Menu
Menu

Velký průvodce elektrickými pilami

IZOMAT stavebniny s.r.o.
IZOMAT - Velký průvodce elektrickými pilami

Seznamte se s různými typy elektrických pil a jejich výhodami. Dozvíte se také, proč byste měli mít v dílně jak přímočarou, tak okružní elektrickou pilu.

Pokud si chcete udělat radost a pořídit si do dílny novou elektrickou pilu, vyhněte se ukvapeným rozhodnutím. Než se vydáte do obchodu s nářadím, udělejte si přehled o tom, z čeho všeho máte na výběr. Jaké materiály budete nejčastěji řezat? Jak moc musí být řez přesný? Potřebujete lehkého elektrického pomocníka, se kterým se dostanete i do hůře dostupných míst? Na tyto a mnohé další otázky si odpovězte předem. Pak budete mít jasno, který typ pily bude vašim potřebám nejlépe vyhovovat. Velký průvodce různými typy pil vám výběr usnadní.

Při zařizování dílny budete vybírat mezi různými druhy elektrických pil. Každý z nich je vhodný na jinou práci, proto doporučujeme se s nimi před nákupem seznámit.​

Přímočaré a okružní pily – univerzální pomocníci nejen do dílny

Pokud svou domácí dílnu zařizujete od píky, budete se pravděpodobně rozhodovat mezi přímočarou a okružní pilou. Přímočaré elektrické pily jsou vybavené listem, který rychle kmitá a rozřezává materiál. Přímočaré pily fungují na stejném principu jako ty ruční, avšak pohyb listem obstarává elektropohon, proto se při řezání nenadřete. Základem okružních neboli kotoučových pil je pak kotouč, který rotuje velkou rychlostí a umožňuje čistý a velmi přesný řez.

A kterou tedy? Přímočarou, nebo okružní? Obě!

přímočará pilaPo kterém typu tedy sáhnout? Možná budete překvapení, ale v domácí dílně byste měli mít oba typy elektrických pil. Spousta kutilů upřednostňuje pily přímočaré, ty však nejsou vhodné pro dlouhé a rovné řezy. S přímočarkou nikdy nedosáhnete tak rovného a čistého řezu jako s pilou okružní, a to ani u modelů s různými vodicími lištami a pomůckami. Největším problémem přímočarých pil je podřezávání, ke kterému dochází vlivem ohýbání pilového listu. Může se tak snadno stát, že řez bude sice relativně rovný, ale nebude kolmý.

Přímočará pila není vhodná pro dlouhé a rovné řezy, ale umožňuje řezání křivek a je poměrně univerzální.

Pro dlouhé rovné řezy je k nezaplacení pila okružní, se kterou však neuděláte řezy zakřivené. Pro vytváření křivek sáhněte po přímočaré pile, u které oceníte nízkou hmotnost, kompaktní rozměry i snadnou výměnu pilových listů. S vhodným listem pak můžete řezat nejen dřevo, ale i kov, izolanty, sádrokarton nebo keramiku. Pilové listy jsou také zpravidla cenově dostupnější než velké kotouče.

Do budoucna si tak pořiďte oba typy elektrických pil. Budete-li řezat především rovně, jako první pořiďte okružní. Jestli je pro vás stěžejní univerzálnost, přístup do hůře dostupných míst a možnost řezání křivek, začněte s nákupem přímočaré.

okružní pilaIdeální pro dlouhé, rovné a přesné řezy je kotoučová pila, která vám však neumožní řezat zakřiveně.

 

 

Další typy elektrických pil

Pokud ve své výbavě už máte jak přímočarou, tak kotoučovou elektrickou pilu, porozhlédněte se po dalších typech, které jsou vhodné pro specifické práce a typy řezů.

Pokosová pila

Pokosové pily jsou určené k přesnému zkracování dřeva a dalších materiálů. Jsou vybavené kotoučem umístěným na otočné a naklápěcí hlavě, díky které můžete provádět čisté řezy pod určitým úhlem. Hodí se zejména pro spojování materiálů v požadovaném úhlu tak, aby do sebe jednotlivé díly perfektně pasovaly. Pokosovou pilu využijete například při přířezu trámů a prken, řezání palubek, dřevěných obkladů nebo podlahových lišt.

mečová pilaPokosová pila se hodí například ke spojování materiálů v požadovaném úhlu tak, aby do sebe jednotlivé díly perfektně pasovaly.

 

Mečová pila (ocaska)

Ne vždy potřebujete nařezat materiál přesně a precizně. Hledáte-li elektrického pomocníka, kterého využijete k hrubému řezání, sáhněte po mečové pile neboli ocasce. Tu využijete při prořezávání stromů, zkracování dřeva, oceníte ji i při demoličních pracích nebo rychlém zkracování palubek či pokládání podlahy. Běžné listy pro mečové pily jsou určené pro řezání dřeva, k sehnání jsou však i speciální listy pro řezání do kovů, plastů či jiných materiálů.

pila ocaskaS mečovou pilou neboli ocaskou hravě zvládnete prořezávání stromů či zkracování dřeva a oceníte ji i při demoličních pracích nebo rychlém zkracování palubek či pokládání podlahy.

 

Lupénková vyřezávací pila

Specifickým typem elektrických pil je lupénková, která patří do kategorie stolních pil. Při řezání tak nepohybujete pilou, ale opracovávaným materiálem. Pila má tenký list, který kmitá velkou rychlostí a umožňuje vyřezávání libovolných tvarů do dřeva, plexiskla či jiných materiálů. S lupénkovou pilou můžete vyrábět dřevěné ozdoby, dekorace, puzzle a jiné drobné předměty s náročnými křivkami.

Obkladačská pila

Pro úplnost zmiňme i speciální typy pil určené spíše pro profesionální účely. Do této kategorie patří obkladačské pily vhodné pro precizní řezání obkladů a dlažeb, a to i těch velkoformátových. Díky robustní konstrukci a vysokému výkonu zvládnou řezat i velmi tvrdé a rozměrné materiály. V kutilské dílně sice pro tento typ pily nenajdete využití, neboť obklady a dlažby můžete opracovávat například pomocí úhlové brusky, avšak s bruskou nikdy nedosáhnete tak přesného řezu jako profesionální obkladači využívající výkonné (a drahé) obkladačské pily.

stolová pilaDíky robustní konstrukci a vysokému výkonu zvládnou obkladačské pily řezat i velmi tvrdé a rozměrné materiály.

 

Elektrické pily – ruční i stolové

Některé typy elektrických pil jsou koncipované jako ruční, jiné jako stolové. Hojně rozšířené kotoučové pily se pak vyrábí v obou variantách. V případě ruční verze kotoučové pily se řez provádí pohybem nářadí po obrobku, u stolní verze se zpravidla pohybuje samotným materiálem.

Stolové provedení umožňuje pohodlnější práci s materiálem a zpravidla i přesnější provedení řezu. Vzhledem ke svým rozměrům a hmotnosti se umísťuje napevno do dílny, proto stolové pily nejsou vhodné pro práci v terénu. Při výběru elektrické pily se tak musíte zamyslet i nad tím, jestli hledáte univerzálního pomocníka, s nímž můžete pracovat v podstatě kdekoliv, nebo stacionární přístroj, který vám poslouží jen v dílně.

Už víte, jakým typem a modelem elektrické pily si uděláte radost? Pokud si s výběrem stále nevíte rady, kontaktujte nás, nebo navštivte některou z prodejen Izomat. Rádi vám představíme různé typy pil, nastíníme jejich výhody a nevýhody a seznámíme vás s jejich funkcemi. Společnými silami vybereme takovou elektrickou pilu, se kterou se vám bude řezat jedna báseň.

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat