Menu
Menu

Velký průvodce bruskami – začněte brousit o sto šest!

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Velký průvodce bruskami – začněte brousit o sto šest! - izomat.cz

Úhlová, vibrační, oscilační, pásová, kotoučová… Nevíte, který typ elektrické brusky bude pro vás ten nejlepší? Díky průvodci světem brusek budete mít jasno!

Některé typy elektrického nářadí leží v dílně ladem, jiné většina kutilů a řemeslníků skoro nepustí z ruky. Do druhé kategorie patří brusky, se kterými jde práce jedna báseň. Musíte ale sáhnout po vhodném typu, který vám udělá dobrou službu a vynikne univerzálností. Pokud se ve světě brusek a brusiva zrovna neorientujete, náš průvodce vám přijde vhod. Zaměříme se na základní rozdělení elektrických brusek, způsoby využití, výběr brusiva i doporučení, kterého pomocníka si do domácí dílny pořídit.

Brusku vybírejte podle toho, na jaký materiál se chystáte.

Základní rozdělení elektrických brusek

Existuje nespočet typů elektrických brusek, spousta z nich vyniká svou všestranností, žádná se ale nehodí na všechno. Před výběrem nové brusky si proto dobře promyslete, k čemu ji chcete používat a co od ní očekáváte. Až potom přejděte ke srovnávání jednotlivých modelů, které se liší výkonem, způsobem regulace, hlučností, bohatostí příslušenství a dalšími parametry.

Úhlová bruska patří k nejrozšířenějším typům brusek. S kvalitní výkonnou bruskou už k dělení materiálu nebudete potřebovat žádné další nářadí.

Jaké jsou typy brusek?

Sanační, úhlová, pásová, vibrační… typů brusek je spousta a každou využijete trochu jinak. Potřebujete brousit, řezat nebo spíše leštit? V IZOMATu si vyberete z široké nabídky elektrických brusek.

Úhlové brusky

Úhlové brusky neboli flexy či rozbrušovačky patří k nejrozšířenějším typům brusek. Brusný kotouč rotuje velkou rychlostí, díky níž zvládne spolehlivě rozřezat cihly, beton, obklady, dlažby, dřevo i kov. Upravíte jimi tvar a velikost materiálu. Pro základní využití si vystačíte s úhlovou bruskou o výkonu kolem 700 W, pro opracování tvrdších materiálů a časté broušení však sáhněte raději po výkonnějším modelu.

Při výběru konkrétního modelu úhlové brusky sledujte zpracování bezpečnostních prvků, způsob regulace otáček nebo systém ochrany proti přetížení. Je také si ujasnit, jak velký brusný kotouč budete používat – kotouče se většinou vyrábějí ve velikostech 115 mm, 125 mm, 150 mm, 180 mm či 230 mm. Pokud si do dílny pořídíte kvalitní výkonnou brusku, u většiny prací nebudete potřebovat k dělení materiálu žádné další nářadí.

Pásové brusky

Pásové brusky s brusným pásem vedeným mezi válci opracují větší plochy dřeva, plastu, hliníku a jiných materiálů. Kolik materiálu obrousíte, závisí na nastavení počtu otáček. Využijete je při renovaci oken a dveří a k rovinnému broušení trámů, latí nebo k odstranění rzi.

Vibrační brusky

Pro opracování dřeva využijete lehké a skladné vibrační brusky. Jak už název napovídá, brusný papír rozpohybují silné vibrace, díky kterým kvalitně zbrousíte a vyhladíte velké plochy. Proto je využijete spíše při závěrečných pracích.

Tento typ je velmi podobný excentrickým bruskám, a proto vyvstává otázka, kdy vybrat vibrační a kdy excentrickou brusku? Díky pravoúhlé ploše se s vibračními bruskami dostanete i do hůře dostupných míst, jako jsou rohy dílů. To se vám excentrickými ani pásovými bruskami nepovede.

Excentrické brusky

Excentrické brusky jsou podobné vibračním bruskám, ale umožňují navíc broušení po kružnici. Zbrousíte více materiálu, ale přitom se vám nestane, že broušením vzniknou kruhové zářezy. Využijete je na kvalitní vybroušení a vyleštění rovných a zaoblených hran před lakováním a nátěrem nábytku, plastu, kovu či dřeva. Jak hladkého broušení dosáhnete, závisí na vyosení pohybu: čím je větší, tím je výsledek hladší. Např. excentrická bruska Dewalt DWE6423-QS s motorem 280 W poskytuje 8 000 až 12 000 oběžných otáček za minutu.

Multifunkční oscilační brusky

O něco univerzálnější jsou oscilační brusky. Použití však závisí na počtu dostupných nástavců pro daný model: více nástavců znamená méně nářadí ve vašem kufříku či dílně. Jednoduše je vyměníte podle potřeby: na řezání spár a instalačních rýh do omítek, odstranění starých nátěrů, přeříznutí sádrokartonu nebo zbroušení menších rovinných ploch.

Kotoučové brusky

Pohodlnější jsou kotoučové brusky, které si napevno namontujete k ponku v dílně. Nejčastěji narazíte na brusky se dvěma kotouči různé hrubosti, s nimiž snadno zbrousíte, vyleštíte a naostříte především nože a ruční nářadí.

Brusky na beton

Speciálním typem jsou brusky na beton, které se podobají úhlovým bruskám. Oproti nim jsou výkonnější a umožňují nasazení většího kotouče. Pro domácí kutily se však jejich pořízení nevyplatí. Je však možné pořídit úhlovou brusku s vyšším výkonem včetně nástavce na odsávání, brusného kotouče a držáku pro broušení.

Brusky na sádrokarton

Dalším specifickým typem brusek navržených pro jeden konkrétní účel jsou brusky na sádrokarton. Používají se pro rychlé zahlazení spár mezi jednotlivými deskami. Při opracování sádrokartonu počítejte s vysokou prašností, proto vybírejte typy s možností napojení na vysavač. Pokud se nevěnujete sádrokartonářským pracím, nemá cenu do tohoto typu brusky investovat.

Bruska pro suchou výstavbu

Potřebujete před natíráním obrousit nerovné stěny? Zvolte brusku pro suchou výstavbu neboli brusku na stěny a stropy. Některé typy mají dokonce brusnou plochu protáhlou, čímž pohodlně obrousíte stěnu až do tří metrů bez použití stoličky. A abyste po sobě nenechali nepořádek, u většiny do nich můžete připojit vysavač.

Přímé brusky

Přímé brusky vypadají oproti ostatním typům zcela jinak. Jsou malé, skladné a určené pro ruční broušení. Vyměnitelnými a ohebnými nástavci je využijete tam, kam se běžnou bruskou nedostanete, například do nejmenších detailů odlitků, svárů či konstrukcí.

Sanační brusky

Sanační brusky využijete zejména při renovacích. Spolehlivě za vás otlučou starou omítku, nátěry a podlahovou krytinu a zbrousí beton, žulu či kámen. Stejně jako u brusek na sádrokarton se i u těchto prací hodně práší, proto hledejte typ, který lze připojit k vysavači.

Čím se řídit při výběru brusky?

Při výběru konkrétního modelu úhlové brusky sledujte zpracování bezpečnostních prvků, způsob regulace otáček nebo systém ochrany proti přetížení. S kvalitní výkonnou bruskou nebudete u většiny prací potřebovat k dělení materiálu žádné další nářadí.

Většinu brusek lze dnes pořídit také v provedení AKU, které nabízí zjevné výhody. Při práci s akumulátorovými bruskami nejste omezeni kabelem a nutností být v dosahu elektrické zásuvky. Díky absenci přívodního kabelu se AKU nářadí také snadněji skladuje.

Výběr brusných kotoučů a dalších typů brusiva

Kromě samotné elektrické brusky se vždy zaměřujte i na výběr vhodného příslušenství. Brusné kotouče, pásy, papíry do vibračních brusek a další typy brusiva se prodávají v různé hrubosti zrna. Vybírejte podle typu materiálu a požadavku na finální hrubost povrchu. Pro odebrání většího množství materiálu zvolte brusivo s hrubším zrnem, pro jemné doleštění pak jemné typy brusiva. Při broušení klidně vystřídejte i různé typy pásů, papírů či kotoučů a postupujte od nejhrubšího k nejjemnějšímu.

Zvláštní pozornost věnujte výběru řezných kotoučů pro úhlové brusky, případně diamantových korunek. Také v tomto případě existuje mnoho variant dle materiálu, který se chystáte upravovat. V naší nabídce si vyberete příslušenství pro různé typy elektrických brusek. Nevíte si rady při výběru nejvhodnějšího typu s ohledem na materiál a finální podobu opracovávaného materiálu? Obraťte se na nás, rádi vám poradíme.

V domácí dílně si vystačíte s „flexou“

Pokud se poohlížíte po univerzální elektrické brusce, kterou využijete při většině prací na zahradě nebo stavbě, sáhněte po úhlové s dostatečným výkonem. Jestli často pracujete se dřevem a potřebujete jej snadno a rychle zbrousit, využití najdete i pro pásovou, vibrační nebo třeba oscilační brusku. Investice do dalších speciálních typů brusek se však pro hobby účely většinou nevyplatí.

Pokud nebrousíte denně a brusku využijete na jeden dva projekty, raději si na pár dnů půjčte výkonný model v půjčovně IZOMAT. Ať jste profesionál, nebo nadšený kutil, s profesionálním vybavením vám půjde práce lépe od ruky. Poskytneme vám ho na pár hodin i několik měsíců. Nářadí si půjčíte v našich pobočkách po celé republice, tak nás navštivte a poraďte se se zkušeným personálem, který vám vhodnou brusku doporučí.

Pokud jste už zkušený kutil či profesionál a máte jasno, jaká bruska je pro vás ta pravá, rovnou si ji vyberte v našem e-shopu, kde výhodně nakoupíte z pohodlí domova jak veškeré nářadí, tak materiál.

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat | Autor článku: Radek Brázdil