Menu
Menu

Zateplení podlahy vám přinese úsporu. Seznamte se s možnostmi izolace

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Zateplení podlahy vám přinese úsporu. Seznamte se s možnostmi izolace - izomat.cz

Zateplete konstrukci podlahy a snižte úniky tepla až o 10 %. Přečtěte si, jaké izolační materiály jsou vhodné a jaké zvolit řešení pro typ konstrukce vaší podlahy.

Drahocenné teplo uniká z domů nejen skrz obvodové zdivo či stropní konstrukce, ale také přes podlahy. Pokud je konstrukce podlahy nezateplená, může způsobit únik až desetiny tepelné energie v objektu. U novostaveb je zateplení podlahy povinné dle platné legislativy, u starších domů pak lze různými postupy řešit dodatečně. Seznamte se s dostupnými izolačními materiály a vhodnými postupy.

Kvalitní izolací minimalizujete úniky tepla z vytápěných prostorů.

U novostavby je zateplení podlahy povinné

Pokud vás čeká realizace novostavby, bude zateplení podlahových konstrukcí součástí projektové dokumentace. Projektant musí při navrhování vycházet z platné normy ČSN 73 0540-2 (Tepelná ochrana budov – požadavky). Ta mimo jiné stanovuje tři různé hodnoty součinitele prostupu tepla, a to minimální, doporučenou a platnou pro nízkoenergetickou či pasivní výstavbu.

U novostaveb se pro izolaci podlahy nepodsklepeného domu standardně používají podlahové EPS desky. Pro splnění legislativních požadavků musí mít tloušťku minimálně 10 cm, dle doporučení pak 14 cm. Má-li budova odpovídat nízkoenergetickému standardu, bude se tloušťka izolačních desek pohybovat až kolem 20 cm.

U zateplení podlahy staršího domu počítejte s problémy

U starších domů před rekonstrukcí zateplenou podlahu obvykle nenajdete. Úniky tepla přes podlahové konstrukce jsou tak opravdu výrazné a mohou dosahovat ztráty i 10 % tepelné energie. Proto je na místě zvážit možnosti izolace podlahy společně s dalšími úspornými opatřeními, ať už jde o zateplení fasády, nebo výměnu oken.

Při dodatečném zateplování podlahy starého rodinného domu ale můžete narazit na řadu problémů. Umístěním izolačního materiálu na stávající podklad totiž podlahu výrazně zvýšíte. Snížíte tak světlou výšku místnosti a budete muset řešit i nadzvednutí dveřních zárubní či dalších konstrukcí. Postup zateplení podlahy se také liší podle toho, zatepluje-li se podlaha na terénu, nad sklepem či garáží, nebo na půdě.

Zateplení podlahy na terénu

Pro efektivní zateplení podlahy starého nepodsklepeného domu se při rozsáhlejší rekonstrukci přistupuje k odstranění původních podlah. Následně se provede sanace včetně zhotovení hydroizolační vrstvy, montáž tepelné izolace a pokládka podlahové krytiny (např. plovoucí podlahy). Typicky má podlaha následující skladbu vrstev (směrem odspodu):

  1. Hlína a vrstva štěrku
  2. Podkladní beton
  3. Hydroizolační vrstva
  4. Tepelná izolace
  5. Vrchní beton a nivelace
  6. Podlahová krytina

Stávající podlahu lze zateplit i dodatečně bez odstranění původní skladby. Izolační materiál můžete umístit na původní podlahu, dojde však k výraznému zvednutí a snížení světlé výšky. Tímto postupem také nevyřešíte pronikání vlhkosti a související problémy s nevhodnou skladbou staré podlahy.

Desky z EPS jsou nejčastěji používaným materiálem pro zateplování podlah, a to zejména v případě novostaveb.

Zateplení stropu nad nevytápěným prostorem

Pokud je dům podsklepený, nebo se pod prostorem nachází jiný nevytápěný prostor (např. garáž), je zasahování do původní podlahy problematičtější. Do podlahy se izolační materiál často nevejde, protože by došlo k výraznému zvýšení podlahy. Proto se často takové konstrukce zateplují ze strany nevytápěné místnosti. V praxi se tak jedná o zateplování stropu.

Zateplení stropu

Zvláštní pozornost vyžaduje i zateplení v půdních prostorách. Kvalitní izolací minimalizujete úniky tepla z vytápěných prostorů a současně omezíte jejich ochlazování z nevytápěné půdy. Podlahy na půdách se zpravidla zateplují podobně jako střešní pláště, odpadají však problémy s řešením hydroizolace.

Pokud musí být půdní prostor pochozí, řeší se pokládkou izolačních desek a následně betonováním roznášecí vrstvy, případně montáží OSB či Cetris roznášecích desek. Podlahu na půdě můžete zateplit i rozložením dřevěných trámů, vyplněním prostoru izolačním materiálem a následným překrytím OSB deskami či dřevěnými prkny.

Podlahu na půdě můžete zateplit i rozložením dřevěných trámů, vyplněním prostoru izolačním materiálem a následným překrytím OSB deskami či dřevěnými prkny.

Druhy izolačních materiálů pro zateplení podlahy

Konkrétní provedení zateplení podlahy volte s ohledem na původní skladbu i prostor, kde se konstrukce podlahy nachází. Na výběr pak máte z řady izolačních materiálů, které jsou pro zateplení podlahových konstrukcí vhodné. Patří mezi ně:

Desky z EPS

Jsou nejčastěji používaným materiálem pro zateplování podlah, a to zejména v případě novostaveb. Vyrábí se z pěnového polystyrenu (o značení a vlastnostech různých typů polystyrenu jsme psali v samostatném článku Jak vybrat polystyren). Hodí se pro podlahy se standardní mírou zatížení (do 500 kg/m2). Předpokládáte-li vyšší zatížení podlahy, volte speciální desky z vysokozátěžového EPS.

Desky z XPS

Desky z XPS (extrudovaného polystyrenu) se podobně jako vysokozátěžové EPS uplatňují u budov s předpokladem vysokého zatížení. Používají se například do garáží či dílen, případně lokálně do míst s nadměrnou zátěží. Jsou odolné vůči vodě i zemině, a tak se aplikují i do podlah na terénu. Na jednu stranu jsou odolné vůči zatížení, na stranu druhou jsou křehké. Pokud je použijete pro skladbu podlahy, ochraňte je dobře zhotovenou roznášecí vrstvou. V opačném případě by se mohly po čase poškodit.

Minerální vata

Alternativou k polystyrenu je minerální vata. Je zdravotně nezávadná, nehořlavá a paropropustná. Vzhledem k malé únosnosti se však hodí jen do lehkých podlah. Má malou tloušťku, a tak nezajistí takovou tepelnou izolaci jako EPS o síle 10 a více cm. Proto se využívá primárně jako kročejová izolace, která má za úkol omezit přenos kročejového hluku.

Pevné desky z čedičových vláken jsou vhodné pro akustické izolace do podlah rodinných domů.

Desky z PIR

Polyuretanové desky (PIR) mají z jedné, nebo obou stran nalepené hliníkové fólie. Ty dokážou odrazit sálavé teplo zpět do prostoru. Jejich použití má význam u zateplení podlah nad nevytápěnými prostory, u kterých je izolace stropu technicky náročnější. Instalací PIR desky se skladba podlahy zvýší o 3 až 6 cm.

Pěnové sklo

Pěnové sklo v sypké nebo deskové formě je vhodnou náhradou pro staré násypy, které se objevují pod dřevěnými či betonovými podlahami. Materiál je nehořlavý a má nízkou objemovou hmotnost. Pěnové sklo se používá jako izolace pro konstrukce s vysokými požadavky na pevnost tlaku, tedy nejen na podlahy, ale i ploché střechy či základové desky.

Foukaná izolace

Technologie foukané izolace umožňuje nanesení izolačního materiálu i do nepřístupných míst. Na rozdíl od izolování deskovým materiálem nedochází k vytváření spár a mezer, a tak je riziko vzniku tepelných mostů a úniků tepla minimální. Foukaná izolace může být na bázi celulózy, minerální vlny, polystyrenu a dalších materiálů. Hojně se využívá například při zateplování pochozích podlah na půdě, kde dokonale vyplní prostor mezi trámy a vytvoří dostatečně silnou (7 a více cm) izolační vrstvu.

Ať už jste se rozhodli pro jakýkoliv postup zateplení podlahy, bez izolačního materiálu a nářadí se neobejdete. Navštivte některou z poboček stavebnin Izomat, kde vám zkušený personál s výběrem ochotně pomůže. Vše potřebné také zakoupíte pohodlně na našem e-shopu.

 

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat | Autor článku: Radek Brázdil