Menu
Menu

Plynové lahve: Kde všude najdou využití a jak je skladovat

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Plynové lahve: Kde všude najdou využití a jak je skladovat - izomat.cz

Propanové či butanové lahve využijete na stavbě, doma i při campingu. Pro jaký plyn se rozhodnout, kdy lahve používat a jak je správně skladovat?

Díky tlakovým lahvím naplněným plynem (zpravidla propanem, či propan butanem) budete mít cenný zdroj energie doslova na dosah ruky. Protože se dají snadno přenášet, umožní dodání výhřevného média i na těžko přístupná místa nebo do objektů bez napojení na rozvod plynu. Své využití nachází na stavbách, v domácnostech i při campingu. Jak konkrétně plynové lahve využívat a jak je správně skladovat?

Tlakové lahve naplněné plynem nachází své využití na stavbách, v domácnostech i při campingu.

 

Čistý propan vs. propan butan

Zvažujete-li pořízení plynových lahví, popřemýšlejte, jaký typ plynu bude pro vaše účely nejvhodnější. Nejčastěji se setkáte s tlakovými lahvemi naplněnými propan butanem. Směs plynů propanu a butanu je v prodejních sítích nejrozšířenější a současně představuje cenově dostupné řešení. Méně rozšířené jsou pak plynové lahve naplněné čistým propanem, které bývají zpravidla mírně dražší.

Plyn je v lahvích uložený v kapalné podobě, a tak musí mít vhodné podmínky pro odpařování do skupenství plynného. A tady se dostáváme k hlavním rozdílům mezi propan butanem a čistým propanem. Plyn butan se totiž přestává odpařovat už při teplotě kolem 0 °C, a tak jeho využití v zimním období často způsobuje problémy spojené s nesprávnou funkčností plynového spotřebiče.

Potřebujete-li pracovat při silných mrazech nebo vytápět promrzlé objekty, upřednostněte lahve s čistým propanem. Ten má schopnost odpařovat se až do cca -40 °C. Láhev s čistým propanem je použitelná všude, kde se primárně používají nádoby s propan butanem. Jednotlivé typy plynů tak můžete střídat podle aktuálních potřeb. Během léta vsaďte na PB, v zimním období pak pro jistotu přejděte na propan.

Lahve s čistým propanem upřednostňujte při silných mrazech a vytápění promrzlých objektů.

 

Plynové lahve využijete na stavbě i doma

Plynem naplněné lahve se dodávají v různých objemech a své využití nachází v profesionálním i hobby využití. Nejčastěji se s nimi setkáte na stavbách, v domácnostech a při campingu.

Využití tlakových lahví na stavbě

Na staveništích se propanové a propan butanové lahve často využívají na izolační práce, konkrétně pro natavování asfaltových pásů pomocí plynového hořáku. Dále se využívají pro temperování a vytápění dobře odvětrávaných objektů od rozestavěných budov po dílny nebo sklady. Pro vytápění a temperování lze využít plynové ohřívače i plynové teplomety s keramickým hořákem. Ty jsou zpravidla vybavené praktickým držákem umožňujícím pohodlné připevnění a nastavení optimální polohy.

PB lahve se využívají také na tavení asfaltů při údržbě silnic, řezání a svařování kovů nebo ohřev vody. V prostředí domácí dílny pak plynové lahve využijete jako zdroj energie pro pájecí a opalovací soupravu. Díky ní můžete i v místech bez napojení na zdroj elektřiny provádět svařování cínu, pájení drobných předmětů natvrdo nebo opalování starých nátěrů.

Pájecí soustavy využívají jako zdroj energie plynové lahve.

 

Využití tlakových lahví v domácnosti

V domácnostech se propanové a propan butanové lahve využívají jako zdroj energie pro vařiče, plynové trouby, zahradní grily, zahradní a terasová topidla nebo mobilní ohřívače vody.

 

Využití tlakových lahví při campingu

Lahve naplněné plynem jsou díky své přenositelnosti oblíbené mezi příznivci (auto)campingu. Slouží zpravidla jako zdroje energie pro vařiče a ohřívače vody. Pro tyto účely se využívají obvykle menší tlakové nádoby, například kompaktní 2kg lahve, na které lze napřímo napojit jednohořákové či dvouhořákové vařiče.

 

Zásady správného skladování propanových a PB lahví

Používání a skladování plynových lahví je bezpečné, je však nezbytné dodržovat základní pravidla. Co se skladování týče, musejí být lahve uložené vždy ve svislé poloze, tedy nastojato. Chcete-li nádoby uskladnit na delší dobu, najděte pro ně nejvhodnější místo. Prostor musí být větraný a současně umístěný nad úrovní terénu.

Propanové a propan butanové nádoby nesmí být vystaveny výrazným tepelným výkyvům. Teplota lahve by neměla přesáhnout 40 °C, proto se nesmí ukládat v blízkosti topných těles, na slunci a samozřejmě ani v bezprostřední blízkosti otevřeného ohně. Lahev, která není připojená ke spotřebiči, musí být uzavřená a překrytá zátkou. Jednou za čas pak proveďte kontrolu těsnosti pomocí mýdlové vody. Naneste ji na spoje a těsnění – pokud bude mýdlová voda pěnit a bublat, lahev špatně těsní a je nutné ji okamžitě vyřadit.

 

Na pozoru buďte už při nákupu a přepravě

Tlakovou lahev nakupujte a vyměňujte jen u spolehlivých dodavatelů. Při nákupu si ji pečlivě prohlédněte. Musí být opatřena pečetí a obsahovat údaje o provedení tlakové zkoušky. Na límci nebo podstavci najdete datum poslední zkoušky, která by neměla být starší než 10 let. Lahev, která je promáčklá, rezavá nebo má poškozený límec, nepořizujte.

Co se týče přepravy plynových lahví, tak patří do kufru nebo na korbu vozidla. Naopak se nesmí umisťovat do kabiny. Pro bezpečnou přepravu lahve uložte do svislé polohy a upevněte, aby se nemohly převrhnout nebo samovolně posouvat.

Potřebujete vyměnit prázdný kus za nový? Navštivte některou z poboček stavebnin Izomat, kde máme propanové i propan butanové lahve k dispozici. V kamenných prodejnách i na e-shopu pak pořídíte plynové nářadí i topení, které využijete při rekonstrukci i realizaci novostavby.

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat