Menu
Menu

Tepelná izolace bazénu prodlouží koupací sezónu

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Tepelná izolace bazénu prodlouží koupací sezónu - izomat.cz

Zapuštěné bazény se zateplenou konstrukcí udrží vodu déle teplou a výrazně tak prodlouží koupací sezónu. Přečtěte si, jaké izolační materiály nejlépe zvolit.

Zvažujete realizaci zapuštěného bazénu, který vám zajistí příjemné osvěžení během parného léta? Pak vás čeká spousta rozhodování, ať už jde o typ bazénu, materiál nebo tvar. Pokud chcete, aby byla teplota vody příjemná po co nejdelší dobu, nezapomeňte na zateplení bazénu. Poradíme vám, jak a proč bazén tepelně zaizolovat i jaké materiály používat.

Zateplení se doporučuje u všech typů zapuštěných bazénů – nerezových, fóliových, betonových, sklolaminátových a dalších.

 

Hydroizolace vs. tepelná izolace

U zapuštěných bazénů se realizují dva typy izolací – vodotěsné a tepelné. Jak je z jejich názvu zřejmé, mají odlišnou funkci. Hydroizolace má za úkol zabránit únikům vody, a to zejména v místě spojů, spár či bazénové technologie. Provedení hydroizolace se liší v závislosti na typu bazénu. Mezi nejrozšířenější řešení patří použití železobetonové vany utěsněné stěrkovou hydroizolační vrstvou. Využívají se i další hydroizolační materiály, jako například tekutá guma, svařovaná fólie a další.

Tepelná izolace bazénu má oproti hydroizolaci za úkol minimalizovat úniky tepla z vody a zabránit pronikání chladu z okolního prostředí během chladnějších nocí. Realizací kvalitní tepelné izolace bazénu zvýšíte teplotu vody i o 5 °C, čímž si prodloužíte koupací sezónu až o několik týdnů. Voda v bazénu s izolací si udrží svou teplotu i po studené noci, a tak bude příjemná ke koupání hned další dopoledne. Zateplením bazénu také ušetříte na provozu ohřevného systému. V nadcházejících řádcích se budeme podrobněji věnovat právě tepelné izolaci bazénů, způsobu realizace a používaným materiálům.

 

Jaké typy bazénů má smysl zateplovat

Tepelná izolace se řeší zejména u zapuštěných bazénů. Význam má nejen u zcela zapuštěných, ale i částečně zapuštěných bazénů, kde zajišťuje tepelnou ochranu pro část umístěnou pod zemí. Naopak u nadzemních bazénů nemá zateplení velký význam. Technologicky je možné zaizolovat podkladovou vrstvu, aby nedocházelo k ochlazování vody od země, ale účinek nebude příliš velký.

Co se materiálů týče, zateplení se doporučuje u všech typů zapuštěných bazénů – nerezových, fóliových, betonových, sklolaminátových a dalších. Při výběru konkrétního zateplovacího systému se řiďte pokyny výrobce bazénu a vlastnostmi použitého materiálu.

 

Provedení hydroizolace se liší v závislosti na typu bazénu. Mezi nejrozšířenější řešení patří použití železobetonové vany utěsněné stěrkovou hydroizolační vrstvou.

 

Nejčastější tepelněizolační materiály pro bazény

K zateplení bazénu je vhodná řada různých izolačních materiálů. Liší se však účinností izolace, náročností realizace, pevností či cenou. Mezi nejčastěji používané systémy patří:

 

Podsyp Liapor

Mezi vhodné izolační materiály patří keramické kamenivo Liapor. Jde o lehký a suchý materiál, se kterým se snadno manipuluje a prostor mezi konstrukcí a zeminou perfektně izoluje. Používá se pro zhotovení vyrovnávacích, tepelně i zvukově izolačních vrstev, a to zejména u betonových, keramických a dřevěných konstrukcí.

Liapor můžete použít jako pro zateplení základů bazénu, tak pro izolaci stěn obsypem. Díky nízké hmotnosti nezatěžuje skořepinu bazénu a eliminuje riziko deformací.

 

Extrudovaný polystyren

Nejběžnějším izolačním materiálem je extrudovaný polystyren. Jeho nevýhodou je časově náročnější realizace – vzhledem k pevným rozměrům je potřeba po dokončení prací jámu se skořepinou a polystyrenem obsypat zeminou. V místech spojů polystyrenových desek pak může docházet ke vzniku vzduchových kapes a s tím i částečným únikům tepla. XPS polystyren je oblíbený pro cenovou dostupnost, nízkou hmotnost, snadnou manipulaci a dobré izolační vlastnosti.

Zateplení extrudovaným polystyrenem lze realizovat jako vnitřní nebo vnější. Při aplikaci z vnitřní strany bazénové konstrukce jsou sice izolační vlastnosti lepší, může však dojít k promáčknutí či deformacím materiálu. S vnitřní montáží se nejčastěji setkáte u fóliových bazénů, kde lze fólii umístit přímo na vrstvu polystyrenu. Vnější zateplení má pak menší tepelněizolační účinek, ale je chráněno před mechanickými vlivy, čímž se prodlužuje jeho životnost. Pro zateplení bazénu se doporučuje používat XPS o tloušťce alespoň 3 cm, ideálně však 5 cm.

 

Vylévaný polystyren

Zajímavou novinkou v oblasti zateplování bazénů je využití vylévaného polystyrenu. Na rozdíl od výše zmíněného extrudovaného polystyrenu vyniká jednodušší realizací – obejdete se bez složitého zaměřování a řezání XPS desek. Izolace vylévaným polystyrenem se provádí až po usazení tělesa a zabudování potrubí a technologií.

Tekutá hmota z vody, EPS kuliček a pojiva se poté rozlije do dutiny mezi bazénovou vanou a zeminou a vytvoří dokonale utěsněný spoj bez vzduchových kapes. Hmota se nanáší z míchačky pomocí speciálního hadicového dopravníku. Hadice může být dlouhá i přes 100 metrů, a tak umožňuje snadnou realizaci i v těžko přístupném terénu. Hmota však musí po nanesení proschnout a vyzrát, a tak se nesmí zateplování provádět v deštivém období.

 

PUR pěna

Bazénové těleso lze izolovat také pomocí PUR pěny. Ta má podobné vlastnosti a výhody jako vylévaný polystyren. Vytváří kompaktní vzduchotěsnou vrstvu bez spár a vzduchových kapes. Stříkaná pěna se často nanáší z vnitřní strany bazénového tělesa. Současně totiž vyniká hydroizolační schopností, a tak zabrání prosakování vody. Vhodná je pro všechny typy zapuštěných bazénů včetně zděných a betonových.

Mezi vhodné izolační materiály patří keramické kamenivo Liapor. Jde o lehký a suchý materiál, se kterým se snadno manipuluje, proto je ideální pro realizaci svépomocí.

 

Postup realizace a zateplení bazénu podsypem Liapor

Proces výstavby a zateplení zapuštěného bazénu se liší v závislosti na zvoleném bazénovém a izolačním systému. Pro svépomocnou realizaci je vhodné použití zmíněného podsypu Liapor, se kterým se dobře manipuluje. Postup stavby bazénu se zateplením Liaporem se pak skládá z následujících kroků:

 

1. Výkopové práce

Realizace zapuštěného bazénu začíná výkopem. U menších bazénů lze provést ručně, při realizaci rozměrnějšího bazénu vsaďte na těžkou techniku. Už při výkopových pracích myslete na izolační vrstvu, a tak ponechte dostatečnou mezeru pro zásyp na všech stranách.

 

2. Příprava podkladu

Podklad výkopu se zpravidla vyrovnává pomocí kameniva. Pro zlepšení izolačních vlastností dna bazénu lze použít kamenivo Liapor i na podklad. Na dno se pak nejčastěji betonuje základová deska zpevněná betonářskou výztuží.

 

3. Usazení bazénu

Postup usazování bazénu závisí na použitém materiálu. V případě betonových bazénů se staví obvodové zdivo. U fóliových bazénů se nejprve staví konstrukce a následně se pokládají fólie. Sklolaminátové a nerezové bazény se pak jednoduše ukládají na připravenou základovou desku. Po usazení se instalují technologie (potrubí, filtrační systém, přepady ad).

 

4. Provedení zásypu

Zateplení Liaporem se provádí až po usazení vany bazénu či vybudování obvodových zdí. Mezera mezi stěnami a zeminou se zasype Liaporem, a to vždy po vrstvách kolem 30 cm. Po dosypání vrstvy se Liapor zhutní vibrační deskou, díky čemuž získá pevnost a homogenní vlastnosti. Současně poskytne ochranu skořepině před jakýmikoliv deformacemi. Profesionální vibrační desky a další potřebné nářadí vám rádi zapůjčíme v naší půjčovně Izomat.

 

5. Překrytí geotextilií a finální úpravy

Po obsypání usazeného bazénu a postupném zhutňování jednotlivých vrstev se finální vrstva překryje tenkou geotextilií. Na závěr se provedou finální terénní úpravy a zapravení okolí. Zateplený bazén je připravený k prvnímu použití!

Izolace zapuštěného bazénu realizaci mírně prodraží, z dlouhodobého hlediska se ale rozhodně vyplatí. Prodlouží koupací sezónu a sníží náklady, které byste jinak museli vynaložit na dodatečný ohřev vody. Už máte jasno, že bez izolace se do stavby bazénu nepustíte? Veškeré potřebné materiály a vybavení pořídíte na našem e-shopu nebo v kamenných pobočkách stavebnin Izomat.

 

Vyrovnávací podsyp Liapor zrnitost 1-4mm/500 50 l
−5%

Vyrovnávací podsyp Liapor zrnitost 1-4mm/500 50 l

Keramzit pro vyrovnávací izolační vrstvy betonových výrobků a pro lehké...
248,05 Kč
235,65 Kč
Detail
Vyrovnávací podsyp Liapor zrnitost 4-8mm/350 50 l
−5%

Vyrovnávací podsyp Liapor zrnitost 4-8mm/350 50 l

Keramzit pro vyrovnávací izolační vrstvy betonových výrobků a pro lehké...
214,17 Kč
203,46 Kč
Detail

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat