Menu
Menu

Povrchové úpravy betonových podlah

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Povrchové úpravy betonových podlah - izomat.cz

Jaké jsou různé povrchové úpravy betonových podlah, které zlepšují vlastnosti i vzhled materiálu.? Dozvíte se, jak upravit povrch betonu v interiéru i exteriéru.

Betonové podlahy se pro své vlastnosti (zejména odolnost a pevnost) používají jak v interiérových, tak exteriérových prostorách. Vzhled podlahy i její parametry do značné míry ovlivňuje způsob povrchové úpravy. Některé úpravy betonového povrchu zlepšují vlastnosti materiálu, jiné mají ryze dekorativní charakter.

Ražená dlažba v ulici

Ražená dlažba imituje vzhled zámkové dlažby či pravidelně vyskládaných kamenů.

 

Význam povrchové úpravy betonové podlahy

Povrchové úpravy betonu se provádí z důvodu vylepšení mechanických vlastností materiálu i jeho vzhledu. Různými technikami lze fádní betonovou podlahu proměnit v esteticky hodnotný architektonický prvek, který se stane ozdobou vnitřního či venkovního prostoru.

Pomocí povrchové úpravy lze také úspěšně renovovat starší vrstvy betonu, které nevyhovují z estetického ani funkčního hlediska. Úpravy v podobě nátěrů a impregnací pak zvyšují životnost a zlepšují konkrétní vlastnosti (voděodolnost, protiskluznost aj.).

 

Broušení, frézování, leštění

Mezi základní mechanické způsoby povrchových úprav patří broušení, frézování a leštění. Tyto metody se využívají nejen při renovacích a opravách (odstraňování původních vrstev a nátěrů), ale také k vyrovnávání a finalizaci nových betonových potěrů.

 

Broušení betonové podlahy

Technologie broušení se využívá pro jemné opracování povrchu betonové podlahy. Provádí se pomocí speciálních brousicích souprav s diamantovými či tvrdokovovými nástroji, které umožňují odstranění cca 2mm vrstvy povrchu. Profesionální stroje k broušení betonu jsou soustavně chlazeny vodou. Pro broušení menších podlahových ploch lze použít ruční úhlovou brusku Dewalt DWE4217KT, jejíž součástí je i nástavec na broušení betonu a kvalitní diamantový kotouč.

 

Frézování betonové podlahy

Pokud je při renovaci potřeba odstranit silnější vrstvu betonu, přistupuje se k frézování. Profesionální frézy na beton dokážou odstranit i vrstvu betonu silnou přes 8 mm. Používají se pro odstraňování hrubých nerovností, zbytků lepidel a spárovacích hmot či drážek.

 

Leštění betonové podlahy

Konečná úprava betonových podlah se provádí leštěním. Lešticí stroj pracuje při vysokých otáčkách a dodá betonové podlaze poutavý lesklý vzhled. Metoda leštění se uplatňuje i při renovacích, protože přináší obnovu struktury a hloubkové odstranění zašlých nečistot.

Úhlová bruska Dewalt DWE4217KT

Pro broušení menších podlahových ploch lze použít ruční úhlovou brusku Dewalt DWE4217KT.

 

Povrchové úpravy pomocí nátěrů a impregnací

Vlastnosti betonové podlahy lze vylepšit nanesením vrstvy nátěru či impregnace. Mezi nejčastější typy nátěrů patří penetrační, uzavírací, protiskluzový, hydrofobní a ochranný tenkovrstvý.

 

Penetrační nátěr

Nanesení penetračního nátěru je důležité zejména u minerálních podlah na cementové bázi. Sjednotí savost a zajistí trvanlivost požadovaných vlastností podkladu. Protože penetrace betonu zvyšuje přilnavost, je součástí přípravy podkladu před nanášením nátěrového systému. Používá se také pro ochranu pohledových ploch, které nemají konstrukční charakter.

 

Uzavírací nátěr

Beton je přirozeně pórovitý a nasákavý materiál. Pro zacelení pórů se používají uzavírací nátěry, které zvyšují odolnost vůči chemikáliím i působení slunečního záření. Uzavírací nátěr současně zvyšuje otěruvzdornost povrchu.

 

Protiskluzový nátěr

V místech, kde dochází ke kontaktu s vodou a hrozí riziko uklouznutí, se na betonové podlahy nanáší speciální protiskluzové nátěry. Mají vysoký podíl pevných částic, které povrch zdrsňují a minimalizují riziko uklouznutí. Nátěry jsou zpravidla dvousložkové na bázi epoxidové pryskyřice.

 

Hydrofobní nátěr

Pro ochranu betonových podlah před vlhkostí a vodou se povrch ošetřuje hydrofobním nátěrem, který zabrání přístupu vody i do drobných trhlin. Využívá se ve venkovních prostorách, kde zamezuje usazování špíny, růstu plísní a mechů i přimrzání námrazy.

 

Ochranný tenkovrstvý nátěr

Tenkovrstvý nátěr na pryskyřičné bázi se nanáší strojově. Protože betonovou podlahu vytvrdí, zlepšuje odolnost vůči chemickým i mechanickým vlivům. Současně zajistí estetické zvýraznění struktury betonu.

Barva na beton Detecha Izoban

 Na trhu jsou k dispozici speciální barvy na beton, které jsou odolné a na připravený podklad dobře přilnou.

 

Povrchové úpravy venkovních betonových podlah

I betonové plochy ve venkovních prostorách mohou vypadat originálně. Následující povrchové úpravy se využívají pro použití na zahradách, příjezdových cestách, parcích a dalších místech, kde je vysoká dekorativnost povrchu žádoucí.

 

Vymývaný beton

Dekorativní vymývaný beton se nejčastěji využívá na příjezdové cesty, chodníky či parkovací stání. Vyznačuje se poutavým vzhledem obnažených kamenů a protiskluzností. Vyrábí se kontrolovaným vymýváním betonu s vysokým obsahem kameniva (drtě, oblázků apod.).

 

Ražený beton

Podlaha z raženého betonu imituje vzhled zámkové dlažby či pravidelně vyskládaných kamenů. Realizuje se ražením do čerstvého betonu, a to pomocí speciálních razidel různých tvarů. Zhotovení ražené podlahy je technicky jednoduché s vysokým dekorativním účinkem.

 

Stříkaný beton

Další metodou povrchové úpravy betonové podlahy je stříkání. Využívá se jak u nových venkovních podlah, tak u renovací. Metodou stříkání lze na připraveném podkladu vytvořit různé vzory a docílit tak poutavé imitace kamene či dlažby. Pomocí šablon či lepicích pásků se na podkladu připraví požadované vzory a následně se nastříká tenká vrstva jemné směsi probarveného betonu. Finální nastříkaná vrstva je hladká a protiskluzová. Vyniká snadnou údržbou, a tak se hodí i kolem bazénů či na terasy.

 

Barvení betonu

Nejjednodušším způsobem renovace betonové podlahy je překrytí novou vrstvou nátěru. Na trhu jsou k dispozici speciální barvy na beton, které jsou odolné a na připravený podklad dobře přilnou. Jedná se o snadné a cenově dostupné řešení pro oživení starých betonových ploch, a to jak v exteriéru, tak interiéru (např. v garážích či sklepech).

 

Další dekorativní povrchové úpravy

Vzhled nové betonové podlahy lze ozvláštnit i dalšími technikami. Patří mezi ně například gravírování, rytí, ruční malování či probarvování. Povrch betonu se dekoruje různými výtvarnými technikami a následně se překryje vrstvou transparentního epoxidového nátěru, který zaručuje odolnost a dlouhou životnost.

Různé vzory, ornamenty či spáry se ručně či strojově vrývají do tenké barevné vrstvy, která se nanáší na připravený betonový podklad. Realizace takové betonové podlahy je však časově náročná a vyžaduje zkušenosti i umělecké cítění. Zhotovení dekorativní podlahy od profesionálů tak patří k nákladnějším řešením.

Vysokotlaký čistič Kärcher K 3

Odstranění nečistot z podkladu si usnadníte použitím vysokotlakého čističe, který dokáže uvolnit i zašlou špínu.

 

Jak připravit beton před povrchovou úpravou

Pokud jste se rozhodli oživit stávající betonovou podlahu nátěrem, stříkanou vrstvou či jiným typem povrchové úpravy, musíte ji připravit. Beton je potřeba v první řadě zbavit všech nečistot či zbytků stavebních hmot. Podkladová vrstva musí být rovná a bez viditelných prasklin, úlomků či spár. Při výraznějším poškození povrchu bude potřeba beton zbrousit či vyfrézovat.

Odstranění nečistot z podkladu si usnadníte použitím vysokotlakého čističe, který dokáže uvolnit i zašlou špínu. Před dalšími úpravami však musí povrch dokonale proschnout. Máte-li v plánu podlahu opatřit barevným nátěrem, nejprve beton ošetřete penetrací. Ta sjednotí savost a zlepší přilnavost podkladu.

Se specifickými povrchovými úpravami betonových podlah si poradí jen profesionálové. Mnohé techniky však zvládnete i svépomocí. Vybavení i stavební chemii zakoupíte na našem e-shopu i pobočkách stavebnin Izomat, kde vám zkušený personál ochotně poradí.

Zdroj fotografií: Depositphotos.com