Menu
Menu

Velký přehled PUR pěn: vyznáte se v nich?

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Velký přehled PUR pěn: vyznáte se v nich? - izomat.cz

Zorientujte se v rozsáhlé nabídce montážních pěn a vyberte tu nejvhodnější. Přinášíme vám velký přehled a rozdělení dle využití a způsobu aplikace PUR pěn.

Montážní pěna na polyuretanové bázi patří mezi nejvšestrannější typy stavebních hmot vůbec. Je vhodná pro vyplňování dutin, usazování oken, izolaci stavebních konstrukcí a mnohé další práce. Přinášíme vám velký přehled PUR pěn, ve kterém si podrobně představíme jejich vlastnosti a rozdělení podle způsobu využití.

Montážní pěna je důležitým pomocníkem mnoha stavebníků. Své uplatnění nachází jak při pracích v interiéru, tak exteriéru.

 

Základní vlastnosti PUR pěn

Montážní pěny (PU nebo také PUR pěny) obsahují polyuretan, který vyniká svými izolačními vlastnostmi, dlouhou životností, pevností a nízkou hmotností. Vzhledem k dobré přilnavosti drží na většině stavebních materiálů a díky lepicí schopnosti je vhodnou alternativou ke stavebním lepidlům. Jakmile PU pěna vytvrdne, nedochází k uvolňování chemických látek, a tak je zdravotně nezávadná. Při aplikaci však dochází k uvolňování hořlavého plynu. Proto je při práci v interiéru důležité prostor důkladně vyvětrat a vyhnout se manipulaci s ohněm.

Jednou z hlavních nevýhod PUR pěn je nízká odolnost vůči UV záření. Po delší době působení slunečního záření začne degradovat a měnit své vlastnosti, proto je třeba ji ošetřit ochranným nátěrem. Při použití v exteriéru také dochází ke zvětrávání pěny a zkrácení životnosti působením vlhkosti. Z toho důvodu by měla být PUR pěna překryta vrstvou omítky či jiné stavební hmoty podle místa a způsobu použití.

 

Přilnavost montážní pěny a možnosti využití

Moderní PUR pěny považujeme za univerzální, protože dobře drží na většině materiálů. Skvěle přilnou ke zdivu, dřevu, betonu, keramice, přírodnímu kameni, omítce, kovu, sádrokartonu nebo polystyrenu. Drží také na některých plastech (zpravidla kromě polypropylenu a polyethylenu). Běžné typy PU pěn naopak nejsou vhodné pro aplikaci na smalt, sklo či teflon

Montážní pěna je důležitým pomocníkem mnoha stavebníků. Své uplatnění nachází jak při pracích v interiéru, tak exteriéru. Ve vnitřních prostorách se nejčastěji používá k usazování obložkových zárubní, lepení van a sprchových vaniček nebo k izolaci potrubí, stropu nebo střešních konstrukcí. V exteriéru pak poslouží při montáži oken a prosklených stěn, vyplňování spár a dutin ve zdivu, usazování venkovních parapetů nebo lepení izolačních desek.

Zdicí pěna je vhodná například pro lepení zdiva z pórobetonu nebo sádrokartonových a cementotřískových desek.

 

Rozdělení montážních pěn podle způsobu aplikace

Podle způsobu nanášení rozdělujeme montážní pěny na trubičkové a pistolové. Pro hobby použití jsou určené trubičkové pěny, které lze aplikovat bez dalšího příslušenství. Vhodné jsou pro občasné použití a nenáročné aplikace. Součástí kovové plechovky je aplikační nástavec s trubičkou, kterou zasunete do požadovaného otvoru. Stlačením ventilu v horní části plechovky následně pěnu aplikujete.

Pro profesionální využití a náročnější aplikace jsou určené pistolové pěny. Pro jejich aplikaci potřebujete pistoli na PUR pěnu, do které plechovku nasunete. Výhodou pistolových pěn je možnost dávkování množství na jedno stlačení. Protože pistole na PUR pěnu obsahuje dlouhou a tenkou trysku, dostanete se s ní do podstatně hlubších a užších dutin. Po dokončení prací je potřeba pistoli vyčistit speciálním čističem na pěny, aby nedošlo k ucpání trysky.

 

NOVINKA! Představujeme vám montážní pěny s novým aplikátorem GENIUS GUN.Umožní vám nanášet pěnu snadno, precizně a kdykoli práci přerušit. Pěna vám tak vydrží delší dobu a můžete ji používat opakovaně, aniž by se ventil zalepil.

 

Základní typy pěn – nízkoexpanzní a vysokoexpanzní

Montážní pěny obsahují stlačený hnací plyn, díky kterému po aplikaci zvětšují svůj objem. Nárůst objemu ovlivňuje míra stlačení plynu. Pěny označované jako nízkoexpanzní obsahují méně stlačený plyn, díky kterému se objem hmoty zvětší po aplikaci jen minimálně. Jejich výtěžnost je tak menší než u pěn vysokoexpanzních.

Určené jsou do míst, kde by nárůstem objemu pěny mohlo dojít k poškození konstrukčních částí. Typickým příkladem jsou obložkové zárubně interiérových dveří, u kterých by při použití vysokoexpanzní pěny mohlo dojít k deformacím. Obecně se tento typ PUR pěn používá pro vyplňování menších otvorů a dutin či potrubních prostupů. Nízkoexpanzní pěny se zpravidla využívají také při montážích oken.

U tzv. vysokoexpanzních pěn je naopak obsažený hnací plyn hodně stlačený. Díky tomu pěna po aplikaci zvětší několikanásobně svůj objem, a tak dokonale vyplní a izoluje i větší otvory a dutiny. Proto se využívá při zednických a izolatérských pracích. U novostaveb je najdete například v místech styku stropu se zděnou příčkou, kde tvoří funkční výplň a izolaci spár.

Protipožární pěna se hodí zejména k montáži protipožárních dveří, vyplňování elektrických rozvaděčů nebo izolaci elektrického vedení.

 

Speciální typy PUR pěn

Kromě univerzálních PUR pěn naleznete na trhu i specificky upravené a vylepšené typy, které jsou určené pro speciální aplikace. Patří mezi ně především:

 

Zimní pěna

Běžné typy montážních pěn lze aplikovat jen při teplotě nad bodem mrazu. Potřebujete-li v exteriéru vyplnit dutiny nebo namontovat okna a dveře v zimním období, zvolte zimní pěnu, s níž můžete pracovat při teplotě až do -15 °C. V zimní variantě se vyrábí jak nízkoexpanzní, tak vysokoexpanzní montážní pěny.

 

Studnařská pěna

V místech, kde dochází ke kontaktu montážní pěny s pitnou vodou, je potřeba používat studnařské PU pěny. Splňují přísné požadavky na výrobky přicházející do styku s pitnou vodou a disponují patřičnými atesty. Vhodné jsou nejen pro izolování studní, ale také těsnění vodovodních šachet či potrubních spojů.

 

Kanalizační pěna

Pro utěsnění odpadních šachet, sběračů a dalších prvků v kanalizacích se používá kanalizační pěna. Je upravená tak, aby odolala dlouhodobému kontaktu se splaškovou vodou. Na rozdíl od standardních pěn nemění své vlastnosti ani při kontaktu s tuky, oleji či mycími prostředky.

Studnařské pěny splňují přísné požadavky na výrobky přicházející do styku s pitnou vodou a disponují patřičnými atesty.

 

Protipožární pěna

V prostorách se zvýšenými nároky na protipožární opatření se pro izolaci a vyplňování otvorů používá speciální protipožární pěna. Na oheň a vysoké teploty reaguje minimálně a splňuje přísné protipožární předpisy a normy. Vhodná je pro montáž protipožárních dveří, vyplňování elektrických rozvaděčů nebo izolaci elektrického vedení.

 

Pěna pro rychlou montáž

Potřebujete-li po montáži pomocí PUR pěny co nejdříve pokračovat ve stavebních úpravách, zvolte speciální rychlomontážní pěnu. K jejímu úplnému vytvrzení dochází už po 15 minutách od aplikace. Poté lze pěnu seřezávat, povrchově upravovat či překrýt dalšími stavebními materiály.

 

Zdicí pěna (montážní PUR lepidlo)

Pro zdění nosných i obvodových konstrukcí se používá zdicí pěna neboli PUR lepidlo, která představuje kombinaci běžné montážní pěny a stavebního lepidla. Vhodná je například pro lepení zdiva z pórobetonu (např. YTONG) nebo sádrokartonových a cementotřískových desek. Výrobci stavebních hmot nabízí zdicí pěny pod různými obchodními názvy, např. MULTI KLEBER od předního českého výrobce Den Braven.

Dobře zvolená montážní pěna zajistí dokonalé utěsnění spár a lepení. Široký výběr PUR pěn naleznete na našem e-shopu i na pobočkách stavebnin Izomat, kde vám zkušený personál s výběrem poradí.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat