Menu
Menu

Velký průvodce šroubováky

IZOMAT stavebniny s.r.o.
IZOMAT - Velký průvodce šroubováky

Že vybrat šroubovák není žádná věda? Přesvědčíme vás o opaku. Seznamte se s různými typy šroubováků, drážek a hrotů, které by ve vaší dílně neměly chybět.

I když se aku vrtačky a šroubováky staly neodmyslitelným pomocníkem mnoha kutilů, ruční nářadí má stále místo v každé dílně. Pokud si říkáte, že na výběru nového šroubováku přece nic těžkého není, zpozorněte. Možná vás překvapí, kolik různých typů a konstrukčních variant existuje a v čem všem se liší. Připravili jsme pro vás velkého průvodce světem šroubováků, díky kterému se v rozsáhlém sortimentu snadno zorientujete a doplníte své dílenské vybavení dle potřeby. V budoucnu se vám už nestane, že byste při práci narazili na šroub či vrut, který nemáte čím přitáhnout nebo povolit.

Typů šroubováků je mnoho. Chcete-li se vyhnout nákupu velkého množství šroubováků s různými typy hrotů, investujte do pořádné sady bitů a šroubováku s univerzálním nástavcem.

Šroubovák a jeho konstrukční části

Všechny typy šroubováků se skládají ze třech hlavních konstrukčních částí – rukojeti, dříku a hrotu. Každá část ovlivňuje funkčnost šroubováku a odráží se v možnostech jeho využití. Nářadí tak nevybírejte jen podle potřebné drážky a průměru, ale i podle dalších důležitých parametrů.

 

Rukojeť

Aby šroubovák v ruce dobře seděl a umožnil pevné dotažení šroubu, musí být jeho rukojeť pevná a vhodně tvarovaná. Na tradiční šroubováky s dřevěnou rukojetí narazíte jen zřídka. Častěji se rukojeť vyrábí z tvrdého plastu a opatřuje se gumovým povrchem, který zabraňuje prokluzu.

Zpravidla se používá kombinace několika materiálů (polypropylenu a pryže), která zajistí robustnost i pohodlný úchop. Některé typy rukojetí bývají v horní části vybavené otvorem. Ten lze využít buď k zavěšení nářadí, nebo pro vložení tyče a utažení šroubu za pomocí páky. Oblíbené jsou i šroubováky s rukojetí ve tvaru T, které se dobře drží a umožňují větší páku při dotahování.          

Kovový dřík

Kovové dříky šroubováku mívají různou délku i průměr. Nejmenší šroubováky mohou mít dřík dlouhý třeba jen 3 cm, ty velké pak i několik desítek centimetrů. Při manipulaci vás může omezovat zejména průměr dříku. Bude-li velký, s nástrojem se těžko dostanete do úzkých prostorů či otvorů pro vložení šroubu. Na problém s širokým dříkem narazíte zejména u šroubováků na bity, které mají vzhledem k použití 1/4" nástavce vnější průměr kolem 8 mm. Pro utahování malých šroubků je proto vždy lepší použít samostatný šroubovák s tenkým dříkem, se kterým se snadno dostanete i do stísněného prostoru.

Pozornost věnujte i materiálu, ze kterého je dřík vyrobený. Běžné typy šroubováku se vyrábí z legované nástrojové oceli (pod označením CrV). Ty kvalitnější jsou zhotovené z pevnější oceli S2, která je tvrdá a odolná vůči rezivění. Nářadí s dříkem z oceli S2 najdete například u výrobce FESTA, který se na výrobu šroubováků dlouhodobě zaměřuje.

Hrot

Nejdůležitější částí šroubováku je hrot, který musí odpovídat typu a průměru šroubu a musí v drážce perfektně sedět. Aby vydržel co nejdelší dobu a při správném použití se rychle neopotřeboval, měl by být kalený a povrchově chráněný tvrdochromem. Většina hrotů je magnetických, případně se dá zmagnetizovat či demagnetizovat speciálním nástrojem. Magnetický hrot zabraňuje vypadávání šroubů při manipulaci, nesmí se však používat při práci se zařízeními náchylnými na magnetické pole.

 

Šroubovák s rukojetí tvaru T se dobře drží a umožňuje větší páku při dotahování.

Výběr šroubováku podle typu drážky

Existuje řada typů drážek, které se používají u různých šroubů a vrutů. Nejjednodušším a nejstarším typem drážky je plochá drážka (označuje se jako PL či znaménkem –). Šroubovák z ní snadno sklouzne, a tak je dotahování pracnější. Častěji se používají křížové typy drážek, které zajistí pevné přichycení šroubováku a vydrží i vyšší točivý moment při použití elektrického nářadí. Buďte však připraveni na to, že existují dva typy křížových drážek, a to Phillips (PH) a Pozidriv (PZ).

Starší typ drážky Phillips je tvořený rovnoramenným křížem a používá se na hlavách standardních šroubů nebo vrutů do sádrokartonu. Vylepšený typ drážky Pozidriv je kromě rovnoramenného kříže doplněný o ještě jeden pootočený a mělčí kříž. S touto drážkou se setkáte u většiny vrutů pro použití do dřeva. Při šroubování si dejte pozor na to, abyste vždy sáhli po správném hrotu, tedy PH, nebo PZ. Při záměně, která nemusí být na první pohled zřetelná, dochází k rychlému opotřebení hrotu i drážky ve šroubu či vrutu.

Při práci můžete kromě plochých či „křížových“ drážek narazit i na další typy. Standardně se používá drážka IMBUS tvořená šestihranem, TORX s šestiramennou hvězdicí či UniQuadrex s kónickým čtvercem. Se spojovacími prvky vybavenými drážkami TORX či UniQuadrex pravděpodobně nebudete pracovat až tak často. Proto se vám zřejmě vyplatí místo sady samostatných šroubováků pořídit si velký set bitů, který bude zahrnovat i hroty s méně používanými typy drážek.

 

Hodinářské šroubováky jsou předurčené pro práci s velmi malými šroubky a hodí se k manipulaci s jemnou mechanikou.

 

Speciální typy šroubováků

Kromě univerzálních šroubováků s různými druhy hrotů existuje i řada speciálních. Patří mezi ně hodinářské šroubováky, které jsou předurčené pro práci s velmi malými šroubky. Mají miniaturní hrot, úzký dřík a drobnou rukojeť. Hodí se pro práci s jemnou mechanikou. V domácí dílně je využijete například při opravě drobné elektroniky nebo při utahování šroubků na brýlích.

Do kategorie speciálních šroubováků dále patří elektrikářské šroubováky, které na první pohled poznáte podle žlutočervené barvy rukojeti a dříku. Jsou doplněné o kvalitní izolaci, která při kontaktu s kabelem pod napětím ochrání uživatele před úrazem elektrickým proudem. Šroubováky a další ruční nářadí označené jako elektrikářské je certifikované a testované na průraz. Bezpečná práce je u nářadí s certifikací VDE 1000 V zaručena až do napětí 1000 voltů.

 

Šroubovák na bity vám ušetří místo v dílně

Chcete-li si v dílně ušetřit spoustu místa a vyhnout se nákupu velkého množství šroubováků s různými typy hrotů, investujte do pořádné sady bitů a šroubováku s univerzálním nástavcem. Šroubovák má dutý dřík s násadou na šestihranné bity, které se dají libovolně zaměňovat. Můžete si pořídit i menší set, například 32dílnou sadu od výrobce DEWALT, a další bity dle potřeby dokupovat. Jsou kompatibilní se všemi typy aku šroubováků a využitelné při různých činnostech.

Problémem šroubováku na bity může v některých případech být již zmíněná šířka dříku, s níž se nedostanete do hůře dostupných míst. Existují však i šroubováky na bity v hodinářské verzi, které jsou kompaktnější a dřík i hroty mají podstatně užší.

 

Pro příležitostného domácího kutila je ideální pořídit si menší sadu bitů a další bity dle potřeby dokupovat.

Ráčnový mechanismus usnadní šroubování

Řada ručních šroubováků na bity se vybavuje užitečným ráčnovým mechanismem, který uživateli usnadní šroubování. Při utahování totiž nebudete šroubovákem točit dokola – po přitažení se můžete vrátit o krok zpět, aniž by se bit pohyboval a povoloval šroub či vrut. Na rukojeti lze přepínat mezi přitahováním a odtahováním, případně ráčnový mechanismus vypnout a používat jako běžný šroubovák.

Vybavte svou dílnu kvalitním ručním šroubovákem na bity s mnoha typy hrotů a doplňte ji kvalitními jednoúčelovými šroubováky, které budete používat nejčastěji. Rozsáhlý výběr ručního nářadí mnoha značek a typů naleznete v našem e-shopu nebo na prodejnách Izomat, kde vám s výběrem rádi pomohou.

Zdroj fotografií: Depositphotos, Izomat