Menu
Menu

Vrtáky – jak je brousit a udržovat v dobré kondici

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Vrtáky – jak je brousit a udržovat v dobré kondici - izomat.cz

Prodlužte životnost svých vrtáků správným používáním a údržbou. Tupé vrtáky můžete nabrousit i svépomocí. Poradíme vám, jak na to.

Právě jste otevřeli sadu vrtáků a s nelibostí zjistili, že jsou tupé a práce s nimi nestojí za nic? Máte tři možnosti – tupé vrtáky můžete vyhodit a pořídit nové, zanést je do profesionální brusírny, nebo se pustit do broušení svépomocí. Pokud chcete ušetřit a zkusit oživit ostří vrtáků vlastními silami, tento článek je právě pro vás. Poradíme vám také, jak s vrtáky zacházet, aby vám vydržely co nejdéle.

Naučte se zacházet s vrtáky, tak aby vám vydržely co nejdelší dobu.

 

Levné brusky a ostřičky vás nespasí

Možná jste na trhu narazili na brusky a ostřičky vrtáků, které stojí pár set korun. Představa, že vložíte vrták do přípravku, pár minut počkáte a znovu si vychutnáte jeho ostří, je vskutku lákavá. Jenže tak to bohužel nefunguje. Ostřičky zajistí jen lehké přebroušení z plochy („přelíznutí“), aniž by obnovily původní geometrii nebo zajistily podbroušení. Oživíte s nimi jen mírně ztupené a chvíli používané vrtáky, s těmi opravdu tupými vám ale moc nepomůžou.

 

Zručný kutil zvládne vrták nabrousit na kotoučové brusce

Možná vás to překvapí, ale i profesionálové brousí tupé vrtáky na klasických stolních kotoučových bruskách. Nepotřebují žádné speciální ostřičky nebo brusky. Aby byl výsledek dokonalý, je důležité používat kvalitní brusné kotouče požadované hrubosti a také získat cvik. Než se vám podaří na brusce tupý vrták precizně nabrousit, chvíli to zabere. Pokud se tedy tuto dovednost chcete naučit, sežeňte si hromadu starých tupých vrtáků a zkoušejte.

 

Napodobte původní geometrii vrtáku

Při broušení tupých vrtáků je velmi důležité prostudovat jejich geometrii a co nejvěrněji ji napodobit. Konstrukce vrtáků se u různých typů liší. Vrtáky do cihel nebo obkladů bývají jednostranně broušené, ty pro vrtání s příklepem mají do špičky hned dvě ostří, která materiál rozbíjejí.

Co se týče geometrie standardních vrtáků do železa, nejde jen o ostrost, ale také dodržení vrcholového úhlu a úhlu podbroušení. Mezi ostřím a vrtaným materiálem vzniká volný prostor, který umožňuje bezproblémové odebírání kovu. Pokud nemá vrták odpovídající úhel podbroušení a při vrtání nevzniká volný prostor pro odebírání materiálu, nemůže správně pracovat.

Až si budete broušení na vlastní kůži zkoušet, položte vedle sebe dva vrtáky stejného typu – jeden nabroušený z výroby, a jeden ztupený. Pokuste se brousit tak, aby byly jednotlivé úhly a ostří co nejpodobnější.

 

Broušení vám usnadní kolébkový přípravek

Pokud si na ruční broušení na kotoučové brusce hned netroufáte, práci vám usnadní speciální přípravky určené jako přídavná zařízení je stolním bruskám. Tupý vrták do nich upnete, připevníte k brusce a ostří nabrousíte rovnoměrně kývavým pohybem. Na „kolébce“ můžete nastavit také úhel hrotů, a to zpravidla v rozmezí 80° až 140°. Vzhledem k nastavení optimální polohy proti kotouči snadno dodržíte i správný úhel podbroušení.

Na stolních bruskách brousí vrtáky i profesionálové.

 

Správným používáním prodloužíte životnost vrtáků

Dodržíte-li správné zásady vrtání a péče o vrtáky, prodloužíte jejich životnost až několikanásobně. Místo náročného broušení si bez výčitek koupíte novou sadu vrtáků, která vám opět udělá dobrou službu po dlouhou dobu.

Základem je použití správného vrtáku pro daný materiál. Zcela univerzální vrták zkrátka neexistuje – některý je vhodný do dřeva, jiný do kovu, další si zase poradí i s betonem nebo křehkými obklady. Špatným výběrem vrtáku zkrátíte jeho životnost a nedosáhnete uspokojivých výsledků. Nejde přitom jen o tvrdost – vrták do železa je dostatečně pevný na to, aby vyvrtal otvory do dřeva. Při vrtání hlubších děr však nastane problém s nedostatečným odváděním pilin malou drážkou a s tím souvisejícím přehříváním vrtáku.

 

Zaměřte se na otáčky při vrtání i na chlazení

Při vrtání je také potřeba dodržet počet otáček doporučovaný výrobcem. Pokud budete vrtat při příliš vysokých otáčkách, vrták se nestihne chladit a může se zasekávat. Při nákupu nových vrtáků si proto ponechte původní obal s popsanými parametry a způsoby správného používání.

Nakonec je potřeba vrtáky při vrtání chladit. Důležité je to zejména při vrtání do tvrdých materiálů, kdy se už po chvilce začnou zahřívat a často i pálit. Důležité je vrtat s přestávkami a občas vrtačku protočit na prázdno. Při vrtání do kovu je pak nezbytné mazání, ať už speciálním mazivem ve spreji, petrolejem, v nejhorším případě vodou. I ta je lepší než vrtání na sucho, při kterém zničíte vrták během chvilky. Zvláštní postup pak vyžaduje vrtání do skla, které je náročné na kvalitu vrtáku i samotné chlazení.

 

Budete vrtat do kovu? Nezapomeňte na mazání, abyste vrták nezničili.

 

Žádný vrták nevydrží věčně

Nakonec se musí každý kutil i profesionál smířit s tím, že žádný vrták nevydrží věčně. Pokud si na svépomocné broušení netroufáte, zaneste vrtáky do brusírny, kde zhodnotí jejich stav a případně je nabrousí za pár korun. A pokud už mají nejlepší za sebou, podívejte se na rozsáhlou nabídku vrtáků mnoha typů a doplňte svou dílnu o nové kousky, se kterými vám půjde práce snadno od ruky.

 

 

 

 

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat