Menu
Menu

Topidla a odvlhčovače – podle čeho vybírat a na co se zaměřit

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Topidla a odvlhčovače – podle čeho vybírat a na co se zaměřit - izomat.cz

Bojujete s nadměrnou vlhkostí nebo potřebujete vyhřát staveniště či dílnu? Práci vám ulehčí topidla i odvlhčovače. Přečtěte si, podle čeho vybrat.

Pokud potřebujete v krátkém čase vysušit stavbu nebo rychle vyhřát vnitřní prostory, budete muset sáhnout po dostatečně výkonném topidlu nebo odvlhčovači. Tato zařízení se používají po povodních, po havárii vody, stejně tak i při vysoké vlhkosti u starších budov. Pomáhají také urychlit schnutí betonu a dalších stavebních hmot, a tak zkracují délku technologické přestávky při realizaci novostaveb. Topidla vám pomůžou i pro vytápění dílen, garáží nebo skladových prostorů. Na co se při jejich výběru zaměřit? To se dozvíte na následujících řádcích.

Přemýšlíte, jak rychle vytopit místnost? Potřebujete se zbavit vysoké vlhkosti? Pomůže vám topidlo nebo odvlhčovač. Vyberte si nejlepší typ.

V kterých případech odvlhčovat a kdy spíše topit?

Pokud hledáte přístroj, který vás zahřeje v místech, která nejsou stabilně vytápěná, poté je volba jasná a padne na topidlo. Často ale potřebujete vyřešit situaci, kdy je místnost příliš vlhká a poté se nabízí otázka, zda bude lepší se vlhkosti zbavit vytápěním nebo odvlhčovačem.

Topidla pomáhají s vysoušením díky tomu, že teplý vzduch na sebe váže vlhkost. V kombinaci se správným větráním vlhký vzduch odchází ze stavby nebo místnosti a snižujete tak vzdušnou vlhkost. Musíte tedy počítat s tím, že v tomto případě o vytvořené teplo větráním přijdete. Topidla se hodí na místa, kde na udržení stabilní teploty tolik nezáleží, jako například na stavbách. Tam pomáhají s rychlejším schnutím. Také je využijete v situacích, kdy vlhkost není dramaticky nad limitem, ale spíše chcete pomoci stavebním procesům nebo přecházet plísním.

Odvlhčovače do sebe nasávají vzdušnou vlhkost a doporučujeme je v situacích, kdy potřebujete snížit vlhkost opakovaně nebo rapidně. Například v domech, kam se vrací plísně a nedaří se vám snížit vlhkost vzduchu jiným způsobem, bude odvlhčovač nutností. Přečtěte si více v článku o plísni v domě  a jejím odstranění. Také při jednorázových haváriích vody nebo při povodních se bez něj neobejdete. Odvlhčovač pro vás bude rychlou a snadnou odpovědí na otázku: jak vysušit vlhkou zeď?

Odvlhčovač zdí umístěte vždy do středu místnosti. Když je v chodu, nemějte otevřená okna a dveře a nestavte jej blízko ke zdrojům tepla.

Výběr topidla podle zdroje energie

Průmyslová a dílenská topidla využívají k výrobě tepla různé zdroje energie. Nejčastěji se setkáte s topidly elektrickými, plynovými a naftovými. Konkrétní typ ohřívače volte podle účelu využití, požadavku na přenositelnost, spotřeby a přístupu vzduchu.

Elektrická topidla

Elektrická topidla jsou vybavena topnou spirálou, která se po připojení k elektrickému zdroji energie zahřeje na vysokou teplotu. Většina elektrických ohřívačů má kompaktní rozměry a vyniká nízkou hmotností, a tak se hodí pro časté přenášení. Mezi malíři, obkladači nebo instalatéry jsou oblíbené menší modely s výkonem kolem 3 kW, například topidlo PRO BGP1 nebo elektrické topidlo B 3 ECA MASTER s ventilátorem.

Elektrické ohřívače vytopí malé prostory rychle. Jsou navíc cenově dostupné.

Elektrické ohřívače mají rychlý náběh a zejména malé prostory spolehlivě vytopí. Jsou cenově dostupné a lze je používat i v méně větraných prostorách, protože při jejich provozu nevznikají žádné spaliny. Lze je však využívat jen tam, kde je bezproblémový přístup k elektrickému napájení. Elektrické ohřívače jsou nákladnější na provoz, a tak se nehodí pro dlouhodobé používání a vyhřívání velkých prostorů.

Plynová topidla

Pro pravidelné vyhřívání větších prostorů (skladů, dílem, výrobních hal nebo stavenišť) se hodí plynová topidla na propan-butan. Výhodou těchto topidel je vysoká efektivita, spolehlivost a nízké provozní náklady. Plynové ohřívače jsou schopné okamžitě vyrobit velké množství tepla. Dají se využívat i v hůře dostupných místech bez přístupu k elektřině.

Mnohé modely jsou vybavené madlem, které usnadňuje přepravu. Vzhledem k potřebě přemísťování proban-butanové lahve jsou však plynová topidla hůře mobilní než elektrická a nehodí se pro velmi časté přenášení. Jednou z nevýhod plynových ohřívačů je potřeba přívodu dostatečného množství čerstvého vzduchu. Použití plynových topidel ve špatně větraných prostorách je nebezpečné. Při splnění této podmínky se však jedná o efektivní, účinný a výkonný zdroj tepla. Topidla na plyn se vyrábí v různě výkonných variantách. Například plynový ohřívač PRO BGA má maximální výkon 15 kW, což je pro menší stavby a vnitřní prostory dostačující. Při požadavku na vyšší výkon zvolte topidlo PRO BGA 30 kW s dvojnásobným výkonem. Oba tyto modely jsou dodávány včetně hadice a regulátoru.

Madlo na plynovém topidlu usnadňuje jeho přemísťování.

Naftová topidla

Ekonomicky nejúspornějším typem topidel jsou naftová, která pro provoz potřebují naftu nebo lehké topné oleje. Na staveništích se nejčastěji používají přístroje s přímým spalováním, u kterých jsou zplodiny vypouštěny přímo do ovzduší. I tento typ ohřívačů vyžaduje velmi dobré odvětrávání prostorů. Vzhledem k produkci spalin se nejedná o ekologický způsob vytápění. Naftová topidla jsou výkonná (existují i modely s výkonem přes 100 kW), a tak jsou vhodná zejména pro vytápění velkých prostorů – skladů nebo výrobních hal. Např. mobilní naftové topidlo B 100 CED má výkon 29 kW, nebo můžete zvolit naftové topidlo B 65 CEL se slabším výkonem 18,5 kW. Použití v domácnosti, na menší stavbě nebo v domácí dílně však nemá velký význam. Elektrická, případně plynová topidla jsou v naprosté většině případů vhodnější alternativou.

Výkon, regulace a další důležité parametry u topidel

Kromě zdroje energie se při výběru topidla zaměřte i na další důležité parametry. Zásadní je již zmíněný maximální výkon. Menší elektrická topidla s výkonem kolem 3 kW jsou vhodná pro krátkodobé vytápění malých místností, například dílen nebo koupelen. Při rekonstrukci domu nebo bytu zvolte výkonnější zdroj tepla, optimální budou plynová topidla s výkonem 15 až 30 kW (podle velikosti vytápěné plochy a provozních teplotách). Čím chladnější prostory potřebujete vytopit, tím musí být výkon topidla vyšší.

Dalším důležitým parametrem je také možnost regulace. V případě plynových topidel bývá plynulá. Jednoduše omezíte množství přiváděného plynu a nastavíte výkon na požadovanou úroveň. V případě elektrických ohřívačů není regulace plynulá, vybrat si musíte z několika přednastavených úrovní. Upřednostněte takový ohřívač, u kterého budou počet stupňů ohřevu co největší. Nezapomínejte ani na bezpečnost a pořizujte jen topidla od renomovaných výrobců, která jsou doplněna o řadu bezpečnostních prvků. Některá topidla jsou například vybavena mechanismem, který zajistí automatické vypnutí ohřevu při převrácení přístroje.

Vysoušení budov pomocí ohřívání i odvlhčování

Pokud potřebujete zajistit vysoušení stavebních konstrukcí (po havárii, při zatečení vody či pro urychlení schnutí u novostaveb), máte na výběr mezi dvěma způsoby. První spočívá v ohřátí vzduchu a v jeho následné výměně, a to s využitím zmíněných topidel. Ohřátý vzduch na sebe bere i zvýšenou vlhkost, která je při větrání odváděna z prostoru. Nevýhodou takového řešení je ztráta tepelné energie, protože vytvořené teplo odchází i s vlhkostí pryč.

Druhou možností je použití odvlhčovače vzduchu, který pomocí různých metod snižuje vlhkost i bez potřeby odvětrávání. Díky tomu se sníží spotřeba energie až o 75 %. Použití odvlhčovačů je navíc šetrnější i ke stavebním konstrukcím, které nejsou namáhány velkými výkyvy teplot. Při problémech s nadměrnou vlhkostí a tvořením plísní se proto zpravidla upřednostňuje metoda odvlhčování před vysoušením. Podle použité technologie snižování vlhkosti se odvlhčovače dělí na kondenzační a adsorpční.

Odvlhčovače vzduchu – kondenzační a adsorpční

Nejrozšířenějším typem profesionálních odvlhčovačů jsou kondenzační, u kterých dochází k odstraňování vlhkosti vzduchu jeho ochlazením. Při ochlazení vzduchu pod rosný bod přejde vlhkost do kapalného stavu a v podobě kondenzátu se uloží do integrované nádoby. Na výstupu se vzduch opět ohřeje a do prostoru se vrací až o 8 °C teplejší. Aby byl kondenzační odvlhčovač účinný, musí být v místnosti teplota v rozsahu 15 až 30 °C. S poklesem teplot účinnost přístroje klesá a při teplotách pod 5 °C v podstatě nefunguje. Pokud chcete odvlhčovač s vyšším výkonem, zvolte např. kondenzační odvlhčovač MASTER DH 44 s 12litrovou nádrží.

Pokud se potřebujete zbavit vysoké vlhkosti v místnostech, kde je teplota pod 15 °C nebo dokonce sahá i k bodu mrazu, upřednostněte adsorpční typ odvlhčovače. Ten funguje na principu pohlcování vlhkosti do materiálu, který na sebe váže vodu. U profesionálních adsorpčních vysoušečů vlhkosti nemusíte náplně měnit, materiál stačí jen vysušit. Účinnost těchto přístrojů je zpravidla nižší než u kondenzačních, ale nejsou tak závislé na okolní teplotě. Proto jsou dobrou volbou v prostorách, kde dochází k výkyvům teploty a jejím výraznějším poklesům.

Parametry, které ovlivňují výběr odvlhčovače

Při výběru odvlhčovače narazíte ještě na několik různých parametrů. Zvolte ty správné hodnoty, aby vám odvlhčovač vyhovoval.

  • Odvlhčovací kapacita – Tento údaj říká, kolik litrů vody dokáže odvlhčovač odsát za 24 hodin. Pohybuje se mezi 0,2 a 50 l. Odvlhčovače s nízkou kapacitou (do 1 l za den) si pořiďte do menších místností jako například koupelen pro pravidelný provoz. Podle velikosti místnosti postupně kapacitu zvyšujte. Například do středně velké sušárny bude vhodný odvlhčovač s kapacitou 15–30 l/den. Nejvyšší kapacita je nutná ve velkých halách nebo pro nápravu škod po povodních.
  • Vzduchový výkon – Kolik vzduchu projde přístrojem, najdete jako hodnotu v jednotkách m3/h. Měl by se rovnat trojnásobku objemu místnosti, do které odvlhčovač umístíte.
  • Objem kondenzační nádrže – Vysoušeč vlhkosti by měl mít objemnou nádrž, pokud plánujete nechat odvlhčovač dlouho bez dozoru. Nejlepší odvlhčovače mají nádrž na 6 l. Pokojové zase pod 3 l.
  • Hlučnost – Důležitým parametrem pro odvlhčovače do bytů je hlučnost. Příjemná míra hluku je vše do 40 dB. Hlučnější odvlhčovače si pořiďte na stavbu nebo do sklepů.
  • Hmotnost a rozměry – Pokud chcete odvlhčovač přenášet mezi místnostmi, hlídejte si, kolik přístroj váží. Pokud je těžký, hledejte model s přídavnými kolečky.

Moderní odvlhčovače zdí jsou navíc opatřeny také různými speciálními funkcemi.

  • Senzor vlhkosti – Vysoušeč měří vlhkost v místnosti; můžete se podle toho řídit a načasovat vypnutí.
  • Automatické vypnutí  – Pokročilé odvlhčovače se samy vypnou, když je nádrž plná, nebo když dosáhnou požadované vlhkosti. 
  • Filtrace vzduchu – Vzduch, který projde skrze vysoušeč, se zároveň filtruje. Doporučujeme pro alergiky.
  • Časovač – Když vysoušeč vlhkosti nemáte pod dozorem, můžete načasovat, kdy se má sám vypnout.
  • Ionizátor – Odvlhčovač zachycuje prach i spory plísní.
  • Indikace znečištění filtru – Nemusíte se starat o to, kdy už je třeba vyčistit filtr. Odvlhčovač vás na to upozorní.
  • Režim pro sušení prádla – Pokud používáte odvlhčovač v místnostech, kde sušíte prádlo, tento režim schnutí urychlí a předejde vzniku plísní na zdech.
  • UV lampa – Fialové záření likviduje viry ve vzduchu, který odvlhčovačem projde.
  • Anti-Freeze – Tato funkce hlídá okolní teploty a chrání přístroj před zamrznutím. Hodí se na místa bez vytápění.

Ušetřete a využijte půjčovnu

Pokud sháníte vysoušeče vlhkosti pouze na jednorázové využití, na stavbu, do domu po povodních nebo haváriích, můžete si ušetřit složitý výběr i velkou investici a přístroj si pronajmout. V půjčovnách IZOMAT vám poradíme s výběrem nástroje přesně pro váš projekt. Za pronájem vysoušeče zdiva navíc ušetříte, půjčujeme je už od 230 Kč/den.

Problém s nadměrnou vlhkostí vyřešíte jak pomocí topidel, tak odvlhčovačů. Najdete-li pro topidlo využití i v dílně, garáži nebo na staveništi, bez výčitek si jej do své dílenské výbavy pořiďte. Pokud však hledáte výkonné zařízení určené primárně ke snižování vlhkosti stavebních konstrukcí, investujte do výkonného odvlhčovače, ať už kondenzačního, nebo adsorpčního, které na vás čekají v našem e-shopu IZOMAT.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat | Autor článku: Radek Brázdil