Menu
Menu

Pusťte se do renovace staré skříně

IZOMAT stavebniny s.r.o.
Pusťte se do renovace staré skříně - izomat.cz

Našli jste na půdě starou skříň nebo komodu? Pusťte se do její renovace! Poradíme vám, na co všechno se zaměřit a jak správně postupovat.

Starý kus nábytku nepatří jen na chatu nebo chalupu. Díky vzrůstající oblibě rustikálního stylu je dominantou a ozdobou mnoha moderně zařízených bytů a domů. Máte k dispozici starou skříň, která už má nejlepší léta za sebou? Byla by škoda ji vyhodit nebo zničit. Pusťte se do její renovace a upravte ji tak, aby svým vzhledem do vašeho prostoru perfektně zapadla.

Starší dřevěný nábytek zrenovujte tak, aby zapadl do vašeho interiéru.

 

Zhodnoťte stav staré skříně nebo komody

Než se pustíte do rozsáhlejší renovace starého nábytku, zhodnoťte jeho reálný stav. Poškozené kování, malé praskliny, polámané úchyty nebo oprýskanou barvu opravíte bez větších potíží. Pokud je však velká část dřeva narušená, ztrouchnivělá či ulámaná, byla by oprava v domácím prostředí velmi pracná.

Renovaci výrazně poškozené historické skříně nebo komody raději přenechte profesionálním restauratérům. Naopak opravy běžně poškozeného nábytku starého pár desítek let, který přišel o svůj poutavý vzhled, zvládnete i v domácí dílně.

 

Pokud to jde, skříň rozeberte

Oprava staré velké skříně není ve složeném stavu zrovna pohodlná, navíc se při broušení a lakování nedostanete do všech zákoutí. Pokud je to možné, rozeberte starou skříň na co nejvíce dílů. U šroubovaného nábytku je demontáž otázkou několika desítek minut. U nábytku s díly spojenými lepidlem alespoň odšroubujte dveře z pantů, odmontujte zámek a případně i samotné panty. Vyjměte všechny police a zásuvky a všechny díly uložte na bezpečné místo.

 

Odstraňte starý nátěr

Ve většině případů se renovace staré skříně neobejde bez nového nátěru. V první řadě je proto potřeba ten původní dostat dolů. Nachází-li se na dveřích i korpusu skříně silnější vrstva laku, nahřejte jej horkovzdušnou pistolí a pomocí špachtle ji postupně seškrabujte.

Nábytek opatřený lazurou nebo tenkou vrstvou nátěru můžete rovnou zbrousit. Ideálním pomocníkem je excentrická bruska, která udělá velkou část práce za vás. Při procesu broušení měňte brusné papíry od nejhrubšího po velmi jemný. Dřevo bude vyhlazené, příjemné na dotek a připravené pro nanášení nové barvy.

Silnější vrstvu laku nahřejte pomocí horkovzdušné pistole a pomocí speciální špachtle ji začněte postupně seškrabávat.

 

Praskliny, kazy i rýhy vyplňte tmelem

Na staré skříni nebo komodě se zub času zřejmě projeví i viditelnými vadami. Ve dřevu mohou být rýhy, drobné praskliny nebo malé otvory po dřevokazném hmyzu. Pokud se vám líbí vzhled patiny, můžete tyto nedokonalosti na nábytku ponechat. Chcete-li naopak všechny viditelné vady odstranit, postižená místa vyplňte brousitelným tmelem na dřevo.

Jestli skříň v dalším kroku přetřete výraznou krycí barvou v několika vrstvách, použijte jakýkoliv typ tmelu na dřevo (může být i bílý). V případě, že chcete zachovat přirozený vzhled dřeva, sáhněte po brousitelném tmelu se vzhledem konkrétní dřeviny. Na trhu je k dostání tmel v odstínu smrk, dub i buk. Po vytvrzení tmelu zbruste plochu do hladka vhodným typem brusiva.

 

Panty opravte nebo vyměňte za nové

Po letech používání mohou být panty dveří svěšené či zatuhlé. Zkontrolujte jejich stav, dotáhněte je, případně vyrovnejte a promažte. Pokud jsou ve špatném stavu, vyměňte je za nové. Nemusíte se nutně držet původní předlohy, i starý nábytek snadno doplníte o moderní nábytkové kování s hladkým chodem či tichým dovíráním.

Při renovaci skříně s posuvnými dveřmi nebo komody se zásuvkami zkontrolujte stav kolejnic. Zkřivené díly zkuste vyrovnat, vycentrujte je a dotáhněte všechny šrouby.

 

Na jednotlivé díly skříně naneste novou vrstvu laku či barvy

Je na vás, pro jakou povrchovou úpravu starého nábytku se rozhodnete. Do moderně koncipovaných interiérů se zpravidla volí bílý nábytek, u kterého je přirozené struktura dřeva potlačená. V takovém případě zvolte univerzální bílou krycí barvu, případně sáhněte po jiném odstínu dle preferencí. Starou skříň či komodu můžete opatřit také lazurou, která strukturu dřeva naopak zvýrazní. Zámky, panty a další kovové doplňky pak přetřete barvou na kov.

Do moderního interiéru se bude hodit nábytek v bílém odstínu, který můžete natřít univerzální barvou.
 

Před aplikací finální vrstvy barvy či lazury doporučujeme dřevěné části ošetřit ochranným nátěrem. Zajistí dlouhodobou preventivní ochranu dřeva před napadením dřevokazným hmyzem či houbami a plísněmi. Po dokončení povrchových úprav skříň opět zkompletujte.

 

Zaměřte se na detaily

Kouzlo zdařilé renovace nábytku spočívá v detailu. Nezapomeňte proto přebrousit a přetřít i vnitřní vybavení skříně včetně všech polic a u velké skříně zrenovujte i původní šatní tyč. Naprasklou dřevěnou tyč vyměňte za novou a ke korpusu ji připevněte tak, aby vydržela i výraznější zatížení. Zkontrolujte také všechny madla, držáky, úchyty či knopky. Chcete-li docílit jednotného stylu v rámci místnosti, vyměňte původní úchyty za nové u všech skříní, stolků či komod.

Zrenovovaná skříň vám bude doma sloužit řadu dalších let. Opravu přitom zvládnete během několika dnů a vystačíte si se základním dílenským vybavením. Veškerý materiál i nářadí najdete ve všech pobočkách stavebnin Izomat, které jsou vám k dispozici v mnoha městech po celé republice.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, IZOMAT