Menu
Menu

Jak vybrat úhlovou brusku: Průvodce výběrem nové „flexy“

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Jak vybrat úhlovou brusku: Průvodce výběrem nové „flexy“ - izomat.cz

Vybíráte novou flexu, ale z množství typů a modelů se vám točí hlava? Poradíme vám, jak vybrat úhlovou brusku, se kterou vám půjde práce dobře od ruky.

Flexa, rozbruska, úhlová bruska. Ať už tomuto šikovnému nástroji říkáte jakkoliv, určitě nám dáte za pravdu, že své místo má snad v každé dílně – ať už jde o hobby či profi dílnu. Patří zkrátka mezi ruční nářadí, které přináší velmi široké spektrum využití. Že už nastal čas na pořízení nové brusky? Pak vám náš velký průvodce výběrem přijde vhod.

Úhlové brusky vynikají svou všestranností. Jsou totiž vhodné nejen k broušení, ale také k řezání nebo leštění.

Proč úhlové brusce říkáme flexa

Název flexa vznikl stejným způsobem jako wapka. Původní obchodní označení se zkrátka mezi lidmi natolik ujalo, že jej začali používat nejen pro konkrétní produkt jedné značky, ale obecně pro nástroj jako takový. A to už před více než 100 lety, kdy společnost Ackerman & Schmitt představila první úhlovou brusku „Flex“. V roce 1996 pak společnost změnila svůj název na FLEX.

Úhlová bruska – praktický pomocník do každé dílny

Úhlové brusky vynikají svou všestranností. Jsou totiž vhodné nejen k broušení, ale také k řezání nebo leštění. V kombinaci se správným typem kotouče je využijete i při odstraňování rzi a starých nátěrů, plošnému opracování dřeva nebo zkracování kovových dílů.

Kotouč rotující vysokou rychlostí si poradí s mnoha materiály – měkkými (dřevo, plast) i tvrdými (traverzy, plechy, beton). Bruska je praktická i při řezání obkladů, dlaždic, cihel, betonových obrubníků, traverz a dalších konstrukčních prvků a stavebních materiálů.

S úhlovou bruskou se vám bude dobře manipulovat, a tak ji oceníte i při práci v terénu. Menší typy úhlových brusek jsou vhodné i pro broušení jednou rukou či pro práci v menších prostorách. Pokud se rozhodujete mezi různými typy brusných nástrojů, s naším podrobným průvodcem světem brusek se rychle zorientujete.

V e-shopu IZOMAT si můžete vybrat z bohaté nabídky řezných a brusných kotoučů s velkým rozsahem použití.

K čemu se úhlová bruska nehodí

Flexa patří do kategorie ručního nářadí. Přesnost řezu či rovnoměrnost broušené plochy proto závisí zejména na šikovnosti řemeslníka. Obecně se úhlové brusky nehodí tam, kde je potřeba docílit přesného a rovného řezu, případně materiál seříznout přesně pod daným úhlem. Pro takové účely jsou vhodnější nástroje, které jsou upnuté a umožňují zafixování či pevné nastavení náklonu.

Ne vždy je ale upnutí obrobku možné. Pokud v takovém případě potřebujete provést přesný řez, nejprve řezným kotoučem uřežte díl nahrubo a brusným kotoučem postupně odebírejte menší množství materiálu, abyste dosáhli přesných rozměrů.

Úhlové brusky pak nejsou vhodné pro použití v prostorách s vyššími požadavky na protipožární bezpečnost. Vysoká teplota rotujícího kotouče i odletující jiskry mohou vést ke vzniku požáru. Z toho důvodu se flexa nesmí používat ani v místech s rizikem výbuchu (např. u přívodu plynu).

Podle čeho úhlovou brusku vybírat

Na trhu narazíte na úhlové brusky mnoha značek, které se liší parametry a samozřejmě i cenou. Než se pustíte do výběru, promyslete si, co od nové brusky očekáváte a k jakému účelu ji budete používat.

Pro běžné práce nemá smysl pořizovat extrémně výkonné brusky, protože jsou nejen drahé, ale také těžké a náročnější na manipulaci. Podle typu práce zvolte i odpovídající průměr kotouče. Na řezání a broušení velkých ploch budete samozřejmě potřebovat větší, na práci ve stísněných prostorách nebo manipulaci jednou rukou spíše oceníte menší průměry.

Rozhodně však doporučujeme sáhnout po některém z modelů od renomovaných výrobců (DeWALT, Bosch, Makita apod.). Kromě předpokládané spolehlivosti a dlouhé životnosti budete moct využít rozsáhlou síť servisů a bezproblémovou dostupnost náhradních dílů.

Pokud budete pracovat i v místech bez přístupu k elektrické síti, zvažte pořízení aku úhlové brusky.

Úhlové brusky – elektrické, akumulátorové i motorové

V první řadě si rozmyslete, jakým způsobem by vaše nová bruska měla být poháněná. Na výběr totiž máte nejen mezi nejrozšířenějšími elektrickými flexami, ale také akumulátorovými a motorovými.

Elektrické úhlové brusky

Jsou cenově nejdostupnější a poskytují optimální výkon. Současně přináší největší možnost výběru, protože jsou na trhu už pěknou řádku let. Hodí se do míst, kde je přístup k elektrické síti bezproblémový. Kabel však zhoršuje manipulaci, při neopatrném zacházení hrozí i riziko jeho přeřezání.

Aku úhlové brusky

Pokud se nechcete motat v přívodních kabelech, nebo budete pracovat i v místech bez přístupu k elektrické síti, zvažte pořízení aku úhlové brusky. I ty dokážou poskytnout solidní výkon a poradí si s řezáním a broušením tvrdých předmětů včetně kovu či cihly.

Vzhledem k velkému odběru energie však vydrží při zátěži jen pár desítek minut v provozu. Na rozsáhlé stavební či demoliční práce tak nejsou bez dostatečné zásoby náhradních akumulátorů vhodné. Máte-li doma už nějaké jiné aku nářadí, pořiďte brusku od stejného výrobce a s totožným systémem baterií. Díky kompatibilitě budete využívat jednu či více sad baterií pro všechna aku nářadí.

Motorové úhlové brusky

Specifickým typem úhlovým brusek jsou motorové. Mají obrovský výkon a dodávají se s velkými kotouči. Současně umožňují řezání materiálů v terénu bez přístupu k elektřině. Velké rozbrušovače jsou vhodné pro řezání velkých betonových ploch. Ve své výbavě je mají i profesionální hasiči, kteří je využívají k rozbrušování karoserií či jiných konstrukcí při zásazích.

Parametry a specifikace úhlových brusek

Už víte, pro jaký typ flexy se rozhodnete? Pak se můžete vrhnout na srovnávání jednotlivých parametrů a vlastností. Zaměřte se zejména na následující:

Příkon

Příkon úhlových brusek se pohybuje v rozmezí od 500 do 2700 W. Pro běžné práce v dílně či kolem domu si vystačíte s menší flexou o příkonu 700 až 900 W, příkladem je DeWALT DWE4057-QS. Na náročnější práce, např. broušení betonu, pak oceníte sílu výkonnějšího nářadí. Například bruska Bosch GWS 2200 zvládne bez únavy i dlouhou práci a díky velkému průměru kotouče si poradí s materiály o velké tloušťce.

Bruska Bosch GWS 2200 zvládne bez únavy i dlouhou práci a díky velkému průměru kotouče si poradí s materiály o velké tloušťce.

Průměr kotouče

Čím větší průměr bude kotouč na brusce mít, tím hlubší řez dokáže udělat. S nárůstem průměru ale zpravidla roste i příkon, hmotnost brusky a v neposlední řadě cena. Čeká vás výběr z brusek s následujícími průměry kotouče:

115 mm – nejkompaktnější a nejlehčí. Kvůli hloubce řezu jen cca 2,5 cm se však hodí jen pro řezání tenčích materiálů. Protože je plocha kotouče malá, hodí se jen pro lokální plošné broušení.

125 mm – nejrozšířenější a nejuniverzálnější. Umožňuje řezat do hloubky kolem 3 cm. Hmotnost brusky je stále přijatelná i pro práci jednou rukou.

150 mm – díky hloubce řezu až 5 cm se hodí i na řezání větších trubek a silnějších materiálů. U těchto průměrů je však již znát jak vyšší hmotnost, tak cena.

230 mm – určená pro náročné stavební a demoliční práce. Řez hluboký bezmála až 8 cm oceníte při zkracování zámkové dlažby i řezání silnějších kusů betonu. Bruska se však pronese a její příkon musí být velký (od 1700 W výše).

Hmotnost

Jak jsme již zmínili, hmotnost flexy do značné míry koresponduje s jejím příkonem a průměrem kotouče. Menší brusky váží obvykle do 2 kg, ty výkonné pak i přes 7 kg. Manipulace s těžkou bruskou je obtížná a při dlouhodobé práci i bolestivá. Dobře si tak promyslete, jestli v domácí dílně potenciál velmi výkonného stroje dokážete naplno využít.

Ergonomie

Jednotlivé modely brusek se liší i způsobem úchopu, možností nastavení držáků nebo použitými materiály v místě držení. Zejména při delší práci je ergonomie důležitá. Navštivte proto některou z našich poboček IZOMAT a rovnou si vyzkoušejte, která flexa vám padne do ruky.

Funkce

Některé brusky disponují funkcemi, které usnadňují práci a zvyšují bezpečnost. Základní funkcí je aretace vřetene, díky které snadno vyměníte kotouč za jiný. Některé brusky jsou vybavené rychloupínací maticí, díky níž vyměníte nástroj i bez použití utahovacího klíče.

Moderní úhlové brusky dokážou poskytovat konstantní otáčky při zatížení. Vybavené jsou i elektrickým pozvolným rozběhem, který zamezuje přetížení sítě.

Bezpečnější jsou brusky se speciální spojkou, která zajistí mechanické odpojení motoru při zablokování kotouče. Důležitá je také ochrana proti opětovnému spuštění, díky kterému se při přerušení napájení a následnému připojení flexa sama nerozběhne.

Úhlovou brusku DeWALT DWE4217KT pořídíte v setu s diamantovým kotoučem na broušení betonu.

Příslušenství

Nenechte se napálit a rozhodně si pořiďte brusku, která bude mít už v základu veškeré potřebné příslušenství. Do standardní výbavy patří ochranný kryt, šroubovací rukojeť, upínací matice a montážní klíč. Na výběr máte i z modelů, které v setu obsahují kufr, případně další příslušenství. Zvolit si můžete také některou ze speciálních sad pro konkrétní účely. Například brusku DeWALT DWE4217KT pořídíte v setu s diamantovým kotoučem na broušení betonu.

Promyslete si, jestli výkonnou brusku využijete

Vzhledem k všestrannosti tohoto nástroje byste ve své dílně alespoň jednu úhlovou brusku rozhodně měli mít. Ve většině případů si však vystačíte s méně výkonným modelem, který bude lehčí, pohodlnější při práci a snadněji se s ním bude manipulovat. Je dost možné, že drahá výkonná bruska na řezání a broušení betonu by vám doma jen překážela.

Na nárazové stavební či demoliční práce pak využijte služby naší půjčovny nářadí, kde vám výkonnou brusku a jiné nástroje rádi zapůjčíme. Vyhnete se vysokým vstupním investicím i náročné údržbě. Navíc nebudete řešit, kam velkou a těžkou brusku uložíte.

A nezapomeňte si k brusce pořídit i kvalitní kotouče na požadovaný účel práce. Úhlové brusy, kotouče i veškeré další stavební nářadí a materiál můžete objednat také z pohodlí domova v našem e-shopu.

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat | Autor článku: Radek Brázdil