Menu
Menu

Velký průvodce aku vrtačkami – která je pro vás ta pravá?

IZOMAT stavebniny s.r.o.
IZOMAT - Velký průvodce aku vrtačkami – která je pro vás ta pravá?

Vše, co potřebujete vědět o vrtačkách, najdete ve velkém online průvodci! Seznamte se s důležitými parametry aku vrtaček a zjistěte, jak vybrat tu nejvhodnější.

Velký průvodce aku vrtačkami – která je pro vás ta pravá?

dělník s vrtačkouPřemýšlíte, jakou vrtačku vybrat? Poradíme vám, jaký typ vrtačky a s jakou kapacitou je pro vás nejvhodnější.

Aku vrtačky patří mezi nejpoužívanější elektrické nářadí jak mezi kutily, tak profesionálními řemeslníky. Vyznat se v nepřeberném množství parametrů a vybrat vhodný model vrtačky v odpovídající cenové kategorii ale není zrovna lehké. Proto jsme pro vás připravili velkého průvodce aku vrtačkami, ve kterém se na jejich vlastnosti a parametry podrobněji zaměříme. Rozdíly mezi modely v různých cenových kategoriích si ukážeme na aku vrtačkách od renomovaného výrobce DeWalt.

Typ motoru – uhlíkový vs. bezuhlíkový

Vývoj technologií se odráží i ve světě dílenského vybavení a nářadí. Důkazem toho je konstrukce moderních motorů aku vrtaček, u kterých analogová nebo digitální řídicí jednotka nahrazuje komutátor a uhlíky. I když se stále vyrábí i vrtačky s tradičními uhlíkovými motory, nabídka bezuhlíkových je podstatně pestřejší. Přestože je jejich cena nepatrně vyšší, přináší řadu výhod – jsou tišší, mají delší životnost a až o 35 % delší dobu chodu na stejnou baterii. Zde nemusíte příliš váhat, volbou aku vrtačky s bezuhlíkovým motorem chybu neuděláte.

Akumulátor dá vrtačce potřebnou šťávu

Hlavní přednostní akumulátorových vrtaček je snadná přenositelnost a volnost, která je daná nezávislostí na elektrické síti. Aby aku vrtačka splnila svůj účel, musí být vybavena kvalitním akumulátorem, který bude mít dostatečnou kapacitu. Při výběru nové vrtačky se proto zaměřte právě na baterku.

Zjistěte si také, kolik akumulátorů je součástí balení vrtačky (někdy to jsou 2 nebo i 3, a tak na jejich nákupu ušetříte). Pátrejte také po tom, je-li možné pro daný typ vrtačky pořizovat různé baterie lišící se svou kapacitou. U aku vrtaček a jakéhokoliv jiného nářadí poháněného bateriovým zdrojem by vás měly zajímat zejména 2 parametry – napětí a kapacita.

Napětí akumulátoru

Běžně dostupné aku vrtačky se vyrábí v různých napájecích řadách. Standardně narazíte na modely s akumulátory o napětí 10,8 V, 12 V a 18 V. Všeobecně platí, že čím vyšší napětí, tím bude výkon vrtačky vyšší. Proto přední výrobci nářadí vyrábí stále častěji vrtačky s 18V akumulátorem, které vyhoví i potřebám profesionálů. Zmiňovaný výrobce DeWalt nabízí mimo jiné i řadu strojů s napájecím napětím 54 V. Výkon nářadí je pak stejný jako u klasického elektrického nářadí, a to s výhodou svobody pohybu bez napájecího kabelu.

Kapacita: čím vyšší, tím déle si zavrtáte

Při výběru nové aku vrtačky je potřeba určit i správnou kapacitu baterie. Čím vyšší kapacita akumulátoru, tím je pracovní doba stroje delší. Za vysokokapacitní baterie si však připlatíte, navíc jsou těžší, a tak se s vrtačkou hůř manipuluje. Proto se zamyslete, jak dlouhou dobu provozu vrtačky vyžadujete a jaké práce s ní budete dělat. Platí totiž, že pro náročnější práce budete potřebovat baterii s větší kapacitou. Při velkém zatížení stroje je proudový odběr z baterie velký, a tak se baterie dříve vybije.

Pro jednodušší a lehčí práce s vrtačkou (např. montáž nábytku nebo občasné vrtání) si vystačíte s kapacitou baterie 1,5 až 2,0 Ah. Pro celodenní práci s vrtačkou pak sáhněte po baterii o kapacitě 5,0 Ah. Nejrobustnější baterie s kapacitou 6 až 12 Ah se využívají zejména u kladiv, úhlových brusek, kotoučových pil a dalších strojů, které jsou předurčené pro náročnější práci.

Výběr vrtačky podle typu činnosti

Konkrétní typ aku vrtačky vybírejte podle typu práce. Je zbytečné investovat mnoho tisíc do výkonné profesionální vrtačky, když její potenciál nikdy nevyužijete.

Pro montáže nábytku, občasné vrtání a šroubování do dřeva či železa (do průměru 10 mm) si vystačíte se základními řadami vrtaček. Na výběr máte z několika napájecích řad. Svůj účel splní například vrtačky DeWalt 10,8V DCD710D2, 12V DCD706D2 nebo 18V DCD777S2T a DCD708S2T.

18V aku vrtačka DCD777S2T je ideální pro klasického domácího kutila.

Pro náročnější práce, například vrtání do dřeva do 30 mm průměru nebo šroubování dlouhých 10mm montážní vrutů, doporučujeme použít vrtačky s vyšším kroutícím momentem. Modely aku vrtaček DCD791D2 nebo DCD796D2 jsou pro tyto účely ideální.

Pro tesařské práce, například montáže krovů, budete potřebovat aku vrtačku s velkými kroutícími momenty. Ty jsou nezbytné i v případě, potřebujete-li vrtat velké otvory do dřeva vrtací korunkou nebo samoposuvným vrtákem. Pak musíte sáhnout po výkonnějším (a dražším) nářadí, například špičkovém modelu DeWalt DCD991P2.

Chcete vrtat do zdiva nebo betonu? Budete potřebovat příklep

Nabízí se také otázka, chcete-li s vrtačkou vrtat také do zdiva nebo měkčího betonu. Pokud ano, sáhněte po vrtačce s příklepem. Protože všechny aku vrtačky pro příklep používají mechanický systém, nejsou vhodné pro časté vrtání do betonu. Vrtání bude trvat dlouho, a tak se bude vrtačka přehřívat a zkrátí se její životnost. Pro vrtání do zdiva nebo betonu si pořiďte vrtací kladivo. Na druhou stranu se u aku vrtaček s příklepem rozšiřují možnosti využití, a tak je nářadí univerzálnější.

A pro jaké modely s příklepem se rozhodnout? Pro menší a střední zátěž jsou vhodné vrtačky s příklepem DCD709S2T a DCD778S2T, pro střední až vyšší zátěž pak DCD796D2. Pokud hledáte opravdu výkonného pracanta, který si poradí i s těmi nejnáročnějšími činnostmi, sáhněte po modelu DCD996P2 se třemi 5,0 Ah bateriemi.

 

Potřebujete příklepovou vrtačku a víte, že ji nebudete používat jen svátečně? Vyzkoušejte vrtačka DeWalt

Stohovatelné systémy usnadní manipulaci

Chcete-li svou domácí nebo profesionální dílnu vybavit větším počtem nářadí, zaměřte se na provedení kufrů. Doporučujeme pořizovat nářadí uložené v kufrech řady Tsak, které vám ušetří spoustu místa i starostí s uskladněním a hromadným přesunem nářadí. Jednotlivé kufry se totiž dají stohovat na sebe, současně se mohou kombinovat s dalšími kufry a úložnými systémy. Díky systému Tsak vytvoříte během chvilky kompaktní sadu nářadí pro snadnou manipulaci na pracovišti.

Rázový utahovák – zajímavá alternativa k vrtačce

Vedle klasických vrtaček stojí za zmínku také rázové utahováky, které jsou menší a lehčí, přitom odvedou stejnou práci. Přenos síly do bitu nebo vrtáku zajišťuje rázový mechanismus, a tak nehrozí nebezpečí překroucení při přenosu točivého momentu na pracovní nástroj. Manipulace s rázovým utahovákem je proto bezpečnější než s vrtačkou. Zatímco běžné vrtačky dosahují maximálně 2000 ot./min., rázové utahováky mají i 3200 ot./min., a tak je práce s nimi také rychlejší.

Před výběrem aku vrtačky se zamyslete, na jakou činnost ji budete využívat a jakou vyžadujete dobu provozu. Podle toho se rozhodněte pro konkrétní model. Doporučujeme vybírat mezi nářadím od osvědčených výrobců, například zmiňovaného DeWalt. Bude vám dělat dobrou službu po mnoho let a jen tak vás nezklame.

Zdroj fotografií: Izomat