V pestré nabídce nejrůznějších střešních krytin stále dominují tašky. Nejčastěji je najdeme na šikmých střechách se sklonem nad 30°. Jsou oblíbené díky jednoduché pokládce, dlouhé životnosti, snadné opravitelnosti i poutavému vzhledu. Ale není taška jako taška! Vedle tradiční pálené krytiny se při výrobě používají i mnohé další materiály. Pojďme se na jednotlivé typy tašek zaměřit podrobněji a popsat jejich výhody i nevýhody.
Pálená střešní taška patří k dražším materiálům. Cena závisí i na typu povrchové úpravy, která může být režná, engobovaná či glazovaná.
Začněte technickými parametry střechy
Sklon a složitost střechy hrají důležitou roli při výběru vhodné střešní krytiny. Některé jsou vhodnější pro střechy s větším sklonem, zatímco jiné pro střechy se sklonem menším. Řídit byste se proto měli bezpečným a minimálním sklonem střechy. Po střeše s bezpečným neboli doporučeným sklonem steče voda a sníh, aniž by vám dovnitř zatékalo, i bez nutnosti instalovat fólii.
Minimální sklon pak udává mezní hodnotu, na kterou můžete střešní krytinu položit a při které výrobce garantuje její funkčnost bez dalších opatření. U každého typu střešní krytiny proto tyto parametry najdete v montážních a technických listech výrobce. A pomůže vám i následující tabulka.
Dbejte však také na dostatečnou nosnost střechy, a to zvláště při rekonstrukci. Nová krytina by neměla být těžší než ta původní, jinak může narušit statiku stavby, způsobit praskliny ve zdech a dovnitř by mohlo zatékat. Při správném výběru vám střešní tašky vydrží až 50 let.
Taška protisněhová KM Beta elegant černá
Taška Tondach Bobrovka základní 1/1 kulatý řez engoba červená 19 x 40 cm
Taška základní BRAMAC Granát 11 režná
Polykarbonátové sklo plné čiré tl. 2 mm 2000x1500 mm
Taška TONDACH Traditon 14 základní engoba červená
Hřebenáč Eureko DDH II pro sklon 45° 12x1,8 cm černá
Trapézový polykarbonát Marlon CS TR 76/16 0,8 mm bronz 1,06 x 5 m
Asfaltová vlnitá deska Onduline Classic 2000 x 950 mm hnědá
Tašky vybírejte také podle toho, kde bydlíte
Při výběru krytiny na střechu vezměte v potaz také umístění domu. Vliv na funkčnost střechy, a tudíž i střešních tašek, mají totiž lokální a klimatické podmínky. Například do vyšších nadmořských výšek byste měli vybrat tašku odolnou v každém počasí. Zejména zatížení sněhem a ledem mohou poškodit nevhodnou střešní tašku, komín i okapový systém.
A nezapomeňte se porozhlédnout po nejbližším sousedství. Střecha by svým vzhledem neměla narušovat okolní zástavbu. Proto si před stavbou či rekonstrukcí udělejte procházku a všímejte si, jaký typ střešní krytiny mají ostatní domy a v jakém jsou stavu. Například ty na zastíněných místech mohou trpět na mechy a lišejníky, v průmyslových oblastech mohou tašky poškodit kyselé deště.
Koleno 100/72 pozink lisované hranatý
Střešní tašky z pálené hlíny: nestárnoucí klasika
Pálené tašky se vyrábí z cihlářské hlíny. Ta se nejprve vylisuje do požadovaného tvaru, poté se vysuší a nakonec vypálí. Na rozdíl od tašek z betonu mají vedle svislého také příčný vodní zámek. Díky metodě ražení mají přesné rozměry a krásně do sebe zapadají na všech stranách. Riziko posuvu v průběhu let nebo zatékání je tak minimální.
Hmotnost pálené krytiny se pohybuje v rozmezí 40 až 50 kg/m2. Jde o poměrně velké zatížení, proto musí být konstrukce střechy ve vynikajícím stavu, aby zátěž ustála. Jelikož se pálené tašky vyrábí z přírodních materiálů, považují se za ekologické. Na druhé straně je však jejich výroba poměrně energeticky náročná. Současně patří k dražším materiálům. Cena závisí i na typu povrchové úpravy, která může být režná, engobovaná či glazovaná. Tento typ tašky je však velmi odolný a vydrží vám sloužit i 50 let.
Taška Tondach Bobrovka základní 1/1 kulatý řez engoba červená 19 x 40 cm
Taška základní BRAMAC Granát 11 režná
Bramac Granát 13 základní taška 1/1 režná
Bramac Topas 13 taška základní 1/1 Engoba hnědá
Tondach Samba 11 Taška pro připojení hřebene větrací okrajová L EN hnědá
Tondach Samba 11 Taška pro připojení hřebene větrací okrajová P EN hnědá
Taška TONDACH Traditon 14 základní engoba červená
Režná pálená taška
Nejlevnějším typem pálených tašek jsou režné. Nemají dodatečnou povrchovou úpravu a jejich barevnost závisí na přirozeném probarvení použité cihlářské hlíny. Proto se vzhled režných tašek od různých výrobců liší – mohou být oranžové, hnědé i světle červené.
Údržba střechy z režných tašek je náročnější, protože se na povrchu zachytávají nečistoty a snadno se zašpiní. Po letech střecha ztratí svou původní barevnost, zajde a mohou se na ní objevovat i mechy a jiné nečistoty.
Nejlevnějším typem pálených tašek jsou režné. Nemají dodatečnou povrchovou úpravu a jejich barevnost závisí na přirozeném probarvení použité cihlářské hlíny.
Engoba
Oblíbeným typem povrchové úpravy pálených tašek je engoba. Jedná se o naředěnou keramickou hmotu, která se na tašku nanáší před vypalováním. Engobované tašky poznáte podle matného vzhledu. Vyrábí se v nejrůznějších barevných variantách, a tak vzhled střechy snadno sladíte s architektonickým stylem domu.
Hlavní předností engoby je snížení poréznosti, díky čemuž na povrchu neulpívají nečistoty a netvoří se mechy. Engoba bude i po letech vypadat jako nová a nezmění svůj vzhled.
Bramac Granát 13 základní taška 1/1 režná
Bramac Topas 13 taška základní 1/1 Engoba hnědá
Taška základní BRAMAC Rubín 13 glazura kaštanově hnědá
Glazura
Nejdražším (a z hlediska vlastností nejlepším) typem střešních pálených tašek je glazurovaná krytina. Poznáte ji podle výrazného lesku, který je způsobený použitím jílů s vysokým obsahem oxidů křemíku. Po vypálení se vytvoří velmi hladký povrch, na kterém nedrží žádné nečistoty, mechy ani lišejníky. Glazurované střešní krytiny mají vysokou estetickou hodnotu, o kterou nepřijdou ani po mnoha letech používání.
Glazurované střešní krytiny mají vysokou estetickou hodnotu, o kterou nepřijdou ani po mnoha letech používání.
Betonové tašky oslovují příznivou cenou
Dalším oblíbeným materiálem využívaným pro výrobu střešních tašek je beton. Hlavním důvodem, proč mnozí upřednostňují betonové tašky před pálenými, je nižší cena při zachování velmi dobrých parametrů. Z hlediska životnosti, odolnosti i hmotnosti jsou na tom podobně – patří mezi typy krytiny, která vydrží sloužit nejméně 50 let. O desítky procent nižší cena materiálu je daná jednodušším a výrazně rychlejším výrobním procesem.
Betonové tašky mají jen svislý vodní zámek, a tak do sebe nezapadají tak dokonale jako pálené. Do vzniklých mezer může při prudkých deštích proniknout voda, případně sníh či prach. Protože však tašky z betonu obsahují jen jeden zámek, snadněji se pokládají a jednodušší je i budoucí výměna poškozeného prvku.
Tašky z betonu jsou na rozdíl od engoby či glazurované tašky z hlíny porézní, a tak se na nich drží nečistoty. Proto jsou také betonové tašky náročnější na údržbu. Dostupné jsou v mnoha barevných variantách, které vznikají přidáním barevných pigmentů do betonové směsi. Například betonovou střešní tašku Bramac Classic si koupíte v břidlicově černé, cihlově červené, tmavohnědé či červenohnědé barvě.
Protože tašky z betonu obsahují jen jeden zámek, snadněji se pokládají a jednodušší je i budoucí výměna poškozeného prvku.
Plechová krytina pro střechy s extrémně nízkým sklonem
Pokud hledáte lehké osazení střechy, pak by vás měla zajímat plechová krytina. Na trhu najdete jednotlivé kusy i celé pásy. Ty váží maximálně 5 kg/m2, avšak záleží na použitém materiálu při výrobě. Jsou vhodné pro osazení střech s velmi nízkým sklonem, a to i v extrémních podmínkách. Oblíbené jsou také pro nízkou údržbu a tvárnost, díky které mohou imitovat vzhled tradičních tašek.
Plechová střecha je naopak méně odolná než pálená a betonová krytina. Nemá dobrou zvukovou a tepelnou izolaci a bez dalších opatření se v ní může kondenzovat vodní pára. Proto je ideální spíše na lehčí přístřešky pro auta.
Vláknocementová krytina nahradila břidlice a azbest
Namísto břidlice a azbestocementových střech dnes uvidíte zdravotně nezávadnou vláknocementovou krytinu. Při výrobě se totiž používá buničina a umělá vlákna, která se lisují do požadované tloušťky a rozměrů. Poté je krytina opatřena speciální povrchovou úpravou a barvou, aby odpovídala vašim představám. Své uplatnění najdou na střechách s až 20° sklonem.
Desky malých i velkých formátů jsou však velmi křehké a při poškození se hůře opravují a vyměňují. Bez lávek či stupaček byste proto po vláknocementové střeše neměli chodit. Počítejte také s kratší životností a složitější pokládkou.
Na plochou střechu položte asfaltový šindel
Nejvhodnější střešní krytinou pro ploché střechy a střechy se sklonem 9,5° je asfaltová krytina ve formě pásů nebo šindelů. Jejich hlavní předností je nízká hmotnost, a tak nezatěžuje konstrukci stavby. Při poškození ji snadno opravíte. Výhodou je také velmi snadná pokládka.
Je však potřeba počítat s poněkud nižší životností, asfaltový šindel vám vydrží 25 až 50 let. Postupem času navíc dochází k tzv. plešatění – ze střechy odpadávají drobné kamínky, které mohou zanést okapy.
Asfaltový šindel si vyberete z pestrého výběru tvarů a barev.
Při výběru asfaltové střechy můžete narazit také na označení bitumenová krytina. Bitumenové vlnité střešní desky jsou vhodné na pokrytí menších objektů, a proto na ně na klasických střechách rodinných domů narazíte jen výjimečně. Oblíbené jsou pro nízkou hmotnost a životnost až 20 let. Pokládka je možná na různé tvary střech, a to i na ty se sklonem 5°. Pokud hledáte vhodnou krytinu pro zakrytí nerovného povrchu, je právě bitumen ideálním řešením.
Skleněné tašky přináší úsporu na vytápění
Vedle pálených a betonových tašek se na trhu objevují i další materiály, jako je například sklo. Protože tašky z tlustého a pevného skla propouští sluneční paprsky, efektivně pracují se sluneční energií a snižují náklady na vytápění. Jsou zajímavou alternativou pro pasivní a nízkoenergetické stavby. Dají se využít také jako prosvětlovací prvky jen na část střechy, kde do podkrovního prostoru vnesou dostatek přirozeného světla.
Polykarbonátové sklo plné čiré tl. 2 mm 2000x1500 mm
Trapézový polykarbonát Marlon CS TR 76/16 0,8 mm bronz 1,06 x 5 m
Trapézový polykarbonát Marlon CS TR 76/16 0,8 mm bronz 1,06 x 3 m
Komůrkový polykarbonát Marlon TW 6 mm bronz 2,1 x 6 m
Komůrkový polykarbonát Marlon TW 6 mm bronz 2,1 x 7 m
Komůrkový polykarbonát Marlon SW 16 mm bronz 2,1 x 2 m
Komůrkový polykarbonát Marlon SW 16 mm bronz 2,1 x 7 m
Plastové střešní tašky vynikají nízkou hmotností
Využití recyklovaných plastů proniklo i do segmentu střešních krytin. Výhodou střešních tašek vyrobených z plastu je zejména nízká hmotnost, díky které nejsou nároky na konstrukci střechy nijak velké. Proto je můžete bez obav použít i při rekonstrukci staré střechy, aniž byste museli měnit původní krovy. Na nich vám vydrží až 40 let.
Plastové tašky jsou cenově dostupné a vzhledem k využití recyklovaného materiálu také ekologické. Mezi hlavní nevýhody patří hořlavost a malá odolnost vůči UV záření. Proto se do plastových tašek přidávají různé přísady, které tyto přirozené vlastnosti plastu potlačují. Mezi vhodné alternativy patří sklolaminátová krytina ze skleněných vláken, tvrzená umělou pryskyřicí.
Je na vás, vsadíte-li na tradiční řešení v podobě pálených, či betonových tašek, nebo zda půjdete cestou inovací a vyzkoušíte tašky ze skla či plastu. Při výběru konkrétního materiálu nezohledňujte jen cenu, ale také životnost, náročnost údržby a další faktory.
Zdroj fotografií: Depositphotos.com, IZOMAT