Menu
Menu

Sádrokarton – jak ukotvit poličku nebo pověsit obraz?

IZOMAT stavebniny s.r.o.
IZOMAT - Sádrokarton – jak ukotvit poličku nebo pověsit obraz?

Upevňování předmětů do sádrokartonových desek má svá pravidla. Přečtěte si, jaké hmoždinky používat pro kotvení obrazů, polic, umyvadel a jiných předmětů.

Deskové materiály v čele se sádrokartonem se s oblibou využívají pro zhotovení příček i stropních podhledů. Na rozdíl od zdiva však neplní nosnou funkci, mají omezenou pevnost a vyžadují zvláštní postup při upevňování polic, svítidel, sanitární techniky a dalšího vybavení. Aby vám předměty na sádrokartonové konstrukci pevně držely, musíte zvolit vhodný typ hmoždinek, které vytvoří pevný a stabilní spoj. Jak tyto hmoždinky vybírat, to se dočtete v našem článku.

Jakou hmoždinku použít do sádrokartonu? To záleží především na tom, jak těžký předmět potřebujete ukotvit. Na trhu je celá řada hmoždinek, které i v dutém materiálu drží dostatečně pevně.

 

Univerzální hmoždinky zvládnou i lehké kotvení do sádrokartonu

Potřebujete co nejrychleji ukotvit lehčí předmět do sádrokartonové konstrukce, ale po ruce máte jen univerzální hmoždinky? V některých případech můžete použít i ty. Musí se však jednat o uzlovací univerzální hmoždinky vhodné pro použití i do deskových materiálů. Výrobci spojovacího materiálu, v jejichž čele dlouhodobě stojí společnost Fischer, vyvíjí nové typy hmoždinek s ohledem na všestranné využití.

Oblíbeným typem je nylonová univerzální hmoždinka UX, která se v plných materiálech rozpíná a v dutých uzluje. Při použití takových hmoždinek je však nutné zvolit vruty správné délky. K uzlovacímu efektu totiž dojde jen v případě, že bude vrut o několik milimetrů přesahovat délku hmoždinky. Výrobce doporučuje používat vrut s přesahem odpovídajícím průměru hmoždinky. Při výpočtu požadované délky vrutů nezapomeňte připočítat i tloušťku upevňovaného předmětu:

 Délka vrutu = tloušťka upevňovaného předmětu + délka hmoždinky + průměr hmoždinky

Pokud například pro kotvení lehké poličky o síle 10 mm použijete hmoždinku UX 10x60, musí být délka vrutu minimálně 80 mm.

V některých případech můžete pro kotvení do sádrokartonu použít i univerzální hmoždinky, pokud se jedná o uzlovací univerzální typ vhodný pro deskové materiály.

 

Speciální hmoždinky pro kotvení lehčích předmětů

Pro snadné a rychlé upevňování lehčích předmětů (obrazů, nástěnných lamp, háčků na ručníky) použijte speciální samořezné hmoždinky určené pro montáž do sádrokartonu. Vyrábí se v provedení z nylonu i kovu a vhodné jsou pro zatížení do cca 10 kg. Nylonové samořezné hmoždinky GK se upevňují pomocí osazovacího přípravku, který je součástí sady. Kovové hmoždinky GKM se pak zavrtají přímo do sádrokartonu ručně, nebo aku šroubovákem. Jsou dražší, díky požární odolnosti a pevnosti jsou však vhodné i pro použití do tvrdších protipožárních SDK desek.

Kovové hmoždinky Fischer GKM se snadno zavrtají přímo do sádrokartonu ručně, nebo aku šroubovákem.

 

Upevňování těžších předmětů pomocí kovových hmoždinek

Potřebujete-li do příček nebo podhledů ze sádrokartonu upevnit těžší předměty, musíte sáhnout po speciálních kovových hmoždinkách s vyšší únosností a pevností v tahu. Pro montáž polic, umyvadel, topných žebříků či háčků na těžké osušky použijte kovovou hmoždinku s metrickým šroubem, která je vybavená důmyslným rozpěrným systémem.

Do předvrtaného otvoru se hmoždinka vloží a pomocí speciálních kleští roztáhne. Ramínka se do zadní strany sádrokartonu zapřou velkou plochou, díky čemuž se zvyšuje únosnost hmoždinky. Protože se hmoždinka do sádrokartonu pevně zapře a drží v něm samovolně, můžete upevňovaný předmět kdykoliv sejmout a znovu přišroubovat bez snížení zatížení.

Dalším typem jsou kovové hmoždinky se sklopným mechanismem. Jsou vybavené pružinou, která zajistí roztažení sklopného mechanismu po provlečení hmoždinky předvrtaným otvorem. Sklopná ramena se postarají o rovnoměrné rozložení zatížení v sádrokartonu. Hodí se především pro montáž do stropních podhledů, například pro upevňování svítidel. Pro instalaci lustrů do stropních podhledů se používají sklopné hmoždinky s hákem.

Sklopná hmoždinka s hákem je ideální pro instalaci lustrů do stropních podhledů.

 

Velmi těžká břemena se do sádrokartonu nekotví

Při upevňování předmětů do sádrokartonu můžete narazit na limitovanou únosnost sádrokartonové desky. Velmi těžká břemena jako houpačky, posilovací stěny a bradla, velké knihovny nebo bojlery se proto do SDK desek kotvit nesmí. Pro jejich připevnění je nutné navrhnout speciální způsob kotvení, aby mohl být těžký předmět upevněný k nosným konstrukcím, které se nachází za sádrokartonovou příčkou nebo podhledem.

Potřebujete poradit s výběrem spojovacího materiálu? Navštivte některou z poboček stavebnin Izomat, kde vám proškolený personál doporučí optimální řešení. Různé typy hmoždinek, kotev, vrutů, šroubů a další spojovací materiál zakoupíte také online prostřednictvím našeho e-shopu.

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Izomat