Menu
Menu

Jak na drobné opravy v koupelně

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Jak na drobné opravy v koupelně - izomat.cz

Pusťte se do drobných oprav v koupelně. Přečtěte si, jak opravit kapající kohoutek, vyměnit poškozenou dlaždici nebo odstranit další vady.

Ať už byste rádi oživili vzhled své koupelny, nebo řešíte konkrétní malou závadu, nemusíte hned volat profesionální řemeslníky. Spoustu drobných oprav zvládnete svépomocí, ať už se řadíte mezi více, nebo méně zkušené kutily. Ve většině případů si přitom vystačíte se základním nářadím a materiálem.

Opravy jsou v koupelně potřeba často. Ne vždy je ale nutné volat odborníky a mnoho jich zvládnete svépomocí.

 

Oprava kapajícího kohoutku

Problém s kapajícím kohoutkem může nastat, ať už v koupelně používáte klasické šroubovací, nebo pákové baterie.

 

Šroubovací baterie

U klasických baterií se šroubovacími kohoutky bývá problém s vadným gumovým těsněním. Oprava je přitom snadná, rychlá a stojí pár korun. Nejprve uzavřete přívod vody, ostrým nožíkem vyjměte barevný štítek na kohoutku a povolte šroubek pod ním. Sundejte ovládací růžici a pomocí sika kleští vyšroubujte ventil. Na zadní straně ventilu se nachází těsnění, které je potřeba vyměnit za nové. Pokud i po výměně těsnění kohoutek stále kape, bude potřeba vyměnit celý ventil.

 

Pomocí sika kleští vyšroubujete například ventil u vodovodní baterie.

 

Pákové baterie

Oprava kapajícího kohoutku u pákových baterií je také snadná, vyjde však o něco dráž. Je totiž potřeba vyměnit celou kartuši, jejíž cena se podle typu a výrobce pohybuje v řádu stokorun. Postup výměny se u různých variant pákových baterií může lišit, proto před opravou prostudujte montážní návod. Vždy je potřeba uvolnit šroubek zpravidla ukrytý pod barevným štítkem, poté vyjměte páku a kroužek kolem kartuše. Následně starou kartuši vysuňte, prostor pod ní očistěte a nasaďte novou.

 

Odstranění usazenin na perlátoru

Tvrdá voda v domácnosti může způsobit zanesení perlátoru vodovodní baterie. Voda pak bude špatně odtékat nebo se rozstřikovat do okolí. Usazený vodní kámen na perlátoru odstraníte poměrně snadno. Nejdříve perlátor vyšrobujte. Některé typy mají plošky, do kterých pasuje klíč. Je-li perlátor po celé ploše zakulacený, povolte jej sika kleštěmi. Mezi čelisti vložte kus látky, abyste nepoškrábali povrch.

Vyšroubovaný perlátor rozeberte a pečlivě vyčistěte jeho sítko. Propláchněte ho pod proudem vody, a usazené miniaturní částice vypíchněte tenkou jehlou. Je-li na sítku vrstva vodního kamene, můžete jej odstranit ponořením do horké vody s octem. Očistěte také těsnicí gumičku a při viditelném poškození ji vyměňte za novou. Všechny díly zkompletujte a perlátor znovu našroubujte na baterii.

 

Výměna poškozeného obkladu či dlaždice

Pokud po pádu těžšího předmětu došlo k odštípnutí glazury nebo prasknutí, čeká vás výměna poškozené obkladačky nebo dlaždice. Ostrým nožem nebo čističem spár opatrně odstraňte spárovací hmotu v okolí rozbité dlažby. Pracujte opatrně, abyste nepoškodili okolní povrch. Do středu poškozené dlaždice bouchněte kladivem, aby se povolila a roztříštila na více kusů. Sekáčkem kusy dlaždice uvolňujte od podkladu a odstraňte i zbytky původního lepidla.

 

Zubovým hladítkem snadno rozetřete lepidlo na obklady.

 

Podklad vyčistěte od prachu a zbytků stavební chemie a připravte si novou dlaždici. Na rubovou stranu naneste vrstvu lepidla na obklady a dlažby a rozetřete zubovým hladítkem. Vložte ji do vysekaného místo a gumovým kladivem poklepávejte tak, aby přesně lícovala. Další den se pusťte do spárování. Připravte si spárovací hmotu stejného odstínu a gumovou stěrkou ji vtlačujte do spár. Mokrou houbičkou přejeďte spárovaná místa a vyhlaďte je. Až se povrch mírně vysuší, povrch opatrně otřete suchým hadrem a odstraňte přebytečnou hmotu.

 

Oživení zašlých spár

Pokud jsou spáry v koupelně nevzhledné, flekaté a zašlé, pusťte se do jejich oživení. Je-li spárovací hmota viditelně poškozená nebo vydrolená, čeká vás odstranění původní spárovačky a nanesení nové. Jsou-li vady jen estetické, oživte spáry pomocí speciálních barev, které na původní spárovací hmotě dobře přilnou. Použít můžete totožnou barvu pro oživení (například zářivě bílou), stejně tak můžete vzhled koupelny proměnit obměnou barvy spárovací hmoty.

 

Ucpaný odpad

Pokud voda ve vaně, toaletě, sprchové vaničce, žlabu nebo umyvadle odtéká pomalu, nebo vůbec, je potřeba vyčistit zanesená potrubí. Ve většině případu stačí sifon rozebrat a mechanicky vyčistit od nečistot. Hlouběji osazené zbytky vlasů, chlupů a dalších biologických nečistot zlikvidujete pomocí čističe odpadů na bázi hydroxidu sodného.

Odpad nejprve prolijte horkou vodou a po několika minutách nasypte krystalky čističe. Nechejte chvíli působit a do odpadů opět nalijte horkou vodu. Ve většině případů se usazeniny rozloží a voda bude opět bez problémů odtékat. Pokud problém přetrvává, postup opakujte a zkuste odpady „protáhnout“ perem na opady, se kterým se dostanete hlouběji do potrubí.

Voda stále neodtéká? Pak přichází na řadu pero na odpady, které se dostane do potrubí hlouběji.

 

Oprava protékajícího záchodu

Pokud vám začala toaleta protékat, odstraňte vadu co nejdříve. Za den mohou do kanálu protéct až stovky litrů vody, které se na účtu za vodu citelně podepíšou. Opravu protékajícího WC začněte uzavřením přívodu vody. Vodu v nádrže vypusťte spláchnutím, rozeberte nádržku (postup se liší u volně stojících a závěsných toalet) a zkontrolujte stav jednotlivých dílů. Zpravidla stačí plovák důkladně omýt, vyměnit stará těsnění a zbavit se vodního kamene. Pokud po zkompletování voda stále protéká, je třeba vyměnit celý splachovací mechanismus, případně konkrétní díly.

I když patří koupelna mezi nejmenší místnosti v domě či bytě, vyžaduje nejčetnější opravy. Většinu z nich však zvládnete svépomocí. Nářadí a potřebné vybavení zakoupíte na našem e-shopu nebo na pobočkách stavebnin Izomat, kde vám zkušený personál ochotně poradí.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat