Aku vrtačky patří mezi nejpoužívanější elektrické nářadí jak mezi kutily, tak profesionálními řemeslníky. Vyznat se v nepřeberném množství parametrů a vybrat vhodný model vrtačky v odpovídající cenové kategorii ale není zrovna lehké. Proto jsme pro vás připravili velkého průvodce aku vrtačkami, ve kterém se na jejich vlastnosti a parametry podrobněji zaměříme. Rozdíly mezi modely v různých cenových kategoriích si ukážeme na aku vrtačkách od renomovaného výrobce DeWalt.
Přemýšlíte, jakou vrtačku vybrat? Poradíme vám, jaký typ vrtačky a s jakou kapacitou je pro vás nejvhodnější.
Aku vrtačka, nebo elektrická vrtačka do zásuvky?
Ne vždy jsou podmínky k práci ideální, a proto je výběr aku vrtačky či aku šroubováku zásadní. Aku, nebo běžnou elektrickou vrtačku do zásuvky – to je otázka, kterou řeší nejen kutilové, ale i profi řemeslníci.
Akumulátorovou vrtačku pohání baterie, takže vám odpadne starost s tím, kam zapojit kabel. A navíc se s ní snadno dostanete do méně přístupných míst. Stačí nabitá baterie, nebo náhradní do rezervy. Kromě akumulátorového zdroje je její součástí také pravý a levý chod, který přepnete podle potřeby, sklíčidlo pro upnutí vrtáku a jiných nástrojů, regulátor otáček, nastavení momentu atd.
Elektrická vrtačka je vybavená kabelem – pokud chcete, aby fungovala, musíte mít vždy po ruce zdroj elektřiny. Narozdíl od aku vrtačky je vhodná na náročnější vrtání do zdiva či kamene. S tím si poradí také aku vrtačka s příklepem, ale doporučujeme ji pouze na občasné práce.
Univerzální pomocník do každé dílny
Aku vrtačka bude vaším velkým pomocníkem i při šroubování, ale výhodnější je pořídit si aku šroubovák. Je totiž lehčí a menší, takže se s ním dostanete do hůře přístupných míst a práce pro vás bude snadnější. Na trhu však najdete spoustu typů aku šroubováků s různým výkonem, kapacitou baterií a dalšími parametry. Jak správně vybrat aku šroubovák a na co se při výběru zaměřit, jsme pro vás popsali v článku.
Aku vrtačka je naopak univerzálnější – vyvrtá otvory do betonu, dřeva i kovu. Zvládne také šroubování. Počítejte však s tím, že její hmotnost si vybere svou daň, a tak při práci budete muset chvílemi odpočívat.
S obyčejnou aku vrtačkou však nevrtejte do betonu, zdiva a jiných tvrdých materiálů. Sáhněte raději po aku příklepové vrtačce. I když jsou téměř nerozeznatelné, u práce se stavebním materiálem oceníte funkci mechanického příklepu. S kombinací vysokého výkonu (max. 60 000 příklepů za minutu) a síly, kterou je schopna vyvinout na materiál, vám půjde práce snadno od ruky. A navíc příklep můžete u většiny současných modelů vypnout.
Aku vrtačky vybírejte podle následujících několika kategorií. Důležitá je však i její ergonomie, aby vám dobře padla do ruky.
Příklepová AKU vrtačka Dewalt DCD996P2-QW
AKU vrtačka Dewalt DCD777S2T-QW
Podle čeho vybrat aku vrtačku?
Jak jsme již zmínili, aku vrtačky jsou nezávislé na elektrické síti, což je činí vhodným nářadím pro práci venku i doma. Správné nářadí však nepoznáte na první dobrou, pojďme si tedy přiblížit, podle čeho vybírat.
- Výkon vyjádřený maximálním utahovacím momentem, rychlostí otáček i počtem příklepů.
- Baterie je nedílnou součástí každého aku nářadí. U akumulátoru by vás měly zajímat následující parametry: typ, napětí a kapacita.
- Osvětlení – při práci v tmavých prostorách oceníte LED diodu, která osvítí pracovní plochu.
- Ergonomie – pokud vám vrtačka skvěle „padne do ruky”, máte zaručenou pohodlnou a rychlou práci. Užitečné je také pogumování rukojeti, díky kterému se vám vrtačka nebude v ruce přetáčet.
- Příslušenství, jako je nabíječka, náhradní baterie, vrtáky a šrouby, nejsou vždy součástí balení. Proto jsou vždy vítaným bonusem.
S aku vrtačkami zvládnete šroubování a vrtání do různých materiálů, které vám usnadní řada užitečných funkcí, jež byste měli vzít při výběru v potaz:
- zpětný chod pro vyšroubování šroubů a vrutů,
- nastavení rychlosti otáček v několika stupních,
- nastavení krouticího momentu pro větší průměry vrutů,
- příklep pro práci s betonem, zdivem a panely,
- odnímatelné sklíčidlo pro práci v hůře dostupných místech a pro rozšíření využití.
Typ motoru – uhlíkový vs. bezuhlíkový
Vývoj technologií se odráží i ve světě dílenského vybavení a nářadí. Důkazem toho je konstrukce moderních motorů aku vrtaček, u kterých analogová nebo digitální řídicí jednotka nahrazuje komutátor a uhlíky. I když se stále vyrábí i vrtačky s tradičními uhlíkovými motory, nabídka bezuhlíkových je podstatně pestřejší. Přestože je jejich cena nepatrně vyšší, přináší řadu výhod – jsou tišší, mají delší životnost a až o 35 % delší dobu chodu na stejnou baterii. Zde nemusíte příliš váhat, volbou aku vrtačky s bezuhlíkovým motorem chybu neuděláte.
Akumulátor dá vrtačce potřebnou šťávu
Hlavní předností akumulátorových vrtaček je snadná přenositelnost a volnost, která je daná nezávislostí na elektrické síti. Aby aku vrtačka splnila svůj účel, musí být vybavena kvalitním akumulátorem, který bude mít dostatečnou kapacitu. Při výběru nové vrtačky se proto zaměřte právě na baterku.
Zjistěte si také, kolik akumulátorů je součástí balení vrtačky (někdy to jsou 2 nebo i 3, a tak na jejich nákupu ušetříte). Pátrejte také po tom, je-li možné pro daný typ vrtačky pořizovat různé baterie lišící se svou kapacitou. U aku vrtaček a jakéhokoliv jiného nářadí poháněného bateriovým zdrojem by vás měly zajímat zejména 2 parametry – napětí a kapacita.
Napětí akumulátoru
Běžně dostupné aku vrtačky se vyrábí v různých napájecích řadách. Standardně narazíte na modely s akumulátory o napětí 10,8 V, 12 V a 18 V. Všeobecně platí, že čím vyšší napětí, tím bude výkon vrtačky vyšší. Proto přední výrobci nářadí vyrábí stále častěji vrtačky s 18V akumulátorem, které vyhoví i potřebám profesionálů. Zmiňovaný výrobce DeWalt nabízí mimo jiné i řadu strojů s napájecím napětím 54 V. Výkon nářadí je pak stejný jako u klasického elektrického nářadí, a to s výhodou svobody pohybu bez napájecího kabelu.
Kapacita: čím vyšší, tím déle si zavrtáte
Při výběru nové aku vrtačky je potřeba určit i správnou kapacitu baterie. Čím vyšší kapacita akumulátoru, tím je pracovní doba stroje delší. Za vysokokapacitní baterie si však připlatíte, navíc jsou těžší, a tak se s vrtačkou hůř manipuluje. Proto se zamyslete, jak dlouhou dobu provozu vrtačky vyžadujete a jaké práce s ní budete dělat. Platí totiž, že pro náročnější práce budete potřebovat baterii s větší kapacitou. Při velkém zatížení stroje je proudový odběr z baterie velký, a tak se baterie dříve vybije.
Pro jednodušší a lehčí práce s vrtačkou (např. montáž nábytku nebo občasné vrtání) si vystačíte s kapacitou baterie 1,5 až 2,0 Ah – například kompaktní vrtačkou Dewalt DCD791D2-QW, kterou využijete i v těžko přístupných místech. Pro celodenní práci s vrtačkou pak sáhněte po baterii o kapacitě 5,0 Ah. Nejrobustnější baterie s kapacitou 6 až 12 Ah se využívají zejména u kladiv, úhlových brusek, kotoučových pil a dalších strojů, které jsou předurčené pro náročnější práci.
Výběr vrtačky podle typu činnosti
Konkrétní typ aku vrtačky vybírejte podle typu práce. Je zbytečné investovat mnoho tisíc do výkonné profesionální vrtačky, když její potenciál nikdy nevyužijete. Ale protože vám práci výrazně ulehčí a zrychlí, máme pro vás dobrou zprávu: dnes už vám ji zapůjčí v půjčovnách nářadí bez ohledu na to, jestli jste stavební firma, nebo nadšený kutil.
Pro montáže nábytku, občasné vrtání a šroubování do dřeva či železa (do průměru 10 mm) si však vystačíte se základními řadami vrtaček. Na výběr máte z několika napájecích řad. Svůj účel splní například vrtačky DeWalt 10,8V DCD710D2, 12V DCD706D2 nebo 18V DCD777S2T a DCD708S2T.
18V aku vrtačka DCD777S2T je ideální pro klasického domácího kutila.
Pro náročnější práce, například vrtání do dřeva až do 30 mm průměru nebo šroubování dlouhých vrutů průměru až 10 mm, doporučujeme použít vrtačky s vyšším kroutícím momentem. Modely aku vrtaček DCD791D2 nebo DCD796D2 jsou pro tyto účely ideální.
Pro tesařské práce, například montáže krovů, budete potřebovat aku vrtačku s velkými kroutícími momenty. Ty jsou nezbytné i v případě, potřebujete-li vrtat velké otvory do dřeva vrtací korunkou nebo samoposuvným vrtákem. Pak musíte sáhnout po výkonnějším (a dražším) nářadí, například špičkovém modelu DeWalt DCD991P2.
Chcete vrtat do zdiva, nebo betonu? Budete potřebovat příklep
Nabízí se také otázka, chcete-li s vrtačkou vrtat také do zdiva nebo měkčího betonu. Pokud ano, sáhněte po vrtačce s příklepem. Protože všechny aku vrtačky pro příklep používají mechanický systém, nejsou vhodné pro časté vrtání do betonu. Vrtání bude trvat dlouho, a tak se bude vrtačka přehřívat a zkrátí se její životnost. Pro vrtání do zdiva nebo betonu si pořiďte vrtací kladivo. Na druhou stranu se u aku vrtaček s příklepem rozšiřují možnosti využití, a tak je nářadí univerzálnější.
A pro jaké modely s příklepem se rozhodnout? Pro menší a střední zátěž jsou vhodné vrtačky s příklepem DCD709S2T a DCD778S2T, pro střední až vyšší zátěž pak DCD796D2. Pokud hledáte opravdu výkonného pracanta, který si poradí i s těmi nejnáročnějšími činnostmi, sáhněte po modelu DCD996P2 se dvěma 5,0 Ah bateriemi.
Vrtačku i s akumulátory snadno přenesete kamkoliv v praktickém kufru. A jakmile budete mít práci hotovou, zase je do něj bezpečně uložíte.
Stohovatelné systémy usnadní manipulaci
Chcete-li svou domácí nebo profesionální dílnu vybavit větším počtem nářadí, zaměřte se na provedení kufrů. Doporučujeme pořizovat nářadí uložené v kufrech řady Tsak, které vám ušetří spoustu místa i starostí s uskladněním a hromadným přesunem nářadí. Jednotlivé kufry se totiž dají stohovat na sebe, současně se mohou kombinovat s dalšími kufry a úložnými systémy. Díky systému Tsak vytvoříte během chvilky kompaktní sadu nářadí pro snadnou manipulaci na pracovišti.
Rázový utahovák – zajímavá alternativa k vrtačce
Vedle klasických vrtaček stojí za zmínku také rázové utahováky, které jsou menší a lehčí, přitom odvedou stejnou práci. Přenos síly do bitu nebo vrtáku zajišťuje rázový mechanismus, a tak nehrozí nebezpečí překroucení při přenosu točivého momentu na pracovní nástroj. Manipulace s rázovým utahovákem je proto bezpečnější než s vrtačkou. Zatímco běžné vrtačky dosahují maximálně 2000 ot./min., rázové utahováky mají i 3200 ot./min., a tak je práce s nimi také rychlejší.
Před výběrem aku vrtačky se zamyslete, na jakou činnost ji budete využívat a jakou vyžadujete dobu provozu. Podle toho se rozhodněte pro konkrétní model. Doporučujeme vybírat mezi nářadím od osvědčených výrobců, například zmiňovaného DeWalt. Bude vám dělat dobrou službu po mnoho let a jen tak vás nezklame. Široký sortiment aku vrtaček i elektrických vrtaček můžete pořídit v našem e-shopu IZOMAT.
Zdroj fotografií: Depositphotos.com, IZOMAT