Je rekonstrukce vaší koupelny v plném proudu? Pokud už máte hotové rozvody vody, elektřinu, odpady, příčky a dokonce i usazenou vanu, přichází na řadu povrchové úpravy. Kvalita jejich provedení ovlivní nejen vzhled koupelny, ale také vlastnosti a životnost. Výběr materiálů a způsob realizace povrchových úprav tak rozhodně nepodceňujte. Poradíme vám, jak postupovat a na co si dát pozor.
V koupelnách se dnes stále více prosazují velkoformátové obklady, které minimalizují počet spár.
Penetrace zajistí perfektní přídržnost dalších vrstev
Než se pustíte do realizace obkladů, dlažeb či jiných typů finálních povrchových úprav, věnujte pozornost pečlivé přípravě podkladů. Základem úspěšné realizace je kvalitní penetrace, která sjednotí savost podkladu a zlepší přídržnost dalších vrstev – tmelů, stěrek, lepidel a dalších.
Konkrétní typ penetrace volte podle typu podkladu. Ve většině případů budete potřebovat hloubkovou penetraci na savé materiály, mezi které patří betonové i pórobetonové zdivo, omítky či sádrokartonové desky.
V případě, že rekonstrukci koupelny provádíte bez demontáže původních obkladů a dlažeb, sáhněte po speciální penetraci na nenasákavé podklady nebo univerzálním adhezním můstku. Zajistí přídržnost stavebních hmot i na původních neporézních vrstvách a umožní nalepení nových obkladů a dlažeb na ty stávající. Penetrace a můstky vhodné na savé i nesavé podklady doporučujeme i v případě, že se vám nepodaří podklad dokonale očistit od zbytků lepidel, pryskyřic či jiné stavební chemie.
Na betonové i pórobetonové zdivo, omítky či sádrokartonové desky budete potřebovat hloubkovou penetraci na savé materiály.
Hydroizolační nátěr ochrání stěny před vlhkostí
Plochy, na kterých dochází k přímému kontaktu s vodou, ošetřete hydroizolačním nátěrem. Obklady ani dlažby totiž samy o sobě nezajistí dokonalou ochranu před pronikáním vlhkosti do podkladu. Voda se může dostat k podkladovému materiálu přes spáry a vést k mnoha problémům od odlepování obkladů po vlhnutí stěn.
Ochranu před pronikáním vlhkosti zajistí například jednosložková hydroizolace v podobě polotekuté hmoty, která je připravena pro okamžité použití. Na podklad ji aplikujete jednoduše pomocí válečku nebo štětce. Hydroizolační nátěr naneste nejlépe po celé podlahové ploše koupelny. Na zdi pak stačí hydroizolaci aplikovat do výšky 20 cm nad úrovní podlah, a to po celém obvodu koupelny. Zvláštní pozornost věnujte nanášení hydroizolace v okolí sanitární techniky:
- Umyvadlo – hydroizolaci naneste od země do výšky cca 20 cm nad úrovní umyvadla
- Vana a sprchový kout – hydroizolaci naneste po celé okolní ploše, ideálně až ke stropu
Máte usazenou vanu? Pusťte se do opláštění
Máte-li v koupelně vanu, musíte v rámci dokončovacích prací a povrchových úprav provést i její opláštění. Z důvodu snadné montáže rychlé realizace se k zakrytování van často používají sádrovláknité konstrukční desky, které se kotví na nosníky z UA profilů.
Přistoupit můžete i k tradičnímu vyzdívání z cihel nebo tenkých pórobetonových tvárnic. Postup je však náročnější na přesnost a skládá se z řady dílčích kroků od zkracování přes lepení po penetraci a finální povrchové úpravy. Kryt ze sádrokartonu jednoduše zatmelíte a napenetrujete. K obkládání či jiným povrchovým úpravám tak bude připravený rychle a s minimálními riziky chyb při svépomocné realizaci.
Adhezní můstek zajistí přídržnost stavebních hmot i na původních neporézních vrstvách a umožní nalepení nových obkladů a dlažeb na ty stávající.
Walk-in sprchový kout má svá specifika
Trendem soudobých koupelen jsou tzv. walk-in sprchové kouty. Jsou tvořené skleněnou zástěnou a klasickou sprchovou vaničku u nich nenajdete. Odvod vody zajišťují podlahové žlaby, podlaha sprchového koutu je pak řešena keramickou dlažbou navazující na ostatní plochu koupelnového prostoru.
Realizace walk-in sprchového koutu má svá specifika a klade náročnější požadavky na hydroizolaci. Myslet musíte na včasné zabudování podlahového žlabu, a to už ve fázi betonování podlahy. Zásadní je také vyspádování podlahy v místě sprchového koutu, aby voda při sprchování samovolně odtékala směrem ke žlabu.
Obklady, dlažby a další alternativy
Pohledové části koupelny, tedy stěny a podlahy, se nejčastěji řeší montáží keramických obkladů a dlažeb. Při správném postupu povrchové úpravy podkladu (penetraci a hydroizolaci) vynikají svou odolností, dobrou přídržností, životností i snadnou údržbou. Opatrnost je na místě při vrtání do obkladaček, které mohou při nesprávném postupu či použití nevhodných nástrojů prasknout.
Při výběru zohledněte nejen vzhled a povrchovou úpravu obkladů a dlažeb, ale i formát. Na vzestupu jsou velkoformátové materiály, které na ploše působí celistvým dojmem a díky minimálnímu počtu spár usnadňují údržbu. Právě spáry totiž mohou po čase zajít, změnit svou barevnost nebo se začít drolit.
Za zvážení však stojí i další materiály, které mohou v koupelně zcela nahradit keramiku. V kategorii obkladů a dlažeb můžete sáhnout po luxusních materiálech z přírodního kamene. I betonové obklady ošetřené impregnací jsou do prostorů koupelen vhodné. Alternativou jsou pak betonové stěrky a štuky, které se nanáší přímo na připravený podklad a vytváří jednotnou plochu i bez obkládání. Podlahu v koupelně můžete vyřešit i pokládkou voděodolného vinylu, kamenného koberce či speciálních podlahových panelů.
Popisek pod obrázkem: Plochy, na kterých dochází k přímému kontaktu s vodou, ošetřete hydroizolačním nátěrem.
Nezapomínejte na detaily
Z estetického i funkčního hlediska je potřeba myslet na detaily, které s povrchovými úpravami mnohdy souvisí. Jedná se například o utěsnění dilatačních spár pomocí silikonových tmelů. Doporučujeme použít silikon v barvě spárovací hmoty a nepoužívat za každou cenu nejrozšířenější bílé či transparentní silikony.
Zásadním detailem je i napojení obkladů na rozích stěn. Nejčastěji se řeší použitím plastových či kovových profilů, které překryjí nepohledovou hranu obkladačky. Vizuálně nejzdařilejším, ale také nejpracnějším řešením je zhotovení tzv. kamenických rohů. Obkladačky se pomocí speciálního nástroje seříznou pod úhlem 45°, a tak v místě spoje vytvoří ostrý roh s přesným lícováním bez použití krycích profilů.
Při dokončení rekonstrukce koupelny na vás čeká spousta výzev. Nenechte se však od svépomocné realizace odradit. Věnujte pozornost všem detailům, zaměřte se i na drobné opravy a dodržujte správné technologické postupy. Výsledkem bude na pohled krásná koupelna bez vad, které by se mohly projevit až postupem času.
Plánujete rekonstrukci koupelny? V našem e-shopu nakoupíte výhodně materiál i nářadí a v našich prodejnách vám rádi odborně poradí.
Adhezní můstek koncentrát Den Braven 1 kg
Jednosložková hydroizolace Den Braven KOUPELNA 13 kg
Hloubková penetrace Nano Den Braven 10 l
Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat