Před pokládkou některých typů podlahové krytiny (zejména oblíbeného vinylu) je důležité provést důkladné vyrovnání podlahy. Za tímto účelem se používají samonivelační stěrky, které na podkladu vytvoří novou souvislou vrstvu bez vad a nerovností. Pokud se do nivelace pouštíte svépomocí, čeká na vás řada nástrah, které mohou představy o dokonalé podlaze zhatit. Přečtěte si, jakou samonivelační hmotu vybrat a na co si dát při přípravě a vylévání nivelační stěrky pozor.
Nivelační stěrku aplikujte až po správné penetraci podkladu. Při použití nevhodného typu penetrace může dojít k odtrhávání nové vrstvy od podkladu.
Co je to samonivelační stěrka?
Než začneme s aplikací, pojďme si ujasnit, co je samonivelační stěrka a proč ji vůbec potřebujeme. Nivelace znamená vyrovnání. Nivelační stěrku nebo tzv. nivelačku potřebujeme, abychom vyrovnali a opravili povrchy, na které plánujeme pokládat podlahu či dlažbu. Pokud je stěrka samonivelační, vyrovnávání podlahy se děje díky jejímu chemickému složení. Na nás je pouze dodržet správný postup přípravy a nanášení stěrky.
Díky samonivelační stěrce položíte podlahu nebo dlažbu na rovný povrch bez vnitřních vzduchových kapes nebo prasklin. Samonivelační stěrka se rozlije po celé ploše renovovaného podkladu a vytvoří pevnou a vodorovnou homogenní vrstvu pro pokládku dlažby nebo podlahové krytiny. Používá se nejen při první pokládce podlahy, ale také jako opravná nivelační stěrka při rekonstrukcích.
Na co se zaměřit při výběru nivelační hmoty?
Výrobci stavebních hmot nabízí různé typy samonivelačních stěrek, které se liší svými vlastnostmi a parametry. Při výběru vhodné směsi se zaměřte zejména na minimální a maximální aplikační tloušťku podle toho, jak velké nerovnosti potřebujete řešit. Dalším kritériem výběru je doba, po které bude vrstva pochozí od vylití stěrky. Po některých typech stěrky se můžete projít třeba už po třech hodinách, jiné musíte nechat vytvrdnout až 24 hodin. Pokud nespěcháte, výběrem stěrky s delší dobou vytvrzení ušetříte.
Nejčastějším typem vyrovnávací stěrky na podlahu je cementová stěrka. Hodí se na většinu povrchů, jako je beton, cementový potěr nebo stávající dlažba (více o úpravě povrchu betonových podlah). Jednou z nejpoužívanějších samonivelačních stěrek je Baumit Nivello 30 – stěrka na cementové potěry v interiéru. K velmi oblíbeným patří také samonivelační podlahová hmota Weber nivelit a na bázi speciálních pojiv, přísad a písku je založena samonivelační stěrka Baumit Nivello Quattro.
Doporučujeme cementovou samonivelační stěrku Nivello. Hodí se do interiérů a na všechny stabilní povrchy.
Anhydritové stěrky využijete na všechny stabilní podklady včetně betonu, cementu, anhydritového potěru, dlažby nebo lité podlahy.
Disperzní stěrky použijte na místa, kde je nestabilní podklad. Jsou elastické a vytvoří savou vrstvu, proto se hodí i pod lepidla pro elastické podlahové krytiny. Využívají se také v prašných prostorách nebo tam, kde je třeba zajistit nepropustnost, například ve vodních nádržích nebo bazénech.
Stěrka na podlahu nebo litý potěr?
Nivelační hmotu si mnoho lidí zaměňuje s litým potěrem. Ačkoli se oba rozlévají na podlahu a používáme je při pokládkách podlah a dlažby, mají oba odlišné funkce. Jak stěrky, tak potěry zlepšují kvalitu podkladu a prodlužují životnost podlah. Nicméně stěrky se používají pro dokončovací vyrovnání povrchu a aplikují se pouze v tloušťce od 2 do 55 mm. Lité potěry jsou hluboké vrstvy až do 100 mm. Zalévá se s nimi například podlahové topení, více se hodí do vlhkých prostor nebo pro rázovitější opravy. Stěrky jsou snadnější na aplikaci a rychleji schnou.
Postup při aplikaci samonivelační stěrky
Většinu nivelačních hmot zvládnete aplikovat celkem snadno. Důležité je dodržet postup a použít správné nářadí.
Začněte pečlivou přípravou podkladu
Než se pustíte do samotné nivelace, věnujte velkou pozornost přípravě podkladu. Ve většině případů se nivelační stěrka lije na podkladový beton, který musí být suchý, čistý a bez viditelných trhlin. Případné hrboly a boule je třeba mechanicky odstranit, stejně tak i zbytky jiných stavebních hmot, tmelů či asfaltu.
Pokud se na ploše nachází větší prohlubně nebo vydrolené části, vyplňte je opravnou stěrkou a nechejte důkladně zaschnout. Po dočištění podlahu vysajte průmyslovým vysavačem a nezapomeňte podél stěn nalepit dilatační pásy MIRELON. Ty se vyrábí z měkkých materiálů, které dokážou přenést pnutí nivelační hmoty při jejím vyzrávání. V opačném případě by mohlo dojít k nadzvednutí nivelační vrstvy a jejímu popraskání.
Prohlubně nebo vydrolené části podkladu vyplňte opravnou stěrkou na beton a nechejte důkladně zaschnout.
Výběr penetrace podle savosti podkladových materiálů
Pro zvýšení přídržnosti nivelační stěrky k podkladu je zásadní správné napenetrování podkladového materiálu. Pokud zvolíte nevhodný typ penetrace, nebo jí použijete nedostatečné množství, pravděpodobně dojde ke zrychlenému schnutí a případně i odtrhávání nové vrstvy od podkladu.
Abyste zjistili, jaký typ penetrace je pro vaše účely nejvhodnější, proveďte jednoduchý test savosti. Na podklad vylijte trochu vody a vyčkejte několik minut. Pokud se voda bez zbytku vsákla do podlahy, jedná se o savý materiál. Na ten můžete použít klasickou akrylátovou disperzi, která zvýší přilnavost nivelační stěrky. V případě, že se voda do podkladu nevsákla, jedná se o nesavý materiál, který vyžaduje použití adhezního můstku, nebo jiného speciálního typu penetrace na nesavé materiály. Ten musíte použít například při lití nivelační stěrky na dlažbu nebo na podklad se zbytky lepidla po předchozích krytinách.
Příprava samonivelační stěrky: poměr vody je zásadní
Až budete mít podkladovou vrstvu důkladně očištěnou a opatřenou penetrací, pusťte se do přípravy nivelační stěrky. Častou chybou při přípravě nivelační hmoty je nedodržení správného poměru sypké směsi a vody. V takovém případě dojde k vyplavení lehčích částí na povrch a k sedimentaci těch těžších, což se projeví vytvořením křídového povlaku po zaschnutí.
Na povrch se vyplaví lehké chemické příměsi, které mají za úkol zlepšit vlastnosti nivelace. Po přidání velkého množství vody se stěrka znehodnotí – ztratí svou pevnost a po zaschnutí vytvoří trhliny. Důležité je do sypké směsi přidávat vodu čistou a zejména studenou! Přilitím teplé vody se urychlí aktivace chemických složek, a tak vám stěrka vytvrdne ještě před tím, než ji stihnete nalít na podlahu.
Spotřebu stěrkovací hmoty odhladnete podle popisu na obalu. Pokud přesně dodržíte postup míchání samonivelační stěrky, spotřeba bude odpovídat té, kterou uvedl výrobce. Pokud opravujete výraznější nerovnosti, budete potřebovat stěrky o něco více. Spotřeba se udává v kg/m2.
Nivelační stěrku důkladně promíchejte
Po přidání ideálního množství vody do sypké směsi nivelační stěrky se pusťte do důkladného promíchávání s využitím elektrického míchadla. Aby byla směs homogenní a bez hrudek, je třeba ji pečlivě míchat minimálně dvě minuty, což se bohužel často nedodržuje.
Stěrku promíchávejte přímo v kbelíku, ze kterého pak budete hmotu lít na podklad. Při nivelaci větších ploch si připravte více kbelíků a rovnou si v nich stěrku rozmíchejte. Po dvou až třech minutách míchání nechejte hmotu další dvě minuty odpočívat, aby se mohly chemické složky aktivovat. Poté hmotu znovu krátce promíchejte a vrhněte se na lití.
Po přidání ideálního množství vody do sypké směsi nivelační stěrky důkladně míchejte elektrickým míchadlem minimálně dvě minuty.
Lití nivelační stěrky a další úprava
Dokonale rozmíchanou hmotu vylévejte přímo z kbelíku na podklad a počkejte, než se krásně rozteče po povrchu.
Běžně se samonivelační stěrka vylévá v tloušťce 2–6 mm. Přizpůsobte ale hloubku vrstvy vašemu podkladu.
Na poškozené nebo výrazně nerovné podlahy je možné rozlévat stěrky až do 30–50 mm.
Pro vyrovnání a roztažení materiálu po ploše se používá rakle, což je speciální stěrka s ostrými zuby, případně ocelové „šavlové“ hladítko. Rakle je vhodnější při aplikaci tenčích vrstev nivelační hmoty, naopak pro větší tloušťky je praktičtější šavle.
Dalším důležitým nářadím, které při nanášení nivelace budete potřebovat, je pórovací váleček neboli ježek. Použitím takového válečku dojde k uvolnění vzduchu, a tedy zabránění vzniku vzduchových bublin. Ježka pak využijete i při napojování stěrky z dalších kyblíků, kterou budete na podlahu postupně přilévat. Pórovací váleček či jiný typ nářadí však musíte používat jen v době, kdy nedošlo k zavadnutí stěrky. Až začne zasychat, ztratí svou samorozlévací schopnost a jakýkoliv zásah z vnějšku už zůstane viditelný napořád.
Váleček je jedním z nástrojů, kterým samonivelační stěrku rovnoměrně a kvalitně rozprostřete po místnosti.
Kdy je samonivelační hmota pochozí?
Až nivelační stěrku rozlijete po celé ploše, musíte ji nechat vyschnout. Pochozí bude za pár hodin až den, podle typu použité hmoty. Doba vysychání stěrky se velmi liší. Ve většině případů jsou stěrky pochozí po několika hodinách. Abyste měli jistotu, doporučujeme počkat 24 hodin.
Slunce a průvan – úhlavní nepřátelé při schnutí nivelace
Proces schnutí rozhodně neurychlujte zapínáním vytápění nebo ohřívačů. Dejte si pozor také na silné sluneční paprsky, které zejména v prostorách s velkými francouzskými okny zkazily práci nejednomu řemeslníkovi.
Lití hmoty provádějte v době, kdy do vnitřních prostorů neproniká větší množství slunečních paprsků, případně okna překryjte nepropustnými foliemi či textilií. Několikahodinovou práci vám může zkazit také silný průvan, který tekutou směs rozvlní. Po zatuhnutí pak může být nerovná a případně i popraskaná.
Doba tvrdnutí – co ji nejvíce ovlivňuje?
- teplota podkladu – neměla by být nižší než 10 °C, ideální teplota je 15 °C
- prostorová teplota – neměla by být nižší než 15 °C, ideální teplota je 20 °C
- prostorová vlhkost – běžná doba schnutí je měřena při vlhkosti místnosti 65 %, s vyšší vlhkostí se doba schnutí prodlužuje
- větrání v místnosti – pro rychlé schnutí je nutné větrat, ale pozor na průvan
Nivelace a zateplování podlah
Pokud zateplujete podlahu a přemýšlíte, jak to půjde dohromady se samonivelační stěrkou, tak se nemusíte obávat. Pokud zateplujete polystyrénem a překrýváte jej betonovou vrstvou, můžete využít stěrkovací hmotu běžně a překrýt s ní betonovou stěrku. Pokud izolujete podlahu a pokládáte i podlahové topení, potom se bude hodit na dokončení povrchu spíše litý potěr. V případě, že zakončujete izolaci podlahy OSB deskami a chtěli byste je překrývat, doporučujeme speciální samonivelační stěrku na OSB desky se skelným vláknem. Podrobnosti o zateplování si přečtěte v našem dalším článku.
Položte samonivelaci i podlahu svépomocí
Dodržíte-li správný technologický postup nivelace podlahy, bude výsledek stát za to. Důležité je ohlídat poměr přidané vody, směs správně zamíchat, pečlivě rozlít a neurychlovat schnutí. Přečtěte si i jak položit plovoucí podlahu svépomocí a zvládnete celou práci bez najímání drahé firmy.
Potřebujete poradit s výběrem nivelační stěrky nebo nářadí? Kontaktujte nás, nebo navštivte některou z našich prodejen Izomat, kde vám zkušený personál předá cenné rady a tipy.
Veškerý materiál i nářadí také pořídíte z pohodlí domova v našem e-shopu IZOMAT.
Samonivelační stěrka MAPEI Ultraplan ECO 20 23 kg
Samonivelační stěrka Baumit Nivello 50 25 kg
Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat