Menu
Menu

Tipy a triky: Jak co nejlépe uspořádat vaši dílnu

IZOMAT stavebniny s.r.o.
IZOMAT - Tipy a triky: Jak co nejlépe uspořádat vaši dílnu

Chaotické uspořádání dílny je nešvar mnoha kutilů i řemeslníků. Přinášíme vám tipy, jak správně uložit nářadí, materiály a další vybavení ve vaší dílně.

Úklid dílny nebo její reorganizace do žebříčku oblíbených činností rozhodně nepatří. Každé království kutilů a řemeslníků je však třeba jednou za čas zkulturnit a dát mu pevný řád. V dílně se pak bude mnohem jednodušeji pracovat – nářadí i materiály budou na svém místě a vždy po ruce. Ale kde vlastně začít? A jak co nejlépe uspořádat dílnu? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Při úklidu dílny začněte ponkem. Nářadí a materiály zapomenuté na ponku uložte na svá místa a nepotřebné věci nekompromisně vyhoďte.

 

Ponk v dílně – všechno harampádí musí pryč

Centrem každé dílny je pracovní stůl neboli ponk. Je důležité si uvědomit, že ponk má sloužit k práci, ne k odkládání nářadí, šroubků, plechovek s barvou nebo různého harampádí. Nářadí a materiály zapomenuté na ponku uložte na svá místa a nepotřebné věci nekompromisně vyhoďte.

Překvapí vás, jak bude hned po úklidu ponku vypadat dílna opticky čistě a prostorně a jak dobře se v ní bude pracovat. Snažte se pracovní stůl udržovat v čistotě a nářadí ani nic jiného na něm zbytečně nenechávejte. Jediné, co má na pracovním stole své pevné místo, je robustní svěrák, případně stolní bruska pro ostření nástrojů.

 

Rozdělte si dílnu do několika sekcí a vytvořte přehledný systém

Popřemýšlejte, jakým způsobem v dílně pracujete a po čem nejčastěji saháte. Pokud například převážně opracováváte dřevo, vytvořte si poblíž pracovního stolu samostatnou sekci s ručním i elektrickým nářadím, brusivem, náhradními pilovými listy nebo spojovacím materiálem. Železářské materiály pak můžete mít v dalších sekcích, ke kterým budete už muset nějaký ten krok udělat.

Svou dílnu doplňte o regály, do kterých kromě nářadí můžete umístit i větší a těžší věci. Pevné regály jsou vhodné pro uložení kanystrů, barev a laků i těžších a méně používaných přístrojů. Efektivně využívejte i prostor pod pracovní deskou. Praktické jsou ponky s větším počtem zásuvek nebo dvířek, které pojmou spoustu dílenského vybavení. Pokud se po dílně často pohybujete a k práci využíváte její různé části, pořiďte si posuvný kontejner nebo ponk s bržděnými kolečky.

 

Kvalitní box na nářadí je vybaven pořadačem a madlem pro uložení většího nářadí, navíc obsahuje i menší pořadače pro uložení spojovacího materiálu.

 

Nejpoužívanější nářadí umístěte nad pracovní stůl

Praktickým pomocníkem pro organizaci dílny jsou děrované nástěnné tabule, které jsou určené pro připevnění nejčastěji používaného ručního nářadí nad pracovní stůl. Výhodou takových tabulí je jejich variabilita – volba a rozmístění jednotlivého nářadí je jen ve vašich rukou.

Pokud si nejste jistí, kam na tabuli umístit šroubováky a kam kleště, kladiva nebo klíče, vyzkoušejte magnetické programy. Nářadí do děrovaného kovového panelu připevníte pomocí magnetu na zkoušku a bude-li vám umístění vyhovovat, po nějaké době držáky přišroubujete napevno.

Umístění nejpoužívanějšího nářadí nad pracovní stůl je praktické, protože při práci u ponku stačí jen natáhnout ruku. Při montáži nástěnných tabulí, případně polic nebo jiných úložných systémů si dejte pozor, abyste snadno dosáhli i na nejvýše uložené nářadí. Než držáky připevníte na stěnu, stoupněte si před ponk a natáhněte obě ruce. Hned uvidíte, do jaké výšky můžete dílenské vybavení umístit.

 

Spojovací materiál roztřiďte do stohovatelných boxů

V dobře vybavené dílně nesmí chybět dostatečná zásoba spojovacího materiálu. Různé typy vrutů a šroubků, matic, skob, podložek a kdovíčeho ještě musí být pečlivě roztříděné, popsané a samostatně uložené. Kutilové pro uložení spojovacího materiálu často používají kelímky od jogurtů. U nich však hrozí převržení, navíc se nedají ukládat na sebe a dlouho nevydrží.

Proto raději investujte do úložných stohovatelných boxů, které pojmou větší množství materiálu či menšího nářadí a dají se skládat na sebe. Boxy bývají doplněné o háčky na stěnu a vyrábí se v různých barvách. Opticky tak oddělíte hřebíky, šrouby i matice a sáhnete po potřebném materiálu bez zdlouhavého přemýšlení.

 

Kromě klasických boxů na nářadí si pořiďte pojízdný box vybavený kolečky, který se dá jednoduše přesouvat z místa na místo.

 

Nářadí umístěte do robustních voděodolných boxů

Pokud jste si pořídili elektrické a akumulátorové nářadí, které není uložené v pevných přenosných boxech, pořiďte si nové robustní boxy na nářadí. Bezpečně do nich uložíte drahé vybavení i se vším příslušenstvím, a to bez rizika náhlého otevření.

Kvalitní box (například box Firebird N22RPAA) bývá vybaven robustním pořadačem a hliníkovým madlem pro uložení většího nářadí, navíc obsahuje i menší pořadače pro uložení spojovacího materiálu. Některé typy boxů na nářadí jsou stohovatelné, a tak si v dílně můžete vytvořit panel boxů, ve kterém najdete veškeré nářadí na jednom místě.

 

Připravte se na práci v terénu

Čas od času musíte svou dílnu nechat ležet ladem a pustit se do práce v terénu. Proto dílnu zařiďte tak, abyste mohli potřebné vybavení snadno přenášet a moc se přitom nezapotili. Kromě klasických boxů na nářadí si pořiďte pojízdný box vybavený kolečky, který se dá jednoduše přesouvat z místa na místo.

Pokud s nářadím a materiálem často cestujete, zainvestujte do velkého kufru s kolečky a prodlouženou rukojetí, například kufr na nářadí Dewalt. Práci v terénu si usnadníte, pokud budete mít základní nářadí (šroubováky, kladivo, metr…) vždy po ruce. K tomuto účelu se skvěle hodí kapsy, pásy nebo pouzdra na nářadí, které si upevníte kolem pasu, nebo připevníte na opasek. Až se vrátíte zpět do své dílny, uložte nářadí i materiály na svá místa podle systému, pro který jste se rozhodli.

Veškeré vybavení pro vaši dílnu včetně boxů a organizérů najdete v našem e-shopu nebo přímo na pobočkách Izomat. Uvidíte, že v dobře uspořádané a čisté dílně vám půjde práce lépe než kdy dřív.


Zdroj fotografií: Clark Young, Unsplash; Izomat