Menu
Menu

Jak pracovat s PUR pěnou?

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Jak pracovat s PUR pěnou? - izomat.cz

Provedeme vás postupem používání montážních PUR pěn. Poradíme vám, jak postupovat při různých způsobech využití i na co si při práci dát pozor.

Montážní pěna je skvělým pomocníkem nejen pro profesionální řemeslníky, ale také pro kutily. Ať už potřebujete vyplnit dutiny nebo přilepit či zaizolovat stavební konstrukce a sanitární vybavení, sáhněte právě po nich. Pokud s používáním pěn na bázi polyuretanu nemáte velké zkušenosti, následující řádky jsou určené právě pro vás.

Řada PUR pěn je díky dobré přilnavosti na různé povrchy univerzální, některé jsou pak navržené pro konkrétní způsoby využití.

Začněte výběrem vhodného typu PUR pěny

Na trhu narazíte na velké množství stavebních hmot. Podle schopnosti zvětšovat svůj objem se dělí na nízkoexpanzní a vysokoexpanzní. Řada PUR pěn je díky dobré přilnavosti na různé povrchy univerzální, některé jsou pak navržené pro konkrétní způsoby využití (studnařské, kanalizační, zimní, zdicí a další pěny).

Před nákupem pěny se proto seznamte se všemi typy a jejich vlastnostmi a vyberte vhodný podle toho, k jakému účelu jej budete využívat. Abyste se v sortimentu snadno zorientovali a zvolili správně, připravili jsme pro vás velký přehled PUR pěn a jejich vlastností.

Montážní pěna SOUDAL GG 500 ml
−20%

Montážní pěna SOUDAL GG 500 ml

Jednosložková montážní pěna SOUDAL určena k okamžitému použití. Pro...
159,30 Kč
127,44 Kč
Detail
Montážní pěna SOUDAL GG 750 ml
−20%

Montážní pěna SOUDAL GG 750 ml

Jednosložková montážní pěna SOUDAL určena k okamžitému použití. Pro...
179,35 Kč
143,48 Kč
Detail
Montážní pěna SOUDAL GG studnařská 750 ml
−20%

Montážní pěna SOUDAL GG studnařská 750 ml

Vodotěsná polyuretanová studnařská montážní pěna s minimální nasákavostí.
239,46 Kč
191,57 Kč
Detail
Lepící PU pěna SOUDAL Soudabond EASY GG 750 ml
−20%

Lepící PU pěna SOUDAL Soudabond EASY GG 750 ml

Snadno použitelné rychletuhnoucí polyuretanové lepidlo pro lepení v...
239,46 Kč
191,57 Kč
Detail

Nemáte aplikační pistoli? Pořiďte pěnu s hadičkou

Profesionální řemeslníci používají pro aplikaci PUR pěn aplikační pistole, do kterých upevní kartuši. Tyto pistole umožňují regulaci množství vytlačované pěny, a tak usnadňují přesné dávkování a nanášení na požadovaná místa.

Pokud s PUR pěnou potřebujete pracovat jen nárazově, nemusíte aplikační pistoli pořizovat. Řada montážních pěn se dodává společně s plastovou hadičkou, a tak jsou připravené na okamžité použití bez dalších pomůcek. Při pořizování si však dejte pozor, abyste nekoupili pěnu v kartuši s paticí NBS (tzv. pistolovou pěnu), na kterou žádnou hadičku nenasadíte. Tento typ profesionálních pěn je určený jen pro použití v kombinaci s aplikační pistolí.

Jednosložková rozpínavá polyuretanová montážní pěna IZOCHEM umožňuje práci při nízkých teplotách.

Montážní pěny s aplikátorem Genius Gun

Montážní pěny díky patentovanému aplikátoru Genius Gun umožňují precizní a snadné nanášení pěny včetně možnosti kdykoliv práci přerušit a aplikátor bezpečně uzavřít. Náplň pěny je tak možno spotřebovat po částech s časovým odstupem bez nebezpečí zalepení ventilu.

Rukojeť/aplikátor umožňuje přesné a komfortní nanášení pěny jednou rukou jako v případě práce s profesionální aplikační pistolí.

Trubičkové pěny s plně funkčním aplikátorem pro snadné použití: Soudafoam Comfort, montážní pěna Genius Gun, Soudabond Easy Genius Gun, studnařská montážní pěna Genius Gun.

Povrch před aplikací pěny očistěte

Už víte, jaký typ montážní pěny na polyuretanové bázi budete potřebovat? Než se pustíte do lepení nebo vyplňování mezer, povrch před aplikací připravte. U montážních pěn se sice předpokládá určitá míra znečištění, pro lepší přilnavost je ale vždy dobré v rámci možností povrch očistit.

Prach a další nečistoty z mezer vymeťte nebo vysajte. Při lepení na stěny odstraňte zbytky omítky či nátěru, který špatně drží a odpadá. Při nanášení na savý podklad také doporučujeme povrch ošetřit penetračním nátěrem.

Jak postupovat při práci s PUR pěnou

Než se pustíte do nanášení montážní pěny na očištěný povrch, kartuši důkladně protřepejte. Budete-li nanášet hmotu na větší plochy, s tubou občas zatřepejte i během práce. Díky tomu se jednotlivé složky důkladně promíchají a pěna bude mít správnou strukturu. Před montáží povrch zvlhčete vodou (pomocí rozprašovače) a po aplikaci zvlhčete i samotnou vrstvu pěny.

Při práci s pěnami dodržujte také teplotní rozsahy uváděné výrobcem. Většinu univerzálních pěn můžete používat od 5 °C. Pokud potřebujete lepit či vyplňovat spáry při nižších teplotách, pořiďte si zimní pěnu, která umožňuje práci při teplotě až -15 °C.

Montáž rámů oken a dveří

Mezery vzniklé při osazování rámů a dveřních zárubní vyplňte nízkoexpanzní PUR pěnou. Na svém objemu narůstá méně než vysokoexpanzní, dosahuje však vyšší hustoty. Pěnu do mezer aplikujte pomocí trubičky nebo pistole ve směru odspoda nahoru. Při montáži oken nezapomeňte spáru zapravit a zakrýt venkovní páskou. Pěna na bázi polyuretanu totiž není odolná vůči UV záření, a tak by mohla při dlouhodobém vystavení slunečnímu záření degradovat – začala by se drolit a nasakovat vlhkost.

Profesionální řemeslníci používají pro aplikaci PUR pěn aplikační pistole, do kterých upevní kartuši.

Montáž vany a sprchového koutu

Ve většině případů jsou nízkoexpanzní pěny vhodné i při fixaci van, vaniček sprchových koutů a další sanitární techniky. Pokud by byly dutiny opravdu velké, můžete sáhnout i po pěnách vysokoexpanzních. A jak postupovat? Nejprve vanu či vaničku vyrovnejte do vodorovné polohy a zatižte, aby se při rozpínání pěny nenadzvedla. Dutiny následně vyplňujte pěnou ve vrstvách (cca po 10 cm). Zátěž z vany či vaničky odstraňte až po 10 až 15 hodinách, kdy budou všechny vrstvy zcela vytvrzené.

Lepení cihel

Pro lepení pórobetonových tvárnic a broušených cihel používejte zdicí lepidla na polyuretanové bázi. První řadu založte na lepidlo nanesené ve dvou podélných pruzích. Následující vrstvu cihel či tvárnic pokládejte vždy do pěti minut od aplikace hmoty.

Lepení deskových materiálů

PUR pěny využijete i při obkládání. Skvěle přilnou na deskách z polystyrenu, sádrokartonu, dřevotřísky i OSB. Při lepení vždy naneste pruh nízkoexpanzní pěny po obvodu desky, do jejího středu pak ještě přidejte vrstvu ve tvaru vlnovky. Přitiskněte na podklad a vyrovnejte podle potřeby. S deskou můžete manipulovat přibližně dalších 5 minut, než začne pěna tvrdnout.

Vyplňování dalších dutin a mezer

Instalační pěny jsou vhodné i pro vyplňování dalších dutin, mezer a spár. Využijete je na stavbě, při realizaci vodovodních instalací či kanalizace nebo studnařských pracích. Pro vyplňování mezer ve studních, jímkách nebo kanalizačních rourách použijte speciální studnařské pěny, které konstrukci perfektně utěsní a přímý kontakt s vodou a vlhkostí (i během aplikace) jim nevadí.

Pro čištění nevytvrzené pěny použijte speciální čistič.

Přebytečnou pěnu odřízněte

Protože se montážní pěny rozpínají, budou po aplikaci z mezery vyčnívat. Přebytečnou pěnu můžete odříznout zalamovacím nožem už přibližně hodinu po jejím nanesení. Řezání zaschlé pěny je snadné, jen si dejte pozor, abyste nepoškodili okolní povrchy.

Pozor na znečištění okolních ploch a předmětů

Při nanášení je PUR pěna lepivá. Pokud se kromě mezer objeví i přímo na dveřích, okenních rámech nebo jiných plochách, kde nemá co dělat, odstraňte ji ještě před vytvrzením. Čištění zaschlé montážní pěny je pracné a hrozí při něm poškození podkladu. Pro čištění nevytvrzené pěny použijte speciální čistič. Budete-li pracovat s aplikační pistolí, nezapomeňte ji po použití také důkladně vyčistit. Při práci používejte také ochranné pomůcky, aby pěna nepřišla do přímého kontaktu s kůží a sliznicemi.

Montážní pěny jsou ve stavebnictví stejně důležité a užitečné jako tmely a silikony. Ať už zrovna stavíte, nebo si chcete jen vybavit dílnu pro budoucí práce, zastavte se na kteroukoliv z poboček IZOMAT. Na jednom místě najdete vše potřebné. Pokud si s výběrem nebudete vědět rady, náš proškolený personál vám ochotně poradí. A jestliže víte přesně, co potřebujete, můžete materiál i vybavení zakoupit pohodlně v e-shopu IZOMAT.

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, IZOMAT​ | Autor článku: Radek Brázdil