Menu
Menu

Stavba v zimě: přehled prací, na které nemusíte čekat do jara

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Stavba v zimě: přehled prací, na které nemusíte čekat do jara - izomat.cz

Nestihli jste dokončit stavbu před příchodem zimy? Přečtěte si, se kterými pracemi můžete pokračovat i v mrazivých dnech a s jakými raději počkat do jara.

S příchodem prvních mrazů utichne nejedno staveniště. Většinu stavebních prací lze za běžných podmínek provádět jen do teploty 5 °C, a tak se možnosti prací na stavbě omezí. Přesto je řada činností, na které do jara čekat nemusíte. A při pečlivé přípravě a použití speciálních materiálů zvládnete během zimních měsíců dokonce i zdění nebo zateplování.

 

Pokud jsou okna usazena a stavba je uzavřená, málokdy teplota uvnitř v zimě klesne pod 8 °C a je tím pádem možné provádět veškeré stavební práce bez omezení.

 

Chraňte stavební materiály před mrazem a sněhem

Než začnete přemýšlet, do jakých prací se během zimy pustíte, zaměřte se na správné uskladnění materiálu. Zbyly vám na stavbě rozbalené palety cihel, pytle s maltou a další materiály? Musíte je ochránit nejen před deštěm a sněhem, ale také nízkými teplotami.

Nepoužité stavební materiály musí být v zimě uskladněny v suchu a při teplotách nad 5 °C. Na staveništi tak rozhodně nesmí zůstat až do jara – je potřeba je přesunout do krytých skladů, kůlny nebo stodoly. Zvláštní podmínky skladování vyžadují zdicí pěny, které musí být uloženy při teplotě nad 10 °C. Ideálním místem pro uložení je tak dílna nebo temperovaná stavební buňka.

 

Nedokončená hrubá stavba vyžaduje ochranu

Pokud se stavební práce protáhly a nestihli jste dokončit hrubou stavbu před příchodem zimy, musíte ji ochránit před deštěm, sněhem a pronikáním vlhkosti. Jestli nemáte hotovou střechu, překryjte poslední vrstvu zdiva nepromokavými fóliemi. Ty použijte i pro zakrytí všech stavebních otvorů. Voda by mohla způsobit poškození stavební konstrukce zejména v případě, kdyby došlo k výraznému střídání teplot.

 

Materiál i nedokončené zdivo je vždy třeba přes zimu přikrývat nepromokavou fólií, která je ochrání před deštěm, sněhem a námrazou.

 

Stavební práce v zimě – přehled činností

Během zimy lze provádět řadu stavebních prací, v některých případech se však realizace značně prodraží a nese s sebou zvýšené riziko technologické chyby. Týká se to zejména mokré výstavby, typicky zdění, betonování či omítání. Díky moderním stavebním materiálům lze při zvláštních opatřeních provádět i tyto práce v zimě, pokud je to ale jen trochu možné, lepší je počkat do jara.

 

Betonování

Mezi nejproblematičtější stavební práce v zimě rozhodně patří betonování. Při nízkých teplotách se zpomaluje hydratace betonu, který pak přestává schnout. Při nízkých teplotách může během schnutí popraskat a způsobit řadu problémů. Betonovat lze bez problémů do 5 °C, při poklesu je třeba používat ohřátou záměsovou vodu nebo speciální zimní přísady. Problematice se podrobněji věnujeme v samostatném článku o betonování v zimě.

 

Osazování oken lze provádět bez problému i v zimě, protože většina zimních montážních pěn je vhodná pro použití při teplotách až -10 °C.

 

Zdění

Stejně jako v případě betonování je vhodné se zděním počkat až do jara. Pokud vás tlačí čas, lze s využitím zimních malt pokračovat ve zdění i v chladnějších dnech. Teplota však nesmí 14 dní po vyzdění klesnout pod 5 °C. Zdivo lze ochránit před mrazem polystyrenovými deskami o tloušťce 5 cm a více, pak může teplota krátkodobě klesnout i pod -10 °C. Vždy je třeba používat nepromokavou fólii, která materiál ochrání před deštěm, sněhem a námrazou.

Venkovní teplotu je samozřejmě nutné hlídat i při samotném vyzdívání. Pokud v době zdění nemrzne, není nutné záměsovou vodu předehřívat. Jakmile však teplota klesne pod bod mrazu, musí se při přípravě zimní malty používat voda ohřátá přibližně na 30 °C. Stavební práce jsou kvůli tomu technologicky náročnější a zvyšují náklady.

 

Osazování oken

Mezi činnosti, které lze bez větších problémů provádět i v zimě, patří osazování oken. Většina zimních montážních pěn je totiž vhodná pro použití při teplotách až -10 °C. Je však nutné počítat s delší dobou tuhnutí. Samotná montáž jednoho okna zabere jen pár desítek minut. Po osazení oken se stavba uzavře, a tak je možné prostory temperovat a začít s řadou činností uvnitř domu.

I veškeré sádrokartonářské práce v interiéru lze v zimě provádět bez omezení.

 

Pokládka kabelů a trubek

Pokládku rozvodů a kabelů provádějte jen při teplotách 4 °C a více. V opačném případě hrozí jejich poškození, protože materiály zkřehnou a mohou popraskat. Položené kabely a trubky je potřeba ochránit před vlivy počasí – neměly by zůstat odhalené.

 

Zateplování fasád

Co se týče zateplování fasád v zimě, závisí na zvoleném systémovém řešení. Nejčastěji využívané kontaktní zateplovací systémy nejsou pro montáž v zimním období vhodné, protože se při aplikaci pracuje se stavebními hmotami, které nízké teploty špatně snáší. Současně by došlo k uzavření navlhlého zdiva.

Jinak je tomu v případě bezkontaktních zateplovacích systémů – tzv. provětrávaných fasád. Při jejich realizaci se stavební hmoty nepoužívají. Izolační prvky a obklady se kotví na rošt pomocí vrutů. Mezi zdivem a zateplením pak zůstává mezera, která umožňuje „dýchání“ zdiva. Zateplování suchou cestou je tak možné provádět i v zimě, přesto je nutné chránit materiály při realizaci před deštěm a sněhem.

 

Sázkou na jistotu i při třeskutých mrazech je veškerá suchá výstavba, např. se sádrokartonovými deskami, při které se nepoužívají žádné stavební hmoty.

 

Stavební práce v interiéru

Pokud je hrubá stavba uzavřená, teploty uvnitř budovy obvykle neklesají pod 8 °C. Je tak možné provádět většinu stavebních prací. Přesto se může stát, že dojde k poklesu teplot. Při práci se stavebními hmotami je proto nutné vnitřní prostory temperovat. V zimě doporučujeme provádět jen hrubé a jádrové omítky, které lze dodatečně opravit.

Problematické bývá být i lepení, stěrkování, nanášení hydroizolace a dalších materiálů. Nejvhodnější je věnovat se suché výstavbě, u které žádná rizika poškození nízkou teplotou nehrozí. Montáže sádrokartonových příček nebo podhledů lze provádět bez omezení. V zimním období se můžete pustit také do zateplování podkrovních prostorů.

Při stavebních pracích v zimním období je nejdůležitější dodržet požadované teploty. Zatímco zdění a betonování je v mrazivých dnech velmi obtížné, osazování oken nebo práce v interiéru můžete provádět bez větších problémů. Sázkou na jistotu je suchá výstavba, při které se nepoužívají žádné stavební hmoty. Ty lze provádět i v třeskutých mrazech.

Sádrokartonová deska Norgips Q GKBi 12,5x1250x2000 mm
−30%

Sádrokartonová deska Norgips Q GKBi 12,5x1250x2000 mm

Sádrokartonové desky Norgips Q GKBi typu H2 s větší tvrdostí do...
171,67 Kč
120,18 Kč
Detail
Plachta zakrývací Standard 3x4 m modrostříbrná
−11%

Plachta zakrývací Standard 3x4 m modrostříbrná

Plachta zakrývací STANDARD je určena pro ochranu předmětů proti...
172,79 Kč
153,78 Kč
Detail

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat