Kvalitní tepelná izolace je nedílnou součástí jakékoliv stavby. Slouží nejen k minimalizování úniku tepla z objektu jako takového, ale i k izolaci konkrétních stavebních částí, např. rozvodů vody. Na trhu narazíte na nespočet izolačních materiálů, které se liší svými vlastnostmi i způsobem použití. Zorientujte se v oblasti izolačních materiálů a zvolte takové, které splní vaše požadavky.
Minerální vlny patří mezi nejpoužívanější izolační materiály vůbec. Vyrábí se z minerálních vláken v podobě skelné vlny nebo čedičové vaty.
Rozdělení tepelných izolací podle materiálu
Základním hlediskem pro rozdělování tepelných izolací je vstupní materiál. Zásadně ovlivňuje výslednou hodnotu součinitele prostupu tepla a další parametry (paropropustnost, voděodolnost aj.). Obvykle izolace rozdělujeme na minerální, syntetické a přírodní. Mnohé z nich ale kombinují materiály různého původu.
Minerální izolační materiály
Minerální tepelná izolace není organická, a tak příliš nepodléhá napadáním hub, plísní a parazitů. Vyniká nehořlavostí a zpravidla i dobrou propustností par. Obvykle je také hydrofobní. Hlavní složkou může být sklo, čedič, vápno, perlit a další minerální plniva.
Minerální vlny
Patří mezi nejpoužívanější izolační materiály vůbec. Vyrábí se z minerálních vláken v podobě skelné vlny nebo čedičové vaty. Oba typy mají velmi podobné vlastnosti, rozdíl spočívá zejména ve výrobní technologii. Skelné vaty se produkují z recyklovaného borosilikátového skla, ty čedičové pak z čediče a dalších hornin (žuly, vápence, dolomitu). Izolace je nehořlavá, paropropustná a má výhodný součinitel tepelné vodivosti (λ = 0,032–0,045 W/mK).
Oblasti použití
- zejména jako výplňový materiál stěn, střech a jiných lehkých stavebních konstrukcí
- vhodné i pro zateplení plovoucích podlah či vnějších plášťů budov.
Pěnové sklo
Moderní typ tepelné izolace, u kterého oceníte vysokou odolnost v tlaku. Na pěnové sklo narazíte v podobě drtě nebo izolačních desek. Materiál odolá pronikání vodních par a nevadí mu ani dlouhodobý kontakt s chemikáliemi.
Oblasti použití
- pro části staveb, které jsou v přímém kontaktu se zemí
- vhodný izolační materiál pro základové konstrukce domů.
Skelné vaty se produkují z recyklovaného borosilikátového skla, ty čedičové pak z čediče a dalších hornin.
Vápenosilikátové desky
Mají porézní strukturu, a tak dokážou dobře pohlcovat vlhkost a současně ji odpařovat. Vyrábí se z různých plniv minerálního původu a zpravidla obsahují také vlákna celulózy. Patří mezi dražší izolační materiály a z hlediska součinitele tepelné vodivosti zrovna neexcelují.
Oblasti použití
- tepelná izolace pro konstrukce bez parotěsné zábrany
- vhodné pro izolaci vlhkého zdiva i památkově chráněných objektů
Pěnové desky minerálního původu
Pěnové minerální desky mají podobné vlastnosti jako desky vápenosilikátové. Vstupními surovinami pro výrobu jsou vápno, písek, voda a zpěňovadlo. Materiály jsou velmi odolné proti napadení plísněmi. Desky jsou křehké a při neopatrné manipulaci se mohou lámat. Na druhé straně se dobře upravují, protože je snadno zkrátíte i pilou či nožem.
Oblasti použití
- izolace plášťů budov, vnitřní izolace
Perlit, keramzit a jiné expandované materiály
Vulkanické materiály se zahřejí na vysokou teplotu a zvětší při tom svůj objem. Do této kategorie spadá perlit, keramzit (vypálené kuličky hlíny), slída a další.
Oblasti použití
- aplikují se jako sypaný izolační a vyrovnávací materiál
- nejčastěji se tak uplatňují pro srovnání a izolaci podlah
- své místo ale mají i ve zděných konstrukcích, kde mohou sloužit jako izolační plnivo
Izolační fasádní desky z čedičové vlny jsou určeny do kontaktních zateplovacích systémů.
Syntetické izolační materiály
Tepelná izolace ze syntetických materiálů je vyhledávaná pro skvělé tepelněizolační vlastnosti a cenovou dostupnost. Z druhé strany však obvykle podléhá změně fyzikálních vlastností a představuje vyšší ekologickou zátěž.
Polystyren
Nejvyužívanějším druhem syntetického izolačního materiálu je bezpochyby polystyren. Podle technologie výroby jej rozdělujeme na pěnový (EPS) a extrudovaný (XPS). O rozdělení a vlastnostech polystyrenů jsme psali v samostatném článku Jak vybrat polystyren, kde najdete všechny podrobnosti.
Oblasti použití
- téměř jakékoliv stavební konstrukce včetně plochých střech či podlah
PUR a PIR pěny
Vynikají skvělými hodnotami součinitele tepelné vodivosti, musí však být chráněny před UV zářením, které způsobuje degradaci materiálu. PUR a PIR pěny mají jemnou strukturu pórů. Tyto pěny jsou vhodné pro technologii stříkané izolace, dostupné jsou však i v podobě desek. Deskovité materiály mají zpravidla z jedné či obou stran vrstvu z hliníkové fólie, která zvyšuje schopnost odrážet teplo.
Oblasti použití
- výplně panelů tepelných izolací
- konstrukce se sendvičovou skladbou
- izolování obvodových zdí
Fenolická pěna
Patří mezi moderní izolační materiály, které vynikají nízkou hmotností, snadnou montáží a dobrými tepelněizolačními vlastnostmi. Deska z fenolické pěny o síle 100 mm má podobné parametry jako deska z polystyrenu o síle 180 mm. Je tak vhodnou alternativou pro zateplení do míst s omezeným výplňovým prostorem. Bohužel má nízkou paropropustnost, a tak se nehodí pro zateplování starých vlhkých domů.
Oblasti použití
- detaily kontaktních zateplovacích systémů
- vhodné do míst, kde není prostor pro umístění minerální vaty či polystyrenových desek
Keramzit (vypálené kuličky hlíny), spolu s perlitem, spadá do kategorie vulkanických materiálů.
Přírodní izolační materiály
Izolaci pro zateplení podlahy, půdy a dalších stavebních konstrukcí vyřešíte také použitím izolace z přírodních materiálů. Poměrně obsáhlou skupinu tvoří tepelné izolace na bázi dřeva a papíru, které však často obsahují i další přísady minerálního či syntetického charakteru. Renesanci pak zažívají i ryze přírodní materiály, které jsou zdravotně nezávadné a jejichž výroba nezatěžuje životní prostředí.
Izolační materiály na bázi dřeva
Spadají sem především dřevovláknité a dřevocementové izolace. Vzhledem k velké objemové hmotnosti mají dobrou schopnost tepelné akumulace. Používají se zejména jako vnější izolace, případně izolace ze strany interiéru, a důležitou roli hrají při zateplování dřevostaveb. Jsou také alternativou k sádrokartonu pro zhotovení vnitřních příček. Dřevocementové desky se pak používají jako izolant do sendvičových příček. Do této kategorie spadají také tepelné izolace z dřevotřísky, pilin nebo korku.
Nejvyužívanějším druhem syntetického izolačního materiálu je bezpochyby polystyren.
Izolační materiály na bázi papíru
Izolanty na bázi papíru a celulózy se nejčastěji využívají pro technologii foukané izolace. Protože je vstupním materiálem recyklovaný papír, je výroba ekologická. Z papíru se dále vyrábí vlnité desky či voštinové desky. Ty se používají např. jako vyztužující a izolační materiál u levnějších interiérových dveří.
Ryze přírodní materiály
Izolační materiály čistě přírodního původu jsou hypoalergenní a šetrné k životnímu prostředí. Přesto musí obsahovat speciální látky, které materiály ochrání před škůdci, plísněmi či houbami a minimalizují hořlavost. Pro zateplení stavebních konstrukcí můžete použít například izolaci z ovčí vlny. Používá se jako výplň a při adekvátní technologické úpravě se hodí i pro izolaci střešních plášťů či plovoucích podlah. Nevýhodou je vyšší cena a zvýšené riziko požáru. Podobné vlastnosti mají i další přírodní materiály – sláma, len či konopí.
Tepelné izolace podle typu výrobků
Konkrétní typ výrobku tepelné izolace volte podle způsobu zpracování a umístění. Nejčastěji narazíte na izolanty ve formě desek, rohoží nebo volného násypu. S deskami se vám bude dobře manipulovat a oceníte i jejich větší pevnost v tlaku. Rohože jsou pak kompaktnější, a tak vám umožní snazší izolaci prostorů nepravidelného tvaru. Volně sypané izolanty pak můžete použít při zateplení spodních vrstev podlah. Jsou důležité také u technologie foukané izolace, kde dokážou vyplnit i nedostupné dutiny a spáry bez vzniku tepelných mostů.
Oblast zateplení a izolačních materiálů je rozsáhlá a výběr na trhu pestrý. Ať už se rozhodnete pro pořízení jakékoli tepelné izolace, navštivte některou z poboček stavebnin Izomat. Vše potřebné najdete na jednom místě. A chcete-li zůstat v teple domova, objednejte si materiály rovnou na našem e-shopu, kde nakoupíte výhodně materiál i nástroje.
Polystyren EPS 100 tl. 100 mm
Tepelná izolace Isover DOMO PLUS TWIN 100/50 mm (20,16 m2/bal.)
Tepelná izolace Izoroll Profi 39 180 mm (6,48 m2/bal.)
Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat