo kamenné dlaždice, což jsou materiály, které s přehledem najdete třeba v kuchyních, koupelnách, na balkónech či terasách. Jedná se zkrátka o univerzální typ spárovací hmoty, který nemá žádné kontraindikace pro použití.

Silikonové spárovací hmoty

Jaká je ta správná spárovací hmota do koupelny? Její výběr rozhodně není nic složitého. Ideální variantou jsou totiž silikonové spárovací hmoty, které nejenže jsou voděodolné, ale ubrání se i různým druhům plísní nebo chemikálií. Často je proto najdete ve spárách kolem sanitárních zařízení. Používají se ale i k vyplnění dilatačních spár či různých mezer ve zdech a omítkách. Na našem e-shopu najdete širokou nabídku různých barevných variant silikonových tmelů – třeba od značky WEBER.

Jak postupovat při spárování obkladů a dlažeb

Cementové a polymerní spárovací hmoty se připravují smícháním s vodou v přesném poměru. Ten je důležité dodržet, aby malta nebyla příliš řídká a nezpůsobovala vytváření pórů a bublin. Příprava epoxidové malty je složitější, vyžaduje pečlivé smísení hmoty epoxidu a tvrdidla.

Před namícháním spárovací hmoty je důležité spáry důkladně očistit od podkladového lepidla a zbytky nečistot vysát vysavačem. Připravenou maltu rozetřete na obklady pěnovým hladítkem nebo gumovou stěrkou. Při spárování dlažeb použijte gumový smeták. Po důkladném vyplnění všech spár setřete přebytečnou spárovací hmotu a z povrchu odstraňte hrubé nečistoty. Až povrch spárovačky zmatní, celou plochu omyjte navlhčenou houbou a doleštěte suchou utěrkou. Spárování není zkrátka žádná věda. Pokud jste si poradili s lepením obkladů a dlažeb, spárování zvládnete levou zadní.

Dilatační spáry vyplňte silikonem

Nejen při montáži obkladů a dlažeb je potřeba zajistit zakrytí dilatačních spár, které řeší problém s roztažností materiálů. Pro spárování mezer mezi stěnou a podlahou se používají silikonové hmoty, které jsou pružné a poradí si s pnutím materiálů. I silikonové tmely, například MAPESIL AC, jsou dostupné v různých barvách, a tak je snadno opticky sladíte s dalšími spárovacími hmotami.

Tyto tmely na bázi silikonu jsou k utěsňování dilatačních spojů ideální, protože si poradí s pohybem až cca 25 % šířky spáry. Své využití mají jak v interiérových, tak exteriérových prostorách, kde k rozměrovým změnám vzhledem k velkým výkyvům teplot dochází v největší míře.

Silikonové tmely jsou dostupné v různých barvách, a tak je snadno opticky sladíte s dalšími spárovacími hmotami.

Silikonovou hmotu využijete i pro vyplnění různých mezer

Silikonové tmely určené pro spárování využijete nejen k vyplnění dilatačních spár, ale i nejrůznějších mezer mezi různými konstrukčními díly. V koupelnách se používají například pro vyplnění mezery mezi umyvadlem a stěnou nebo k utěsňování van či sprchových koutů. S oblibou se využívají také v lodním, stavebním či strojním průmyslu. Silikonové hmoty skvěle drží na skle, keramice i hliníku. Chcete-li zlepšit jeho přídržnost k betonu, dřevu, kovům nebo natíraným či plastovým materiálům, nejprve opatřete povrchy penetračním nátěrem.

Využití v interiérech a exteriérech

Ačkoliv je účel použití spárovacích hmot pro interiéry i exteriéry stejný, v obou případech je nutné sáhnout po rozdílném materiálu. Pro účely kuchyní a koupelen je totiž vhodné použít jiný druh než pro účely třeba teras, venkovních obkladů nebo dokonce bazénů.

Interiéry

  • Kuchyně – je vhodné použít lepidla a spárovačky, které budou vysoce odolné vůči skvrnám, ale i potravinářským kyselinám a čisticím prostředkům.
  • Koupelny – ideální je sáhnout po tmelech či spárovacích hmotách, které jen tak neztmavnou a hravě si poradí také s plísněmi libujícími si právě ve vlhkém koupelnovém prostředí.

Exteriéry

  • Terasy – pro jejich potřeby se nejlépe osvědčuje cementová spárovací hmota, která je odolná a nepopraská ani vlivem mrazu nebo agresivního slunečního záření.
  • Venkovní dlažba – prakticky pro všechna venkovní řešení platí to stejné jako pro výše zmíněné terasy – nejdůležitější je v jejich případě právě odolnost vůči slunci, vodě a dalším atmosférickým vlivům.

Je libo bílou, modrou, nebo červenou? Výběr je na vás!

Pokud se chystáte spárovat obklady nebo dlažby, nemusíte hned sahat po bílé spárovací hmotě. Výrobci malt a tmelů pro spárování vyrábí spárovačky v různých barevných odstínech od zářivě bílé přes šedou po sytě červenou, modrou, žlutou nebo třeba stříbrnou.

Chcete-li zvýraznit přechody mezi jednotlivými dlaždicemi, zvolte kontrastní barvu, pokud naopak chcete přechody a spáry skrýt, sáhněte po spárovací hmotě ve stejném tónování. Myslete také na to, že čistě bílé spáry se vám budou mnohem hůře čistit a nečistoty na nich budou viditelnější. Výběr barvy nemá na vlastnosti spárovacího materiálu žádný vliv, je tak jen otázkou vašeho vkusu, pro jakou barvu se rozhodnete.

Pokud zvolíte pro spárování správnou stavební hmotu, vydrží vám spáry řadu let a odolají i mechanickému zatížení nebo častému kontaktu s vodou. Potřebujete s výběrem spárovačky pomoct? Kontaktujte nás, nebo navštivte některou z poboček Izomat. Odborný personál vám poradí, v jakých případech sáhnout po cementové, polymerní, epoxidové, nebo silikonové spárovací hmotě. Materiál i vybavení můžete také zakoupit z pohodlí domova přímo v našem e-shopu IZOMAT.

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, IZOMAT​ | Autor článku: Radek Brázdil