Menu
Menu

Jak vybrat fasádní barvu

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Jak vybrat fasádní barvu - izomat.cz

Proměňte vzhled staré oprýskané fasády novým nátěrem. Poradíme vám, na co se při výběru vhodného odstínu zaměřit a mezi jakými materiály vybírat.

Výběr nové fasádní barvy je zásadní z estetického i technického hlediska. Ať už vás čeká rekonstrukce, nebo realizace novostavby, věnujte volbě správného nátěru pozornost. Právě fasáda bude výkladní skříní vašeho domu. Každého upoutá na první pohled, a tak musí do okolního prostředí zapadnout a stavbu dobře reprezentovat i po letech používání. Na následujících řádcích vás provedeme výběrem správné fasádní barvy, abyste nešlápli vedle.

Výběr nové fasádní je zásadním faktorem a je třeba mu věnovat náležitou pozornost.

Výběr fasádní barvy z estetického hlediska

Pro správný výběr odstínu fasádní barvy je důležité přemýšlet v kontextu okolí i charakteru samotné stavby. To, že se vám některá z barev ve vzorníku líbí, ještě neznamená, že bude na fasádu vašeho domu vhodná.

Okolí stavby

Nemáte-li dům postavený v památkově chráněném území, vaše ruce budou při výběru barvy volné. Přesto je důležité myslet na tom, jak jednotlivé barvy vypadají v kontextu okolí budovy. Odstín by měl ladit k fasádám sousedních budov a měl by být spíše světlejší, aby na sebe nestrhával pozornost.

Nestárnoucí klasikou jsou béžové, světle žluté nebo šedé či jiné neutrální odstíny, naopak křiklavé barvy nebo velmi syté či tmavé mohou v prostoru působit rušivým dojmem. Máte-li dům na dosah přírody, volte barvu tak, aby se s přírodními elementy vhodně doplňovala. Dobrou volbou jsou různé odstíny hnědé či zelené.

Světle žlutá fasáda domu je nestárnoucí klasikou.

Charakter domu

Při výběru fasádní barvy zohledněte také architektonický styl a charakter stávající stavby. Odstín vybírejte tak, aby ladil s okny, vchodovými dveřmi nebo střechou. K bílým okenním rámům pasuje takřka jakákoliv barva, u dřevěných nebo hliníkových šedých oken to ale neplatí. Zatímco ke struktuře dřeva pasuje hnědá nebo bílá fasáda, šedým či antracitovým oknům sluší i výraznější barvy jako fialová nebo červená.

Co se barvy střechy týče, máte-li červenou, vyhněte se pastelovým a příliš živým barvám. Dům by byl příliš pestrobarevný a při kombinaci červené střechy i fasády by vypadal jednolitě. Tyto živé barvy naopak použijte v případě, že barva vaší střechy je černá nebo šedá. U červených a oranžových střech upřednostněte neutrální odstíny – bílou, hnědou, šedou a podobně.

Výběr fasádní barvy z technického a funkčního hlediska

Při volbě nové fasádní barvy je potřeba vybírat nejen podle vzhledu, ale také funkčnosti a parametrů. Důležitou roli hrají intenzita světla v lokalitě, světelnost či struktura. Fasádní barvy je třeba vybírat i podle typu podkladu.

Intenzita světla

Pokud na pohledovou část domu dopadá značná množství světla, je potřeba vybírat odstín fasády s rozmyslem. U příliš tmavých barev hrozí přehřívání stavby spojené s nízkou odrazivostí slunečního záření. Tam, kde během roku svítí ostré slunce, není dobrou volbou ani čistá bílá fasáda. Při pohledu na dům totiž bude pronikavě zářit a v letních měsících může způsobit i bolest očí nebo nepříjemné oslnění.

Luminiscenční referenční hodnota

Důležitým parametrem při výběru vhodného odstínu fasádního nátěru je luminiscenční referenční hodnota (HBW). Udává světelnost, respektive míru odrazivosti světla. Čím menší hodnotu HBW nátěr má, tím je tmavší a vstřebává více tepla.

Obecně se doporučuje používat fasádní nátěry u minerálních, silikonových a silikátových omítek s hodnotami do 30 a do 25 u omítek z umělých pryskyřic. Chcete-li na fasádě použít tmavší odstíny, které tyto hodnoty překračují, využijte je pouze jako dekorační prvek. Na ploše fasády by podíl tmavých odstínů neměl přesáhnout desetinu celé plochy. Tmavším odstínem můžete vytvořit dekorativní pruhy, lemy, ohraničení oken či jiné architektonické doplňky.

Struktura

Pokud realizujete novou fasádní omítku, máte na výběr z několika typů struktury. Fasáda může být hladká, škrábaná nebo zrnitá. Existují i speciální typy omítek se strukturou imitující kámen nebo beton. Jednotlivé barvy se pak na různě strukturovaných omítkách mohou chovat odlišně.

Například hladké fasády působí na pohled světleji než strukturované, protože nevytváří stíny a jinak odráží světlo. Vsadíte-li tedy na hladkou omítku, nemusíte se bát volby trochu tmavšího odstínu (klidně i na hranici doporučené HBW). U omítek s výraznými strukturami pro jistotu volte světlejší tóny.

Typ podkladu a materiál nátěru

Výběr konkrétního typu fasádního nátěru závisí na typu podkladu a požadavku na cenu i vlastnosti. Podle složení se barvy dělí na 3 základní druhy, a to akrylátové, silikátové a silikonové.

  • Akrylátové fasádní barvy – nejrozšířenější a cenově nejdostupnější typ. Jsou odolné a tvrdé, navíc dobře snáší klimatické vlivy. Nevýhodou je však horší paropropustnost, kvůli které je odvádění vlhkosti z domu ven omezené. Nejsou tak vhodné pro rekonstrukce vlhkých domů. Akrylátové barvy se hodí pro nátěry zateplovacích systémů z polystyrenu, naopak na fasády s minerální vatou vhodné nejsou.
  • Silikátové fasádní barvy – protože má podstatně lepší paropropustnost než akrylátové nátěry, hodí se i do míst s vyšší vlhkostí. Současně nejsou náchylné na vznik mechů a plísní. Silikátové barvy mají dlouhou životnost a vhodné jsou na zateplení polystyrenem i minerální vatou.
  • Silikonové fasádní barvy – nejdražší, ale také svými vlastnostmi nejlepší řešení fasádního nátěru. Má vysokou paropropustnost, minimálně se špiní, voda po ní jednoduše stéká a vydrží desítky let. Pokud na své fasádě nechcete šetřit a nátěr vnímáte jako dlouhodobou investici, jsou silikonové barvy sázkou na jistotu.

Primalex MALVENA je fasádní vysoce kvalitní čistě akrylátová barva.

Fasádní silikonový nátěr Baumit SilikonColor je vysoce paropropustný silikonový nátěr, vodoodpudivý, odolný vůči znečištění a použitelný v exteriéru.

 

Vnímejte rozdíl mezi fasádní omítkou a barvou

Při realizaci nové fasády je třeba rozlišovat mezi omítkami a nátěry. Moderní fasádní omítky chrání obvodové konstrukce a díky probarvení plní i dekorativní funkci. O typech a výběru pastovitých omítek jsme se věnovali v samostatném článku. Fasádní barvy se pak používají na již stávající omítky, kdy umožňují proměnu vzhledu domu bez opětovného omítání. Je-li podkladová vrstva celistvá a bez vad, vydrží nový fasádní nátěr na omítce i přes 15 let.

Pokud realizujete novostavbu, budete bezpochyby řešit výběr fasádní omítky. Chcete-li naopak proměnit vzhled staré fasády, sáhnete po nátěru. V obou případech se neobejdete bez kvalitních materiálů a vybavení – vše potřebné najdete v našich stavebninách Izomat i na našem e-shopu.

 

Fasádní paropropustný silikonový nátěr Baumit SilikonColor 5 l
−13%

Fasádní paropropustný silikonový nátěr Baumit SilikonColor 5 l

Vysoce paropropustný silikonový nátěr. Vysoce vodoodpudivý, odolný vůči...
1 960,20 Kč
1 705,37 Kč
Detail
Fasádní barva Primalex Malvena 5 l
−5%

Fasádní barva Primalex Malvena 5 l

Primalex MALVENA je fasádní vysoce kvalitní čistě akrylátová barva s...
1 269,00 Kč
1 205,55 Kč
Detail

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat