Menu
Menu

Jak na odhlučnění domu nebo bytu

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Jak na odhlučnění domu nebo bytu - izomat.cz

Jak odhlučnit dům i byt a zabránit pronikání zvuku skrz stěny, stropy a podlahy? Seznámíme vás také s hygienickými limity či vlastnostmi jednotlivých materiálů.

Přenos nadměrného hluku v domácnosti negativně ovlivňuje komfort bydlení i úroveň soukromí. Ať už se potýkáte s přenosem hluku od sousedů, z venkovních prostorů, nebo mezi místnostmi, různými metodami odhlučnění můžete problém vyřešit. Jak na to?

V domě či bytě lze odhlučnění vyřešit postavením sádrokartonové příčky s výplní z minerální vaty.

 

Přenos zvuku v konstrukcích

Zvukové vlny se přes stavební konstrukce šíří rozvibrováním podlahy, stěn i stropu. Zvuková energie vyzařuje do vzduchu, a tak ji slyšíme. Platí, že čím více energie se při cestě konstrukcí ztratí, tím méně bude vyzařovaná na druhé straně. Z toho plyne, že je potřeba konstrukci přizpůsobit tak, aby pohltila co nejvíce energie ze zvukových vln.

Samozřejmě platí, že čím tenčí stěny máte, tím více hluku přenesou. Použitý stavební materiál zásadně ovlivňuje akustické vlastnosti stavby. Nejde přitom pouze o tloušťku materiálů. Oblíbené duté cihly nebo lehčené tvárnice přenáší zvuk lépe než plné cihly nebo beton. Při realizaci novostavby nebo rekonstrukce je proto důležité zohlednit i akustické vlastnosti materiálu. Své o tom ví obyvatelé panelových domů. Panel jako monolitická substance s minimálními spárami vede zvuk velmi dobře. Jediným řešením odhlučnění bytu je tak použití dodatečné akustické izolace.

 

U vícepodlažních staveb je problematický kročejový hluk

Častým problémem vícepodlažních staveb je kročejový hluk, který vzniká mechanickými nárazy do konstrukce. Týká se především podlah a vyznačuje se přenosem nepříjemných zvuků při chůzi, pádu předmětů, posuvu židlí nebo jiných činností. S kročejovým hlukem se potýkají nejen obyvatelé bytových domů, ale také těch rodinných, mají-li obytné prostory v patře.

Při realizaci novostavby je proto namístě zvolit typ stropní konstrukce, který se vyznačuje vysokou kročejovou neprůzvučností. Jak ale vyřešit odhlučnění stropu u již hotové stavby? Zásadní je výběr vhodných podlahových krytin. Ve velké míře se kročejový hluk projevuje u tvrdých materiálu, zejména u dlažby, dřevěných parket nebo laminátových podlah. Přenosy hluku přes podlahu naopak zmírníte pokládkou vinylové podlahy, linolea, korku nebo marmolea.

Pro útlum kročejového hluku můžete využít také kročejovou izolaci a deskové materiály, které tento typ hluku omezují. K posílení kročejové a vzduchové neprůzvučnosti těžkých plovoucích podlah přispívají zejména izolační desky z minerální plsti nebo akustické elastifikované desky EPS.

 

 

Kročejovou a vzduchovou neprůzvučnost těžkých plovoucích podlah posílíte například izolačními deskami z minerální plsti.

 

Jak na odhlučnění stěn

Ať už potřebujete odhlučnit zdi od sousedů, nebo příčky mezi jednotlivými místnostmi, zvažte možnost instalace zvukové izolace. V praxi lze odhlučnění vyřešit postavením sádrokartonové příčky s výplní z minerální vaty. Jedná se o relativně snadné řešení, které můžete realizovat i svépomocí. Sádrokartonovou příčku vyplňte zmíněnými izolačními deskami z minerální plsti. Doporučujeme používat také akustické sádrokartonové desky, které výrazně přispějí ke zvýšení útlumu.

Pokud potřebujete odhlučnit místnost od sousedů v obou směrech, doporučujeme izolační desky lepit na dřevěný rošt připevněný ke stěně. Ten poslouží jako předstěna se vzduchovou kapsou. Chcete-li zabránit šíření hluku od vás k sousedům, můžete izolační desky namontovat přímo na zeď.

 

 

Účinným prostředkem pro snížení kročejové neprůzvučnosti jsou také akustické elastifikované desky EPS.

 

Odhlučnění domu od venkovních ruchů

Pokud bydlíte poblíž rušné silnice nebo průmyslové oblasti, může vás obtěžovat i hluk z exteriéru. Míra přenášených zvuků opět závisí na použitém stavebním materiálu a jeho zvukové neprůzvučnosti. Přesto lze mnoha způsoby akustické vlastnosti stavby zlepšit. Nejjednodušším řešením je pořízení akustických protihlukových závěsů, které zabrání šíření zvuků dále do místnosti. Jsou vyrobené z pevné tkaniny a vyznačují se vysokou hustotou materiálu. Podobný efekt přinesou i kvalitní black-out (zatemňovací) závěsy.

Zvuky pronikají z exteriéru do místnosti zejména skrz okna a dveře. Při rekonstrukci či výměně oken proto sledujte parametr akustické izolace. Nejlepšími vlastnostmi vynikají kvalitní okna vybavená trojskly. Některá dokážou zajistit útlum o více než 45 dB. Zaměřte se také na výběr vchodových dveří, a to zejména v případě, vstupuje-li se skrz ně rovnou do obytných prostorů. Plné hliníkové dveře dokážou hluk z ulice téměř zcela potlačit.

 

Hygienické limity hluku

Může se stát, že i po realizaci odhlučňovacích opatření problém s hlukem zcela nevymizí. Před nadměrným hlukem by vás pak mohl ochránit paragraf zákona o ochraně veřejného zdraví, který stanovuje maximální limity pro vnitřní i venkovní prostředí. Pokud nelze problém řešit domluvou (například s hlučnými sousedy), obraťte se na krajskou hygienickou stanici. Limity hluku závisí na typu zdroje a také na denní a noční době:

 

 

Ve dne

(od 6:00 do 22:00)

V noci

(od 22:00 do 6:00)

Vnitřní hluk – základní limit

40 dB

30 dB

Vnitřní hluk z řeči, hudby a zpěvu

35 dB

25 dB

Venkovní hluk ze silniční dopravy

55 dB

45 dB

Venkovní hluk z železniční dopravy

55 dB

50 dB

Venkovní hluk jiný než z dopravy

50 dB

40 dB

Odhlučnění domu nebo bytu doporučujeme řešit už ve fázi výstavby či rekonstrukce. Akustickou izolaci lze však realizovat i dodatečně, například montáží izolačních desek a sádrokartonových příček nebo výměnou podlahové krytiny za materiál s lepším kročejovým útlumem.

Plánujete odhlučnit váš dům či byt? Stavte se do některé z našich prodejen Izomat a naši zkušení prodavači vám pomohou vybrat vhodný materiál i nářadí.

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat