Pokud vás čeká realizace stavby, neobejdete se bez adekvátního zařízení staveniště. Jedná se o zařízení a objekty, které jsou k vybudování stavby nezbytné, ale při následném provozu dokončených budov už nebudou potřeba. Připravili jsme pro vás přehledné informace o zařízeních staveniště, ať už jde o rozdělení, nebo jejich výstavbu. Dotkneme se také problematiky inženýrských sítí či předávání staveniště.
Potřebujete-li na staveništi vybudovat stavební buňky, sklady, oplocení a další zařízení, v mnoha případech nebudete muset řešit ohlášení ani získání stavebního povolení.
Co je to zařízení staveniště
Ve stavebním zákoně definici zařízení staveniště nenajdete. Přesto se s tímto pojmem v odborných kruzích hojně pracuje. Za zařízení staveniště se obecně považují objekty a zařízení, jež jsou v průběhu realizace stavby nutné k jejímu vybudování. Do této kategorie spadá vše od oplocení přes napojení na energie či odvod vody po sklady, mobilní toalety, stavební buňky nebo skládky.
Zařízení staveniště slouží zejména k výrobním, provozním a sociálním účelům (podle toho se také rozdělují, viz dále). Po dokončení stavby nejsou k provozu potřebné. Například vyhláška č. 269/2009 Sb. jasně uvádí, že stavby zařízení staveniště slouží pro účely provádění staveb nebo udržovacích prací a musí být povolovány jako dočasné.
Jak je to se stavebním povolením či ohlášením stavby
Potřebujete-li na staveništi vybudovat stavební buňky, sklady, oplocení a další zařízení, v mnoha případech nebudete muset řešit ohlášení ani získání stavebního povolení. Stavby uvedené v § 103 odst. 1 písm. a) stavebního zákona totiž můžete na staveniště umístit bez jakéhokoliv papírování.
Jedná se mimo jiné o vodovodní, kanalizační a energetické přípojky, nepodsklepené stavby o jednom nadzemním podlaží do 25 m2 zastavěné plochy a do výšky 5 metrů, oplocení nebo třeba nádrže na vodu do 100 m3. Ostatní stavby, které v této části zákona uvedené nejsou, vyžadují ohlášení.
TIP: Jak zabezpečit staveniště?
Nechte si vypracovat technickou zprávu o zařízení staveniště
Požadavky na zařízení staveniště vyplývají z mnoha zákonů a norem. Pro jejich splnění a současně zjištění technické či finanční náročnosti byste si před zahájením stavby měli nechat vypracovat technickou zprávu o zařízení staveniště.
Zpráva obsahuje podrobné informace o jednotlivých zařízeních, a to včetně výpočtů pro zjištění potřebných ploch či odhadu spotřeby energií. Pečlivě zpracovaná technická zpráva poslouží při samotné přípravě staveniště a umožní stanovení nákladů na realizaci a následné odstranění těchto zařízení.
Nezapomeňte ani na příjezdové cesty. Ty musí být zpevněné a dostatečně široké, aby umožnily bezproblémový přístup jeřábu, bagru, nákladním vozům a další stavební technice.
Zařízení staveniště a jeho dělení
Objekty a zařízení využívaná na staveništi se dělí podle účelu, způsobu používání i typu a doby trvání.
Rozdělení podle účelu
Podle účelu využití se zařízení staveniště rozdělují na sociální, hygienická, provozní a výrobní. Na velkých staveništích najdete sociální zařízení v podobě kanceláří nebo denních či jednacích místností. Hygienická zařízení v podobě toalet či umýváren pak nesmí chybět na žádném staveništi. Rozsah hygienického zázemí se odvíjí zejména od počtu pracovníků na stavbě. Nejrozsáhlejším typem je provozní zařízení stavenišť, do kterého spadají sklady, skládky, komunikace, parkoviště, garáže, dílny, pomocné stavební konstrukce a mnoho dalšího.
Rozdělení podle způsobu užívání
Pokud zařízení staveniště využívá pouze jeden dodavatel stavby, jedná se o individuální způsob užívání. Zařízení však mohou sloužit i většímu počtu dodavatelů, pak jde o zařízení společné.
Rozdělení podle doby trvání
Zařízení staveniště se nejčastěji realizuje jako dočasné. Slouží jen po dobu výstavby a poté se demontuje či jiným způsobem odstraní. Budovanou stavbu lze však také využívat jako zařízení staveniště. Objekt je pak trvalý, jen se v průběhu stavby mění účel využívání. Nakonec lze jako zařízení využívat i stávající objekty, které se staveništěm souvisejí, nebo se nachází v jeho bezprostřední blízkosti.
Inženýrské sítě a přístupové cesty vyřešte před stavbou
Pokud se všechny potřebné sítě (elektřina, plyn, kanalizace, voda) nachází v blízkosti pozemku, přistupuje se k budování přípojek. Tyto přípojky by měly být zhotovené už při přípravě zařízení staveniště a před zahájením výstavby. Vodu a elektrickou energii totiž budete potřebovat i při samotné realizaci. Rozvody elektřiny na staveništi vyřešíte například využitím stavebního rozvaděče s elektroměrem.
Pokud se rozhodnete stavět na zelené louce, kde žádná infrastruktura není, musíte v první řadě vyřešit zbudování inženýrských sítí. Dohody o vybudování se nejčastěji uzavírají s obcí. Náklady se pak rozdělují mezi jednotlivé účastníky. Stavby domu v místě bez patřičné infrastruktury tak celou realizaci zásadním způsobem prodraží.
Nezapomeňte ani na příjezdové cesty. Ty musí být zpevněné a dostatečně široké, aby umožnily bezproblémový přístup jeřábu, bagru, nákladním vozům a další stavební technice. Přístup na staveniště vyřešte před zahájením stavebních prací. I jejich návrh včetně podrobných informací o skladbě či šířce by měl být součástí technické správy o zařízení staveniště.
Zažádejte o vytyčení stávajících sítí
Obraťte se na provozovatele inženýrských sítí s požadavkem na jejich vytyčení. Poloha sítí totiž ve skutečnosti nemusí odpovídat projektové dokumentaci. Při výkopových pracích byste mohli sítě poškodit a odpovědnost pak padá na vás, případně na zhotovitele stavby. Pokud vytyčení provede pracovník provozovatele inženýrských sítí a dojde k poškození z důvodu nesprávného vytyčení, zodpovědnost by měl nést právě provozovatel.
Předání a převzetí staveniště
Se staveništěm a jeho zařízením souvisí akt předání a převzetí. Při něm stavebník obeznámí zhotovitele či jeho zástupce (zpravidla stavbyvedoucího) s podmínkami a bezpečnostními riziky. O předání a převzetí se musí vyhotovit detailní zápis. Za uspořádání a zabezpečení staveniště totiž odpovídá zhotovitel, který jej převzal.
Slovník základních pojmů
Abyste se v problematice lépe zorientovali, přinášíme vám na závěr přehledný slovník důležitých pojmů:
- Staveniště – přesně vytyčená a ohraničená plocha, v níž se nachází stavba a veškeré zařízení pro skladování, dopravu a montáž
- Zařízení staveniště – objekty či zařízení, jež v průběhu realizace stavby slouží k výrobním, provozním, hygienickým, sociálním a výrobním účelům
- Pracoviště – menší jednotka prostoru, kde probíhá jedna činnost nebo etapa procesu výstavby
- Zhotovitel stavby – právnická či podnikající fyzická osoba s patřičným oprávněním provádět stavby
- Zadavatel stavby – stavebník, investor či též objednatel stavby. Může jím být jak fyzická, tak právnická osoba. Jedná se o subjekt, pro kterého je stavba prováděna.
Díky dobré obchodní spolupráci s velkým počtem realizačních firem vám dokážeme najít vhodné stavební firmy nebo subdodavatele, kteří zajistí stavební práce včetně přípravy staveniště. V naší půjčovně nářadí vám také rádi zapůjčíme profesionální stavební mechanizaci. Kontaktujte nás nebo navštivte některou z poboček Izomat, kde vám poskytnou podrobné informace o našich službách.
Zdroj fotografií: Depositphotos.com