Až polovinu času spojeného s výmalbou stěn zaberou přípravné práce. Vždy záleží na kvalitě podkladu, stavu původních nátěrů i tvarové složitosti malované plochy. Úsilí věnované přípravě se však vždy vyplatí. Přinášíme vám přehled činností, které před malováním není radno zanedbávat a tipy, jak postupovat při malování krok za krokem.
Kvalitní výmalba pokoje je neodmyslitelně spjata s přípravou, kterou bychom neměli nikdy podcenit.
Škrábání původních nátěrů nemusí být nezbytné
Největším strašákem malování pokojů je škrábání a odstraňování starých nátěrů. Při škrábání stěn se hodně práší, navíc jde o časově i fyzicky náročnou činnost. Pokud je ale kvalita původní výmalby dobrá, můžete se jejímu odstraňování zcela vyhnout.
Proveďte jednoduchý test – namočte váleček do vody a po stěně s ním přejeďte směrem nahoru a dolů. Podívejte se na stěnu a zkontrolujte váleček. Jestli barva zůstala na svém místě, škrábat nemusíte. Jestli však se část barvy na váleček nalepila a od stěny se odtrhla, bude nutné původní nátěr odstranit.
Po namočení horkou vodou půjde nátěr snadněji dolů
Pokud se škrábání starých nátěrů nevyhnete, usnadněte si práci dodržením správného postupu. Barvu ze stěn neseškrabujte nasucho. Škrábání by bylo pracné, zbytečně byste kolem sebe vířili spoustu barevného prachu a mohli byste narušit omítku.
Před škrábáním celou plochu stěny důkladně namočte, a to ideálně horkou vodou. Tu na stěny nanášejte štětkou nebo válečkem. Voda se musí vsáknout, proto vyčkejte přibližně 10 minut a až poté začněte barvu odstraňovat malířskou škrabkou nebo špachtlí. Zbytky nátěru dočistěte vodou pomocí kulaté štětky.
Zapravení prasklin a děr
Pro zacelení vlasových prasklin, menších opadaných částí omítky nebo děr po hmoždinkách a hřebících použijte omítkový tmel. Vyrovná detaily a poslouží i při opravě uražených rohů. Na stěnu nanášejte tmel pomocí špachtle a nechejte jej zaschnout. Poté zapravenou plochu podle potřeby přebruste.
Nerovnosti a praskliny snadno odstraníme pomocí omítkového tmelu.
Malba interiérová Primalex Plus 7,5 kg
Malba interiérová Primalex Polar 7,5 kg
Omítkový tmel Soudal 500 g
Malířská škrabka patentní
Štětka zednická kulatá PVC štětiny
Špachtle malířská ocelová 50 mm
Malba interiérová Primalex Polar 40 kg
Malba interiérová Primalex Plus 15 kg + 3 kg zdarma AKCE
Malba interiérová Primalex Plus 40 kg
Malba interiérová Primalex Fortec 7,5 kg
Váleček na tenkovrstvou maltu ENPRO 180/6/23 mm včetně držáku
S výběrem barvy nespěchejte
Po odstranění starého nátěru a zapravení prasklin vás čeká výmalba. Aby zdi vypadaly k světu, musíte použít správný postup při malování pokoje. Nejdřív si rozmyslete, čím vymalujete byt. Malířskou barvu vyberete z několika druhů. Promyslete, co očekáváte při malování bytu.
- Kuchyně a dětské pokoje se vyplatí malovat nejen omyvatelnou, ale i čistitelnou barvou. Dá se použít kamkoli, kde očekáváme větší náhodné znečištění (potraviny, káva , okopání od obuvi atd.).
- Prostory, kde se očekává zvýšená zátěž a jsou náchylné ke znečištění, případně chceme reprezentativnější vzhled, vyžadují omyvatelnou barvu.
- Na koupelny se vyplatí použít protiplísňové barvy.
- Na sokly se vyplatí použít plně omyvatelné a tvrdší latexové barvy. Stejnou službu ale udělá i omyvatelná čistitelná barva.
- Na ostatní prostory stačí nátěry s vysokou odolností proti oděru, na sklepy s menší odolností proti oděru.
- Otěruvzdorné nátěry jsou obecně dostačující a levnější alternativa na všechny prostory, pokud nepožadujeme vyšší přidanou hodnotu, jako např. omyvatelnost nebo čistitelnost. Do koupelen a do kuchyně se však nedoporučují.
- Na vlhké prostory se hodí barvy určené na sanační omítku, které mají vysokou paropropustnost. Vždy je však třeba vyřešit problém s vlhkostí, buď odstraněním příčiny nebo sanační omítkou. Jinak má nátěr omezenou životnost.
Myslete na to, že i barvy jako bílý Primalex Plus mají desítky odstínů s různě barevnými podtóny, které místnosti dodají studený nebo teplý nádech. Proto odstín vybírejte za denního světla. A pokud máte možnost, vezměte si vzorník barev domů. Zářivky v obchodech a monitory mohou barvy zkreslovat, a tak můžete při výběru snadno sáhnout vedle.
Kdy vymalovat pokoj?
Malování pokojů věnujte dostatek času, aby byly stěny bez šmouh. Pokud nepotřebujete zdi škrábat, na malování si vyhraďte zhruba 12 hodin bez schnutí finální vrstvy a úklidu. Ale může to být i déle. Jak dlouho bude barva schnout záleží na vlhkosti v místnosti, teplotě i podkladu.
Do malování pokoje se pusťte nejlépe v létě, protože barva schne díky vysoké teplotě a nízké vlhkosti rychleji. Schnutí urychlíte také otevřením oken i dveří a větrání je opravdu příjemnější v létě než v zimě.
Malování však nemusíte odkládat ani v zimních měsících. Pokud malujete zdi ve vytápěném prostoru s teplotou kolem 20 stupňů, můžete svému dítku na Vánoce naložit nově vymalovaný pokojíček.
Penetrační nátěr na zdi doporučujeme aplikovat před jakoukoliv malbou.
Výběr vhodné penetrace
Důležitým krokem při výmalbě interiéru je aplikace penetračního nátěru. Doporučujeme zdi penetrovat před jakoukoliv malbou, ať už jde o první nátěr, přetření původní vrstvy, nebo malování oškrábané stěny. Penetrace zajistí zpevnění podkladu, zlepší přilnavost nové barvy a sjednotí savost. Nátěry na penetrovaném podkladu budou lépe držet a opticky se sjednotí. Podle typu a kvality podkladu je třeba zvolit správný typ penetrace:
Univerzální penetrace – používá se pro nové omítky a původní nátěry v dobrém stavu. Kromě minerálních podkladů a omítek lze univerzální penetraci aplikovat i na sádrokartonové desky a další lisované materiály.
Hloubková penetrace – zajišťuje hloubkové zpevnění podkladu, proto se používá na omítky a staré nátěry v horším stavu. Hloubková penetrace zafixuje případné nerovnosti a sjednotí savost u výrazně zapravovaných omítek.
Fungicidní penetrace – v místech s vyšší vzdušnou vlhkostí hrozí riziko vzniku plísní a množení bakterií. V takovém případě je vhodné podkladovou vrstvu opatřit fungicidním penetračním nátěrem, který zajistí preventivní ochranu.
Malba interiérová Primalex Standard 7,5 kg
Jednosložková hydroizolace Den Braven EXTERIÉR 13 kg
Primalex Univerzální penetrace 5 l
Malba interiérová Primalex Plus 15 kg + 3 kg zdarma AKCE
Tekutá lepenka 2K Den Braven 14 kg
Tekutá lepenka 2K Den Braven 21 kg
Malba interiérová Primalex Mykostop 4 kg
Hloubková penetrace Den Braven 5 l transparentní
Malba interiérová Primalex Essence bílá 10 l
Malba interiérová Primalex Fortec 7,5 kg
Kvalitní malířské vybavení vám usnadní práci
Podklad máte připravený, a tak nezbývá než se pustit do samotného malování. S vhodně zvoleným malířským vybavením vám půjde práce od ruky. Mezi základní malířské náčiní patří:
- Maskovací páska – vyrábí se z krepového papíru a dostupná je v různých šířkách. Při lepení je vhodné ke stěně přichytit jen úzkou část. Nejširší páska tak nemusí být nejvhodnější volbou.
- Fólie a plachty
- Štětec zárohák – usnadní malování detailů, prostorů kolem vypínačů a zásuvek i rohů.
- Váleček – na hladké povrchy jsou vhodné válečky z mikrovlákna. Pro hrubé omítky upřednostněte polyamidové válečky se středně dlouhým vláknem.
- Plastová mřížka
- Kbelík na barvu
- Teleskopická tyč
- Schůdky nebo štafle
Nová výmalba by vám měla vydržet dlouhá léta, je však potřeba vědět, jak správně malovat. Nachystejte si váleček nebo štětku, ale nikdy nepoužívejte na jednu zeď obojí. Každá pomůcka jí po natření dodá jinou strukturu. Připravte si také štětec, který použijete pro rohy, okraje a rámy.
Nejdříve vymalujte strop a detaily, až poté velké plochy.
Jak vymalovat pokoj jako profesionál?
Vždy si před malováním přečtěte návod na barvě – k některým je potřeba přidat vodu, aby se dobře nanášely. S ředěním barvy na malování to nepřehánějte. Čím více barvu naředíte, tím více bude pěnit a naopak bude méně odolná, méně lesklá a nekvalitní.
Při malování pokoje postupujte krok za krokem:
- Začněte stropem a malými detaily, jako jsou plochy kolem zásuvek, rámů oken, vypínačů či dveří.
- Poté se pusťte do rohů místnosti.
- Nakonec vymalujte velké plochy válečkem či štětkou. Postupujte shora dolů a hlídejte si, aby nevznikaly na stěně nevzhledné mapy. To zajistíte dostatečně namočeným válečkem.
- První vrstvu barvy nechte 2–8 hodin schnout a poté celý postup zopakujte. U většiny barev je totiž potřeba nanést na stěnu dva nátěry.
- Po finální vrstvě co nejdříve očistěte barvu na zásuvkách či zárubních, než zaschne.
- Zeď bude lépe schnout při otevřených oknech nebo puštěné ventilaci v zimě.
Ať už vás čeká výmalba jedné stěny, nebo celého domu či bytu, bez malířské výbavy se neobejdete. Pořiďte vše na jednom místě – navštivte některou z poboček stavebnin IZOMAT, kde najdete nezbytné vybavení. Zkušený personál vám v případě potřeby pomůže s výběrem a doporučí nejvhodnější pomůcky pro práci. Barvy a veškeré potřeby také nakoupíte z pohodlí domova v e-shopu IZOMAT.
Zdroj fotografií: Clark Young, Unsplash