Menu
Menu

Jak zateplit dřevostavbu a omezit produkci odpadu?

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Jak zateplit dřevostavbu a omezit produkci odpadu? - izomat.cz

Rozhodněte se pro vhodný způsob zateplení své dřevostavby. Seznamte se s různými typy zateplovacích systémů, jejich energetickou náročností a ekologičností.

Dřevostavby rostou v České republice jako houby po dešti a představují plnohodnotnou alternativu ke zděné výstavbě. Aby moderní dřevostavba splňovala přísná kritéria z hlediska energetické náročnosti, musí být kvalitně zateplená a osazená tepelněizolačními typy oken. Právě oblast zateplení dřevostaveb je hojně diskutovaným tématem, a to nejen z hlediska funkčnosti, ale také vlivu na životní prostředí. Domy z dřevěných konstrukcí jsou ze své podstaty ekologické, ne vždy to však platí i pro zvolený systém zateplení.

Přírodní izolační materiály na bázi minerálních vláken se u dřevostaveb i zděné výstavby používají z důvodu vynikajících vlastností, a to nejen tepelněizolačních.

 

Dřevostavby zateplujte materiálem šetrným k životnímu prostředí

Otázka vlivu izolačních materiálů na životní prostředí se týká nejen dřevostaveb, ale i klasických zděných domů. Na ústupu jsou syntetické materiály (polystyren), které se nahrazují izolanty přírodního původu. Z ekologického i funkčního hlediska je pro zateplení dřevostaveb vhodná izolace z minerální vaty, která se vyrábí z vláken vzájemně provázaných pojivem (zpravidla formaldehydovou pryskyřicí).

Existují dva základní typy minerální vaty – skelná a kamenná. Hlavní složkou skelných plstí je recyklované sklo. Oproti tomu se kamenné minerální vaty vyrábí z vyvřelých hornin, nejčastěji čediče. Oba typy izolačních materiálů vznikají z přírodních surovin. Jsou chemicky stálé a nejedovaté, a tak nepředstavují riziko vůči životnímu prostředí ani při uložení na skládce. Izolace z minerální vlny se dá navíc recyklovat přetavením.

 

Minerální izolace dobře izoluje a je nehořlavá

Přírodní izolační materiály na bázi minerálních vláken se u dřevostaveb i zděné výstavby používají také z důvodu vynikajících vlastností, a to nejen tepelněizolačních. Velkou výhodou je nehořlavost materiálu, která významně zvyšuje požární odolnost celé konstrukce. V případě dřevostaveb je tato vlastnost zateplení velmi důležitá.

Izolace z minerální vaty odpuzuje vodu, a tak se s oblibou používá i v místech s vysokou vlhkostí. Má dobré akustické vlastnosti a umožňuje bezproblémový prostup vodních par. Izolace je pružná a dá se stlačit, což usnadňuje přepravu materiálu, skladování i samotnou montáž. Izolaci snadno stlačíte a přizpůsobíte ji případným nerovnostem v konstrukci či roštech, které se u dřevostaveb často objevují.

Minerální vata má dobré akustické vlastnosti, umožňuje bezproblémový prostup vodních par, je pružná a dá se stlačit.

 

Zateplujete izolačními deskami? Dejte si pozor na množství odpadu

Velké množství dřevostaveb se zatepluje s využitím izolačních desek, které jsou základem kontaktních zateplovacích systémů i provětrávaných fasád. Montáž izolačních desek je snadná a rychlá, vyžaduje však dodržení správných technologických postupů. Mezi jednotlivými deskami nesmí být žádné mezery, které by vedly ke vzniku tepelných mostů a zhoršení izolačních vlastností.

Izolační desky z minerální plsti se dají velmi snadno řezat a provrtávat. Při opracování materiálu však vzniká velké množství odřezků a nevyužitelného odpadu, který je potřeba po dokončení práce zlikvidovat. Pokud si rozmístění jednotlivých desek na konstrukci dobře rozvrhnete, snížíte počet odřezků a tím i množství vzniklého odpadu. Ve výsledku spotřebujete menší množství izolačního materiálu a na zateplení dřevostavby ušetříte.

 

Při zateplování foukanou izolací je množství odpadu minimální

Místo izolačních desek lze pro zateplení dřevostavby použít foukanou izolaci, která řeší problém se vznikem odpadu i výskytem tepelných mostů. Technologie foukání minerální vaty do konstrukcí se s oblibou využívá také při zateplování střech, podlah a dalších konstrukcí běžných zděných domů. Pomocí foukacího zařízení se minerální plsť dostane do všech otvorů i spár a dokonale vyplní celý prostor mezi konstrukcemi. Při montáži nevznikají žádné odřezky, a tak odpadají starosti s likvidací odpadu. Zátěž vůči životnímu prostředí je při aplikaci izolace metodou foukání takřka nulová.

Měkká a lehká deska z kamenné vlny Rockmin Plus je určena pro stavební tepelné a protipožární izolace v oblasti vnějších konstrukcí.

 

Výrobci dřevostaveb přistupují k izolování panelů už při výrobě

Na trhu se postupně začínají objevovat výrobci dřevostaveb, kteří s foukanou minerální izolací pracují už při zhotovení dřevěných panelů. Minerální plstí naplní celý vnitřní prostor panelu a následně jej zaklopí. Do místa realizace dřevostavby se tak přepravují již zaizolované konstrukce stěn, které nevyžadují dodatečné zateplování. Realizace dřevostavby je rychlejší a obejdete se bez jakéhokoliv stavebního odpadu v podobě minerální vaty.

Ať už si necháte dřevostavbu postavit na klíč, nebo se pustíte do stavby svépomocí, věnujte pozornost výběru izolačního materiálu. Pro dřevostavby se izolace z polystyrenu takřka nevyužívá, naopak nejrozšířenější je zateplování pomocí čedičových izolačních desek. Mnoho typů různých tlouštěk a rozměrů najdete na našem e-shopu i v prodejnách stavebnin Izomat, které jsou vám k dispozici po celé republice.

Polystyren EPS 100 tl. 100 mm
−62%

Polystyren EPS 100 tl. 100 mm

EPS 100 tepelná izolace budov, zejména pro ploché střechy a podlahy.
459,80 Kč
174,72 Kč
Detail
Tepelná izolace Izoroll Profi 39 100 mm (11,76 m2/bal.)
−66%

Tepelná izolace Izoroll Profi 39 100 mm (11,76 m2/bal.)

Tepelně izolační pásy pro zateplení obvodových konstrukcí, šikmých...
227,48 Kč
76,21 Kč
Detail
Tepelná izolace Izoroll Profi 39 200 mm (5,76 m2/bal.)
−67%

Tepelná izolace Izoroll Profi 39 200 mm (5,76 m2/bal.)

Tepelně izolační pásy pro zateplení obvodových konstrukcí, šikmých...
454,96 Kč
152,41 Kč
Detail

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat