Ať už potřebujete opravit prasklinu ve zdi, vyplnit spáry, nebo zatmelit mezery kolem okenních rámů, bez kvalitního tmele se neobejdete. Na trhu narazíte na velké množství tmelů dodávaných v kartuších, které na první pohled vypadají podobně. Poradíme vám, pro jaký typ se rozhodnout a jak s materiály správně pracovat.
Stavební tmely rozlišujeme podle složení i účelu.
Co je tmel a k čemu ho používat
Do kategorie tmelů patří všechny stavební hmoty, které slouží k vyrovnání podkladu a vyplňování prázdných prostorů – spár, dutin nebo prasklin. Velkou skupinu tvoří např. silikonové tmely.
Na rozdíl od běžných stavebních tmelů, kterým se budeme věnovat, jsou silikony po vytvrzení elastické a lépe odolávají vodě. Proto se tzv. sanitární silikony využívají zpravidla v koupelnách či kuchyních. Na vyplnění mezer kolem sanitární keramiky nebo dilatačních spár kolem obkladů a dlažeb nejsou stavební tmely právě kvůli menší plasticitě vhodné.
Polyuretanový tmel Den Braven PU 50 FC 300 ml šedý
Omítkový tmel Soudal 500 g
IZOCHEM Akrylátový tmel 310 ml
Šlehaný tmel Soudal 280 ml
Akrylový tmel na sádrokarton Soudal 280 ml
Rozdělení stavebních tmelů podle složení
Obsah chemických složek v jednotlivých typech tmelů určuje, jaké vlastnosti konkrétní stavební hmota má a k jakému účelu je vhodná. Proto se tmely nejčastěji rozdělují právě podle složení.
Akrylátové tmely
Akrylátové neboli akrylové tmely jsou na bázi vodní disperze. Po odpaření vody dochází k jejich vytvrzení. Spoj je pak natrvalo plasticko-elastický. Výhodou je jejich přetíratelnost, a to jak disperzními, tak akrylátovými barvami. Proto se tmely na bázi akrylátu používají i pro opravy drobných trhlin a otvorů před malováním stěn.
Akrylátové tmely využijete také pro vyplnění spár mezi rámy oken či dveří, zapravení dveřních zárubní, podlahových lišt, spárování předstěnových příček nebo dřevotřískových či OSB desek.
Akrylátový tmel Izochem je vhodný pro tmelení interiérových spár a prasklin kolem rámů oken a dveří či například parapetů.
Akrylový tmel je vhodný pro vnitřní i venkovní použití. Protože však není mrazuvzdorný, je jeho životnost a těsnicí funkce v exteriéru omezená. Na spárování venkovních konstrukcí, u kterých požadujete maximální těsnost a dlouhou životnost, zvolte jiný typ tmelu.
Vzhledem k cenové dostupnosti a snadnému používání jsou akrylátové tmely nejpoužívanější. Pojďme si proto shrnout jejich vlastnosti a vhodné způsoby využití:
- Dobře drží na porézním, hrubším či perforovaném podkladu
- Je pevný, ale méně elastický než silikony
- Je přetíratelný a vyniká skvělou přilnavostí
- Vhodný do interiéru i exteriéru, ale není mrazuvzdorný
- Krátkodobě odolá i vyšší vlhkosti či kontaktu s vodou
- Má omezenou ochranu vůči plísním
- Neodolává UV záření a povětrnostním podmínkám
Polyuretanové tmely
Polyuretanové tmely jsou ve srovnání s akrylátovými odolnější, navíc si poradí i s povětrnostními vlivy, mrazem a UV zářením. Skvěle přilnou k téměř jakémukoliv podkladu a mají také vysoké dilatační schopnosti. Patří do kategorie profesionálních stavebních a průmyslových hmot.
Jejich používání doporučujeme pro tmelení betonových konstrukcí, zátěžových podlah, namáhaných spojů i venkovních parapetů. Dělí se do několika tříd tvrdosti – 50 až 20 stupňů. Ty nejtvrdší jsou vhodné pro tmelení betonu, ty méně tvrdé pak pro běžné opravy a spárování na stěnách a fasádách.
MS polymery
Stavební tmely na bázi MS polymerů (MS=modifikovaný silan) kombinují vlastnosti silikonů (například pružnost a odolnost vůči povětrnostním vlivům) s výhodami polyuretanů (silná adheze a odolnost vůči mechanickému poškození). Díky této kombinaci vlastností se MS polymery vyznačují vysokou přilnavostí k různým materiálům, odolností vůči UV záření, vodě a mnoha chemikáliím.
Ve stavebnictví se používají od 70. let minulého století. Vyvinula je společnost Kaneka Corporation jako tmel s vysokou ochranou proti vniknutí vody do stavby. Dříve používané tmely totiž tento požadavek nesplňovaly. V současnosti mají MS polymery využití v širokém spektru aplikací jak ve stavebnictví, tak průmyslu. Pro svou univerzálnost jsou však oblíbené i mezi kutily – hodí se pro tmelení i lepení, navíc dobře drží na většině běžně používaných materiálů.
Bitumenové tmely
Z hlediska chemického složení jsou na bázi asfaltu. Vyznačují se dobrou přilnavostí na vlhkých podkladech a vysokou odolností vůči UV záření i povětrnostním vlivům. Využijete je při utěsňování odpadů či jímek, lepení střešních pásů a různých klempířských pracích.
Latexové tmely
Tmely na latexové bázi jsou vhodné pro úpravu interiérových stěn. Dobře vyrovnávají drobné nerovnosti na omítce, panelu i sádrokartonu. Jsou brousitelné a vhodné i pro úpravy statických a nepohyblivých prasklin do šířky až 0,5 cm.
Cementové tmely
Cementové tmely využijete při vyplňování spár, švů a trhlin v betonových a zděných konstrukcích. Tyto tmely jsou založené na cementové bázi. Také jsou často obohacené o různé přísady a polymery, které zlepšují jejich adhezní vlastnosti, pružnost a odolnost proti vodě a povětrnostním vlivům.
Cementové tmely jsou ideální pro aplikace, ve kterých požadujete vysokou pevnost a odolnost. Díky své pevnosti a schopnosti přilnout k minerálním podkladům jsou vhodné pro trvalé opravy a údržbu stavebních konstrukcí.
Epoxidové tmely
Jsou dvousložkové a založené na epoxidové pryskyřici a tvrdidlu. Po smíchání reagují a vytvářejí tvrdý a trvanlivý materiál. Epoxidové tmely jsou vhodné na opravy trhlin a děr v betonu, lepení kovů, skla, keramiky a dalších pevných materiálů. Používají se také pro tmelení v automobilovém průmyslu.
Díky své vysoké pevnosti a odolnosti je oceníte při tmelení v náročných podmínkách, kde budete mít vysoké nároky na trvanlivost a odolnost spoje.
Odstraňovač tmelů ve spreji Den Braven 400 ml
Těsnicí tmel Soudal Aquafix 300 ml transparentní
Výtlačná pistole rámová Den Braven HKS 12 černá
Střešní tmel bitumenový Soudal 300 ml
Rozdělení tmelů podle účelu použití
Výrobci stavebních tmelů opatřují výrobky různými komerčními názvy, podle kterých na první pohled poznáte, k čemu jsou vhodné. Často mají i různé vylepšené vlastnosti, které odpovídají funkci a účelu využití. Mezi běžně dostupné typy tmelů patří:
- Sádrokartonářský tmel: Používá se pro spárování desek sádrokartonu, vyplňování švů a opravy drobných nerovností na stěnách a stropech ze sádrokartonu.
- Opravný a omítkový tmel: Obecně používaný pro různé opravné práce, jako je vyplňování trhlin, děr a nerovností v různých stavebních materiálech. Může mít podobu šlehaného tmelu nebo štukového tmelu pro hrubší strukturované podklady.
- Střešní tmel: Speciálně určený pro opravy a utěsnění střešních krytin, žlabů, okapů a dalších střešních prvků, je odolný proti povětrnostním vlivům.
- Těsnicí tmel: Vhodný na opravy a trvalé utěsnění. Zabrání pronikání vody při netěsnostech střešních krytin, okapů, svodů, oken nebo větracích prvků.
- Parketový tmel: Určený k opravám a vyplňování spár a trhlin v dřevěných podlahách. Je odolný proti nárazům.
Silikonový tmel odolá vodě, a tak se hodí do koupelen a kuchyní.
Jak postupovat při tmelení spár
Než se pustíte do tmelení, pročtěte si informace uvedené na kartuši nebo v technickém listu. Rozhodně dodržujte doporučený teplotní rozsah – většina akrylátových tmelů je vhodná pro použití od 5 °C. Potřebujete-li tmelit při nižších teplotách, pořiďte si speciální typ hmoty. Postupujte v následujících krocích:
- Připravte podklad – ujistěte se, že je podklad čistý, suchý a bez prachu nebo mastnoty. Odstraňte zbytky původních hmot, mezery vymeťte nebo vysajte.
- Připravte tmel – nasaďte kartuši do výtlačné pistole a zařízněte špičku na požadovanou šířku. Aplikaci tmelu nejprve vyzkoušejte nanečisto, špičku pak očistěte.
- Aplikujte tmel do spáry – tmel nanášejte rovnoměrně plynulým pohybem. Dbejte na dostatečnou vrstvu pro zakrytí spár a trhlin. Vždy dodržujte doporučenou tloušťku aplikace podle technického listu produktu.
- Tmel uhlaďte – po aplikaci tmelu vyhlaďte jeho povrch pomocí navlhčeného prstu nebo speciálního hladítka.
- Nechte tmel vytvrdnout – před jakoukoliv další manipulací nebo malováním nechejte tmel vytvrdnout. Řiďte se pokyny výrobce.
- Očistěte nářadí a okolní plochy – usnadněte si úklid pomocí speciálního čisticího přípravku na odstraňování zbytků stavebních tmelů.
Jak spočítat potřebné množství tmelu
Pokud potřebujete vyplnit spáry na velké ploše (u všech oken, stavebních příček, dveří apod.), s jednou kartuší tmelu si nevystačíte. Jaké množství budete potřebovat? To si odhadem spočítáte jednoduše pomocí následujícího vzorečku:
- délka spáry (cm) x šířka spáry (cm) x hloubka spáry (cm) = Potřebné množství (ml)
- Např. na zatmelení 5 m spáry o šířce 0,5 cm a hloubce 1 cm budete potřebovat přibližně 250 ml tmelu. Započítáme-li rezervu a ztrátový faktor (cca 10 %), bude v tomto případě 1 běžná kartuše o objemu 280 ml dostačující.
Potřebujete s výběrem stavebního tmelu pomoct? Kontaktujte nás, nebo navštivte některou z poboček IZOMAT. Odborný personál vám ochotně poradí. Veškeré potřeby a vybavení zakoupíte také z pohodlí domova v e-shopu IZOMAT.
Zdroj fotografií: Depositphotos.com, IZOMAT