Potřebujete utěsnit okenní rám, vyplnit mezery kolem umyvadla, nebo třeba utěsnit spáru kolem parapetu? Pak budete potřebovat tmel. Pro každý z uvedených příkladů se ale hodí jiný typ. Abychom vám výběr usnadnili, připravili jsme pro vás podrobného průvodce, díky kterému se v kategorii tmelů a silikonů rychle zorientujete.
Tmely se používají zejména k vyplňování spár mezi dvěma povrchy, případně k lepení. Vždy je však potřeba vybrat vhodný typ tmele.
Tmely a jejich využití
Tmely patří mezi nejpoužívanější typ stavebních hmot vůbec. Používají se zejména k vyplňování spár mezi dvěma povrchy, případně k lepení. Jejich hlavním úkolem je ale spáry a mezery utěsnit a přechody vizuálně sjednotit. Na rozdíl od většiny lepidel jsou tmely elastické a plastické. Využijete je i při vyplňování dilatačních spár, kde mohou materiály vlivem působení tepla a dalších vlivů pracovat.
S ohledem na vlastnosti materiálů, které jsou odděleny spárami a mají odlišné požadavky na působení okolních vlivů, je potřeba vybrat vhodný typ tmele. V opačném případě by tmel nemusel spoj adekvátně utěsnit, špatně by držel, měnil svou barevnost nebo začal plesnivět.
Silikon akrylový tmel Den Braven 310 ml transparentní
IZOCHEM Silikon univerzální transparentní 310 ml
IZOCHEM Silikon sanitární bílý 310 ml
Univerzální silikon Den Braven 280 ml černý
Sanitární silikon Soudal 280 ml bílý
Sanitární neutrální silikon +S Soudal 280 ml bílý
I silikon se řadí mezi tmely
Stavební hmoty pro vyplňování spár obecně dělíme na tmely a silikony. V pravém slova smyslu jsou však silikony podkategorií tmelů. Pokud tak narazíte na jeden výrobek, který bude označený jako silikon, a na druhý, označený jako silikonový tmel, mohou být svým složením a způsobem využití totožné.
Pozor na spárování obkladů
Pokud se pustíte do obkládání a spárovaní svépomocí, dejte si pozor na častou záměnu spárovací hmoty a silikonu. Na ploše je potřeba spáry mezi obkladem či dlažbou vyplnit tvrdou spárovací hmotou, neplatí to ale pro spáry v rozích. Tyto dilatační spáry je potřeba vyplnit pružným materiálem – silikonovým tmelem. Běžný typ spárovačky by v těchto místech popraskal.
Univerzální transparentní silikon IZOCHEM má vynikající přilnavost na podklady jako sklo, cihly, ošetřené kovy a dřevo.
Přehledné rozdělení tmelů
Stavební tmely obsahují různé chemické složky. Proto odlišně reagují na jednotlivé typy materiálů a povrchů. I když jsou mnohé označené jako univerzální, nejsou tak efektivní jako tmely určené pro konkrétní typ aplikace či materiálu. Po jakém typu tedy sáhnout? Naše přehledné rozdělení tmelů, jejich vlastností a způsobu využití vám výběr usnadní.
Spárovací hmota MAPEI Ultracolor Plus 113 5 kg cementová šedá
Stavební silikon Soudal 300 ml šedý
Univerzální silikon Den Braven 280 ml transparentní
Univerzální silikon Den Braven 280 ml černý
Sanitární silikon Soudal 280 ml transparentní
Sanitární neutrální silikon +S Soudal 280 ml transparentní
Silikonové tmely
Silikonové tmely neboli silikony vynikají vysokou pružností, vodotěsností i teplotní odolností. Často obsahují fungicidní složky, které zvyšují odolnost vůči vzniku plísní. Proto se využívají zejména v prostorách koupelen, kuchyní či bazénů, kde dochází k přímému kontaktu s vodou. Pomocí silikonu snadno vyplníte spáry v rozích stěn mezi obklady, utěsníte s ním sanitární keramiku nebo mezeru kolem zrcadla.
Elastické silikonové tmely nejsou přetíratelné, proto je výrobci dodávají v mnoha barevných variantách. Skvěle drží na hladkých a neporézních površích. Podle složení je rozdělujeme na acetátové a neutrální.
- Acetátové silikony – mají typický octový zápach, protože jsou vyrobené na bázi kyseliny octové. Vynikají vysokou přilnavostí a cenovou dostupností. Mohou však působit agresivně na některé typy kovů, přírodní kámen či cement.
- Neutrální silikony – nemají octový zápach a na materiály nepůsobí agresivně. Jsou tak alternativou k acetátovým silikonům. Jejich přilnavost je však nižší a cena vyšší. Na druhou stranu jsou univerzálnější – drží i na porézních a savých materiálech (zdivu, kameni apod.).
Pokud víte, k jakému účelu silikon v tubě přesně použijete, budete mít výběr jednodušší. Kromě univerzálních silikonových tmelů totiž na trhu najdete i ty, které jsou určené ke konkrétním typům aplikací: sanitární do koupelen, sklenářské na zasklívací systémy a terária, dále potravinářské či protipožární.
Silikonový protipožární tmel Den Braven vytváří trvale pevný elastický spoj se schopností zabránit prostupu kouře a ohně.
Akrylátové (akrylové) tmely
Tmely na bázi akrylátové disperze se vytvrzují odpařováním vody. Vytváří plasticko-elastický spoj, který dobře drží na porézních a savých materiálech. Díky univerzálnosti a cenové dostupnosti jsou pro běžné stavební aplikace hojně využívané. Využijete je například při opravách malých trhlin ve zdivu, tmelení spár kolem oken, dveří či lišt nebo vyplnění spár u přechodu sádrokartonových desek a zdiva. Obvykle mají bílou barvu a jsou přetíratelné.
Některé typy akrylátových tmelů jsou vhodné i pro venkovní použití. Využívat je tak můžete i pro tmelení venkovních parapetů a spojování spár. Ve srovnání s dalšími typy tmelů však méně těsní a jsou vhodné zejména na spáry s minimální možností prohybu.
Podobně jako v případě silikonů najdete na trhu akrylové tmely určené pro konkrétní způsob využití. Patří mezi ně sádrokartonářské tmely, štukové tmely s hrubší strukturou nebo parketové tmely. K dispozici jsou i silikon-akrylové tmely, které jsou pružnější, ale na rozdíl od běžných silikonů přetíratelné.
Sanitární silikon MAPEI Mapesil AC 112 je silikonová těsnicí hmota síťující v kyselině, odolná proti plísním a bez obsahu rozpouštědel.
Polyuretanové tmely
Jsou vhodné pro náročné stavební a průmyslové aplikace. Vyznačují se vysokou přilnavostí a odolností vůči mechanickým i povětrnostním vlivům. Doporučujeme je pro tmelení spár betonu, zátěžových podlah, dále spojů mezi dřevěnou konstrukcí a zdivem nebo lepení parapetů a prahů. Podle tvrdosti je rozdělujeme do několika tříd.
Pro běžné aplikace na stěnách a fasádách jsou vhodné polyuretanové tmely s třídou tvrdosti 20, naopak pro tmelení podlahových spár doporučujeme tmely ve třídě 50 stupňů. Střední třída 30 až 40 je pak univerzální a vhodná pro pružné a pevné lepení.
Polyuretanový tmel Den Braven PU 50 FC 300 ml šedý
Polyuretanový tmel Den Braven PU 50 FC 300 ml hnědý
Polyuretanový tmel Den Braven BOND FLEX PU 40 FC 310 ml šedá
Polyuretanový tmel Den Braven PU 50 FC 600 ml šedý
Polyuretanový tmel Soudal Soudaflex 40 FC bílý 310 ml
Tmel MAPEI Mapeflex PU 45 FT 300 ml černý
Butylenové tmely
Tmely na bázi butylového kaučuku mají při zasychání charakteristickou fermežovou vůni. Využijete je při tmelení kamene, betonu či dřeva. Často se označují jako stavbařské či klempířské, protože jsou vhodné i pro tmelení kolem atik či komínů. Butylenové tmely jsou mrazuvzdorné a přetíratelné.
MS polymery
Stavební hmoty na bázi MS polymerů kombinují schopnost tmelení a lepení. Vynikají tak svou všestranností. Vhodné jsou pro lepení keramiky, smaltu, dřeva i různých typů kovů – nerezu, hliníku, mědi či olova. Díky mimořádné odolnosti vůči povětrnostním vlivům a voděodolnosti jsou vhodné na těsnění zasklívacích systémů či konstrukčních dílů automobilů nebo karavanů.
Bitumenové tmely
Plastické tmely na bázi asfaltu dobře přilnou na vlhké podklady. Odolávají UV záření i náročným klimatickým vlivům. Bitumenové tmely využijete při lepení střešních pásů a tmelení střešních spojů, utěsňování odpadního potrubí a jímek nebo průchodek okapových spojů.
Střešní tmel bitumenový Soudal je ideální pro opravy a těsnění na střechách.
Základní pravidla pro aplikaci tmelů a silikonů
Před použitím konkrétního typu stavebního nebo silikonového tmelu nastudujte informace uvedené na tubě, případně v podrobném technickém listu. Mezi základní pravidla pro práci s tmely a silikony patří:
- Příprava povrchu – před aplikací tmelu nebo silikonu spáry vyčistěte. Odstraňte zbytky starý hmot, prach i mastnotu. Pokud je podklad vlhký, použijte tmel vhodný pro aplikaci na mokré plochy.
- Používání správných pomůcek – tmel či silikon v tubě upevněte do vhodného typu aplikační pistole. Špičku kartuše seřízněte tak, aby velikost otvoru odpovídala šířce vyplňovaných mezer.
- Optimální teplota – aplikujte tmely a silikony za podmínek doporučovaných výrobcem. Teplota při aplikaci může ovlivnit dobu schnutí i konečnou pevnost spoje.
- Vyhlazování a zapravení spáry – po aplikaci použijte vhodný nástroj na vyhlazení a vytvarování spáry. Silikon jednoduše vyhladíte i pomocí prstu namočeného v mýdlové vodě. Přebytečnou hmotu ihned odstraňte a okolní plochu vyčistěte.
- Čas na schnutí a vytvrzení – po aplikaci nechejte hmotu dostatečně zaschnout podle doporučení výrobce. Kdy tmel či silikon zaschne? Obvyklá doba je 8 hodin, na trhu však narazíte i na speciální typy tmelů s urychlovači. Některé akrylátové tmely tak můžete přetírat už krátce po nanesení.
Potřebujete s výběrem tmelu či silikonu poradit? Navštivte kteroukoliv z poboček IZOMAT a poraďte se s odborníky. Různé typy stavebních hmot i souvisejícího vybavení jednoduše objednáte rovnou na našem e-shopu IZOMAT.
Zdroj fotografií: Depositphotos.com, IZOMAT