Menu
Menu

Vrtání do skla: Na co si dát pozor a jak postupovat

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Vrtání do skla: Na co si dát pozor a jak postupovat - izomat.cz

Vrtání do skla v domácí dílně je skutečnou výzvou. V našem článku poradíme, jaké vrtáky a nářadí vybrat i jak postupovat, aby vám sklo neprasklo pod rukama.

Sklo se řadí mezi velmi tvrdé, ale současně křehké materiály. Stačí, když na něj trochu víc zatlačíte a praskne vám pod rukama. Vrtání do skla je proto v domácích podmínkách velkou výzvou, ale s trochou šikovnosti se dá zvládnout. Zkuste třeba provrtat skleněnou lahev od piva či vína a vytvořit z ní zajímavé osvětlení. Vrtání do velkých zrcadel nebo vitrín však raději svěřte do rukou profesionálního sklenáře.

Při vrtání do skla či zrcadla si s běžnými vrtáky do kovu rozhodně nevystačíte. Pořiďte si speciální vrták do skla, který má zabudovanou břitovou destičku z tvrdokovu.

 

Pořiďte si dostatečně tvrdý vrták nebo korunku

Vrtání do skla zvládnete v domácích podmínkách i s klasickou elektrickou vrtačkou nebo aku vrtačkou. Vysoký výkon nářadí není nutný, protože o sílu nebo rychlost až tak nejde. Aby bylo vrtání skla úspěšné, musí vrták drobné kousky skla odštipovat pomalu a kousek po kousku. Zásadní je však výběr vhodného typu vrtáku, který musí být tvrdší než sklo.

S běžnými vrtáky do kovu si rozhodně nevystačíte. Pořiďte si speciální vrták do skla, který má zabudovanou břitovou destičku z tvrdokovu. Poznáte jej podle atypického tvaru, který připomíná lopatku. Pro vrtání otvorů do skla jsou vhodné i diamantové vykružovací korunky. Pro vrtání malých otvorů použijte diamantový korunkový vrták vyplněný voskem, který zajistí snadnější odvod tepla a zabrání prasknutí materiálu.

 

Sklo upevněte, nebo umístěte na rovný podklad

Pokud máte vrtačku a vhodný vrták, nachystejte si skleněný materiál. Chcete-li provrtat skleněnou lahev nebo jiný zaoblený předmět, opatrně jej upněte do svěráku. Při použití dílenského svěráku s ocelovými čelistmi obalte sklo do hadru, nebo použijte kousky dřeva, aby se kovové části nedotýkaly přímo skla. Vhodnější pomůckou jsou dřevěné svěráky nebo plastové svěrky, u kterých je riziko prasknutí menší.

Potřebujete vyvrtat otvor do plochého skla? V takovém případě jej umístěte na dokonale rovný nepohyblivý podklad a stáhněte svorkou.

 

Pro vrtání malých otvorů použijte diamantový korunkový vrták vyplněný voskem, který zajistí snadnější odvod tepla a zabrání prasknutí materiálu.

 

Nezapomeňte na chlazení skla při vrtání

Při vrtání do skla vzniká velké množství tepla, které snižuje životnost vrtáku a zvyšuje riziko prasknutí. Proto je potřeba sklo při vrtání chladit a nezapomínat na přestávky, aby se vrták samovolně ochladil. Okolo místa, kde potřebujete zhotovit otvor, si vytvořte pár centimetrů vysokou ohrádku z plastelíny nebo tmelu. Nalijte do ní petrolej, terpentýn, případně ocet – vrták i sklo se budou po celou dobu vrtání chladit.

 

Vrtání do skla zvládnete v domácích podmínkách i s klasickou elektrickou nebo aku vrtačkou.

 

Do plochého skla vrtejte z obou stran

Stejně jako při vrtání do dlaždiček je i v tomto případě nejsložitější začátek. Vrták má nejprve tendenci prokluzovat. Jakmile se však vytvoří malá jamka, bude v materiálu pevně sedět. Buďte trpěliví, na vrtačku netlačte a počítejte s tím, že i vytvoření malého otvoru zabere několik minut práce.

Při opracování plochého skla vrtejte přibližně do poloviny tloušťky. Tabuli pak otočte, na pevné podložce opět zafixujte a vrtání dokončete. Díky tomu zabráníte vyštípnutí okrajů – otvor ve skle bude precizní z obou stran. Nakonec materiál opatrně dočistěte jemným brusným papírem a dohlaďte brusnou pastou.

 

Při vrtání do skla ideálně upevněte skleněný předmět do dřevěného svěráku, nebo plastové svěrky, u kterých je riziko prasknutí menší.

 

Máte kalené sklo? Otvor do něj neuděláte

Pokud sklo prošlo tepelnou úpravou (kalením), vrtat se do něj už nedá. Veškeré povrchové úpravy se totiž provádí, než sklo putuje do kalicí pece. Díky zahřátí na vysokou teplotu a následnému prudkému zchlazení získá sklo vnitřní napětí, a tak je pevnější i odolnější. Ovšem ve chvíli, kdy byste se do něj pustili ostrým vrtákem, roztříštilo by se vám na mnoho malých tupých kousků.

Kalené sklo se označuje také jako bezpečnostní a využívá se například jako výplň dveří nebo obklad za kuchyňskou linku. Pokud jste do kaleného skla chtěli vrtat za účelem upevnění háčků nebo jiných předmětů, sáhněte raději po lepidle na bázi MS polymerů. Zajistí vám pevný a odolný spoj i bez vrtání.

Pokud se do opracování skla pustíte, nezapomeňte na použití ochranných pomůcek. Navštivte některou z poboček Izomat a pořiďte vše potřebné na jednom místě – rukavice, brýle, vrtáky i elektrické nářadí.

Svěrka Quick Grip 150 mm 6"
−11%

Svěrka Quick Grip 150 mm 6"

Rychloupínací svěrka QUICK GRIP.
203,86 Kč
181,44 Kč
Detail
Svěrka Profi Quick grip 200 mm 8"
−11%

Svěrka Profi Quick grip 200 mm 8"

Rychloupínací svěrka QUICK GRIP - PROFI.
573,64 Kč
510,54 Kč
Detail
AKU vrtačka Dewalt DCD791P2-QW
−10%

AKU vrtačka Dewalt DCD791P2-QW

Aku bezuhlíková vrtačka 18V XR Li-Ion.
9 137,52 Kč
8 223,77 Kč
Detail
Vrták diamantový korunkový Lobster 10 mm
−10%

Vrták diamantový korunkový Lobster 10 mm

Vrták diamant-korunkový 10mm.
407,37 Kč
366,63 Kč
Detail
Vrták diamantový korunkový Lobster 6 mm
−10%

Vrták diamantový korunkový Lobster 6 mm

Vrták diamant-korunkový 6mm.
318,63 Kč
286,77 Kč
Detail

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com