Na konci podzimu se stroje na mnoha stavbách zastaví a vyčkává se, až zase přijde teplejší období. Někdy ale není času nazbyt, a tak je potřeba v pracích pokračovat i během zimy. Zejména práce s betonem je v chladných dnech problematická, protože teplota zásadním způsobem ovlivňuje vlastnosti materiálu. Chcete vlastními silami postavit malou betonovou konstrukci, nebo ve spolupráci s betonárkou realizovat základovou desku domu? Přečtěte si pravidla pro betonování v zimě.
Při betonování v zimě je nezbytné podniknout takové kroky, které zajistí adekvátní teplotu betonové směsi po celou dobu tuhnutí.
Proč je betonování v zimě problematické
Největším nepřítelem betonování v zimním období jsou samozřejmě nízké teploty. Při nich dochází ke zpomalení hydratace betonu, a tak přestává schnout. Pokud teplota betonové směsi klesne pod 5 °C, proces schnutí se zastaví a mohou se objevit praskliny, které negativně ovlivní vlastnosti konstrukce.
Technologický proces betonování je pevně zakotven v normách, konkrétně např. v ČSN 73 2400. Podle ní nesmí teplota povrchu betonu klesnout pod 5 °C po dobu nejméně 72 hodin. To ale nutně neznamená, že se při nižších teplotách nedá pracovat s betonem. Je však nezbytné podniknout takové kroky, které zajistí adekvátní teplotu betonové směsi po celou dobu tuhnutí.
Pokud teplota betonové směsi neklesne pod dobu 2 až 3 dnů pod 5 °C, je možné betonovat i v zimě běžnými betonovými směsmi bez přidávání dalších složek.
Při venkovní teplotě do 5 °C betonujte bez omezení
Chystáte se v brzké době pustit do betonování a teploměr ukazuje každým dnem nižší teplotu? Sledujte dlouhodobou předpověď – důležitá je již zmiňovaná hranice 5 °C. Při této teplotě bude sice beton tuhnout podstatně pomaleji, stále však nehrozí poškození konstrukce vlivem vzniku prasklin.
Pokud bude venkovní teplota několik dní po sobě (během dne i noci) tuto hranici přesahovat, máte jistotu, že požadavky na minimální teplotu betonové směsi splníte. Pracovat můžete se všemi typy betonových a cementových potěrů, aniž byste museli do betonu přidávat další složky.
Jemný potěr weberbat 20 MPa 25 kg
Beton hrubý Cemix 1138 30 MPa (360) 25 kg
Cementový potěr Izopro eko 20 kg
Rychletvrdnoucí beton Izopro eko 20 kg
Hrubý beton Izopro eko beton B30 20 kg
Betonování při nižších teplotách vyžaduje zvláštní opatření
Betonování je možné i při venkovních teplotách pod 5 °C. Je však nutné přijmout speciální opatření, která přinesou zajištění požadované teploty při jeho výrobě i tuhnutí a tvrdnutí. Budete-li beton v zimním období připravovat svépomocí, používejte ohřátou záměsovou vodu (teplota by však neměla přesáhnout 50 °C).
I betonárny jsou na betonování v zimě technologicky vybavené. Při výrobě a dopravě betonu používají nejen teplou vodu, ale často i ohřáté kamenivo. Zvýšením teploty čerstvého betonu se nastartují hydratační procesy a při správném postupu neklesne jeho teplota po celou potřebnou dobu tuhnutí.
Když je potřeba spustit hydratační procesy betonu při nižších teplotách, používají se betony s větším vývinem hydratačního tepla, jako je portlandský cement typu CEM I.
V zimě se používají jiné cementy nebo speciální přísady
Když je potřeba spustit hydratační procesy betonu při nižších teplotách, používají se betony s větším vývinem hydratačního tepla. Řešením je využití cementů s vyšším obsahem slínku. Vhodný je portlandský cement typu CEM I nebo směsný portlandský cement typu CEM II. Doporučuje se také používat cementy, které mají rychlý náběh počátečních pevností. Ty se značí písmenem R.
Pro zlepšení hydratačních procesů lze do betonové směsi přidat přísady, které snižují množství záměsové vody a díky tomu urychlují tuhnutí a tvrdnutí betonu. Pro betonování v zimě se pak používají i speciální zimní přísady do betonáže. Ty plní hned několik funkcí – urychlují tvrdnutí betonu, zvyšují pevnost a umožňují zpracovatelnost betonů až do venkovní teploty -10 °C.
Zimní přísada pro betonáže za nízkých teplot Den Braven 1 l
Zimní přísada pro betonáže za nízkých teplot Den Braven 5 l
Portlandský cement Prachovice PREMIUM CEM I 42,5 R 25 kg
Zimní přísada pro betonáže za nízkých teplot Den Braven 10 l
Ochrana betonu při procesu tuhnutí
Při betonování v zimě vás čeká obtížný úkol – musíte zajistit, aby po dobu 2 až 3 dnů neklesla teplota tuhnoucího betonu pod 5 °C. Po této době (resp. ve chvíli, kdy bude pevnost betonu nad 4 MPa) se beton stane mrazuvzdorným. Jak toho dosáhnout? Kromě zmíněné úpravy betonových směsí lze beton ochránit například polystyrenovými deskami nebo slámou.
V některých případech se přistupuje i k aktivní ochraně foukáním horkého vzduchu pod zaplachtovanou konstrukci či zapnutím elektrického ohřevu umístěného v bednění. Taková řešení však zvyšují technickou náročnost a s tím i náklady na betonování.
Betonáž základové desky v zimě se prodraží
Rozhodnete-li se pro realizaci základové desky v zimním období, musíte počítat s vyššími náklady. Mnohé betonárny navyšují v období od listopadu do března cenu betonu o 5 až 10 % kvůli potřebným zimním opatřením. Musí vodu předehřívat a zajistit přepravu tak, aby při čerpání byla teplota betonové směsi optimální.
Betonování při teplotě pod 5 °C se prodraží kvůli nutnému použití betonu vyšší pevnostní třídy nebo přidávání zimních přísad. A budete-li chtít betonovat při teplotách -5 až -10 °C, prodraží se realizace až o desítky procent. V takovém případě musí totiž betonárna výrazně upravit recepturu betonu a přidat do něj superplastifikátory, které výrazně urychlí tuhnutí. Neobejdete se ani bez dodatečné ochrany betonových základů izolantem či vháněním teplého vzduchu.
Vývoj stavebních materiálů jde stále kupředu. Díky tomu je možné betonovat až do venkovních teplot -10 °C. Realizace je však podstatně náročnější a dražší. Nespěcháte? S betonováním raději počkejte na teplejší dny. Pokud ale nemáte na výběr, nevěste hlavu. Na pobočkách stavebnin Izomat najdete jak kvalitní cementy s vyšším obsahem slínku, tak speciální zimní přísady pro bezproblémové betonování.
Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat