Menu
Menu

Tvárnice okrasná PRESBETON SÁRA S-1 390x295x195 mm štípaná přírodní

Tvarovkou SÁRA lze vytvořit rovná stěna či oblouk, do kterého se hodí například trvalky. Více informací
Tvárnice okrasná PRESBETON SÁRA S-1 390x295x195 mm štípaná přírodní
Tvárnice okrasná PRESBETON SÁRA S-1 390x295x195 mm štípaná přírodní
ks
112,11 Kč
Celkem s DPH:
Sleva -15 %
131,89 Kč
112,11 Kč
 / ks
92,65 Kč bez DPH
Vyzvednout na prodejně
Na objednávku
0 ks okamžitě k dispozici
Číslo výrobku: 184287
Značka:
Popis

SÁRA je charakteristická štípanou čelní stranou, přičemž ostatní strany jsou hladké. Při výstavbě stěny do sebe jednotlivé tvárnice díky svému tvaru dobře zapadají a tvoří pevný zámek, který zabraňuje posunutí jednotlivých řad. Tyto tvárnice lze ukládat několika způsoby – jako rovné stěny, oblouky, vlny apod. Hotová okrasná stěna se obvykle osází vhodnými trvalkami nebo se prosypává zeminou a štěrkem.

Zásady pro práci s okrasnými tvarovkami

Stěna může být kolmá, nebo může kopírovat mírný svah do sklonu cca 60°. Stavbu vyšší jak 1,2 m je nutno konzultovat se statikem s ohledem na typ zeminy a další okolnosti daného místa.

Tvárnice se vyrábí vibrolisováním mezerovitého betonu. Díky okrouhlému tvaru prvku do sebe tvárnice dobře zapadají, a vytvoří tak pevný zámek, který zabraňuje posunutí jednotlivých řad. Podle polohy uložení tvárnic lze kopírovat rovné nebo libovolně zatočené půdorysné linie (oblouky, vlnovky). Hotové stěny se obvykle osází vhodnými trvalkami a okrasnými dřevinami, ale mohou se také ve spodních řadách pouze prosypat kamennou drtí. Kořeny vysazených rostlin později mohou přispět k dalšímu zpevnění svažitého terénu, neboť tvárnice mají dno s otvorem.

Okrasná zeď slouží jen jako estetický a technický prvek chránící dané místo proti přirozené erozi půdy nebo vyplavování zeminy vodou z vegetačních ploch, nemůže být použita jako nosná opěrná zeď. Okrasnou stěnu stavíme na základový pás z betonu a musíme ji ze zadní strany odizolovat vrstvami štěrku, který co nejvíce zhutníme, dále opatřit geotextilií a drenáží pro odtok přebytečné srážkové vody (viz – schematické nákresy). Každá následující řada tvárnic by měla alespoň do poloviny překrývat řadu předchozí, pro udržení stability. Nic však nebrání tomu, ukládat tvárnice také volně vedle sebe jako trvanlivé truhlíky pro stálozelené dřeviny nebo květinové trvalky, a oživit tak plochu v kombinaci s okrasnými valouny, zásypovým štěrkem či kamennou drtí.

Parametry
Typ okrasná tvárnice
Modelová řada Sára
Povrch štípaný
Barva přírodní
Spotřeba na 1 m² 14.25
Šířka [mm] 295
Délka [mm] 390
Výška [mm] 195
Hmotnost 21.5 kg
Specifikace
  • Paleta: 48 ks/ 1032 kg
Informace o ceně
Aktuální prodejní cena po slevě 15 % z ceníkové ceny
92,65 Kč bez DPH za ks
112,11 Kč s DPH za ks
Nejnižší prodejní cena v době 30 dnů před poskytnutím slevy
92,65 Kč bez DPH za ks
112,11 Kč s DPH za ks