Potřebujete upevnit polici na zeď, namontovat markýzu nebo třeba přišroubovat konzoli klimatizace na zateplenou fasádu? Pak je vám jasné, že se neobejdete bez hmoždinek, které se v materiálu pevně vzepřou a zajistí stabilitu připevňovaných předmětů. Aby bylo kotvení funkční, je třeba vybrat správný typ. Jenže vyznat se v nepřeberném množství různých provedení hmoždinek není jen tak. Připravili jsme pro vás velkého průvodce hmoždinkami, díky kterému se ve světě kotevní techniky neztratíte.
Díky tomuto průvodci snadno vyberete správný typ hmoždinky pro chystanou práci.
Na co se zaměřit při výběru správných hmoždinek
Abyste byli schopni vybrat správnou hmoždinku, musíte vědět, do jakého stavebního materiálu ji budete upevňovat. I když se běžně používají univerzální stavební hmoždinky, nikdy nezajistí takovou pevnost jako speciální hmoždinky určené přímo pro daný typ materiálu. Pokud nevíte, co se nachází pod omítkou, proveďte test navrtáním a kontrolou barvy prachu:
· Červený prach – plná nebo děrovaná pálená cihla
· Bílý jemný prach – beton
· Bílý hrubozrnný a mastný prach – pórobeton
· Bílý na dotek pískový prach – vápenopísková tvárnice
· Vláknitý bílý prach – sádrokarton
Kromě materiálu musíte při výběru hmoždinky zohlednit i zatížení, způsob použití a další požadované vlastnosti. Je jasné, že nároky na hmoždinku určenou pro kotvení obrazu budou zcela jiné než na hmoždinku pro kotvení závěsného křesla, ve kterém spočinete po náročném pracovním dni.
Zvláštní pozornost pak věnujte při vrtání a upevňování předmětů do zateplovacích systémů. U nich je potřeba zabránit riziku pronikání vlhkosti a vytváření tepelných mostů, které mohou negativně ovlivnit energetickou náročnost domu. Ke hmoždince musíte pořídit samozřejmě i vhodné vruty nebo háčky odpovídajícího průměru a délky. Ta by měla odpovídat minimálně součtu délky hmoždinky a jejímu průměru. Například ke hmoždinkám o průměru 6 mm a délce 30 mm použijte vrut dlouhý alespoň 36 mm.
Způsob vrtání zvolte podle materiálu
Používejte velikost vrtáku, která odpovídá průměru dané hmoždinky. Při vrtání do měkkých stavebních materiálů sáhněte po vrtáku menším o 1 mm. Při montáži se nebude hmoždinka protáčet a zvýší se její nosnost. Způsob vrtání zvolte podle typu materiálu. Do sádrokartonu, děrovaných i deskových materiálů použijte vrtačku bez příklepu, naopak při vrtání do betonu nebo cihly upřednostněte příklepové vrtání.
Základní dělení hmoždinek
Konečně se dostáváme k jádru pudla, tedy k samotnému rozdělení hmoždinek podle konstrukce a způsobu použití. Mezi základní hmoždinky, na které narazíte v našich kamenných prodejnách nebo na e-shopu, patří:
Univerzální stavební hmoždinky
Mezi nejrozšířenější typ hmoždinek patří ty univerzální, které by měl mít po ruce v dostatečném množství každý kutil i řemeslník. Univerzální stavební hmoždinky jsou vhodné jak pro kotvení do plných stavebních materiálů, tak těch dutých. Jsou určené pro připevňování běžných předmětů, které nekladou vyšší nároky na nosnost.
Svůj účel splní například při připevňování svítidel nebo lehkých skříněk. Vyrábí se v několika provedeních lišících se tvarem. Princip je však u všech stejný – po zasunutí hmoždinky do předvrtaného otvoru a zašroubování vrutu se roztáhne a zajistí pevné kotvení. Vyrábí se typy s límečkem i bez něj. Hmoždinky s límečkem jsou vhodné tam, kde je otvor hlubší než délka hmoždinky, protože zabrání jejímu zapadnutí.
Díky rozpírání do čtyř stran hmoždinka fischer SX zajišťuje optimální přenos zatížení do stavebního materiálu.
Natloukací hmoždinky
Pro jednoduchou a rychlou montáž se skvěle hodí natloukací hmoždinky, které obsahují našroubovaný vrut. Stačí jen předvrtat otvor, hmoždinku zatlouct a vrut přitáhnout. Natloukací hmoždinky jsou určené pro kotvení do plných stavebních materiálů a upevňování lehčích předmětů.
Natloukací hmoždinky se používají pro kotvení obvodových profilů sádrokartonových konstrukcí ke stávající nosné konstrukci. Vzájemná rozteč natloukacích hmoždinek se řídí typem konstrukce.
Hmoždinky do dutého zdiva
Mezi speciální typ hmoždinek, který je vzhledem k rozmachu využití dutých cihel stále vyhledávanější, patří hmoždinky do voštinového (dutého) zdiva. Princip kotvení spočívá ve vytvoření přímého tvarového styku s dutou cihlou. Hmoždinka buď vysouvá zoubky, nebo se zauzluje a opře za příčku v cihle. Pro dosažení maximální pevnosti volte takovou délku hmoždinky, aby se mohla zauzlovat za nejsilnější nosnou stěnu.
Hmoždinky do sádrokartonu
Potřebujete-li připevnit předměty do sádrokartonových předstěn, stropů nebo jiných SDK konstrukcí, sáhněte po speciálních hmoždinkách určených právě do sádrokartonu. Jsou vybavené ostrým samozřejmým závitem, a tak se instalují bez předvrtávání. Takové řešení je však vhodné jen pro kotvení lehkých předmětů.
Hmoždinka GKM je univerzálně použitelná pro rychlé a bezpečné upevnění osvětlení, elektromontáží a vnitřního vybavení.
Na těžší břemena sáhněte po kovových hmoždinkách vybavených deštníčkem s velkým rozpěrným rádiusem. Pro deskové materiály jsou vhodné i hmoždinky s krátkou rozpěrnou délkou, které se jednoduše montují díky vytvarovanému vnitřnímu závitu. Neexistuje univerzální doporučení, pro jaký typ hmoždinky do SDK sáhnout. Pokud si s výběrem nebudete jistí, ozvěte se nám, rádi vám pomůžeme.
Hmoždinky do pórobetonu
Pro kotvení do pórobetonového zdiva zvolte speciální hmoždinky, které jsou vhodnější než univerzální typy nebo hmoždinky do plného zdiva. Typy určené pro montáž do pórobetonových tvárnic nebo panelů mají po obvodu žebírka, která se po zašroubování vrutu do materiálu „zakousnou“. Hmoždinky jsou vhodné pro upevnění zábradlí, střešních a fasádních konstrukcí a dalších předmětů včetně těch těžších.
Hmoždinka GB je vyrobena z kvalitního nylonu a osazuje se do zatlučením kladivem do otvoru předvrtaného bezpříklepovým vrtáním.
Hmoždinky na zateplovací systémy
Samostatnou kategorii hmoždinek tvoří ty určené pro kotvení do zateplovacích systémů. V takovém případě je výběr vhodného provedení obzvláště důležitý, protože volbou špatné hmoždinky můžete narušit funkci zateplení a vytvořit nežádoucí tepelné mosty. Na trhu naleznete hmoždinky s kovovými i plastovými trny i zápustnými hlavami.
Konkrétní typ hmoždinek je třeba vybrat s ohledem na typ použitého izolantu. Kvalitní hmoždinky tvoří ucelenou sestavu, která zajistí přerušení tepelného mostu, dokonalé kotvení i utěsnění. Některé typy sestav jsou například tvořené kombišroubem, protichladovým kuželem se skelnovláknitou výztuhou a plastovou zátkou pro utěsnění. Vždy se řiďte doporučeným postupem udávaným výrobcem konkrétního zateplovacího systému a poraďte se s odborníky. I v tomto případě jsme vám plně k dispozici.
Talířové hmoždinky
Pro montáž zateplovacího systému se používají fasádní talířové hmoždinky. Zajišťují stabilitu nalepeného izolantu, současně chrání zateplení před působením větru.
Oblast rozpínání je téměř u této hmoždinky zcela utěsněna, což brání vniknutí prachu z vrtání.
Kotvy pro upevnění těžkých předmětů
Samostatnou kategorii tvoří ocelové kotvy, se kterými bezpečně připevníte i těžká břemena. Pro upevnění žebříků, mříží, konzolí klimatizací, balkonu, strojů, houpaček a jiných těžkých předmětů běžné hmoždinky nepoužívejte, sáhněte právě pro kvalitních kotvách vhodné délky a průměru.
Hmoždinky pro speciální použití
Výrobci hmoždinek a kotevní techniky vyrábí různé typy, které jsou předurčené pro speciální použití. Můžeme zde zařadit například hmoždinky na upevňování umyvadel, zarážeče dveří, hmoždinky se skobou nebo mosazné hmoždinky do tenkých desek.
Už víte, který typ hmoždinek budete potřebovat? Vždy mějte po ruce dostatečné množství univerzálních stavebních hmoždinek, které jsou vhodné jak pro kotvení do plných, tak dutých materiálů. Zvláštní pozornost pak věnujte při kotvení do zateplené fasády, kde je volba kotvící techniky zásadní pro zachování původních vlastností izolačního systému.
Hmoždinka Fischer SX 4x20 mm 200 ks
Hmoždinka Fischer GB 8 pro pórobeton 25 ks
Hmoždinka Fischer GKM sádrokarton kovová 100 ks
Hmoždinka rámová Fischer S 16H 100R 50 ks
Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat