Menu
Menu

Čeká vás stavba komínu? Máme pro vás pár užitečných rad

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Čeká vás stavba komínu? Máme pro vás pár užitečných rad - izomat.cz

Používáte k vytápění nebo ohřevu vody kamna, nebo třeba plynový kotel? Bez komínu se neobejdete. Jak postavit komín svépomocí, to se dozvíte v našem článku.

Potřebujete postavit nový komín a máte obavy, že to sami nezvládnete? Pokud sáhnete po některém z osvědčených komínových systémů, za pár dnů budete mít vystaráno a téměř vše zvládnete svépomocí. Na specialisty v oboru se obraťte především při výběru. Zohlední požadované parametry a doporučí takový stavebnicový systém, který zajistí spolehlivý odvod spalin z vaší domácnosti. Přinášíme vám pár užitečných rad, díky kterým zvládnete výběr i samotnou stavbu bez problémů.

komín

Postavte komín, který bude vaší střeše slušet.

Zjistěte, jaké by měl mít nový komín parametry

Základem úspěchu svépomocné stavby komínu je výběr vhodného typu. Při realizaci novostavby budou požadované parametry komínového systému uvedeny v projektové dokumentaci a musí se samozřejmě dodržet. Důležitým parametrem je výška, která se zpravidla pohybuje v rozmezí od 6 do 10 metrů.

Dále je třeba znát typ zdroje a druh paliva. I když jsou mnohé komínové systémy (například Schiedel, CIKO a další) vyrobené z materiálů vhodných pro spotřebiče na plynná, kapalná i tuhá paliva, je typ zdroje důležitý mimo jiné pro výběr vhodného průměru průduchu. Nejmenší dovolený rozměr daný normou se totiž liší u jednotlivých zdrojů. Pro komínové průduchy s přirozeným tahem musí být průměr alespoň:

  • 100 mm pro spotřebiče na plynná paliva
  • 110 mm pro spotřebiče na kapalná paliva
  • 140 mm pro spotřebiče na tuhá paliva

Při volbě průměru se přihlíží také k délce spalinové cesty nebo výkonu zdroje. Proto se průměr komínu volí zpravidla 16, 18 nebo 20 cm. S výběrem vhodného typu vám rádi pomůžeme – ozvěte se nám.

Komínový stavebnicový systém – ideální pro realizaci svépomocí

Nejjednodušší způsob stavby komínu s minimálním rizikem technologické chyby představuje využití komínového systému. Ten obsahuje všechny potřebné komponenty včetně tvárnic, tepelné izolace, vložky, dvířek, kotvicích prvků nebo kónického vyústění. Vše potřebné tak pořídíte v jednom velkém balení a kromě zednické lžíce nebudete potřebovat téměř žádné další vybavení nebo nářadí.

Vývojem různých typů komínových systémů se zabývá řada výrobců, mezi osvědčené patří například zmíněný Schiedel. Vyrábí komíny pro různé typy staveb a způsobů využití, a to včetně komínů pro pasivní domy. Součástí všech systémů je podrobný montážní návod krok za krokem, díky kterému zvládne montáž i zkušený kutil. Jednotlivé komponenty do sebe zapadnou jako u dětské stavebnice.

Komíny s keramickou vložkou jsou nejrozšířenější

Vložky pro odvod spalin používané u komínových systémů se nejčastěji vyrábí z keramiky. Zpravidla se konstruují jako univerzální a odolají velmi vysokým teplotám. Díky tomu poskytnou vysokou ochranu proti vyhoření. Navíc jsou vhodné i pro mokrý provoz, kde dochází ke vzniku kondenzátu. Bez problémů odolají i agresivním spalinám hnědého uhlí a vydrží desítky let. Pokud nemáte při výstavbě komínu specifické požadavky, zvolte právě systémy s keramickými vložkami.

Nerezové komíny jsou vhodné i pro dodatečnou stavbu

Druhým poměrně rozšířeným typem komínů jsou ty s nerezovou vložkou. Jsou odolné vůči vyhoření i účinkům vody, na druhé straně mají při použití agresivních spalin kratší životnost než keramické. Výhodou nerezových komínů je nízká hmotnost. Navíc nevyžadují základ, a tak se hodí i pro dodatečnou stavbu. Nerezové komíny se montují suchým způsobem a snadno s nimi vytvoříte také složitější tvary spalinových cest. I tento typ komínů najdete v portfoliu produktů Scheidel, a to v jednovrstvém i vícevrstvém provedení.

Chcete připojit více kamen? Pak vám jeden průduch nestačí

Už při zpracování projektu se zamyslete, chcete-li ve svém domě připojit jen jeden zdroj, nebo naopak více spotřebičů (třeba dvoje kamna). Podle toho musíte zvolit vhodný typ komínového systému, který bude mít odpovídající počet průduchů. Jednoprůduchové komíny slouží nejčastěji pro odtah spalin od jednoho spotřebiče. O odtahu spalin od dvou a více spotřebičů se volí komíny s více průduchy (každý přitom může mít rozdílný průměr).

Ve specifických případech lze na jednu spalinovou cestu připojit dva spotřebiče, takové řešení však musíte předem konzultovat s revizním technikem. Na trhu pak najdete také systémy, u kterých můžete komínem řešit i odsávání. To využijete například pro odvod vlhkého vzduchu z koupelny nebo pro napojení na odtah digestoře.

Do stavby tradičního zděného komínu se raději nepouštějte

Pokud máte zednické řemeslo v malíku, možná zvažujete stavbu klasického zděného komínu. Ty však už byly dávno překonány moderními systémy s keramickými nebo nerezovými vložkami. Navíc často neodpovídají přísným současným normám a představují řadu rizik.

Postavit funkční, bezpečný a normy splňující komín tak není žádná hračka. Význam může mít snad jen u budov s historickou hodnotou, do kterých by se stavebnicový systém s moderními stavebními materiály příliš nehodil. To se však týká rekonstrukcí. Při stavbě nového komínu vždy zvolte spolehlivý systém od osvědčeného výrobce. Výběr na trhu je pestrý, a tak se můžete rozhodnout i pro ekonomické řešení, které splní svůj účel.

Nezapomeňte na revizi

Komín sice postavit svépomocí můžete, ale bez kontroly revizním technikem ho nesmíte začít využívat. Při výstavbě nového komínu nebo rekonstrukci staršího (například při změně typu paliva) je vaší povinností zajistit provedení revize. Budete-li s revizním technikem v kontaktu už v průběhu výstavby, vyhnete se případným problémům. K těm však u komínových systémů zpravidla nedochází, protože prostor pro chyby je minimální.

Postavit nový komín není díky stavebnicovým systémům zase až tak velká věda. Kontaktujte nás, nebo navštivte některou z prodejen, kde vám při výběru komínu podají pomocnou ruku.

Zdroj fotografií: Depositphotos.com