Menu
Menu

Zámková dlažba: Základní typy a její hlavní výhody

IZOMAT stavebniny s.r.o.
ZÁMKOVÁ DLAŽBA: ZÁKLADNÍ TYPY A JEJÍ HLAVNÍ VÝHODY - izomat.cz

Díky snadné pokládce, příznivé ceně, trvanlivosti a dalším výhodám patří zámková dlažba mezi klasiku, která jen tak nevyjde z módy.

Pokud hledáte vhodný typ dlažby na terasu, chodník nebo třeba příjezdovou cestu, možná přemýšlíte nad „zámkovkou“. Seznamte se s výhodami zámkové dlažby a jejími typy. Zjistíte, proč při realizaci dlažby na terase, chodníku či parkovacím stání vsadit právě na „zámkovku“.

Dnes už dávno neplatí, že zámková dlažba musí být fádně šedivá. Mnozí výrobci nabízí dlaždice různých tvarů i barevných variant.

JE LIBO BETONOVÁ ZÁMKOVÁ DLAŽBA?

Protože se zámková dlažba vyrábí prefabrikací ze zhutněného betonu, najdete ji v nabídce snad všech betonářských firem, například Presbeton, Best, CS Beton, Diton a dalších. Mnozí výrobci se snaží vzhled dlažby ozvláštnit, a tak nabízí dlaždice různých tvarů i barevných variant. Horní strana (nášlapná vrstva) zámkové dlažby je pohledová, a tak je řadou metod upravena pro lepší vzhled. Ze spodní a bočních stran zůstává surový vzhled betonu zpravidla zachovaný.

Betonové dlaždice jsou zhotovené tak, aby do sebe vzájemně zapadaly a snadno se kombinovaly. Na bočních stranách mají distančníky,  které zachovávají spáru mezi jednotlivými prvky. Pokládka „zámkovky“ se provádí suchou cestou bez lepení, a tak je možné libovolnou dlaždici kdykoliv vyjmout a v případě poškození vyměnit za novou.

VYBERTE SI Z RŮZNÝCH TVARŮ, BAREV A DRUHŮ ZÁMKOVÉ DLAŽBY

Už dávno neplatí, že zámková dlažba musí být fádní a nezajímavá. Díky možnosti výběru různých tvarů a barev vytvoříte na jakékoliv ploše odolnou dlažbu, která bude funkční i oku lahodící. Kromě dlaždic v základní šedé barvě jsou k dostání i probarvené či jinak upravené dlaždice. Nejčastěji narazíte na červené nebo žluté, k dostání jsou však v mnoha dalších barvách, v posledních letech jsou velmi žádané barevné mixy. V nabídce betonářských firem pak najdete například dlaždice těchto tvarů:

CIHLA - klasická dlaždice obdélníkového tvaru, vzájemně lze kombinovat podélně i příčně.

KOSTKA - dlaždice čtvercového tvaru, vhodná pro kombinaci s typem cihla. K dispozici jsou kostky a kostičky různých rozměrů, lze je použít i pro zhotovení barevných mozaik.

 

VLNKA - dlaždice s tvarovanými okraji vypadají poutavě zejména na velké ploše. Nelze kombinovat s dlažbou jiného tvaru.

KOST – označuje se také jako „íčko“. Snadno se pokládá, vzhledem k větším rozměrům zámkové dlažby a je vhodná pro větší plochy.

Pohledová strana zámkové dlažby

Nášlapná vrstva zámkové dlažby musí odolat působení vody, mrazu, otěru a pro zajištění bezpečnosti by měla být opatřena protiskluzovou úpravou. Proto se pohledová strana dlaždic zpravidla vyrábí s příměsí křemičitého písku, který zajišťuje ochranu proti otěru i protiskluzové vlastnosti. Jak jsme zmínili, pohledová strana může být probarvená do libovolného odstínu, stejně tak může být doplněna o další vizuální prvky. Na ulici často narazíte například na dlažbu pro nevidomé, která je doplněná o výrazné reliéfní výstupky.

VYZNEJTE SE V TECHNICKÝCH PARAMETRECH ZÁMKOVÉ DLAŽBY

Pro snadnější výběr si přečtěte přehled technických parametrů zámkové dlažby.

Mrazuvzdornost – Pro naše klimatické podmínky doporučujeme vždy vybírat mrazuvzdornou zámkovou dlažbu. Rozsáhlé opravy jsou jak časově, tak cenově nákladné. Mrazuvzdornost je závislá na způsobu zpracování materiálů dlažby. Vibrolisované dlaždice mají nízký podíl zbytkové vody,  a proto lépe odolávají zimě.

Povrch zámkové dlažby – Hladké, polohrubé, nebo hrubé dlaždice? Ty hladké vám nabídnou více designových možností, naopak hrubé chrání proti uklouznutí a hodí se na místa, kde často prší, padá sníh nebo tudy každé ráno spěcháte do práce.

Cena – Ceny zámkové dlažby jsou udávány vždy na m². Začínají na cca 300 Kč/m² a mohou se vyšplhat až na 700 Kč/m². V e-shopu IZOMAT si můžete všechny typy zámkové dlažby pohodlně seřadit i podle ceny. Nezapomeňte ale vždy poměřit i další parametry.

Spotřeba na m² – Podle tvaru dlaždic se samozřejmě liší i spotřeba na m². Přesný údaj, kolik dlaždic využijete na m², najdete v technické specifikaci dlažby. Nicméně jej berte spíše orientačně, abyste věděli, jak velké balíky dlaždic vám dorazí a jak drobný vzor budete mít. Objednávka se vždy udává v m², nikoli v počtu dlaždic.

VÝŠKU DLAŽDIC VYBÍREJTE PODLE PLÁNOVANÉHO ZATÍŽENÍ

Při volbě rozměrů betonových dlaždic věnujte zvýšenou pozornost výšce, která má vliv i na odolnost a maximální zatížení zámkové dlažby.

Dlaždice o výšce 40 mm – nesnesou velké zatížení, a tak jsou vhodné spíše pro úpravu ploch kolem chodníků, na terasy nebo jako dekorační prvek v zahradě. Hodí se i jako zámková dlažba na terasu.

Dlaždice o výšce 60 mm – jsou dostačující na frekventovanější chodníky nebo cyklostezky.

Dlaždice o výšce 80–100 mm – jsou nejsilnější variantou zámkové dlažby a hodí se jako pojezdová zámková dlažba nebo pro parkovací stání. Odolá i velmi vysoké zátěži a vydrží vám řadu let bez poškození.

Pohledová strana zámkové dlažby může být probarvená do libovolného odstínu, případně doplněna o další prvky, jako je tomu u dlažby pro nevidomé.

JAKÉ JSOU VÝHODY ZÁMKOVÉ DLAŽBY

Pořád se rozhodujete, jestli se pustíte do realizace zámkové dlažby, nebo upřednostníte jiný typ podlahové krytiny vhodné do exteriéru? Na „zámkovku“ se vyplatí vsadit z mnoha důvodů:

Léty prověřený materiál: Betonové dlaždice se systémem zámků se pro zhotovení chodníků i cest používají desítky let.

Příznivá cena: Ve srovnání s jinými typy podlahové krytiny (keramické dlažby, kámen, kamínkový koberec) je cena za materiál i realizaci příznivější.

Výběr z mnoha tvarů a barev: Vzhled zámkové dlažby snadno přizpůsobíte svým estetickým preferencím. Z pestré nabídky tvarů, velikostí i barevných variant si jistě vyberete.

Jednoduchá a rychlá pokládka: Zámková dlažba se pokládá do připraveného štěrkového lože bez použití lepidla. Dlaždice do sebe dobře zapadají a v případě chyby v pokládce se dají snadno demontovat. Proto jde o vhodnou variantu pro svépomocné dláždění.

Snadná výměna dlaždice: Pokud po letech používání dojde k poškození dlaždice, její výměna je otázkou pár minut. Poškozenou dlaždici lze snadno vyjmout a nahradit za novou bez rozebírání větší plochy.

Odolný materiál s dobrými vlastnostmi: Zámkové dlažby se vyrábí z betonu, který odolá vodě, mrazu i nadměrnému zatížení. Nášlapná vrstva je navíc opatřena protiskluzovou úpravou a chráněna proti otěru.

  • Trvanlivost a dlouhá životnost: Zámková dlažba je známá svou vysokou trvanlivostí a schopností odolat intenzivnímu používání. Je vyrobena z pevného betonu, který může vydržet mnoho let bez výrazného opotřebení. Díky tomu je investice do zámkové dlažby dlouhodobě efektivní.
  • Možnost rozšiřování a úprav: Zámková dlažba je flexibilní a umožňuje snadné rozšiřování a úpravy povrchu. Pokud potřebujete změnit nebo rozšířit plochu dlažby, stačí jednoduše demontovat potřebné části a přidat nové dlaždice.
  • Bezpečnost: Díky protiskluzové úpravě povrchu je zámková dlažba bezpečná pro chůzi i jízdu. Povrch dlažby poskytuje dobrou trakci, což snižuje riziko pádů a nehod.
  • Nízká údržba: Zámková dlažba vyžaduje minimální údržbu. Případné skvrny lze snadno odstranit a při potřebě výměny dlaždic stačí nahradit pouze poškozené kusy, aniž by bylo nutné rozebírat celý povrch.

Zámková dlažba má samozřejmě i své nedostatky. Mezi ně patří například nutnost péče o spáry. Jelikož mezi dlaždicemi vznikají úzké prostory, časem se v nich mohou objevit mechy nebo plevely a ty je potřeba z dlažby vyčistit, pokud chcete, aby stále vypadala jako nová.

Dalším nedostatkem může být její pohodlnost pro chůzi nebo jízdu na kole či kolečkových bruslích. Někomu je drsnější povrch zámkové dlažby s častými spárami nepohodlný. A i když nyní najdete na trhu velkou škálu tvarů a barev, stále je zámková dlažba limitovaná jednotným designovým stylem. Barevné vzory nebo dekory jiných materiálů vám nenabídne, přestože si můžete z různě barevných dlaždic vytvořit zajímavé mozaiky.

Z různě barevných dlaždic můžete vytvářet také mozaiky či působivé ornamenty.

POKLÁDKU ZÁMKOVÉ DLAŽBY ZVLÁDNETE SVÉPOMOCÍ

Lámete si hlavu jak se dělá zámková dlažba? Pokládka zámkové dlažby je relativně jednoduchý proces, který lze provést s dostatečným plánováním a správnými postupy.

  1. Příprava podloží: Nejprve je důležité připravit podloží pro pokládku zámkové dlažby. Podloží by mělo být pevné, rovné a bez nečistot a překážek. Je také nutné zkontrolovat správné svahování pro odtok dešťové vody.

  2. Příprava štěrkového lože: Na připravené podloží se následně vytváří štěrkové lože. Štěrkové lože by mělo být dostatečně hluboké a pevné, aby zajistilo správnou nosnost dlažby. Je důležité dodržet správnou tloušťku štěrku a jeho zhutnění.

  3. Položení zámkové dlažby: Poté se začíná s pokládkou samotné zámkové dlažby. Dlaždice se kladou pevně vedle sebe, s dodržením požadovaného vzoru nebo designu. Je důležité dbát na přesnost při pokládce, aby se vytvořil rovný a pevný povrch.

  4. Zhutnění a dokončení: Po pokládce dlažby se provádí spárování a zhutnění pomocí vibrační desky, která pomáhá zajistit pevnost a stabilitu dlažby. Poté se provádí dokončovací práce, jako je opětovné vyplnění spár pískem nebo speciálním spárovacím materiálem.

Dodržujte přesné postupy a doporučení výrobce zámkové dlažby pro správnou pokládku. Při složitějších projektech nebo v případě nejistoty vyhledejte odbornou pomoc nebo se poraďte se specialistou na pokládku dlažby.

Zámková dlažba přináší mnoho výhod, díky kterým se řadí mezi nejpoužívanější typy podlahových krytin pro venkovní použití. S trochou šikovnosti zvládnete zhotovení zámkové dlažby sami během jednoho víkendu. Chcete si porovnat různé tvary, barvy a tloušťky dlaždic? Navštivte některou z poboček IZOMAT, kde různé typy „zámkovky“ najdete na jednom místě.

Víte přesně, jaký stavební materiál či nářadí potřebujete? Pak ho můžete nakoupit pohodlně online v našem e-shopu IZOMAT!

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat | Autor článku: Radek Brázdil