Rádi trávíte volný čas na zahradě a říkáte si, že by vaší pergole nebo přístřešku slušel velkorysý zahradní krb? Pusťte se do svépomocné stavby. Krb s udírnou se stane dominantou venkovního prostoru a své využití najde při grilování, uzení, rožnění i opékání. Přinášíme vám důležité informace a tipy, se kterými stavbu zahradního krbu zvládnete bez větších obtíží.
Zahradní grily, krby i udírny musí stát na pevném a stabilním podloží.
Začněte výběrem vhodného místa pro krb
Než se pustíte do návrhu a pořizování vhodného materiálu pro stavbu vysněného krbu s udírnou, zamyslete se, kam ho umístíte. Výběr vhodného stanoviště je důležitý jak z hlediska funkčnosti krbu a udírny, tak komfortu při manipulaci a prevenci negativních vlivů.
Udírna by měla být umístěná v závětří a v dostatečné vzdálenosti od hořlavých předmětů. Obecně se doporučuje postavit ji tak, aby zadní část směřovala na západ nebo sever. Pokud je to možné, najděte pro krb s udírnou stinné stanoviště. Výsledky při uzení budou lepší, protože se udicí komora nebude přehřívat a teplota kouře bude nižší.
Při výběru místa pro krb zohledněte i další faktory. Protože odcházející kouř může znečistit okolní povrchy, vyhněte se stavbě v okolí světlé fasády. Myslete i na sousedy – udírnou postavenou na hranici pozemku byste je dvakrát nepotěšili.
I ve svahu lze postavit zahradní krb s udírnou
Pokud máte zahradu ve svahu, vnímejte kopcovitý terén jako výhodu. Zpevněný svah využijte jako oporu a celou konstrukci do něj zasaďte. Nebudete pak muset udírně stavět zadní stěnu. Stavba udírny ve svahu ušetří i práci při realizaci – ohniště musí být vždy níže než udicí komora, čehož ve svahu dosáhnete i bez pracného kopání nebo stavby vyššího krbu.
Realizace betonových základů
Zahradní grily, krby i udírny musí stát na pevném a stabilním podloží. Umístíte-li krb pod pergolu či přístřešek s betonovou podlahou, usnadníte si práci. Na betonový podklad totiž budete moct rovnou vyzdívat konstrukci a umístit topeniště.
V případě, že se rozhodnete postavit zahradní krb volně v zahradě, či pod přístřeškem bez zpevněného podloží, musíte základy vybetonovat. V této fázi je už nutné přesně znát tvar a rozměry krbu. Připravte si dostatečně hluboký výkop a zasypte jej vrstvou štěrku.
Pro přesné betonování si vyrobte dřevěné bednění, nebo použijte ztracené bednění, které vám ušetří čas i práci. Beton zpevněte ocelovými výztužemi. Než se pustíte do dalších prací, počkejte alespoň týden, než beton vytvrdne. Pokud to časové možnosti dovolí, do zdění se pusťte až za měsíc, kdy beton zcela vyzraje.
Pro zdění cihel v topeništi použijte šamotovou maltu nebo speciální výmazovou hmotu.
Materiály vhodné pro výrobu zahradního krbu
Pro výrobu hlavní zděné konstrukce zahradního krbu se nejčastěji používají pálené cihly. Využít však lze i jiné stavební materiály, například přírodní kámen. Mezi další stavební materiály, které v průběhu výstavby využijete, patří šamotové cihly, potrubí pro odvod spalin či kovové prvky (rošty, dvířka apod.).
Pálené cihly
Pálené cihly odolají vyšším teplotám a mají dobré akumulační schopnosti. Proto jsou pro výrobu krbu s udírnou či grilem ideální. Pro výstavbu zděné konstrukce se používají klasické plné cihly, a to buď obyčejné, nebo lícové. Ty se vyrábí nejčastěji ražením a mají všechny čtyři strany pohledové.
Díky poutavé struktuře nevyžadují další povrchovou úpravu (např. omítání) a jsou vhodné pro přiznání typického rustikálního vzhledu cihly. Skvělou volbou jsou také lícové Klinker cihly, které mají na rozdíl od ražených přesnější rozměry a musí splňovat parametr nasákavosti do 6 %. Protože mají při poklepání typický cinkavý zvuk, lidově se označují jako zvonivky.
Přírodní kámen
Zahradní krb lze vyzdít také z velkých kusů přírodního kamene, který má pro svůj přirozený vzhled v exteriéru pevné místo. Dobrou opracovatelnost nabízí například pískovec. Spojování pomocí betonu či speciální stavební hmoty na kámen je však pracné a časově náročné ve srovnání s pokládkou cihel. Pokud chcete postavit zahradní krb co nejrychleji, nebude pro vás spojování kamenných segmentů tím pravým řešením.
Šamotové cihly
Kromě pálených cihel budete potřebovat i cihly šamotové, které odolají vysokým teplotám. Ty je nutné použít pro výstavbu topeniště, kde dochází k přímému hoření a vzniku vysokých teplot. Pokud chcete mít topeniště krbu a udírny oddělené, musíte ze šamotových cihel postavit obě konstrukce.
Šamotová malta
Pro zdění cihel v topeništi použijte šamotovou maltu nebo speciální výmazovou hmotu. Ta je vhodná i pro opravy topenišť, vlepování ohnivzdorných desek a rohoží či šamotových plátů.
Potrubí kouřovodu
Pro kvalitní uzení musí mít kouř z topeniště co nejsnazší cestu směrem do udicí komory. Proto doporučujeme vsadit na zhotovení kouřovodu z trubky, a to plechové, nebo kvalitní šamotové. Vedení kouře vyzděnou konstrukcí bez trubky není vhodné, protože kouř může unikat spárami a do komory se nedostane v potřebném množství. Z toho důvodu by mělo být topeniště udírny oddělené od topeniště krbu.
Kovové doplňky
Zahradní krb s udírnou bývá doplněn o řadu kovových, respektive plechových prvků. Mezi ně patří dvířka topeniště či udicí komory, rošty, háky, objímky, koncovka komínu a další.
Po dokončení prací na zahradním krbu musí všechny stavební hmoty vyzrát, aby odolaly vysokým teplotám i působení vlhkosti.
Půdorys a velikost udírny souvisí s typem konstrukce
Zahradní krb a udírna jsou dvě různé stavby, které lze spojit do jednoho celku. Doporučujeme začít návrhem krbu a poté do něj zakomponovat další komoru. Krb i udírna mohou mít společný topicí rošt (oddělením však dosáhnete lepších výsledků). Komíny by pak měly být v každém případě samostatné pro krb a udírnu.
Při návrhu udírny se musíte rozhodnout pro požadovaný typ konstrukce. Pokud vás omezuje prostor, postavte komoru s ohništěm umístěným pod udicí komorou. Vhodnějším řešením je stavba topeniště ve větší vzdálenosti, vždy však musí být pod úrovní prostoru pro uzení (kouř stoupá vzhůru). Udírny s dostatečně dlouhým kouřovodem a topeništěm mimo úroveň udicí komory vynikají lepší regulací tepla, navíc umožňují i uzení studeným kouřem. Vyzděná část kouřovodu pak může sloužit jako prostor k odkládání, přípravě pokrmů či posezení.
Vyzrání a zkušební provoz
Ať už se pustíte do stavby jakéhokoliv typu zahradního krbu s udírnou, na jeho zprovoznění nespěchejte. Po dokončení zednických prací musí všechny stavební hmoty vyzrát, aby odolaly vysokým teplotám i působení vlhkosti. Topeniště doporučujeme nechat vyzrát alespoň 3 týdny, během kterých získá požadované vlastnosti šamotová malta a další použité hmoty.
Následně vás čeká zkušební provoz, který spočívá v prvním zakouření a otestování funkčnosti. Máte-li dvě samostatná topeniště, zkontrolujte zvlášť funkčnost krbové části a udírny. Zatopte kvalitním dřevem a záhy zjistíte, jestli udírna správně táhne, drží teplotu a odvádí spaliny správnou cestou.
Při prvním uzení pravděpodobně dojde ke kondenzaci spalin, které si hledají vhodnou cestu ven. Nelekněte se – kondenzace je běžná a není na závadu. Při uzení kontrolujte teplotu a sledujte, dokážete-li ji udržet na požadovaných hodnotách. Pokud se topeniště nachází pod prostorem udicí komory, může teplota dosahovat i přes 100 °C. Důležité však je, aby se dala správně regulovat a příliš nekolísala.
Nepodceňte přípravy a návrh
Samotná výstavba zahradního krbu není pro zručného kutila až tak pracná. Podstatně náročnější jsou samotné přípravy a zejména návrh. U kombinace krbu s udírnou je právě návrh zásadní a ovlivní funkčnost celé stavby.
Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo v minulosti stavbu udírny absolvoval, rozhodně se na něj obraťte a nechte si poradit. Na trhu narazíte také na řadu obsáhlých publikací, ve kterých najdete i samotné návrhy a plány osvědčených krbů a udíren. Vybavte se také potřebným nářadím a kvalitním materiálem, který najdete ve všech pobočkách stavebnin Izomat.
Při zjišťování podrobných informací vám jistě přijde vhod stručný slovník pojmů:
- Šamot – žáruvzdorná hmota, která se používá pro vyzdívky kamen, pecí, grilů, krbů a udíren. Obsahuje cca 25 % oxidu hlinitého, 55 % oxidu křemičitého a různé příměsi.
- Komínová tvárnice – speciální tvárnice, která slouží jako plášť komínu. Vyrábí se z lehkých materiálů, které vynikají dobrými akumulačními schopnostmi a teplotní odolností.
- Zvonivka – kvalitní Klinker lícová cihla s nasákavostí do 6 %, která je vypálená při vyšších teplotách. Při poklepání vydává typický zvonivý zvuk.
- Topeniště – část krbu či udírny, ve které se spaluje dřevo.
- Udicí komora – místo určené pro potraviny k uzení. Skrz kouřovod proniká do komory kouř, který potraviny zaudí. Následně je odváděn komínem ven. V udicí komoře může probíhat buď uzení teplým, nebo studeným kouřem.
- Kouřovod – část spojující prostor topeniště s udicí komorou. Důležitá je délka kouřovodu, která by měla být alespoň 1,5 metru. V kouřovodu dochází k usazování nežádoucích spalin a ochlazování kouře.
Šamotová výmazová hmota Kittfort 1 kg
Šamotová výmazová hmota Kittfort 5 kg
Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat