Menu
Menu

6 tipů pro vhodné zateplení domu

IZOMAT stavebniny s.r.o.
6 tipů pro vhodné zateplení domu - izomat.cz

Plánujete zateplení domu? Díky 6 tipům pro vhodné zateplení fasády vyberete kvalitní izolační systém a vyhnete se nejčastějším montážním chybám.

Požadavky na snižování energetické náročnosti budov se soustavně zvyšují, a tak se věnuje stále více pozornosti vhodnému způsobu zateplení rodinných domů. Ať už se chystáte zateplit starý dům, ze kterého vám uniká velké množství tepla, nebo vybíráte vhodný zateplovací systém pro novostavbu, zpozorněte. Přinášíme vám 6 užitečných tipů a rad, které souvisí s montáží i výběrem účinného systému zateplení.

Plánujete zateplení domu? Přečtěte si našich 6 tipů a nic nepodceňte.

 

1.Přehled různých druhů zateplení domu

Pojďme si nejprve shrnout všechny druhy zateplení domu a jejich hlavní výhody a nevýhody.

 

Kontaktní vs. provětrávaná fasáda

Druhy zateplení fasády dělíme nejprve na kontaktní a provětrávané izolace domu. V případě kontaktního zateplování montujeme izolant přímo na stěny domu. Taková izolace patří mezi nejrozšířenější způsoby snižování energetické náročnosti budov. Její montáž je jednodušší a o něco méně finančně náročná.

V posledních letech však roste také zájem o provětrávané fasády, které se vyznačují vzduchovou mezerou mezi izolantem (zpravidla minerální vatou) a fasádními deskami. Takové řešení je vhodné zejména pro zateplení starého domu, který se potýká s vysokou vlhkostí. Díky vzduchové mezeře se totiž konstrukce aktivně vysouší, čímž se zabraňuje i tvorbě plísní v interiérech.

Provětrávané fasády se vyznačují dobrými tepelněizolačními vlastnostmi, vyšší úrovní odhlučnění i dlouhodobou životností. V případě potřeby můžete fasádu kdykoliv rozebrat a snadno opravit. Vzhledem ke specifickému způsobu montáže či netradičnímu vzhledu se stále upřednostňují kontaktní systémy opatřené různými typy omítek, moderní řešení v podobě provětrávané fasády však rozhodně stojí za zvážení.

 

Vata, nebo polystyrén?

Během let se jako nejlepší izolanty pro domy osvědčily dva materiály – minerální vata a polystyrén. V minulosti stavbyvedoucí upřednostňovali minerální vatu (neboli skelnou vlnu) pro její lepší odolnost proti požáru a silnější izolační vlastnosti. Dnes se ale do popředí dostává polystyrén. Nové technologie nám umožňují zateplovat tzv. šedým polystyrénem, který v izolačních vlastnostech vatu předhání. Polystyrén se také snadněji opracovává.

 

Ekologické zateplení domu

Pokud stavíte nízkoenergetický dům, dřevostavbu nebo jinou ekologickou stavbu, jistě si kladete otázku, která forma zateplení domu nejméně ovlivňuje životní prostředí. Z tohoto hlediska doporučujeme skelnou vatu. Vyrábí se z recyklovaného skla, pojí se pomocí pryskyřice a je chemicky stálá a nejedovatá. Použitá vata se navíc dá znovu recyklovat přetavením. Více o izolaci dřevostaveb si můžete přečíst ve specializovaném článku Jak zateplit dřevostavbu.

 

2.Podklad stěny pro zateplení důkladně upravte

Ať už se rozhodnete fasádu zateplit pomocí polystyrenu, minerální vaty nebo jiného izolačního materiálu, věnujte patřičnou pozornost přípravě podkladu. Kontaktní zateplovací systém totiž rozhodně neslouží k vyrovnání nerovností na vaší fasádě. Budete-li izolant lepit na křivé, špinavé nebo mastné části fasády, zaděláváte si do budoucna na velký problém.

Jak tedy podklad stěn správně upravit? Nejprve zkontrolujte stav fasády a zbavte ji prachu, odlupujících se částí omítky, mastnoty, plísní, výkvětů nebo drobných trhlin. Po důkladném očištění a vyspravení poškozených míst ověřte rovnost podkladu pomocí vodováhy. V případě zjištění nerovností fasádu vyrovnejte použitím jádrové omítky. Do lepení izolace se pusťte až po vyzrání a vytvrzení všech stavebních hmot, které jste použili pro drobné opravy.

 

Jádrovou omítku využijete pro vyrovnání nerovností na fasádě.

 

3. Před lepením se podívejte na venkovní teploměr

Vlastnosti stavebních hmot a lepidel jsou závislé na teplotě. Týká se to samozřejmě i lepidel na izolaci, kterým nesvědčí příliš nízké ani vysoké teploty. Než se pustíte do zateplení fasády domu, podívejte se na venkovní teploměr i předpověď počasí pro nadcházející dny. Lepení standardním cementovým lepidlem je možné jen při teplotách v rozmezí 5 až 25 °C.

Chystáte se zateplit svůj dům na podzim nebo na jaře, kdy jsou teploty během dne nižší? V takovém případě sáhněte po speciálních lepidlech, které obsahují příměsi umožňující bezproblémové lepení už od 1 °C. Současně používejte jen takové typy lepidel, které jsou pro konkrétní zateplovací systém certifikované a doporučené výrobcem.

 

4. Izolační desky musí být správně ukotvené

Aby vám tepelná izolace domu dlouho sloužila a odolala silným náporům větru, musí být správným způsobem ukotvená ke stěně. Poraďte se s projektantem nebo jiným specialistou v oboru stavebnictví, který vám s počtem hmoždinek na m2 poradí. Neexistuje totiž jednotné pravidlo – jinak se bude chovat zateplení domu ve městě, jinak zase na horské chatě.

Vedle počtu hmoždinek a jejich správného výběru je důležité i rozmístění na izolačních deskách. V některých případech je vhodnější kotvení na hrany desek, jindy zase do těla desky. Pokud upřednostníte druhou možnost, dejte si pozor, abyste hmoždinky ukotvili v místech, kde se nachází lepidlo. Špatný způsob kotvení patří mezi nejčastější chyby při zateplování polystyrenem i minerální vatou. Svěříte-li zateplení domu stavební firmě, způsob kotvení si ohlídejte.

 

5. Šedý fasádní polystyren izoluje lépe

V rámci tipů pro vhodné zateplení fasády se dostáváme od samotných montážních postupů k výběru vhodného izolačního materiálu. Bílé polystyreny nebo minerální vaty dnes patří mezi standard, existuje však i řada vylepšených materiálů. Patří mezi ně i šedé fasádní polystyreny, které se vyrábí s využitím nanotechnologie. Šedé polystyreny mají miliony buněk a přísadu grafitu, díky které účinně odrážejí teplo zpátky ke zdroji. Právě proto jsou izolační vlastnosti materiálu s obsahem grafitu podstatně lepší. Takové řešení se s oblibou využívá i při realizaci nízkoenergetických a pasivních domů.

Šedý fasádní polystyren obsahuje přísadu grafitu a izoluje lépe.

 

Rozhodnete-li se pro zateplení pomocí šedých grafitových polystyrenů, dejte si velký pozor na montáž během slunných dnů. Materiály s příměsí grafitu se totiž na slunci rychle zahřejí a vzápětí zvětší svůj objem. Pokud by na materiál dopadaly při lepení silné sluneční paprsky, po ochlazení by se polystyren smrsknul a mezi deskami by zůstaly mezery široké až několik milimetrů. Aby se takovému efektu zabránilo, je potřeba desky během lepení zastínit.

6. Při minimálním prostoru použijte zateplení z fenolické pěny

Kromě polystyrenu či minerální vaty lze teplo v domě udržet i mnoha dalšími způsoby. Chcete zateplit svůj dům, ale potýkáte se s nedostatkem prostoru, například z důvodu malého pozemku? Řešením je například izolace z fenolické pěny, která má přibližně o polovinu nižší součinitel tepelné vodivosti než fasádní polystyren.

To v praxi znamená, že tloušťka potřebného izolantu může být při použití fenolické pěny také poloviční. Místo širokých 80mm polystyrenových desek použijete jen 40mm desky z fenolické pěny, čímž ušetříte spoustu místa ze všech stran domu. Pokud však z hlediska prostoru nejste zásadně omezení, zateplení celého domu deskami z fenolické pěny se vám nevyplatí. Za nadprůměrné izolační vlastnosti si totiž připlatíte, materiál vás může vyjít až čtyřikrát dráž.

Věříme, že vám těchto 6 tipů na vhodné zateplení fasády pomůže při montáži i výběru vhodného izolačního systému. Ať už se rozhodnete pro jakékoliv řešení, veškerý izolační materiál najdete na našem e-shopu i ve stavebninách Izomat, které jsou rozesety po celé České republice.

 

Tepelná izolace Izoroll Profi 39 140 mm (8,4 m2/bal.)
−66%

Tepelná izolace Izoroll Profi 39 140 mm (8,4 m2/bal.)

Tepelně izolační pásy pro zateplení obvodových konstrukcí, šikmých...
318,47 Kč
106,69 Kč
Detail
Jádrová omítka ruční Izopro eko 2 mm 20 kg
−30%

Jádrová omítka ruční Izopro eko 2 mm 20 kg

Jádrová omítka pro omítání všech klasických stavebních materiálů.
117,37 Kč
82,16 Kč
Detail
EPS 70F polystyren tl.30mm 500x1000mm (8m2/bal)
−65%

EPS 70F polystyren tl.30mm 500x1000mm (8m2/bal)

Tepelná izolace budov EPS 70 F je určená zejména pro fasádní systémy ETICS.
124,33 Kč
43,51 Kč
Detail
EPS 70F polystyren tl.100mm 500x1000mm (2,5m2/bal)
−65%

EPS 70F polystyren tl.100mm 500x1000mm (2,5m2/bal)

Tepelná izolace budov EPS 70 F je určená zejména pro fasádní systémy ETICS.
414,43 Kč
145,05 Kč
Detail

 

 

 

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat