Menu
Menu

Kam patří stavební odpad a jak ho třídit

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Kam patří stavební odpad a jak ho třídit - izomat.cz

Třídění stavebního odpadu není jen tak! Dozvíte se, kam patří různé typy odpadního materiálů a jak s nimi správně nakládat.

Při rekonstrukcích i demoličních pracích vzniká velké množství různého stavebního odpadu. Podle statistik tvoří přibližně polovinu všech produkovaných odpadů právě stavební materiály, a tak je jejich třídění a recyklace velkou výzvou pro města, obce, firmy i jednotlivce. Přečtěte si, jak při likvidaci materiálů postupovat a jak různé typy odpadů třídit.

 

Specializovaná firma vám dokáže zajistit kontejner pro stavební materiál a odpad i jeho odvoz.

 

Odpady třiďte už při stavebních pracích

Pokud se pouštíte do rekonstrukce, snažte se odpadní materiál průběžně třídit už v průběhu stavebních prací. Oddělujte stavební suť (cihly, kameny, štěrk, beton) od železných trubek, dřeva, skla, izolačních materiálů nebo sádrokartonu. Zvláštní pozornost věnujte ukládání a manipulaci s nebezpečným odpadem, především azbestem, jehož likvidace se řídí přísnými pravidly.

Průběžné třídění se vám vyplatí i z finančního hlediska. Pokud chcete odvézt odpady na skládku nebo svěřit likvidaci profesionální firmě, za vytříděné materiály zpravidla zaplatíte méně. Pokud naopak na jednu hromadu naházíte vše včetně nebezpečného odpadu, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Celý objem může být považovaný za nebezpečný odpad, jehož likvidace je výrazně nákladnější.

Odpady ze stavby – na skládku nebo do sběrného dvora

Svěříte-li likvidaci stavebního materiálu specializované firmě, zařídí vše potřebné za vás. Postará se o přistavení kontejneru a po jeho naložení odpad odveze a správným způsobem zlikviduje. Odpady ze stavby můžete samozřejmě vytřídit i svépomocí. V takovém případě je budete muset odvézt buď na skládku, kde za uložení vždy zaplatíte, nebo na sběrný dvůr.

Podmínky likvidace stavebního odpadu nejsou u sběrných dvorů jednotné – v některých obcích mohou občané svážet stavební suť zdarma do určitého objemu, jinde zase vždy zaplatí. Než se na sběrný dvůr vydáte, zjistěte si konkrétní pravidla v dané provozovně a poptejte se, jaký typy odpadů přijímají. Sběrné dvory mohou a nemusí přijímat nebezpečné odpady, stejně tak můžou mít specifické požadavky na způsob ukládání. V řadě sběrných dvorů lze například stavební suť odevzdávat jen v pytlích, sypané materiály nechtějí.

 

Využijte stavební suť přímo na stavbě

Některé typy odpadu můžete při rekonstrukci nebo demolici znovu využít pro další stavební práce. Typicky se jedná o zeminu a rozdrcenou stavební suť, kterou využijete jako podloží cesty či chodníků nebo k zasypávání otvorů.

Zbytky cihel lze po očištění používat k dalšímu zdění, kameny zase poslouží jako výplň do betonové konstrukce. Na stavbě můžete opětovně zužitkovat i staré omítky a malty. Potřebovat budete ocelové síto s většími oky (tzv. katr neboli prohazovačku), díky kterému oddělíte jemné částice od hrubých. Ty hrubé pak při stavbě využijete k zásypům, z jemných můžete namíchat novou maltu. Pro prosívání omítek a štuků použijte síto na štuk s oky menších rozměrů.

S pomocí prohazovačky nebo síta na štuk oddělíte hrubší částice od jemných.

 

Při stavebních pracích proto vždy přemýšlejte, které typy odpadů dokážete znovu používat. Ušetříte čas spojený s odvozem suti i peníze za likvidaci a pořízení nového materiálu.

 

Třídění jednotlivých druhů stavebního odpadu

Některé druhy odpadů lze opětovně využívat, jiné recyklovat či přeprodat, další zase patří na skládku nebo k uložení nebezpečného odpadu. Při rekonstrukcích nejčastěji narazíte na tyto odpadní materiály:

 

Drátosklo

Drátěné sklo je tvořeno kombinací dvou materiálů – kovu a skla. Protože se v něm nachází zpevňující kovové mřížky, nelze drátosklo vytřídit do zelených kontejnerů na sklo. Tento typ odpadů proto patří do sběrného dvora.

 

Plexisklo

Akrylátové sklo neboli plexisklo má vlastnosti termoplastu. Nepatří však ani do kontejneru na sklo, ani plasty. Odvezte jej do sběrného dvora.

 

Molitan

Ani molitan nepatří do žlutých kontejnerů na plasty. V menším množství jej můžete vyhodit do směsného odpadu, ve větším objemu pak odvézt do sběrného dvora.

 

Polystyren

Čistý polystyren je možné v menší míře vyhazovat do žlutého kontejneru. Sem však patří zejména polystyreny, které se používají jako výplně krabic nebo termoobaly. Stavební polystyreny využívané jako izolační materiál odvezte do sběrného dvora.

 

Minerální vata

Staré minerální vaty mohou obsahovat podíl až 80 % recyklovaného skla. Je proto potřeba s nimi nakládat s opatrností, zabalit je do igelitových pytlů a odvézt do sběrného dvora.

 

Starou minerální vatu opatrně zabalte do pytlů a odvezte do sběrného dvora.

 

Dřevo

Dřevo ze stavby patří mezi stavební suť. Odvézt jej můžete buď do sběrného dvora či na skládku, nebo při větším množství zajistit likvidaci specializovanou firmu. Zkontrolujte stav stavebního dřeva. Pokud je čisté bez zbytků stavebních hmot nebo nátěrů, můžete jej znovu využít na stavbě, například pro výrobu dřevěného bednění. Čisté dřevo lze také spálit rovnou na staveništi, nebo využít na otop.

 

Linoleum

Linoleum nebo PVC jsou materiály používané pro výrobu podlahových krytin. Patří na sběrný dvůr, a to i v malém množství. Odřezky, lišty ani malé pásky z lina nebo PVC nevyhazujte do žlutého kontejneru.

 

Pytle od stavebních hmot

Stavební hmoty se obvykle balí do papírových pytlů. Protože bývají znečištěné, nevyhazujte je do modrých kontejnerů na papír. Menší počet pytlů můžete vyhodit do směsného odpadu, větší množství pak patří na sběrný dvůr.

 

Asfaltové pásy

Nachází se především na střešních konstrukcích, kde slouží jako hydroizolace. Asfaltové pásy se mechanicky odstraňují při rekonstrukcích střech. Starší typy nejsou na bázi asfaltu, ale dehtu, a tak jsou klasifikované jako nebezpečný odpad. Zjistěte si ve sběrném dvoře, jestli tento typ odpadu přijímají. V případě odstranění specializovanou firmou počítejte s vyšší cenou za likvidaci pásů s obsahem dehtu.

 

Azbest

S materiály s obsahem azbestu se setkáte zejména na starších stavbách. Odstraňování azbestu musíte ohlásit na stavebním úřadě. Při rekonstrukcích domů musí manipulaci s azbestem provádět stavební firma s patřičným povolením. U demolicí můžete likvidaci provádět i svépomocí, ovšem jen za dohledu stavebního dozoru s oprávněním pro provádění stavby podle zvláštního právního předpisu. Azbest musí být pečlivě zabalený v tvrdých pytlích a odváží se na skládky nebezpečného odpadu.

Při likvidaci a třídění stavebního odpadu nezapomínejte na ochranu těla a dýchacích cest. Pracovní a ochranné pomůcky zakoupíte na našem e-shopu i všech pobočkách stavebnin Izomat. Pečlivým tříděním odpadu z rekonstrukce nebo demolice snížíte svou ekologickou stopu a nakonec i ušetříte.

Polystyren EPS 100 tl. 100 mm
−62%

Polystyren EPS 100 tl. 100 mm

EPS 100 tepelná izolace budov, zejména pro ploché střechy a podlahy.
459,80 Kč
174,72 Kč
Detail
Prohazovačka 100x80/1 cm
−7%

Prohazovačka 100x80/1 cm

Prohazovačka na písek, štěrk a další sypké stavební materiály. Rozměr:...
1 084,46 Kč
1 008,55 Kč
Detail
Prohazovačka 100x80 cm oko 10 mm

Prohazovačka 100x80 cm oko 10 mm

Prohazovačka  je síto, které slouží k prohazování a prosívání písku než...
1 164,02 Kč
Detail

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat