Menu
Menu

Výběr OSB desky: Na co se nás ptáte

IZOMAT stavebniny s.r.o.
IZOMAT - Výběr OSB desky: Na co se nás ptáte

OSB desky vyráběné z dlouhých tenkých třísek patří mezi nejpoužívanější deskové materiály na bázi dřeva. Vše o OSB deskách se dozvíte v tomto našem článku.

Vzhledem k příznivé ceně, dobrým vlastnostem a univerzálnosti patří OSB desky mezi nejvyužívanější deskové materiály na bázi dřeva. Využijete je při výrobě různých konstrukcí, malé i velké přestavbě, stejně tak i při realizaci novostavby. Vzhledem ke značné oblibě OSB desek se na nás zákazníci obrací s řadou dotazů, které souvisejí s výběrem i využitím. Proto vám přinášíme odpovědi na nejčastější otázky zákazníků, díky kterým budete mít jasno i vy.

osb deska

 

OSB desky jsou velmi oblíbeným materiálem. Vyrábí se však v různých tloušťkách a druzích, které je nutné rozlišovat podle typu oblasti využití.

 

Z čeho a jak se OSB desky vyrábí?

Deskové materiály označované jako OSB (Oriented Strand Board) se vyrábí z dlouhých a tenkých třísek jehličnatého dřeva. Pro výrobu se nejčastěji využívá dřevo smrkové či borovicové. OSB desky jsou zpravidla tvořeny třemi vrstvami třísek. Orientace třísek na vnějších stranách je rovnoběžná s delší hranou desky, prostřední vrstva má pak třísky orientované kolmo. Díky tomu se zvyšuje pevnost a odolnost materiálu.

Výroba desek se provádí lisováním za vysoké teploty a velkého tlaku. Na vysušené třísky se nanese pojivo na bázi umělých pryskyřic. Lisováním se třísky ve všech třech vrstvách dokonale propojí a vytvoří rovnoměrnou desku s vynikajícími vlastnostmi.

 

Jaké jsou jejich hlavní výhody?

Mezi hlavní výhody OSB desek patří tuhost, pevnost, dobrá požární odolnost a snadná opracovatelnost. Protože mají tyto desky dobrý tepelný odpor, vynikají i z hlediska tepelněizolačních vlastností. V současné architektuře se pracuje s charakteristickým vzhledem desek, který při použití v interiérech zůstává přiznaný bez dodatečné povrchové úpravy. V případě potřeby se však dají bez problémů i lakovat, natírat nebo mořit. Velkým plusem je také kompaktnost a příznivá cena.

 

Obsahují OSB desky zdraví škodlivý formaldehyd?

V minulosti se při výrobě OSB desek skutečně využívala pojiva obsahující zdraví škodlivý formaldehyd. V současné době však naprostá většina renomovaných výrobců desek od využití této látky ustoupila. Použitá pojiva jsou na bázi polyuretanových pryskyřic, které žádný formaldehyd neobsahují. Tyto desky jsou zdravotně nezávadné a vhodné pro realizaci interiérů či výrobu nábytku.

 

Na co všechno mohu tyto desky použít?                            

Vzhledem ke svým vlastnostem se OSB desky využívají nejčastěji ke zhotovení různých typů stavebních konstrukcí. Jsou vhodné pro realizaci stěn i podlah a dobře poslouží jako podklad pro zateplovací systém. OSB desky se s oblibou využívají při realizaci půdních vestaveb i k úpravě interiérových prostorů. Jsou taktéž základním konstrukčním prvkem většiny dřevostaveb, kde plní funkci stavebních desek. Díky snadné opracovatelnosti a libovolné povrchové úpravě se hodí pro výrobu nábytku, zahradního domku, boudy pro psa, bednění či dočasného oplocení pozemku.

osb deska

 

OSB desky se vyrábějí s rovnými hranami či perodrážkami, v tloušťkách 18 mm, 22 mm a více nebo jako broušené 15 mm.

 

Jaké druhy OSB desek existují?

Podle typu oblasti využití se OSB desky rozdělují do čtyř základních skupin, a to:

OSB/1: Jsou určené pro běžné využití v suchém prostředí a v interiéru. Teplota v místě instalace by se měla pohybovat kolem 20 °C, vlhkost vzduchu by dlouhodobě neměla překročit hranici 65 %.

OSB/2: Vzhledem k vyšší tuhosti a pevnosti jsou vhodné pro nosné účely. Lze je však využívat jen v suchém prostředí.

OSB/3: Jsou určené pro nosné účely a současné pro použití ve vlhkých prostorách. Vzdušná vlhkost se může dlouhodobě pohybovat až do 85 %.

OSB/4: Nejodolnější a nejpevnější typ OSB desek, proto je vhodný tam, kde jsou vysoké nároky na maximální zatížitelnost.

Ve většině případů si vystačíte s deskami typu OSB/2 a OSB/3, které mají dobré vlastnosti a jsou dostupné za přijatelnou cenu. Kromě třídění dle oblasti využití se desky dělí na typy s rovnými hranami a s perodrážkou. Desky s rovnými hranami se označují symboly RH a jsou vhodné pro všeobecné použití. Pro snadnou pokládku a vzájemné provázání jednotlivých desek (při použití na podlahy, stropy apod.) upřednostněte typ s perodrážkou. Symbolem PD se značí desky s jednou perodrážkou, symbol PD4 pak najdete u typů s perodrážkou na všech čtyřech stranách.

 

Chci použít OSB desky na podlahu. Jaké mám zvolit?

Pro zhotovení podlahy v suchém prostředí můžete sáhnout po desce OSB/2, do vlhčího prostředí pak patří odolnější OSB/3. Pro snadnou a rychlou pokládku upřednostněte typy s perodrážkou. OSB desky s označením RH, které mají rovnou hranu, pak můžete využít v místech, kde se nebude příliš často chodit (například ve skladu nebo spíži). Mezi jednotlivými deskami však ponechte několikamilimetrovou dilatační spáru.

Důležitým parametrem je také tloušťka desky, která závisí na rozestupu trámů a nosníků. Budou-li rozestupy menší než 62 cm, postačí OSB deska silná 18 mm. Při větších rozestupech a vyšším plánovaném zatížení volte desky o tloušťce 22 mm a více.

 

Pro zajištění ochrany před dřevokazným hmyzem doporučujeme desky ošetřit ochranným nátěrem na dřevo.

 

Mohu OSB desky použít i na stropní konstrukce?

Pro výrobu stropních konstrukcí se OSB desky používají  naprosto běžně (zejména v případě dřevostaveb). Nejčastěji se uplatňují desky o síle od 15 do 22 mm, a to opět podle rozestupu stropních podpor a požadavku na zatížení. Při montáži stropů je nutné pokládat OSB desky delší stranou kolmo ke stropním trámům.

 

Jakými způsoby se dají desky opracovávat?

Desky můžete libovolně řezat, provrtávat, frézovat, spojovat vruty i přibíjet hřebíky. Většina typů desek se prodává v surovém stavu, případně jako broušené desky.

OSB desky je možné povrchově upravit různými způsoby. Při použití v interiérech můžete desky ošetřit bezbarvým lakem a zachovat jejich surový vzhled, nebo je namořit, či překrýt krycím nátěrem libovolného odstínu. Pro zajištění ochrany před dřevokazným hmyzem doporučujeme desky ošetřit ochranným nátěrem na dřevo.

 

Jak OSB desky skladovat na staveništi?

Pokud si z našich stavebnin Izomat dovezete OSB desky na staveniště, měli byste je uložit na paletách, nebo jiných zvýšených konstrukcích. Zabraňte kontaktu s vodou i zemí a desky překryjte prodyšnou vodotěsnou plachtou. OSB desky neskladujte nastojato, hrozí jejich zkroucení. Chraňte je také před působením slunečních paprsků, které mohou vést ke změně barvy desek.

Máte další dotazy týkající se OSB desek, na které jste nenašli odpověď? Neváhejte nás kontaktovat, nebo navštivte některou z našich poboček, kde vám proškolený personál ochotně poradí.

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat