Menu
Menu

Zámková dlažba: základní typy a její hlavní výhody

IZOMAT stavebniny s.r.o.
IZOMAT - Zámková dlažba: základní typy a její hlavní výhody

Seznamte se s výhodami zámkové dlažby a jejími typy. Zjistíte, proč při realizaci dlažby na terase, chodníku či parkovacím stání vsadit právě na „zámkovku“.

Díky snadné pokládce, příznivé ceně, trvanlivosti a dalším výhodám patří zámková dlažba mezi klasiku, která jen tak nevyjde z módy. Pokud hledáte vhodný typ dlažby na terasu, chodník nebo třeba příjezdovou cestu, možná přemýšlíte nad „zámkovkou“. Právě pro vás jsme připravili přehledné shrnutí základních typů i výhod, které vám usnadní výběr.

pokládka dlažby

Dnes už dávno neplatí, že zámková dlažba musí být fádně šedivá. Mnozí výrobci nabízí dlaždice různých tvarů i barevných variant.

 

Zámková dlažba se vyrábí z betonu

Protože se zámková dlažba vyrábí prefabrikací ze zhutněného betonu, najdete ji v nabídce snad všech betonářských firem, například Presbeton, Best, CS Beton a dalších. Mnozí výrobci se snaží vzhled dlažby ozvláštnit, a tak nabízí dlaždice různých tvarů i barevných variant. Horní strana zámkové dlažby je pohledová, a tak je různými metodami upravena pro lepší vzhled. Ze spodní a bočních stran zůstává surový vzhled betonu zpravidla zachovaný.

Betonové dlaždice jsou zhotovené tak, aby do sebe vzájemně zapadaly a snadno se kombinovaly. Na bočních stranách mají vytvarované zámky, které nejenže usnadňují pokládku, ale také přináší vysokou stabilitu a zabraňují posuvu. Pokládka „zámkovky“ se provádí suchou cestou bez lepení, a tak je možné libovolnou dlaždici kdykoliv vyjmout a v případě poškození vyměnit za novou.

Vyberte si z různých tvarů a barev zámkové dlažby

Už dávno neplatí, že zámková dlažba musí být fádní a nezajímavá. Díky možnosti výběru různých tvarů a barev vytvoříte na jakékoliv ploše odolnou dlažbu, která bude funkční i oku lahodící. Kromě dlaždic v základní šedé barvě jsou k dostání i probarvené či jinak upravené dlaždice. Nejčastěji narazíte na červené nebo žluté, k dostání jsou však v mnoha dalších barvách. V nabídce betonářských firem pak najdete například dlaždice těchto tvarů:

  • Cihla – klasická dlaždice obdélníkového tvaru, vzájemně lze kombinovat podélně i příčně.

dlažba

 

 

 

 

 

 

  • Kostka – dlaždice čtvercového tvaru, vhodná pro kombinaci s typem cihla. K dispozici jsou kostky a kostičky různých rozměrů, lze je použít i pro zhotovení barevných mozaik.

dlažba kostka

 

 

 

 

 

 

 

  • Vlnka – dlaždice s tvarovanými okraji vypadají poutavě zejména na velké ploše. Nelze kombinovat s dlažbou jiného tvaru.

dlažba

 

 

 

 

 

 

  • Kost – označuje se také jako „íčko“. Snadno se pokládá, vzhledem k větším rozměrům je vhodná pro větší plochy.

dlažba

 

 

 

 

 

Pohledová strana zámkové dlažby

Nášlapná vrstva zámkové dlažby musí odolat působení vody, mrazu, otěru a pro zajištění bezpečnosti by měla být opatřena protiskluzovou úpravou. Proto se pohledová strana dlaždic zpravidla vyrábí s příměsí křemičitého písku, který zajišťuje ochranu proti otěru i protiskluzové vlastnosti. Jak jsme zmínili, pohledová strana může být probarvená do libovolného odstínu, stejně tak může být doplněna o další vizuální prvky. Na ulici často narazíte například na dlažbu pro nevidomé, která je doplněná o výrazné reliéfní výstupky.

 

Výšku dlaždic vybírejte podle plánovaného zatížení

Při volbě rozměrů betonových dlaždic věnujte zvýšenou pozornost výšce, která má vliv i na odolnost a maximální zatížení zámkové dlažby. Dlaždice o výšce kolem 40 mm nesnesou velké zatížení, a tak jsou vhodné spíše pro úpravu ploch kolem chodníků, na terasy nebo jako dekorační prvek v zahradě.

Na frekventovanější chodníky nebo cyklostezky jsou dostačující dlaždice o výšce 60 mm. Pokud však chcete zhotovit zámkovou dlažbu jako pojezdovou, nebo chcete vydláždit parkovací stání, zvolte nejsilnější variantu zámkových dlažeb o síle 80 nebo 100 mm. Odolá i velmi vysoké zátěži a vydrží vám řadu let bez poškození.

chodník

Pohledová strana zámkové dlažby může být probarvená do libovolného odstínu, případně doplněna o další prvky, jako je tomu u dlažby pro nevidomé.

 

Jaké jsou výhody zámkové dlažby

Pořád se rozhodujete, jestli se pustíte do realizace zámkové dlažby, nebo upřednostníte jiný typ podlahové krytiny vhodné do exteriéru? Na „zámkovku“ se vyplatí vsadit z mnoha důvodů:

  • Léty prověřený materiál – betonové dlaždice se systémem zámků se pro zhotovení chodníků i cest používají desítky let
  • Příznivá cena – ve srovnání s jinými typy podlahové krytiny (keramické dlažby, kamene, kamínkového koberce) je cena za materiál i realizaci příznivější
  • Výběr mnoha tvarů a barev – vzhled zámkové dlažby snadno přizpůsobíte svým estetickým preferencím. Z pestré nabídky tvarů, velikostí i barevných variant si jistě vyberete
  • Jednoduchá a rychlá pokládka – zámková dlažba se pokládá do připraveného štěrkového lože bez použití lepidla. Dlaždice do sebe dobře zapadají a v případě chyby v pokládce se dají snadno demontovat. Proto jde o vhodnou variantu pro svépomocné dláždění
  • Snadná výměna dlaždice – pokud po letech používání dojde k poškození dlaždice, její výměna je otázkou pár minut. Poškozenou dlaždici lze snadno vyjmout a nahradit za novou bez rozebírání větší plochy
  • Odolný materiál s dobrými vlastnostmi – zámkové dlažby se vyrábí z betonu, který odolá vodě, mrazu i nadměrnému zatížení. Nášlapná vrstva je navíc opatřena protiskluzovou úpravou a chráněna proti otěru

Zámková dlažba zkrátka přináší mnoho výhod, díky kterým se řadí mezi nejpoužívanější typy podlahových krytin pro venkovní použití. S trochou šikovnosti zvládnete zhotovení zámkové dlažby sami během jednoho víkendu. Chcete si porovnat různé tvary, barvy a tloušťky dlaždic? Navštivte některou z poboček Izomat, kde různé typy „zámkovky“ najdete na jednom místě.

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat