Menu
Menu

Vše, co potřebujete vědět o fasádních omítkách a jejich aplikaci

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Vše, co potřebujete vědět o fasádních omítkách a jejich aplikaci - izomat.cz

Návody na aplikaci fasádních omítek – minerálních i pastovitých. Přehledné srovnání jednotlivých typů pastovitých omítek od akrylátových přes silikátové po silikonové.

Fasádní omítka je to první, čeho si při pohledu na jakýkoliv dům všimneme. Pokud vybereme vhodný typ omítky, bude stavba vypadat honosně a působivě. Samozřejmě to platí i naopak – špatným výběrem nebo postupem nanášení omítky vzhled celého domu zkazíme.

Omítka neplní jen funkci estetickou. Má za úkol chránit podkladovou vrstvu (zdivo nebo zateplovací systém), zajistit dobrou mechanickou odolnost a snižovat míru zašpinění. Přečtěte si, pro jaký typ se rozhodnout a jak při nanášení nové omítky nebo renovaci staré správně postupovat.

 

Omítnout dům si zvládnete klidně sami – stačí si přečíst náš článek a zvolit nejvhodnější typ omítky.

Rozdíl mezi minerální a pastovitou omítkou

Každou omítku tvoří nějaké pojivo, plnivo a voda, případně další přísady, které zlepšují vlastnosti materiálu. Protože se různé typy omítek liší složením, mají odlišné vlastnosti a hodí se na různé typy podkladů. Na obecné rovině rozlišujeme fasádní omítky na minerální a pastovité. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Minerální omítka se vyrábí z přírodních materiálů (vápenců, cementů, křemičitých písků apod.). Jde o suché směsi, a tak se musí se před aplikací smíchat v požadovaném poměru s vodou. Minerální omítky se vyznačují vysokou paropropustností a odolností vůči tvorbě plísní. Jejich nevýhodou je náročnost aplikace. Protože nejsou minerální omítky probarvené, pro dosažení požadovaného odstínu se musí dodatečně opatřit fasádní barvou. Proto je cena za realizaci barevné minerální omítky poměrně vysoká.

Dalším typem omítek jsou tzv. pastovité, které se v současné době uplatňují mnohem častěji než minerální. Jde o tenkovrstvé designové omítky, které jsou ideální pro použití na různé systémy zateplení. Na rozdíl od minerálních jsou probarvené a naředěné. Díky pastovité konzistenci se přímo nanáší na podkladovou vrstvu, a tak je nanášení pastovité omítky rychlé a snadné. Po zaschnutí vrstvy získá fasáda finální podobu, a to bez potřeby dodatečných nátěrů.

Pastovité omítky a jejich rozdělení

Fasádní omítky pastovité konzistence se podle použitého pojiva standardně dělí na silikátové, silikonové a akrylátové. Existují pak různé kombinace pojiv, například silikon-silikátové omítky, které se vyznačují větší odolností vůči zašpinění. Při výběru materiálu je důležitým parametrem paropropustnost. Nejvíc paropropustné jsou omítky silikátové, neméně pak akrylátové. Pojďme se na jednotlivé typy zaměřit podrobněji.

Silikátové omítky

Pojivem těchto omítek je silikát, tedy vodní sklo. Vzhledem ke zmíněné vysoké paropropustnosti se hodí pro použití na všechny typy zateplovacích systémů. Protože je použité pojivo zásadité, odolává vůči vzniku plísní a mechů. Na druhé straně je možné silikátové omítky aplikovat jen při dobrých klimatických podmínkách. Ideální je teplota kolem 20 °C a vlhkost 50 %. Silikátovou omítku můžete použít buď přímo na zateplovací systém, nebo na tepelněizolační minerální omítku, kde poslouží jako designová finální vrstva a nahradí klasický nátěr.    

Silikonové omítky

Vzhledem k vynikajícím vlastnostem patří silikonové omítky k nejlepším materiálům využívaným pro omítání fasád. Silikonové omítky se vyznačují dobrou pružností, odolností vůči vodě i špíně, stejně tak i jednoduchou aplikací a mnohaletou životností. Silikonové omítky také odolávají vůči UV záření, jsou chemicky stabilní a odolné proti vzniku plísní. Ve srovnání s ostatními typy omítek patří také k těm nejdražším.    

Akrylátové omítky

Na druhé straně jsou omítky akrylátové, které jsou cenově nejdostupnější. Jde o probarvený typ pastovitých omítek, které lze bez problémů namíchat i do velmi sytých a plných odstínů. Akrylátové omítky jsou mechanicky odolné a snesou i častý kontakt s vodou. Řada výrobců přidává do akrylátových omítek speciální fungicidní přísady, a tak se ani u nich mechy a plísně často neobjevují. Hlavní nevýhodou akrylátových omítek je zmíněná nízká paropropustnost. Proto se doporučují jen na fasády s dobrými izolačními vlastnostmi. Naopak nejsou vhodné na starší domy a historické stavby, které mají velmi často vlhké zdi.   

 

 

Silikon-silikátové omítky

Vedle tří zmíněných typů pak existují i různé speciální typy omítek s kombinací různých pojiv. Hojně rozšířené jsou například silikon-silikátové omítky. Díky podílu silikonu vynikají výrazně menší špinivostí, a to při zachování vynikající paropropustnosti.

Nyní znáte základní rozdělení fasádních omítek i jejich vlastnosti, a tak si můžete vybrat vhodný typ a pustit se do omítání. Přinášíme vám návody na omítání jak pomocí klasických minerálních omítek, tak těch pastovitých.

 

 

Renovace staré fasády pomocí minerální omítky

Na opravu staré fasády, ve které se objevily praskliny a další vady, které kazí vzhled budovy a přináší riziko prostupu vlhkosti do zdiva, můžete použít klasické minerální omítky. Dobrou volbou je například funkční minerální omítka Weberstar 223 aquaBalance či jiný typ omítky od osvědčeného výrobce Weber.

Očistěte podkladovou vrstvu

Nejprve je třeba starou fasádu důkladně očistit a pomocí špachtle odstranit odlupující se a odpadávající části. Zaprášenou fasádu můžete nasucho omést, při silnějším znečištění pak vyčistit pomocí vysokotlakého čističe. V takovém případě však musíte před nanášením nových vrstev počkat, než původní omítka uschne.

Připravte směs a naneste na fasádu

Dle poměru uvedeném na obalu smíchejte suchou směs minerální omítky s vodou a důkladně promíchejte pomocí elektrického míchadla stavebních směsí. Nechte pár minut odležet a naředěnou směs promíchejte ještě jednou. V dalším kroku naneste omítku na starou fasádu a roztírejte pomocí ocelového hladítka. Doporučujeme do čerstvé stěrky vložit i sklotextilní síťovinu, která novou omítku zpevní. V dalším kroku se snažte síťovinu zahladit tak, aby nebyla vidět.

Naneste druhou vrstvu a zapravte

První vrstvu nechte chvíli zavadnout. Dříve, než zcela zaschne, naneste druhou tenkou vrstvou a zapravte ji pomocí hladítka.

Přetřete fasádní barvou

Minerální omítky nejsou probarvené, a tak se musí dodatečně přetřít fasádní barvou, případně opatřit vrstvou tenké pastovité omítky. Aplikaci fasádní barvy provádějte nejdříve 3 dny po nanesení finální vrstvy minerální omítky.

Návod na aplikaci pastovité omítky na zateplenou fasádu

Pro omítání zateplení fasády doporučujeme zvolit tenkovrstvou pastovitou omítku. Dle požadovaných vlastností a cenových možností zvolte akrylátovou, silikátovou, silikonovou nebo speciální omítku. Vyrábí se v různých zrnitostech. Pro použití na zateplení musí být minimální zrnitost 1,5 mm. Pokud byste chtěli mít fasádní omítku jemnější, musíte na fasádu nejprve natáhnou vrstvu zrnitější omítky, a následně ji překrýt hladkým typem.

Napenetrujte podklad

Podkladovou vrstvu omítky doporučujeme opatřit penetračním nátěrem, a to alespoň den předem. Ideální je zvolit penetraci, která bude probarvená ve stejném (nebo alespoň podobném) odstínu jako omítka.

Pastovitou omítku můžete naředit

Pastovitá omítka je předem namíchaná a připravená tak, aby se mohla rovnou aplikovat na napenetrovaný podklad. Pro zjednodušení aplikace a upravení konzistence lze většinu pastovitých omítek naředit vodou. Výrobci zpravidla doporučují přidat maximálně 1 % vody.

Natahování omítky

Aby finální omítky vypadala působivě, musí se natahovat v celé ploše na jeden zátah. Proto by se na zhotovení omítky mělo podílet více pracovníků, aby bylo napojení rychlé a zdařilé. Pokud by k napojování docházelo až po přeschnutí omítky, byly by spoje viditelné. Hrubé natažení omítky provádějte s využitím ocelového hladítka. V dalším kroku přebytečnou vrstvu omítky strhněte na velikost zrna, a to opět pomocí hladítka.

Zhotovení zrnité nebo rýhované struktury

Tenkovrstvé omítky se realizují buď jako rýhované, nebo škrábané. Podle vyžadované struktury musíte pořídíte vhodný typ omítky a provést správný postup finální úpravy. Rýhované struktury fasádní omítky se dosahuje vytvářením přímočarých nebo krouživých tahů hladítkem z umělé hmoty nebo polystyrenu, a to po krátkém zaschnutí materiálu. Omítka totiž obsahuje zrna, která při tažení vytváří v omítce viditelné rýhy.

Škrábaná omítka se pak vytváří krouživými pohyby plastového hladítka, které se provádí ihned po natažení omítky. Ve výsledku jsou zrna pravidelně rozvrstvená a rovnoměrně vystupující. Při strukturování omítky nedoporučujeme hladítka čistit vodou, ale přebytečný materiál jenom setřít. Voda by způsobovala další rozřeďování, které by se mohlo projevit vznikem viditelných fleků na fasádě.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro lepší orientaci jsme pro vás připravili přehled struktur a zrnitosti omítky.

 

Základem úspěšné realizace fasádní omítky je správná volba materiálu a dodržení doporučovaného technologického postupu. Ať už sáhnete po tradičních minerálních omítkách, nebo upřednostníte moderní pastovité materiály, bez patřičného vybavení se neobejdete.

Ocelová i plastová hladítka, elektrická míchadla, penetrace či samotné omítky najdete v našem e-shopu. Vše potřebné si objednejte z pohodlí svého domu. Čas, který ušetříte, pak využijte k dalšímu studování technologických postupů zhotovení omítky. Věříme, že díky našim tipům vytvoříte omítku, se kterou zazáříte.

 

Omítka silikonová Baumit openTop škrábaná 1,5 mm 25 kg
−22%

Omítka silikonová Baumit openTop škrábaná 1,5 mm 25 kg

Difuzně otevřená tenkovrstvá omítka pastovité konzistence použitelná v...
2 510,75 Kč
1 958,39 Kč
Detail
Omítka pastovitá weberpas extraClean ACTIVE rýhovaný 2 mm 25 kg
−40%

Omítka pastovitá weberpas extraClean ACTIVE rýhovaný 2 mm 25 kg

Jednoduše zpracovatelná tenkovrstvá probarvená pastovitá omítka s...
3 327,50 Kč
1 996,50 Kč
Detail

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat