Menu
Menu

Plastifikátory do betonu: K čemu slouží a jaké mají vlastnosti

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Plastifikátory do betonu: K čemu slouží a jaké mají vlastnosti - izomat.cz

Chystáte se betonovat? Poradíme vám, kdy do betonu přidat plastifikátor. Seznamte se s různými typy plastifikátorů i dalších příměsí a s jejich vlastnostmi.

Moderní betonové směsi obsahují kromě kameniva, cementu, vody a přísad také různé chemické příměsi. Ty jsou sice vždy zastoupené v nejmenším množství, ale dokážou zásadně změnit vlastnosti betonu. Mezi nejpoužívanější příměsi patří plastifikátory betonu, na které se v tomto článku podrobněji zaměříme.

Pevnost betonu s plastifikátorem rychle roste, a tak se riziko poničení čerstvého betonu mrazem snižuje.

Co je to plastifikátor do betonu

Plastifikátor je chemická látka, díky které snadno připravíte vysokopevnostní beton tekuté konzistence při nízké spotřebě cementu. Snižuje spotřebu záměsové vody a tím i zlepšuje celkovou zpracovatelnost hmoty. 

Protože některé typy dokážou urychlit počátek tuhnutí a tvrdnutí betonu, přidávají se do směsí pro betonování za nízkých teplot. Pevnost betonu s plastifikátorem totiž rychle roste, a tak se riziko poničení čerstvého betonu mrazem snižuje.

Plastifikátory a jejich vlastnosti

Plastifikační příměsi neutralizují povrchové napětí. Ve výsledku tak způsobují elektrostatické odpuzení zrn cementu, díky kterému je proces hydratace pomalejší. Po určitou dobu si tak beton s přidaným plastifikátorem zachová svou plasticitu. S tím souvisejí i následující vlastnosti plastifikátorů:

  • Snižují spotřebu záměsové vody o 5 až 30 %
  • Zvyšují soudržnost betonu a jeho hutnost
  • Prodlužují dobu zpracovatelnosti čerstvého betonu
  • Zabraňují vzniku trhlin při smršťování
  • Používají se při čerpání betonu – směs je soudržná i při tekuté konzistenci
  • Nenavyšují obsah vzduchu v betonové směsi, a tak neovlivňují provzdušnění

Typy plastifikátorů podle chemického složení

Podle chemického složení rozdělujeme plastifikátory do 4 základních skupin. Liší se účinností a vlivem na jednotlivé vlastnosti:

Plastifikátory na bázi naftalenů

Dodávají se ve formě prášku nebo hnědé kapaliny. Jde o sodné nebo vápenaté soli, které zpožďují tuhnutí směsi. Neplní tak funkci urychlovače a nejsou primárně určené jako prostředek pro betonování v zimě. Vzhledem k vyššímu obsahu sušiny jsou cenově dostupné, navíc směs po přidání nenapěňují. Příkladem běžně používané příměsi na bázi naftalenů je plastifikátor Den Braven.

Plastifikátory na bázi lignosulfonátů

Dodávají se ve formě hnědého prášku či kapaliny podobně jako naftalenové. Protože se vyrábí z odpadu, který vzniká při výrobě papíru, jsou dostupné. Z toho důvodu se v minulosti využívaly nejčastěji. Nevýhodou je však jejich náročnější dávkování – aby byl plastifikátor efektivní, měl by se do směsi po přidání záměsové vody doplnit se zpožděním. Dnes se využívá zřídka, převážně pak pro přípravu transportbetonu.

Plastifikátory na melaminové bázi

Obvykle se vyrábí ve formě nažloutlé nebo čiré kapaliny. Mohou mít i podobu bílého prášku. Ve srovnání s běžně používanými naftalenovými plastifikátory nezpožďují tuhnutí. Protože nemění barevnost betonové směsi, používají se u pohledových betonů, kde by zbarvení změnilo požadovaný architektonický ráz.

Superplastifikátory

Obvykle jsou vyrobené na bázi modifikovaných polykarboxylátů. Vyznačují se opravdu vysokým plastifikačním účinkem, kterým překonávají běžné plastifikátory. Superplastifikátor také výrazně snižuje množství potřebné záměsové vody, a to o 15 až 40 %. Jeho cena je však citelně vyšší.

Plastifikátory betonových směsí využijete i při přípravě betonu svépomocí a v menším množství.

Kdy do betonové směsi přidat plastifikátor

V některých případech je použití plastifikátoru volitelné – stavebníkům usnadní práci a minimalizuje riziko vzniku trhlin a dalších vad. U mnoha aplikací je však využití plastifikační příměsi v podstatě nutné.

Své místo má při betonování podlah s podlahovým vytápěním (díky schopnosti nivelace), stejně tak při výrobě předpjatých a armovaných betonů. Používá se také pro výrobu základových pilířů, příjezdových ramp, garáží a dalších betonových konstrukcí, u kterých je vysoká pevnost důležitá.

Plastifikátor při betonování v zimě

Betonování v zimě, resp. při nízkých teplotách, se řídí přísnými pravidly. Podrobně jsme o nich psali v samostatném článku Betonování v zimě. Použití plastifikátorů a urychlovačů je pak při betonování v zimním období zásadní. Snížením množství záměsové vody a urychlením procesu tuhnutí i tvrdnutí klesá riziko poškození mrazem.

Při přípravě betonu nesmí teplota klesnout pod 5 °C. Protože však směs s urychlovačem a plastifikátorem rychleji tuhne, může být nízkým teplotám vystavena mnohem dříve než směsi bez příměsí. Stavební chemie ale neumí zázraky – betonování sice usnadňuje a snižuje riziko problémů, nenahrazuje však nezbytná opatření pro betonování v zimě.

Plastifikátor betonů Den Braven 1 l
−14%

Plastifikátor betonů Den Braven 1 l

Plastifikační přísada do betonových směsí se snazším zpracování...
134,67 Kč
115,82 Kč
Detail
Plastifikátor betonů Den Braven 10 l
−14%

Plastifikátor betonů Den Braven 10 l

Plastifikační přísada do betonových směsí se snazším zpracování...
1 278,12 Kč
1 099,19 Kč
Detail
Urychlovač a plastifikátor stavebních hmot Den Braven 1 l
−14%

Urychlovač a plastifikátor stavebních hmot Den Braven 1 l

Jednosložkový plastifikační roztok s urychlujícím účinkem tuhnutí betonů...
110,11 Kč
94,69 Kč
Detail
Plastifikátor betonů Den Braven 5 l
−14%

Plastifikátor betonů Den Braven 5 l

Plastifikační přísada do betonových směsí se snazším zpracování...
647,96 Kč
557,24 Kč
Detail

Jak používat plastifikátor do betonu

Pokud víte, jak správně namíchat beton, samotné přidání plastifikátoru pro vás bude jednoduché. Příměs můžete doplnit buď rovnou do hotové cementové směsi, nebo do záměsové vody. Pozornost věnujte zejména pečlivému míchání, aby se chemie rozložila rovnoměrně.

Dodržujte dávkování doporučené výrobcem. Například u plastifikátoru a urychlovače DenBraven doporučuje výrobce dávkování 0,75 l na 100 kg cementu při teplotě do -5 °C. Při očekávané teplotě do -10 °C pak doporučuje dávkování 1,5 l na 100 kg cementu.

Další přísady, kterými vylepšíte betonovou směs

Plastifikátory jsou při přípravě betonových směsí nejpoužívanější. Existují však i další typy stavební chemie, které dokážou zlepšit požadované vlastnosti betonu. Patří mezi ně například:

  • Koncentrovaná disperze – přísada do betonu, která zvyšuje jeho těsnost, houževnatost a odolnost vůči mechanickému obrušování
  • Urychlovače – fungují na podobném principu jako plastifikátory. Jejich hlavním cílem však není zvyšovat plasticitu, ale urychlovat tvrdnutí směsí
  • Zpomalovače – mají opačný efekt. Proces tuhnutí nastupuje později, a tak je čerstvý beton zpracovatelný po delší dobu.
  • Provzdušňující přísady – vytváří malé vzduchové póry, které v tvrdém betonu zvyšují odolnost vůči mrazu
  • Redukce smrštění – zabraňuje smršťování při procesu zrání betonu

Díky plastifikátorům a další dostupné chemii snadno zlepšíte kvalitu betonu, i když si jej budete připravovat sami. S profesionální technikou vám půjde práce dobře od ruky. Míchačky i další vybavení pro stavbu vám v naší půjčovně nářadí IZOMAT rádi poskytneme. Veškerý materiál a nářadí pak nakoupíte z pohodlí domova v našem e-shopu IZOMAT.

 

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat | Autor článku: Radek Brázdil