Nadměrné množství hluku dokáže pořádně znepříjemnit život. Nežádoucí je přitom nejen pronikající hluk mezi místnostmi, ale také z rušné ulice. Nejslabším článkem při odhlučňování domů či bytů jsou zpravidla dveře. Pokud budete mít sebekvalitnější zvukovou izolaci stěn, ale dveře ponecháte původní, šíření hluku zcela nezabráníte. Přečtěte si, jaké možnosti odhlučnění dveří (vnitřních i vchodových) máte k dispozici.
Při požadavku na vyšší úroveň odhlučnění doporučujeme pořídit dveře z plných desek, ať už z dřevotřísky, MDF či masivu.
Hlavní akustické slabiny dveří
Chcete-li odhlučnit dveře a zlepšit tak zvukovou pohodu svého bytu či domu, musíte v první řadě odhalit slabá místa. Ta se u různých typů dveří liší v závislosti na typu a způsobu konstrukce. Mezi hlavní a nejčastější slabiny patří:
Použitý materiál dveřní výplně
Akustické vlastnosti dveří závisí zejména na materiálu, ze kterého je vyrobena dveřní výplň. Nejlevnější voštinové dveře mají výplň z papíru a vzhledem k velké ploše dutin i nejhorší izolační vlastnosti. Nejsou proto vhodné do běžných obytných prostorů. Místo mají např. v šatně či technické místnosti, kde se nevyžaduje velká mechanická odolnost ani útlum hluku.
Zlatou střední cestu představují dveře z DTD výplně, tedy odlehčené dřevotřísky. Hluk potlačují podstatně lépe, vzhledem k děrování materiálu však nezajistí dokonalý útlum. Při požadavku na vyšší úroveň odhlučnění doporučujeme pořídit dveře z plných desek, ať už z dřevotřísky, MDF či masivu. Nejlepším řešením jsou pak speciální sendvičové konstrukce s izolační výplní a případně i plechem. Používají se především na vchodové dveře a do míst s vysokým požadavkem na odhlučnění (do koncertních sálů, nemocnic apod.).
Řešení: Výměna celých dveří za typ s dveřní výplní s lepšími akustickými vlastnostmi; izolace akustickými deskami, textilií či jiným materiálem se schopností útlumu hluku.
Utěsnění dveří v místě styku se zárubněmi
I přes dveře s kvalitní výplní může pronikat hluk, nebudou-li v zavřeném stavu dokonale utěsněná v místě styku se zárubněmi. Problém nastává zejména u starších typů dveří, kde původní gumové těsnění zkřehne a změní své vlastnosti. Hluk může pronikat i v případě špatného seřízení pantů, kde v místě styku vznikne neutěsněná mezera.
Řešení: Výměna starého těsnění a seřízení pantů.
Pokud budete odhlučňovat dveře pomocí akustických desek, můžete desky očalounit látkou či koženkou, kterou přilepíte univerzálním kontaktním lepidlem.
Skleněné tabule
Sklo má obecně horší zvukově izolační vlastnosti než plné deskové materiály (dřevotříska, MDF, masiv). Pokud je pro vás odhlučnění prostoru stěžejní, upřednostněte typ dveří bez skleněných výplní. Budete-li na prosklení trvat (např. z důvodu prosvětlení prostoru), zvažte výměnu běžného tabulového skla za speciální izolační sklo, které je tlustší a složené z více vrstev.
Problém s pronikáním hluku může být způsobený i špatným utěsněním skla po jeho obvodu. V takovém případě je potřeba původní těsnění nahradit za nové.
Řešení: Výměna běžných skleněných tabulí za pevnou výplň, nebo izolační sklo; výměna obvodového těsnění.
Dveřní práh
Zavřené dveře musí být dokonale utěsněné nejen v místě styku se zárubní, ale také s podlahou. Za tímto účelem se používají dveřní prahy, které minimalizují i riziko vzniku průvanu. U běžných prahů však může zůstat malá mezera, která představuje slabé místo umožňující prostup hluku. Kvalitní izolační dveře disponují speciálními padacími prahy, které se po zavření dveří sklopí a zajistí dokonalé utěsnění spáry.
Řešení: Pořízení speciálního padacího prahu, který se montuje do drážky umístěné ve spodní ploše dveří.
Dozický zámek
Mnohé interiérové dveře jsou vybaveny standardním zadlabávacím zámkem na dozický klíč. Ve dveřích tak zůstane volný otvor (klíčová dírka), přes kterou může pronikat průvan, světlo a hluk. Při použití moderních cylindrických zámků je otvor po umístění vložky zaplněný, a tak je riziko šíření hluku minimalizované.
Řešení: Výměna dozického zámku za cylindrickou vložku.
Při použití moderních cylindrických zámků je riziko šíření hluku minimalizované.
Odhlučněte dveře pomocí akustických desek
Výměnu těsnění, skleněné výplně či dveřního prahu můžete provést dodatečně, aniž byste museli pořizovat nové dveře. Jejich výplň však vyměnit nedokážete. Chcete-li zlepšit akustické vlastnosti dveří a vyhnout se kompletní výměně, odhlučněte je akustickými deskami. Ty můžete následně překrýt látkou nebo koženkou a vytvořit elegantní čalouněné dveře, které zaujmou designem a zabrání pronikání hluku. Při montáži postupujte následovně:
1. Vysaďte dveře z pantů
Abyste mohli původní dveře (ať už interiérové, nebo vchodové) opatřit akustickou deskou, musíte je vysadit z pantů. Dveře otevřete, uchopte oběma rukama a tlačte směrem nahoru. Následně vysazené dveře položte na rovný podklad.
2. Upravte tvar akustické desky
Naměřte část dveří, na kterou chcete akustickou desku nalepit, a do požadovaných rozměrů ji zkraťte. Máte-li dveře atypických tvarů nebo s různými výřezy či frézovanými dekoracemi, přeneste obrys pomocí šablony. Nezapomeňte do desky vyříznout také otvory na zámek a kliku, případně kukátko a další doplňky.
3. Na desku připevněte potahovou látku
Aby byly dveře poutavé na pohled, doporučujeme akustickou desku očalounit. Je na vás, zvolíte-li textilní potahovou látku, nebo koženku. Látku nastříhejte tak, aby ze všech stran přesahovala přes akustickou desku o 5 až 10 cm. Přilepte ji pomocí univerzálního kontaktního lepidla nebo jiného typu lepidla vhodného na textil či koženku. Na zadní straně potahovou látku po okraji zafixujte hřebíčky.
4. Očalouněnou desku přilepte ke dveřím
Až budete mít akustickou desku s potahovou látkou připravenou, celou ji přilepte na plochu dveří. Za tímto účelem doporučujeme použít pistolovou lepicí pěnu, která dokonale vyplní i drobné nerovnosti na povrchu dveří a vytvoří pevný a odolný spoj.
5. Po obvodu dveří nalepte izolační pásku
Abyste zlepšili akustické vlastnosti dveří, zaizolujte i prostor mezi dveřmi a zárubněmi. Pořiďte si vhodný typ izolační pásky a nalepte ji po celém obvodu dveří. V tomto kroku můžete ke dveřím nainstalovat i automatický padací práh, který utěsní mezeru ve spodní části dveří.
6. Dveře nasaďte zpět na panty
Po dokončení všech potřebných úprav nezbývá než dveře nasadit zpět na panty. Opět dveřní křídlo uchopte oběma rukama, nadzvedněte a pomalu spouštějte. Dejte si pozor, abyste se trefili do všech pantů. Pokud se nasazení nepodaří na první pokus, sundejte celé dveře a postup zopakujte. Při nasazování si můžete pomoct i špičkou svých bot a ideálně montáž dveří provádějte ve dvou lidech.
Abyste zlepšili akustické vlastnosti dveří, zaizolujte i prostor mezi dveřmi a zárubněmi pomocí vhodné izolační pásky.
Na nových dveřích nešetřete
Pokud vás v budoucnu čeká výměna starých dveří, nepodceňujte parametr akustického útlumu. Zatímco klasické plné dveře mají útlum maximálně 20 dB, ty vybavené akustickou izolací vynikají útlumem i více než 43 dB. A to je rozdíl, který poznáte na první dobrou.
Rozhodnete-li se pro svépomocnou úpravu stávajících dveří, navštivte některou z poboček stavebnin Izomat. Na jednom místě pořídíte vhodné izolační i spojovací materiály a veškeré potřebné nářadí. Myslete také na to, že dveře jsou jen jedním dílkem skládačky. Až budete řešit, jak odhlučnit dům či byt, zaměřte se i na akustické vlastnosti oken, podlah, zdiva a dalších konstrukčních prvků.
Pokud sháníte dveře, pošlete nám poptávku přes poptávkový formulář a my pro Vás rádi připravíme cenovou nabídku na míru.
Izolační páska 19 mm
Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat