Bílá, zelená, červená a modrá. To jsou čtyři základní barvy sádrokartonových desek, které rozhodnou, jaké vlastnosti budou vaše konstrukce mít. Kdy sáhnout po základní variantě a kdy si raději připlatit za materiál s vylepšenými vlastnostmi? I na to se společně podíváme.
K nejvýraznějším výhodám sádrokartonových desek patří jednoduchá manipulace a nízká hmotnost.
Co je sádrokarton a jak se vyrábí
Sádrokarton je stavební materiál suché výstavby, který má podobu sádrové hmoty vložené mezi dva kartony. Spojením vznikají sádrokartonové desky, které jsou vhodné pro stavbu stropů, předstěn, příček a dalších konstrukcí.
Vstupním materiálem pro výrobu sádrové hmoty je sádrovec. Výrobci jej získávají například z tepelných elektráren, kde je vedlejším produktem při odsiřování zplodin pomocí vápence (tzv. energosádrovec), nebo jako přírodní sádrovec těžený v dolech. Následným smícháním sádrovce s vodní párou a dalšími přísadami vznikne hmota, která tvoří jádro sádrokartonových desek.
Pevnost sádrové hmoty však ovlivňuje pevnost desky jen z 10 až 20 %. Zásadnější roli hraje pevnost papíru, který musí být silný a speciálně zpracovaný. Konečné vlastnosti desek jsou také ovlivněny různými přísadami v sádrové hmotě (např. skelná vlákna u protipožárních desek). Mokrá směs sádry se nejprve nanese na spodní vrstvu papíru. V dalším kroku se přiloží horní vrstva papíru a „sendvič“ pak putuje do válců, které jej zarovnají. Následně desky tuhnou, nastříhají se a míří do sušičky.
Sádrokartonová deska Norgips GKF 12,5x1250x2000 mm
Sádrovláknitá deska Fermacell 12,5, 2000x1250x12,5 mm
Modrá akustická protipožární deska Rigips MA DF Activ´Air 12,5x1250x2000 mm
Sádrokartonová deska Rigips MAI (DFH2) Activ´Air 12,5x1250x2000 mm
Sádrokartonová deska Norgips Q GKB 12,5x1250x2000 mm
Rigips protipožární deska RF 15,0 x 1250 x 2000mm
Rigips impregnovaná stavební deska RBI 12,5 x 1250 x 2000mm
Obecné vlastnosti sádrokartonových desek
Sádrokartonové desky jsou hojně využívané pro své vlastnosti. Usnadňují práci jak profesionálním řemeslníkům, tak svépomocným stavebníkům a kutilům.
Výhody:
- Jednoduchá manipulace a nízká hmotnost
- Dobré tepelné i zvukové vlastnosti
- Snadné zkracování, opravy i povrchové úpravy
- Díky absenci mokrých procesů urychluje stavbu konstrukcí
- Při správném postupu montáže dlouhá životnost
Nevýhody:
- Větší spotřeba barvy při malování
Sádrokartonová stavební deska s bílým či šedým kartonem je určena do všech interiérů včetně nevytápěných.
Barva sádrokartonu vám usnadní výběr
I když mají sádrokartonové konstrukce samy o sobě dobré tepelné a zvukové vlastnosti, nemusí být pro některé typy aplikací dostačující. Výrobci proto dodávají i speciální typy sádrokartonových desek, které mají konkrétní vlastnost vylepšenou díky mechanické či chemické úpravě. Už samotná barva sádrokartonu vám napoví, k jakému účelu je deska vhodná a v čem vyniká.
Bílé/šedé sádrokartonové desky
Univerzální a cenově nejdostupnější. Neobsahují žádné zlepšující přísady a spojené jsou standardním pevným kartonem. Jsou vhodné pro zhotovení plášťů příček i stropů. Nesmí však přijít do přímého kontaktu s vodou a nehodí se ani do míst s vysokou vlhkostí, například do koupelen. Standardně se značí modrým písmenem na hraně desky.
Zelené sádrokartonové desky
Sáhněte po nich při realizaci příček, stropů a předstěn v koupelnách, kuchyních a dalších prostorách s vyšší vzdušnou vlhkostí. Jádro a karton desky obsahují chemické prostředky, které odpuzují vodu a snižují tak její absorpci. Zelené sádrokartonové desky jsou vhodné i do prostorů, ve kterých se hodnota vzdušné vlhkosti krátkodobě pohybuje až kolem 75 %.
Červené sádrokartonové desky
Pro konstrukce s přísnějšími protipožárními požadavky jsou určené červené sádrokartonové desky. Jejich jádro je zpevněné a obsahuje skelná vlákna i další přísady. Při požáru tak desky zůstávají podstatně delší dobu celistvé, jejich objemové změny jsou minimální.
Protipožární sádrokartonová deska se používá za účelem dosažení vyšší požární odolnosti budovaných konstrukcí.
Modré sádrokartonové desky
Pokud potřebujete omezit prostup hluku mezi místnostmi, použijte sádrokartonové desky modré barvy. Kombinací modrých sádrokartonových desek a vhodného výplňového materiálu můžete hluk z vedlejší místnosti utlumit tak, že jej nebudete vnímat jako rušivý. Desky ale dokážou odhlučnit nejen mezi pokoji, ale také zredukují hluk zvenku. Recepturu akustických desek si výrobci pečlivě střeží. Vylepšených akustických vlastností dosahují vhodnou volbou hustoty jádra. Jádro má krystalickou strukturu sádry se specifickými vlastnostmi a schopností útlumu.
V nabídce výrobců najdete i speciální řady, které často kombinují hned několik vylepšených vlastností. Příkladem je deska Rigips MAI, která je modrá s červenou hranou. Je akustická, protipožární a odolná proti vlhkosti (kombinace modré, červené a zelené desky). Navíc obsahuje složky (activ air), které dokážou za několik dnů snížit koncentraci formaldehydu v místnosti o více než 70 %. Plní tak i funkci pasivní čističky vzduchu.
Sádrokartonová deska Rigips MAI je modrá s červenou hranou a nabízí zajímavou kombinaci zlepšených akustických a protipožárních vlastností.
Využívejte systémová řešení výrobců
Správným výběrem vhodného typu sádrokartonové desky vaše stavební projekty teprve začínají. Při realizaci jakékoliv konstrukce ale budete potřebovat i další prvky. Výrobci kromě samotných desek dodávají i ucelená systémová řešení. Zahrnují prvky nosné konstrukce (CW, UW, UA, UD a CD profily na sádrokarton), spojovací materiál, montážní příslušenství, stavební hmoty (tmel na sádrokarton) a další.
Doporučujeme vnímat proces suché výstavby systémově a volit prvky vždy od jednoho výrobce. Řiďte se doporučeným montážním postupem a vyberte vhodný typ sádrokartonu. Stropy i příčky budou mít požadované vlastnosti a vydrží vám bez problémů i desítky let.
Vše potřebné pro suchou výstavbu a práci se sádrokartonem najdete na našem e-shopu i všech pobočkách stavebnin IZOMAT. S výběrem a doporučením vhodného materiálu vám také rádi pomůžeme.
Zdroj fotografií: Depositphotos.com, IZOMAT