Menu
Menu

Vše, co potřebujete vědět o pastovitých fasádních omítkách

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Vše, co potřebujete vědět o pastovitých fasádních omítkách - izomat.cz

Pastovité fasádní omítky patří k nejvyužívanějším. Přečtěte si, na jaké druhy se dělí, v čem se liší, jaké jsou jejich vlastnosti, na co se zaměřit.

 

První dojem je důležitý. Platí to samozřejmě i v případě rodinných domů, u kterých si na první pohled všimneme fasády. Fasádní omítka je zkrátka vizitkou každé stavby, a tak byste její výběr rozhodně neměli podceňovat. Ve stavebnictví se v současné době využívají především pastovité fasádní omítky, které postupně vytlačují klasické minerální typy omítek. Na trhu narazíte na nepřeberné množství různých typů, které se liší vlastnostmi i vzhledem. Přečtěte si, v čem se liší, jak je nanášet a na co si dát pozor.

zedník

nanášení pastovité omítky        

Rozdělení pastovitých omítek podle pojiva

Pastovité fasádní omítky jsou tenkovrstvé, strukturované a probarvené v celé tloušťce zrna. Jednotlivé typy se od sebe liší zejména typem použitého pojiva, které má zásadní vliv na vlastnosti – životnost, náročnost údržby, přilnavost, vodoodpudivost a další. Mezi základní typy patří akrylátové, silikonové, silikátové a silikon-silikátové.

Akrylátové omítky

Vzhledem k dostupné ceně jsou akrylátové omítky stále velmi oblíbené. Pojivem je umělá pryskyřice, která vyniká voděodolností a tvrdostí. Omítky se dají míchat i do sytých odstínů a k dostání jsou v nepřeberné škále barev. Výhodou akrylátových pastovitých omítek je dobrá přilnavost a odolnost vůči vlhkosti a vodě.

Hlavní nevýhodou akrylátových omítek je nízká paropropustnost, která může mít negativní dopad na vlastnosti izolačního systému. Při použití v kombinaci s neprodyšnou polystyrenovou izolací to však není žádný problém. Akrylátové omítky jsou odolné vůči UV záření, na druhé straně jsou náchylné na výskyt plísní a mechů. Proto se někdy doplňují o fungicidní přísady, které výskytu plísní zabrání. Účinek však není trvalý, protože se může fungicidní přísada působením deště a vlhkosti vymýt. U akrylátových omítek počítejte také s vyšší špinivostí.

Silikátové omítky

Oblíbeným typem fasádních omítek na zateplovací systémy s minerální vatou jsou ty silikátové. Hodí se také jako finální designová vrstva tradičních tepelněizolačních minerálních omítek. V tomto případě je pojivem silikát neboli vodní sklo. Velkou výhodou silikátových omítek je vysoká paropropustnost, která umožňuje odchod vodních par ze stavebních konstrukcí. Také přirozeně odolává plísním i mechům, a to i bez přídavku fungicidních prostředků.

Nevýhodou silikátových omítek je horší vodoodpudivost, menší pružnost a závislost na technologickém postupu aplikace. Protože k vytvrzení nedochází odpařením vody, ale krystalizací, je třeba provést nanášení při adekvátních klimatických podmínkách doporučených výrobcem. Ideální je provádět aplikaci silikátové pastovité omítky při teplotě kolem 20 °C a nižší vlhkosti vzduchu (ideálně kolem 50 %).

Silikon-silikátové omítky

Jedná se o silikátové omítky, které obsahují přídavek silikonu. Díky tomu jsou odolnější vůči znečištění a snadněji se čistí. Omítky jsou omyvatelné a vyznačují se dobrou paropropustností.

Silikonové omítky

Z hlediska technologie stavebních materiálů patří silikonové omítky k těm nejlepším, současně však i nejdražším. Pyšní se kombinací nejlepších vlastností, které najdeme jak u akrylátových, tak silikátových omítek. Pojivem jsou silikony, která zaručují dobrou pružnost, vodoodpudivost i paropropustnost.

Silikonové omítky se vyznačují také skvělou tepelnou odolností a rezistencí vůči UV záření. Silikonové omítky jsou barevně stále a zachovají si svůj původní vzhled po řadu let. Hodí se v kombinace se všemi typy izolačních systémů. Jde o skvělou volbu tam, kde bude fasáda extrémně namáhána a vystavena náročným klimatickým vlivům včetně bočních dešťů. Jednorázová investice do kvalitní omítky se vám rozhodně vyplatí.

Prémiové fasádní omítky

Vedle klasických typů pastovitých omítek s různými typy pojiva se na trhu objevují i různé typy prémiových fasádních omítek. Výrobci stavebních hmot totiž doplňují omítky o různé příměsi a složky, které zlepší konkrétní vlastnosti materiálu. Dnes se vyrábí například pastovité omítky se zvýšenou odolností proti napadení mikroorganismy nebo třeba omítky se samočisticím efektem. Některé prémiové typy omítek pak vynikají zvýšenou ochranou proti mechanickému poškození, ke kterému by mohlo dojít při kontaktu s jiným předmětem. Takové omítky neohrozí ani náraz míče do fasády nebo opření těžkého předmětu.

Světelná odrazivost a volba barevného tónu

Jedním z parametrů, na které byste se při výběru pastovité omítky měli zaměřit, je světelná odrazivost udávaná koeficientem HBW. Tento index označuje podíl odraženého světla z celkového záření, které dopadá na fasádu. Čím nižší číslo indexu HBW, tím menší světelná odrazivost. Ta je typická zejména pro omítky se sytým odstínem, které nejsou schopny odrážet dostatečné množství záření, a tak se mohou nadměrně zahřívat. Obecně se doporučuje volit omítky s HBW v rozmezí od 30 do 100. Omítky v trendových černých hnědých nebo sytě šedých tónech se často přehřívají a představují tak riziko pro trvanlivost zateplovacího systému.

Omítky podle struktury: škrábané a rýhované

Před výběrem pastovité fasádní omítky popřemýšlejte, jak by měla vypadat z hlediska struktury. Omítky se vyrábí nejčastěji v zrnité, nebo rýhované struktuře. Pro rýhované struktury se materiál nanesený nerezovým hladítkem nechá krátce zaschnout. Následně se krouživými nebo rovnými pohyby plastového nebo polystyrenového hladítka vytváří efekt rýhování. V případě škrábaných struktur se povrch vytváří hned po nanesení omítky, a to krouživými pohyby. Vždy musíte pořídit pastovitou omítku určenou pro konkrétní způsob vytváření struktury. Není například možné ze škrábané struktury natahovat rýhovanou.

Který typ pastovitých omítek je tedy nejlepší? Z hlediska vlastností se za špičku považují silikonové omítky. Na otázku, který typ omítky je nejlepší právě pro vás, si však musíte odpovědět sami. Konkrétní materiál vybírejte s ohledem na použitý typ izolačního systému a požadované vlastnosti. Nezapomeňte pořídit omítku s žádoucím typem strukturování a zohledněte i parametr světelné odrazivosti. Pořád si nevíte rady s výběrem vhodného typu omítky? Ozvěte se nám, rádi vám pomůžeme.

Zdroj fotografie: Depositphotos.com