Menu
Menu

Výběr vysokotlakého čističe: odpovědi na nejčastější dotazy

IZOMAT stavebniny s.r.o.
IZOMAT - Výběr vysokotlakého čističe: odpovědi na nejčastější dotazy

Čištění tlakovou vodou dokáže zázraky. Jak vybrat ideální vysokotlaký čistič a na co všechno se při výběru „wapky“ zaměřit?

Pokud jste někdy se svým vozem navštívili bezkontaktní myčku, jistě nám potvrdíte, že tlaková voda dokáže při čištění opravdové zázraky. Chtěli byste využívat výhody vysokotlakého čištění i doma nebo na zahradě? Na trhu narazíte na různé typy vysokotlakých čističů neboli „wapek“ pro hobby použití, díky kterým odstraníte nánosy bláta, prachu a dalších nečistot během několika minut. Přinášíme vám odpovědi na otázky, které nám zákazníci kladou nejčastěji.

Proud vody z čističe spolehlive odstraní nečistoty ze zahradní techniky i venkovní dlažby.

 

K čemu všemu lze vysokotlaký čistič používat?

Vysokotlaké hobby čističe se řadí mezi univerzální pomocníky, které využijete doma i na zahradě. Nejčastěji se využívají při čištění různých typů vozidel – automobilů, motocyklů, čtyřkolek i užitkových vozů. Tlaková voda dokáže z povrchu odstranit i silné nánosy nečistot, a tak se „wapky“ hodí pro čištění zahradní techniky, ručního nářadí, zablácených holínek, špinavých sudů nebo kontejnerů.

Vysokotlaký čistič využijete i při úklidu kolem domu. Proud vody spolehlivě odstraní špínu z vaší terasy, příjezdové cesty nebo chodníku. Hodí se i pro čištění venkovních obkladů a dlažeb, stejně tak i vybraných typů fasád, okapů, střech nebo odpadů. Na druhé straně se nedoporučuje tlakovou vodu využívat pro čištění velmi křehkých materiálů nebo povrchů s malou otěruvzdorností.

 

Jaké základní typy čističů existují a v čem se liší?

Na obecné úrovni se vysokotlaké čističe dělí na hobby a profesionální. Modely z kategorie profesionálních přístrojů jsou určené pro velmi častý provoz a vynikají i technickými parametry, ať už jde o tlak, průtok, nebo automatický ohřev vody. Jsou drahé, rozměrné a těžké, proto se v domácnostech nepoužívají.

Vysokotlaké čističe se dělí i podle zdroje energie. Nejčastějším typem jsou „wapky“ na elektřinu, v hobby sektoru se pak objevují i akumulátorové modely. Ty využijete při tlakovém čištění na zahradě a všude tam, kde není přístup k zásuvce. Existují i na vysokotlaké čističe s benzinovým nebo naftovým pohonem, ty ale opět patří spíše do kategorie profesionálních přístrojů.

Přemýšlíte, jestli můžete vysokotlaký čistič využít i na mytí auta? Ano!

 

Jaký provozní tlak a průtok čerpadla je optimální?

Provozní tlak a průtok čerpadla patří k základním parametrům, na které byste se při výběru měli zaměřit. Základní modely pracuje s tlakem čerpadla kolem 100 barů. Jsou cenově dostupné a vhodné pro nenáročné mytí vozidel, jízdních kol i ploch kolem domu. Aby byl mycí účinek tlakovou vodou efektivnější, doporučujeme zvolit model s vyšším provozním tlakem, a to alespoň 130 barů. Například cenově dostupný hobby čistič Kärcher K 4 pracuje právě s tlakem do 130 barů, navíc umožňuje snadné nastavení stupně tlaku přímo na nástavci.

Parametr průtoku čerpadla pro vás bude důležitý zejména v případě, chcete-li čistit větší plochy. Pro mytí velkých ploch o ploše nad 100 m2 sáhněte po modelu s průtokem minimálně 400 litrů za hodinu. Budete-li čistit menší plochy kolem domu nebo pouze vozidla, nižší průtok čerpadla vám bude stačit.

 

Jak je to s čištěním pomocí teplé či horké vody?

V kategorii hobby vysokotlakých čističů až na výjimky nenarazíte na modely s vlastním ohřevem vody nebo produkcí horké páry. Jde o technologicky složitá řešení, která se využívají jen v profesionální sféře. Běžné „wapky“ jsou určené pro čištění studenou vodou, některé modely však umožňují i připojení k přívodu teplé vody. V takovém případě je nutné dodržet maximální teplotu vody uvedenou v technických parametrech přístroje. Některé typy vysokotlakých čističů umožňují připojení na vodu teplou až 40 °C, jiné si poradí i s vodou ohřátou až na 60 °C. Při překročení stanovené hranice může dojít k poškození zařízení. Pro čištění teplou vodou je vhodný například poloprofesionální čistič Kärcher HD 5/15 C Plus s maximální teplotou vstupní vody 60 °C. Na rozdíl od většiny „wapek“ umožňuje čištění jak v horizontální, tak vertikální poloze.

S poloprofesionálním čističem Kärcher HD 5/15 C Plus bude každý úklid hračka.

 

Chci používat „wapku“ pro mytí auta. Jaký typ zvolit?

Pro mytí osobních automobilů a jiných vozidel jsou vhodné všechny typy vysokotlakých čističů. Pro čištění silně znečištěných vozidel (terénních aut, čtyřkolek, krosových motocyklů) sáhněte po výkonnějším typu s provozním tlakem alespoň 130 barů. Praktickou funkcí „wapek“ používaných pro mytí aut je dávkování saponátu.

Levnější modely mají samostatnou nádobu na saponát (jako součást příslušenství), vyšší typy čističů pak mají nádoby integrované. Vždy je potřeba používat saponáty určené přímo pro použití do vysokotlakých čističů. Jsou biologicky odbouratelné a současně šetrné k čerpadlům. Mytí vozu bude snazší při možnosti plynulé regulace tlaku i snadné výměny trysek.

 

Jaké druhy příslušenství se k vysokotlakým čističům dodávají?

Rozsah nabízeného příslušenství zásadně ovlivňuje využitelnost vysokotlakého přístroje. Kvalitní čističe zahrnují řadu doplňků už v základním setu, nadto umožňují jejich dodatečné rozšiřování. Mezi příslušenství patří například různé typy trysek (bodové, rotační, napěňovací), pomůcky pro mytí aut, kartáče nebo teleskopická madla pro snadné čištění hůře dostupných ploch.

Do kategorie speciálního typu příslušenství patří sady pro mytí teras nebo čištění odpadů, střech a okapů. Doporučujeme pořídit „wapku“ od renomovaného výrobce, u kterého budete mít jistotu dostupnosti náhradních dílů i příslušenství. Pořídíte-li čistič neznámé značky, v budoucnu k němu dodatečné vybavení pravděpodobně neseženete.

Potřebujete s výběrem nového vysokotlakého čističe poradit, nebo máte další otázky? Ozvěte se nám – společně vybereme „wapku“, která bude vašim potřebám nejlépe vyhovovat.

Zdroj fotografií: Izomat, Depositphotos