Menu
Menu

Zrenovujte starou vanu, aby vypadala jako nová

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Zrenovujte starou vanu, aby vypadala jako nová - izomat.cz

Vana plná škrábanců nepůsobí v koupelně dobře. Vdechněte jí nový život! Seznamte se s různými způsoby renovace nevzhledných akrylátových i smaltovaných van.

Netěší vás pohled na oprýskanou a poškrábanou vanu, která zbytečně kazí dojem z jinak pěkné koupelny? Než se chopíte bouracího kladiva a vrhnete se do rekonstrukce se vším všudy, zjistěte rozsah poškození. V mnoha případech lze totiž starou vanu (smaltovanou i akrylátovou) zrenovovat tak, aby vypadala jako nová. Nejenže ušetříte spoustu peněz, ale také se vyhnete náročnému bourání, se kterým byste měli spoustu práce. Jak postupovat, to se dozvíte v našem článku.

Nejdříve vanu vyčistěte běžnými čisticími prostředky z drogerie. Je možné, že je jen zašlá či špinavá.

 

Začněte vyčištěním povrchu vany

Renovaci staré vany zahajte pečlivým vyčištěním povrchu. Po odstranění nečistot možná zjistíte, že vnějšek byl opravdu jen zašlý či znečištěný a že není třeba podnikat další kroky. Před aplikací případných nátěrů či opravných hmot musíte vanu odmastit a vyčistit tak jako tak. Pro čištění použijte běžné čisticí prostředky z drogerie, případně vyzkoušejte domácí přípravky jako kyselinu citronovou nebo jedlou sodu.

V domácnostech sice na plechové vany se smaltovým povrchem často nenarazíme, ale na chatách či chalupách jich je stále dost. Na starých smaltovaných vanách se mnohdy objevují nevzhledné rezavé skvrny, které běžným drhnutím nejdou odstranit. Jestli renovaci takové vany řešíte, pořiďte si kyselinu šťavelovou, nebo solnou a naneste ji na zrezivělé místo. Po pár minutách rez povolí a půjde dolů mnohem snadněji.

Jak postupovat při renovaci akrylátové vany

V rodinných domech a bytech se nejčastěji využívají akrylátové vany, které jsou náchylné na poškrábání. Při pádu těžkého předmětu se může část laminátového povrchu také odštípnout. Jak v takovém případě postupovat? Pokud vanu „zdobí“ jemné škrábance a vrypy, je potřeba její povrch přebrousit.

Kvalitní vany mají dostatečně silnou vrstvu akrylátu, a tak se dají přebrušovat i několikrát. Velmi opatrně však musíte postupovat při renovaci vany s tenkou laminátovou vrstvou, abyste se nedostali až na podklad. Pořiďte si brusné papíry různých hrubostí a při broušení postupujte od hrubšího po nejjemnější. Při krouživých pohybech brusivem se začnou škrábance postupně vytrácet a po použití velmi jemného papíru se zahladí. Až s pečlivým broušením skončíte, bude vana nejen hladká, ale také lesklá.

Pořiďte si brusné papíry různých hrubostí a při broušení vany postupujte od hrubšího po nejjemnější.

 

Na vrypy použijte opravnou sadu

Pokud se v akrylátové vaně nachází hlubší vrypy, nebo se v některém místě kus materiálu odštípl, je potřeba poškozenou část vyplnit novým materiálem. Za tímto účelem jsou na trhu dostupné speciální opravné sady, které obsahují správkový tmel a tužidlo pro vytvrzení materiálu. Přibližně po dvou hodinách od aplikace materiál zatvrdne a je připravený na přebroušení. Vyspravenou část nejprve přebruste smirkovým papírem pro broušení pod vodou a stopy zahlaďte lešticí pastou.

 

Nový akrylátový nástřik – řešení při rozsáhlejším poškození

Pokud se na staré akrylátové vaně nachází velké odštípnuté plochy, nebo je vrstva akrylátu tenká a nedá se již dále brousit, je nutné aplikovat nový akrylátový nástřik po celé ploše. Svépomocná aplikace nástřiku je komplikovaná, a tak je vhodné tuto činnost svěřit do rukou specializované firmy. Po nanesení nové vrstvy pracovníci ještě povrch kompletně přebrousí a vyleští. Renovace metodou nástřiku nové vrstvy je cenově výhodnější než pořízení nové vany a obejde se bez bouracích prací.

Epoxidový dvousložkový email smíchaný s tužidlem nanášíme v tenké vrstvě na vanu pomocí štětce či válečku.

 

 

Způsob renovace smaltované vany závisí na míře poškození

Máte-li doma, nebo na chalupě starou vanu se smaltovaným povrchem (plechovou, nebo litinovou), bude se postup renovace lišit. Smalt je na jednu stranu tvrdý, a tak se snadno nepoškrábe, na druhé straně je bohužel křehký. Pád těžkého či ostrého předmětu tak způsobí nevzhledné lokální poškození. Pouhým přebroušením problém nevyřešíte.

Pokud je vana se smaltovaným povrchem zašlá, ale nejsou na ní viditelné úlomky či praskliny, můžete ji renovovat aplikací speciálního nátěru – lokálně, nebo po celé ploše. Před aplikací pomocí špachtle odstraňte oprýskaný smalt a s využitím brusných papírů zdrsněte povrch, aby na něm nátěr dobře držel. Následně si připravte epoxidový dvousložkový email a smíchejte jej s tužidlem. Pomocí štětce či válečku naneste tenkou vrstvu na vanu. Po vytvrdnutí a přebroušení aplikujte ještě jednu (finální) vrstvu nátěru. Během 24 hodin dojde k fixaci a dokonalému vytvrzení, pak již můžete zrenovovanou smaltovanou vanu opět používat.

 

Renovace smaltované vany pomocí nástřiku i nové vložky

I plechové či litinové vany se dají oživit novým akrylátovým nástřikem. Povrch vany bude navíc teplejší a příjemnější na dotek. Nejinvazivnějším způsobem renovace je pak instalace nové akrylátové vložky, která se umístí do prostoru staré vany. Získáte v podstatě novou vanu se všemi výhodami akrylátu, a to bez jakýchkoliv bouracích prací. Nevýhodou vložek do starých van je omezený výběr rozměrů a tvarů, stejně tak i zmenšení vnitřní plochy vany.

Nevzhlednou a oprýskanou vanu ve své koupelně oživíte celkem snadno. Je jen na vás, pustíte-li se do rozsáhlejší renovace v podobě nového nástřiku, či vložky, nebo si vystačíte s lokálními opravami. Pomůcky a stavební chemii najdete v našich stavebninách Izomat, kde vám s výběrem rádi pomůžeme.

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat