Menu
Menu

Příhradové vazníky a plechová krytina: Na střechy s nižším sklonem ideální

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Příhradové vazníky a plechová krytina: Na střechy s nižším sklonem ideální - izomat.cz

Střešní konstrukce z vazníků jsou u soudobých staveb velmi rozšířené. Hodí se pro střechy s nízkým sklonem a skvěle si rozumí s krytinami z plechu.

Tvar a typ střešní konstrukce mají významný vliv na vlastnosti střechy i náročnost (a cenu) realizace. A protože z hlediska variability vedou krovy z dřevěných příhradových vazníků, objevují se na stavbách stále častěji. Význam mají zejména u střech s nižším sklonem, které si pak dobře rozumí s plechovými krytinami.

Příhradový vazník je konstrukce z pásových a mezipásových prutů. Jeho sestavu tvoří dřevěné přířezy vzájemně propojené styčníkovými deskami s trny.

Co jsou to příhradové vazníky

Konstrukce z vazníků jste mohli na střechách vidět poprvé až ve 20. století. Postupně se jejich podoba měnila – klasické vazníky jsou sbíjené hřebíky. Následně je začaly střídat vazníky spojované styčníkovými deskami s trny, které přináší úsporu materiálu v desítkách procent.

Příhradový vazník je konstrukce z pásových a mezipásových prutů. Jeho sestavu tvoří dřevěné přířezy (zpravidla z jehličnatého řeziva). Ty jsou vzájemně propojené styčníkovými deskami s trny, které nahrazují skupinu hřebíků. Přířezy mají tloušťku 50 až 80 mm a šířku 80 až 240 mm. Styčníkové desky jsou z žárově pozinkované oceli, případně z nerezové oceli (do náročných podmínek).

Příhradové vazníky se obvykle vyrábí předem a na stavbu se dováží jako prefabrikované konstrukce. Čas potřebný pro stavbu na místě je díky tomu kratší. Stejně tak i celkové náklady na pracovní sílu jsou nižší.

Styčníkové desky s trny přináší úsporu materiálu v desítkách procent.

Výhody a nevýhody krovů z příhradových vazníků

Výstavba střechy z příhradových vazníků je rychlá – u méně komplikovaných staveb je realizovatelná za jediný den. Z dřevěných vazníků jednoduše postavíte střechu na objekt libovolného tvaru a velikosti. Používají se pro zastřešování rodinných i bytových domů, ale také objektů s velkým rozpětím, např. výrobních hal nebo zemědělských staveb. Nejvhodnější jsou zejména pro střechy se sklonem do 30°. U většího sklonu nepřináší zásadnější výhody, naopak se jejich realizace prodražuje.

Vazníky tvoří pod střechou půdní úložný prostor. Pro realizaci obytného podkroví ale bez specifických (a nákladnějších) úprav vhodné nejsou. Důvodem je jednak předpokládaný menší sklon, jednak konstrukční prvky, které překáží. Odbouráním některých vazných trámů a dalších prvků můžete vytvořit prostor pro podkroví, s takovými úpravami je ale potřeba počítat už při návrhu projektu.

Vazníkový krov

Tradiční krov

Pro střechy se sklonem do 30°

Pro střechy se sklonem nad 30°

Většinou nevhodné pro podkroví

Vhodné pro podkroví

Vhodné pro velké rozpětí (i 30 a více metrů)

Vhodné pro menší rozpětí (do 10 m)

Snadná výstavba střechy i tvarově složitějších staveb

Náročná realizace u komplikovaných půdorysů

Vhodné pro lehčí krytiny (plechové)

Vhodné i pro těžké krytiny

 

Střechy s nižším sklonem jsou žádané

Rozmach střech s příhradovými vazníky souvisí mimo jiné i s oblibou výstavby domů bez podkrovních prostorů, což je typické u bungalovů. Zatímco v minulosti nebyly strmé střechy se sklonem 45° a více ničím neobvyklým, dnes přibývá staveb se sklonem do 30°.

Požadavky na využití prostoru pod střechou se snižují, domy nepůsobí tak mohutným dojmem a samozřejmě se šetří i materiál. Při stavbě s nižším sklonem spotřebujete méně dřeva i střešní krytiny.

Efektivní, úsporné a esteticky přitažlivé řešení

Příhradové vazníky jsou navrženy tak, aby rozkládaly zatížení střechy rovnoměrně po celé konstrukci budovy. U střech s menším sklonem, kde hrozí akumulace vody nebo sněhu, je tento aspekt zásadní. Díky pečlivému návrhu a rozložení může konstrukce s příhradovými vazníky odolávat i velkým povětrnostním vlivům, zatímco zajišťuje dlouhodobou stabilitu a bezpečnost. To vše při úspoře dřeva a menších požadavcích na robustnost konstrukce.

Příhradové vazníky tak přinášejí do projektů střech s menším sklonem nejen technické, ale i estetické a praktické výhody. Díky své univerzálnosti, efektivitě a flexibilitě představují ideální řešení pro moderní výstavbu, které usiluje o propojení funkčnosti s designem.

Výrobci uvádí na trh plechové střešní krytiny v široké paletě barev, povrchových úprav a profilů nebo tvarů.

Vazníky a plechová krytina: Ideální kombinace

Plechové střešní krytiny jsou pro střechy s menším sklonem ideální hned z několika důvodů. Zejména vynikají bezproblémovým odvodněním, které je pro střechy s menším sklonem zásadní. Díky hladkému povrchu a možnosti tvarování do dlouhých a nepřerušovaných panelů umožní vodě snadno odtékat. Minimalizují tak riziko akumulace vody nebo tvorby ledu.

Moderní krytiny z plechu jsou díky kvalitní povrchové úpravě odolné vůči korozi, UV záření i silnému větru. Plechové střechy poskytnou dlouhodobou ochranu bez potřeby časté údržby nebo výměny.

Výrobci uvádí na trh plechové střešní krytiny v široké paletě barev, povrchových úprav a profilů nebo tvarů. Moderní technologie navíc umožňují, aby plechové krytiny napodobovaly vzhled tradičních materiálů, jako jsou tašky, břidlice nebo dřevo, přičemž si zachovávají výhody plechu. Plechová střešní krytina může doplnit jakýkoli architektonický styl – od venkovských stavení po moderní rodinné domy.

Mezi hlavní výhody plechových krytin patří:

  • Pestrý výběr barev, tlouštěk, tvarů i rozměrů,
  • barevná stálost – střecha vypadá stejně i po letech používání,
  • nízká hmotnost – nezatěžuje konstrukci, což je u vazníkových střech důležité,
  • nulová nasákavost a bezproblémový odvod dešťové vody,
  • dlouhá životnost – i 50 a více let,
  • nízké pořizovací náklady ve srovnání s jinými krytinami,
  • rychlá montáž díky snadné pokládce, zejména  u velkoformátových dílů.

Pálené střešní tašky jsou klasickým řešením, ale v případě, kdy je jejich vysoká hmotnost na závadu, sáhnou stavebníci často po plechové krytině.

Rozdělení plechových krytin

Plechové střešní krytiny obvykle rozdělujeme na profilované, ploché a maloformátové.

Profilované krytiny z plechu

Tento typ krytiny zahrnuje jak imitace pálených nebo betonových tašek, tak trapézové plechy. Profilované plechy jsou oblíbené pro pestrý výběr designů i barev. Jsou dostupné v lesklém, matném, pololesklém a polomatném provedení. Povrchová úprava se na plechy nanáší před válcováním a chrání materiál před korozí, UV zářením a mechanickým poškozením.

Ploché krytiny z plechu

Klasickým typem plochých krytin jsou falcované. Spojují se tzv. falcem, což je dvojitá stojatá drážka. Díky falcování jsou střechy nepropustné, a to i při velmi malých sklonech. Falcování vyžaduje zkušenosti a vybavení, provádět ho musí zkušený klempíř.

Kromě klasických falcovaných krytin jsou na trhu dostupné také imitace se zaklapávacími systémy. Jejich montáž je podstatně jednodušší – jednotlivé díly do sebe perfektně zapadnou.

Taška střešní Hodonka 1/2 KM Beta briliant cihlová
−18%

Taška střešní Hodonka 1/2 KM Beta briliant cihlová

Profilovaná taška se zvýšenou vodní drážkou a dvojitým patním žebrováním.
71,39 Kč
58,54 Kč
Detail
Taška střešní Hodonka 1/2 KM Beta briliant černá
−18%

Taška střešní Hodonka 1/2 KM Beta briliant černá

Profilovaná taška se zvýšenou vodní drážkou a dvojitým patním žebrováním.
71,39 Kč
58,54 Kč
Detail
Taška střešní Hodonka 1/2 KM Beta briliant višňová
−18%

Taška střešní Hodonka 1/2 KM Beta briliant višňová

Profilovaná taška se zvýšenou vodní drážkou a dvojitým patním žebrováním.
71,39 Kč
58,54 Kč
Detail
Střešní taška Bramac Granát 13 základní 1/1 engoba měděná
−16%

Střešní taška Bramac Granát 13 základní 1/1 engoba měděná

Keramická posuvná taška tradičního vzhledu pro šikmé střechy.
84,10 Kč
70,64 Kč
Detail
Styčníková deska s hroty Hašpl 24x210x1 mm
−5%

Styčníková deska s hroty Hašpl 24x210x1 mm

Styčníková deska s hroty 24x210x1 mm.
10,13 Kč
9,62 Kč
Detail

Maloformátové krytiny z plechu

Profilované a ploché plechy jsou často velkoformátové. Zpravidla se vyrábí na míru podle délky střechy od hřebene k okapu. Existují však i maloformátové plechové krytiny, a to v podobě imitací tašek, šindelů nebo šablon. Pokládají se postupně jeden vedle druhého. Falcované tašky mají podobný tvar a rozměry jako betonové nebo pálené tašky. Šindele pak mají typický tvar kosodélníku.

Střechy s nízkým sklonem moderním domům sluší. A při použití vazníků a plechových krytin jsou nejen esteticky hodnotné, ale také funkční a cenově dostupné. Ať už budete potřebovat materiál či nářadí pro stavbu krovů, nebo pokládku střešní krytiny, navštivte některou z poboček IZOMAT. Vše pro vaši stavbu najdete pod jednou střechou. Nakoupit můžete také z pohodlí domova v e-shopu IZOMAT.

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, IZOMAT​